Nefri
28.08.09,22:35
Uz niekolko dni citam na porade temy tykajuce sa mojho problemu - konatel v sro. Kedze z prispevkov nie som stale dost "mudra", rozhodla som sa pridat temu, v nadeji, ze mi niekto poradi.
Novozalozena sro - dvaja spolocnici a zaroven konatelia. Obaja maju aj zivnosti, kde si riadne platia odvody. V sro vykonavaju funkcie konatelov na zaklade zmluvy o vykone funkcie konatela - bezodplatne (aby sa vyhli odvodom, ktore si uz platia ako zivnostnici). Sro nema ziadnych zamestnancov, ale riadne fakturuje sluzby+predaj tovaru (vsetky cinnosti vykonavaju konatelia).
Otazka - moze takto fungovat sro (bez zamestnancov - vela som na porade citala o zavislej praci)?
Dopredu vdaka za rady!!!
bolacka
04.09.09,07:04
ano moze takto sro fungovat. Ja mam sro. Sro nema zamestnancov, sme tam dvaja konatelia a zaroven aj spolocnici. Nie sme zamestnani v nasej sro a dokonca my ani nepoberame odmenu za konatelstvo:). Jeden konatel je absolutne nezamestnany tam padom a ja som zamestnanec inej firmy. A podnikame. Je to tak ok. Ja som sa uz tiez na to pytala na porade:)
..ty ako konatel aj ked niesi zamestnana konas za firmu aby firma robila cinnosti ktore jej privadzaju zisk..
veronikasad
04.09.09,07:07
ano moze takto sro fungovat. Ja mam sro. Sro nema zamestnancov, sme tam dvaja konatelia a zaroven aj spolocnici. Nie sme zamestnani v nasej sro a dokonca my ani nepoberame odmenu za konatelstvo:). Jeden konatel je absolutne nezamestnany tam padom a ja som zamestnanec inej firmy. A podnikame. Je to tak ok. Ja som sa uz tiez na to pytala na porade:)
..ty ako konatel aj ked niesi zamestnana konas za firmu aby firma robila cinnosti ktore jej privadzaju zisk..
mimotemyz čoho nezamestnaný konatel bez príjmu žije ?
bolacka
04.09.09,07:16
nezamestnany konatel mal pred sro zivnost, cize prijmy mal a ako vacsina Slovakov ich hned neminul..:)
..A nezamestnany konatel zije z toho co sa mu prideli ako zisk spolocnikovi po danovom priznani ;)
zlatko7979
04.09.09,20:28
Aj ja sa pripájam k tejto téme. Prosím, Vás aj ja mam tento problém, mám jednoosobovú sro, som konateľ(zároveň spoločník). Momentálne som zamestnanec sro,ale prišiel som nato že ako zamestnanec: pracujem ako tesár + dokončovacie práce na stavbách atď.v nej musím dodržiavať zákony aj o bezpečnosti práce čiže ďalšie výdavky za preventívky, revízie strojov (vrtačka, brúsky atď). Chcem sa spýtať čí si môžem urobiť živnosť na FO a preúčtovávať niektoré práce na sro? ďakujem za pomoc.
zlatko7979
05.09.09,09:31
prosím poraďte mi!!!!!!!!!!!:(
DušanČ
05.09.09,09:55
Aj ja sa pripájam k tejto téme. Prosím, Vás aj ja mam tento problém, mám jednoosobovú sro, som konateľ(zároveň spoločník). Momentálne som zamestnanec sro,ale prišiel som nato že ako zamestnanec: pracujem ako tesár + dokončovacie práce na stavbách atď.v nej musím dodržiavať zákony aj o bezpečnosti práce čiže ďalšie vý davky za preventívky, revízie strojov (vrtačka, brúsky atď). Chcem sa spýtať čí si môžem urobiť živnosť na FO a preúčtovávať niektoré práce na sro? ďakujem za pomoc.

Také prípady, keď živnostník je spoločníkom v s.r.o., pričom aj predmet podnikania majú zhodný, je pomerne bežný. Keďže sa jedná o dva podnikateľské subjekty, môžu medzi sebou si aj fakturovať vzájomné dodávky tovarov alebo služieb.
zlatko7979
05.09.09,10:16
Dušan díky moc, len som sa chcel ujasniť, čí je to správne aby som nemal potom opletačky s DÚ. A chcel by som sa ťa ešte spýtať - ak teda budem pracovať ako SZČO pod sro tak má sro nejaké povinnosti voči SZČO? díky moc si mi pomohol.