mirianka
12.08.05,11:13
Prosím poraďte mi čo najrýchlejšie:

Zahŕňa sa do sadzby minimálnej mzdy 37,40 Sk za hodinu aj práca v noci a vo sviatok? Viem, že práca nadčas sa sem nezarátava.
Ďakujem.
Zita4
12.08.05,09:20
To, čo tu píšeš sú príplatky, nie?
Kačena I.
12.08.05,09:31
37,40 je minimálna mzda a keď bude pracovať v noci(po 22. hod) tak dostane 37,40 +nočný príplatok. Sviatky sa platia priemerkou.
Hronská Iveta
12.08.05,09:44
Prosím poraďte mi čo najrýchlejšie:

Zahŕňa sa do sadzby minimálnej mzdy 37,40 Sk za hodinu aj práca v noci a vo sviatok? Viem, že práca nadčas sa sem nezarátava.
Ďakujem.Veľmi nejasne formulovaná otázka.
mirianka
15.08.05,05:51
Ospravedlňujem sa za nie moc jasnú formuláciu, ale tiež veľmi nerozumiem o čo vlastne ide:klient mi priniesol podklady na vypočet miezd,kde zamestnancom dáva 36,- Sk/hod.+príplatky za noc, sviatky a nadčasy. Vrátila som mu ich s tým, že mzda musí byt min.37,40 Sk/hod.+uvedené príplatky.On ma začal presviedčať,že sadzba za príplatky za noc a sviatok sa zarátavajú do minimálnej mzdy a teda minimálnu mzdu dostanú.Vraj mu to takto potvrdila aj nemenovaná účtovná spoločnosť.Myslím, že to je hovadina.
tomare
15.08.05,07:45
Pozri Zákonník práce §120 ods.2.
Do mzdy sa nezahrňa mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok ani mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu.
Jana Motyčková
15.08.05,07:50
Nenašla som v zákone explicitne vyjadrené, čo sa zahŕňa do minimálnej mzdy. Ale pri príplatkoch je vždy uvedené, že zamestnanec má nárok na mzdu a mzdové zvýhodnenie, to by znamenalo, že minimálnu mzdu treba posudzovať bez príplatkov, t.j. má nárok na 37,40 + príplatky.
Navyše platia (ak nie je kolektívna zmluva) aj minimálne mzdové nároky (§120), kde je už presne napísané, že do mzdy, ktorá sa porovnáva vzhľadom na minimálny mzdový nárok sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, nočnú prácu, za prácu v sťaženom a škodlivom prostredí a do odprac. hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.
Takže určite 37,40 + príplatky.
mirianka
15.08.05,07:55
Myslím si, že je to takto logické a správne, už to len vysvetliť klientovi. Ďakujem Vám všetkým.
aladin
15.08.05,08:33
Nie som si celkom istý ale .....upresnil by som snad že ak niekto ma minimalnu mzdu ale mesacnu mzdu (6500) a v tom pripade sa praca vo sviatok je v plate... mnohý zaemstnanci ani nevedia ci su platený hodinovou mydou alebo mesacnou... vedia len tolko že minimalna mzda.. A o tom už ani nevravím že su mydove programy kde ak ma niekto mesacnu mzdu tak napriek tomu vypočitava aj hodinovú (aj ked to nie je smerodajna) a ta uvadza na nejakých prípadných reportoch - zostavach... takže je možne že uvedený zamestnanec ma mesacnu mzdu...
Zita4
15.08.05,08:38
Pri mesačnej mzde sa predsa práca vo sviatok tiež platí aj s príplatkom. Neplatí sa náhrada mzdy za sviatok, ktorý zamestnanec neodpracoval z dôvodu, že pripadol na jeho obvyklý pracovný deň. (Zaplatí sa, akoby pracoval.)
mirianka
16.08.05,07:42
Týka sa minimálna mzda aj dohodárov, tzn. musí mať aj zamestnanec pracujúci na dohodu o vykonaní práce 37,40 Sk / hod. alebo môže mať aj menej?
liba2
16.08.05,07:49
Týka sa minimálna mzda aj dohodárov, tzn. musí mať aj zamestnanec pracujúci na dohodu o vykonaní práce 37,40 Sk / hod. alebo môže mať aj menej?Odmena pri dohode o vykonaní práce sa neurčuje počtom hodín, ale sumou za vykonanú prácu ako celok. Teda minimálna hod. , resp. mesačná mzda sa tu neuplatňuje.