wiktoria
28.08.09,19:22
firma ma 1 zamestnanca, kt. je dlhodobo na PN. Môžu sa vystavovať faktúry za služby, ktoré firma poskytuje? Mám tiež aj fa na vstupe, nie je to v rozpore s tým, že vlastne nemá kto robiť a na SP je evidovaný ako PN?
veronikasad
28.08.09,17:26
firma ma 1 zamestnanca, kt. je dlhodobo na PN. Môžu sa vystavovať faktúry za služby, ktoré firma poskytuje? Mám tiež aj fa na vstupe, nie je to v rozpore s tým, že vlastne nemá kto robiť a na SP je evidovaný ako PN?
firma = FO, PO ?
wiktoria
28.08.09,17:35
ide o s.r.o.
veronikasad
28.08.09,17:38
ide o s.r.o.
zamestnancom je konatel ? kto vlastne tie služby vykonáva a aké sú to služby ?
wiktoria
28.08.09,17:46
zamestnanec je konateľom aj spoločníkom. ide o poradenstvo a vykonával to on osobne, sem-tam zašiel do inej firmy, pre ktorú robí ale oficiálne je PN a to sa mi práve nevidí, ako môže poskytovať služby a byť PN, ako sa to dá poriešiť?
veronikasad
28.08.09,18:00
U PO je to komplikovanejšie ako u živnostníka. Proti sebe stojí zákon o sociálnom poistení a zákon o nelegálnej práci

Podmienky nároku na nemocenské

§ 33 Zákona o soc. poistení
Na začiatok

(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť").

Ak by chcel preukázať, že počas PN-ky vykonával túto prácu niekto iný, musí byť prihlásený aspoň na dohodu v sociálnej poisťovni.
U živnostníka môže túto činnosť vykonávať rodinný príslušník.

DU to zrejme pri kontrole vadiť nebude. Ako sa zachová pri kontrole soc. poisťovňa, ťažko odhadnúť. Treba však dodržiavať lečebný režim.
wiktoria
28.08.09,18:07
aha, ďakujem, práve toto som si myslela, takže jediné riešenie je prihlásiť niekoho na dohodu, hoc spätne - ale vždy to bude asi menej nezákonné ako keby nebol nikto - a obhajovať sa že tú prácu robil on
veronikasad
28.08.09,18:10
aha, ďakujem, práve toto som si myslela, takže jediné riešenie je prihlásiť niekoho na dohodu, hoc spätne - ale vždy to bude asi menej nezákonné ako keby nebol nikto - a obhajovať sa že tú prácu robil on
Dohodára prihlasuješ pred výkonom práce - spätne to môže byť s pokutou. Ak je predpoklad dlhodobejšej PN-ky, treba niekoho prihlásiť na dohodu.
wiktoria
28.08.09,18:17
práveže on je na PN od februára a ešte nejaký čas bude, ja som teraz prebrala jeho učto a musím to dáko poriešiť aby to bolo čo najviac legálne:mad:
ondrejvla
28.08.09,18:28
práveže on je na PN od februára a ešte nejaký čas bude, ja som teraz prebrala jeho učto a musím to dáko poriešiť aby to bolo čo najviac legálne:mad:

Píšeš, že máš aj fa na vstupe, nejedná sa o subdodávky služieb, ktoré fakturuje firma? Ak sú zmluvy medzi firmami a služba je aj skutočne dodaná, môže tieto služby vykonať subdodávateľ.
wiktoria
28.08.09,18:33
to žiaľ nie, majú tam telefony, učto a právne služby, kancel. potreby,... všetko sa to totiž tvárilo akoby to niekto robil len problém je že to nemal kto robiť. Dokonca sú tam naúčtovane aj cesťáky, hrozné
ondrejvla
28.08.09,18:53
to žiaľ nie, majú tam telefony, učto a právne služby, kancel. potreby,... všetko sa to totiž tvárilo akoby to niekto robil len problém je že to nemal kto robiť. Dokonca sú tam naúčtovane aj cesťáky, hrozné

Pravdepodobne by som to riešila dohodárom, ale spätne? Ja by som to dala z účtovníctva preč. No čo s odoslanými faktúrami, tu je ťažko radiť...
wiktoria
28.08.09,18:58
veď práve, tie došlé by som vedela "vyhodiť" a dať opravné DPH ale čo vyšlé tie nemôžem zrušiť.
budem to musieť asi poriešiť dohodárom - a risknem nižšiu pokutu,
veronikasad
29.08.09,05:42
veď práve, tie došlé by som vedela "vyhodiť" a dať opravné DPH ale čo vyšlé tie nemôžem zrušiť.
budem to musieť asi poriešiť dohodárom - a risknem nižšiu pokutu,
Nerob dohodu spätne, musíš robiť opravné výkazy do SP aj prehľady na DU. Zbytočne na seba upozorníš. Prihlás dohodára od 1.9., vyhoď z účta akurát cesťáky a ostatné nechaj tak. Ty si prebrala účto teraz, neber na seba zodpovednosť za konateľa.
Ak neporuší liečebný režim, možno si to pri príp. kontrolách nikto nevšimne.Určite nič nerob s vystavenými faktúrami.