wladiq
29.08.09,08:43
Ahoj, chcem sa spýtať či máte skúsenosti s pestovaným ačokčy-mexicka uhorka.
arizona
29.08.09,07:45
Niečo som Ti našla :
Jej veľkou výhodou je, že v našich podmienkach ju nenapádajú škodce ani choroby a starostlivosť o ňu je minimálna.
Keďže je ačokča teplomilná plodina, v našich klimatických podmienkach sa predpestováva ako paprika vo fóliovníkoch alebo na okenných parapetoch. Na pestovanie vyžaduje slnečnú a teplú polohu s dostatkom vlahy, vhodné je použiť čiernu netkanú textíliu. Von ju vysádzame po 15. máji, keď už nehrozia prízemné mrazy. Všeobecne platí, že na miestach, kde sa darí melónom a uhorkám, je predpoklad, že sa bude dariť aj tejto zatiaľ menej známej zelenine.
Ako ju pestovať
Rastlina je pomerne náročná na živiny, preto základom jej úspešného pestovania je humózny, priepustný substrát. Neznáša pôdy ťažké a uľahnuté. Počas vegetácie ju môžeme prihnojovať prípravkami na plodovú zeleninu, pričom berieme do úvahy, že začína rodiť až v auguste. Keď rastliny dosiahnu výšku 10 – 15 cm, vysádzame ich na stanovište približne na vzdialenosť 25 cm, na štvorcový meter asi štyri rastliny. Musíme si pripraviť aj oporu, podobne ako pri pestovaní uhoriek, a výhonky k nej pravidelne vyväzovať. Po zakorenení v júni začne rastlina bujne rásť, preto je vhodné pri výške dvoch metrov ju zaštipnúť. Po tomto úkone sa začne bohato rozkonárovať, čím sa podporí tvorba plodov. Na konzumáciu sú najvhodnejšie plody s veľkosťou asi 4 cm, pričom zo starších plodov treba vybrať veľké tvrdé semená čiernej farby.
Čo s plodmi
Plody obsahujú pre náš organizmus dôležité látky ako betakarotén, horčiny, vitamíny C, B1 a B2. Konzumácia čerstvých plodov napomáha metabolizmu cukrov a zlepšuje psychickú pohodu. Vhodné sú na priamu konzumáciu vo forme zeleninových šalátov. V kuchyni sa odporúča naplniť ich mletým mäsom, použiť do zmesi s inou zeleninou, zapekať či pridávať do polievok. Plody sú chutné aj sterilizované v sladkokyslom náleve ako nakladané uhorky alebo ako paprika v oleji.
zdroj: záhradkár.sk
wladiq
29.08.09,15:24
Dakujem
Taserda
30.08.09,18:20
Skúsil by som ,odkiaľ semená?Láka ma to že nemá u nás škodcov ani choroby :):):).
wabi
07.09.09,07:44
Tak to s tými škodcami žiaľ bohu nemôžem potvrdiť. Mal som na nej roztočov a inokedy zasa molice, takže napádajú ju rovnako ako ktorékoľvek uhorky alebo papriku napríklad.
Tým vás ale nechcem odhovárať od jej pestovania, je to fajn spestrenie.
Taserda
07.09.09,10:44
Ešte odkiaľ semená?
wagner
07.09.09,15:52
Ešte odkiaľ semená?
Dostaneš kúpiť tam, kde predávajú semená.
Taserda
08.09.09,10:59
Na príklad ???
Som z KE, v obchode som ich ešte nevidel a na nete nenašiel.
wagner
08.09.09,16:30
Na príklad ???
Som z KE, v obchode som ich ešte nevidel a na nete nenašiel.
V PD ich mali v predajni záhradkárstva pri Žel.stanici. Zvykli ich ponúkať aj na www.kruh.sk a tiež na iných webových stránkach. Ale teraz to nikde nezoženieš, vydrž, začiatkom roka budú určite v ponuke.
hetty
09.09.09,07:35
Môžem ti nazbierať semená. Som z Čečejoviec /pri Košiciach/ napíš mi adresu. Pošlem Ti ich v októbri.
Taserda
09.09.09,10:23
hetty pošlem Ti v súkromnej správe,nemám problém aj zájsť si pre ne.
------------------------------------------------------------------------
Nemáš miesto pre SS ,musíš nejaké vymazať alebo pošli mail na môj mail adresat12@yahoo.com