TurčanováAlena
29.08.09,11:00
Prosím , poraďte mi, mala som podanú žiadosť na nájomný byt v Bratislave
12 rokov, dodnes som sa k nemu nedostala, som rozvedená, bezdetná a bývam kde sa dá, u kamarátok, kde ma kto prenocuje, nemám vlastnej strechy, na nájom nemám, zarábam málo. Pracujem v BA už 15 rokov. Z MsU mi oznámili, že ma vyraďujú y evidencie čakateľov na byt a zdóvodnili mi to tým, že mám ešte otca, ktorý žije mimo BA a má rodinný dom , že mám kde ísť. Otec má už 75 rokov, já sama 50 rokov. Podotýkam, že nie som vlastníkom bytu, ani rodinného domu v ktorom býva otec. Mali na to právo ma vyradiť? čo mám robiť, odvolaťsa? a na koho? prosím Vás o radu.
Mária27
29.08.09,12:58
Obávam sa, že aj keby si zostala v poradovníku, byt sa ti neujde. Bytov je málo, lebo sa museli odovzdať do vlastníctva a teraz sa nestavajú.
Nájdi si Všeobecne záväzné nariadenie obce (mestskej časti) o prideľovaní bytov a v ňom sú podmienky.

Zák. 189/1992

§ 12
Osobitné oprávnenie obce
(1) Obec, ktorá má viac ako 5 000 obyvateľov alebo je sídlom obvodného úradu, môže ustanoviť všeobecne záväzným nariadením, že zmluvu o nájme bytu vo vlastníctve obce alebo vo vlastníctve inej právnickej osoby s prevažnou majetkovou účasťou obce možno uzavrieť predovšetkým s uchádzačom o byt podľa poradia určeného obcou.
(2) Obec podľa odseku 1 ustanoví najmä pravidlá, podľa ktorých sa zostaví poradie uchádzačov o byt. Pritom zohľadní naliehavosť bytovej potreby uchádzača o byt, jeho sociálne pomery, potrebu uspokojenia bytových potrieb tých, ktorí vykonávajú práce alebo služby nevyhnutné pre obec alebo ktorí sa zaviazali na svoje náklady vykonať v byte alebo v inom priestore také zmeny, ktorými sa byt alebo iný priestor stane spôsobilým na bývanie.
§ 13
Prechodné ustanovenie
Uchádzačom o byt zapísaným do miestneho poradníka schváleného podľa doterajších predpisov, ktorým ku dňu účinnosti tohto zákona nebol pridelený byt, sa prenajímajú byty vo vlastníctve obce prednostne podľa tohto poradníka.