sada
12.08.05,11:06
Som tu nová , dúfam , že to všetko zvládnem. Chcela by som sa opýtať poraďakov, či má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri účasti na pohrebe prarodiča. Čítala som v § 141 Zákonníka práce že má nárok ak s ním žila v čase úmrtia v domácnosti . Inak nie?
enave
12.08.05,09:15
§ 141 hovorí: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti. Takže podľa mňa má nárok najviac na jeden deň.
Zita4
12.08.05,09:19
Súhlasím s enave. Spoločná domácnosť len vtedy, keď sa jedná o inú osobu.
Hronská Iveta
12.08.05,09:25
Som tu nová , dúfam , že to všetko zvládnem. Chcela by som sa opýtať poraďakov, či má zamestnanec nárok na náhradu mzdy pri účasti na pohrebe prarodiča. Čítala som v § 141 Zákonníka práce že má nárok ak s ním žila v čase úmrtia v domácnosti . Inak nie?
V prípade, že sa jedná o prarodiča, či už vlastného, alebo prarodiča manžela (manželky), tak to vidím podľa bodu 3. prvej vety tak, že by tam mal byť nárok na 1 deň s náhradou (ak ide len na pohreb), na 2 dni s náhradou (ak tento pohreb aj vybavuje) a to bez ohľadu, či s týmto prarodičom žili v spoločnej domácnosti. Prídavok, ak žili v spoločnej domácnosti sa podľa môjho názoru týka len tej "inej osoby" ako je rodinný príslušník, tak tu je podmienka, že nárok s náhradou mzdy je len v prípade, že s touto "inou osobou" žili v spoločnej domácnosti, kedy sa teda predpokladá, že tam bol veľmi blízky vzťah aj keď neboli priamo rodina.


§141 ods.2

d) úmrtie rodinného príslušníka

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,

2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
sada
12.08.05,11:54
Ďakujem vám, aj som si to myslela.
karpis
12.08.05,12:07
Prosím aj ja by som mala podobnú otázku ale veselšiu. Zamestnanec bude mať svadbu v sobotu má nárok na pracovné voľno s náhradou na piatok.
Hronská Iveta
12.08.05,12:11
Prosím aj ja by som mala podobnú otázku ale veselšiu. Zamestnanec bude mať svadbu v sobotu má nárok na pracovné voľno s náhradou na piatok.
Tu sa síce jedná o veselšiu tému, ale tento zamestnanec nebude mať spomínaný piatok zaplatený "náhradou". Dostane pracovné voľno - bez náhrady mzdy.

§141 ods.2
e) vlastná svadba; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň
karpis
12.08.05,12:18
Ďakujem za rýchlu odpoved
ZuzanaP
10.10.05,06:13
Pri tom pohrebe prarodiča musím doniesť nejaký doklad, alebo stačí len parte.

V taký nešťastný deň naháňať niekoho, aby mi dal ešte aj potvrdenie, sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.
Zuzana 14
10.10.05,06:21
Myslím si, že parte nestačí.
Potvrdenie vydáva matrika alebo pohrebný ústav, ktorý zabezpečuje pohreb. Na potvrdenie sa píše aj to o akého rodinného príslušníka ide.
endrju
10.10.05,06:21
Pri tom pohrebe prarodiča musím doniesť nejaký doklad, alebo stačí len parte.

V taký nešťastný deň naháňať niekoho, aby mi dal ešte aj potvrdenie, sa mi zdá pritiahnuté za vlasy.
Áno, treba preukázať príčinu prekážky potvrdením Zákonná úprava na túto tému je v §144 ods. 2 Zákonníka práce.
ZuzanaP
18.10.05,04:51
Už ste čítali článok od Verlag Dashoferu?

Spomínajú sa náhrady pri účasti na pohrebe:

V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.

Prečo tam nie sú spomenutí prarodičia?
vladan
18.10.05,04:55
Už ste čítali článok od Verlag Dashoferu?

Spomínajú sa náhrady pri účasti na pohrebe:

V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.

Prečo tam nie sú spomenutí prarodičia?preto tam nie je spomenutý prarodič, lebo v tomto článku sa zamerali iba na § 141 ods. 2d) bod 2!!! ... v spomenutom odseku sa ešte nachádza aj bod 1. a bod 3. ;)
ZuzanaP
18.10.05,07:56
Sú ale trošku nedôslední, lebo nadpis článku bol náhrada mzdy pri účasti na pohrebe.
endrju
18.10.05,12:53
V prípade spomenutého zdroja informácií som si už zvykol na to, že veľmi často "vypichnú" len veľmi úzku časť problému. Neznalého dokážu takéto "rady" kvalitne pomýliť a znalého kvalitne naštvať. :( :mad:
Bohužiaľ, nie je poradenstvo ako poradenstvo. :o
vema
01.08.06,08:54
Prosím Vás,pri úmrtí rodiča je nárok na volno l deň,ak obstaráva pohreb tak 2 dni a platí to aj keď je to v čase celozávodnej dovolenky?Na nič iné už nieje nárok.
Chobot
01.08.06,09:52
Prosím Vás,pri úmrtí rodiča je nárok na volno l deň,ak obstaráva pohreb tak 2 dni a platí to aj keď je to v čase celozávodnej dovolenky?Na nič iné už nieje nárok.

Ak ste mali v ten týždeň celozávodnú dovolenku napr. 5 dní a využiješ ustanovenie ZP o pohrebe rodiča, máš nárok na 2 dni voľna ako si uviedol. Potom z tých5 dní celozávodnej dovolenky budeš čerpať 3 dni dovolenky a 2 dni voľna podľa ZP.

Celozávodná dovolenka je taká istá dovolenka ako individuálna, rozdiel je len v tom, že celozávodnú hromadne nariaďuje zamestnávateľ pre všetkých. Pokiaľ by si bol naprl v tom čase PN, tak nečerpáš dovolenku, ale dostneš nemocenské a dovolenka Ti zostane.