kika83
29.08.09,13:16
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, ako často sa musí podávať tlačivo DPH a daň aj zaplatiť, ak budem platca dph podľa § 7 - t.j. kvôli nadobudnutiu tovaru z EÚ. Normálny platca môže byť mesačný alebo kvartálny - ale ak pôjdem podľa § 7 - to neviem v zákone nájsť.

Ďakujem pekne za radu.
Kristína
JuKaS
29.08.09,12:17
Myslím, že nie sú tam žiadne výnimky, zdaňovacie obdobie je citované v § 77 zákona o DPH, buď mesačné a lebo štvrťročné.
DušanČ
29.08.09,12:48
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, ako často sa musí podávať tlačivo DPH a daň aj zaplatiť, ak budem platca dph podľa § 7 - t.j. kvôli nadobudnutiu tovaru z EÚ. Normálny platca môže byť mesačný alebo kvartálny - ale ak pôjdem podľa § 7 - to neviem v zákone nájsť.

Ďakujem pekne za radu.
Kristína
Povinnosť registrovať sa pre DPH podľa § 7 zákona vzniká, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutá z iných štátov EÚ dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 €. Aj tu platí, že zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. V prípade ak platiteľ dosiahol v predchádzajúcom kalendárnom roku nižší obrat ako 331 939,19 € zdaňovcím obdobím je kalendárny štvrťrok. Aj pri takto dosahovanom nižšom obrate je možné si zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac, čo treba ale oznámiť DÚ. (§ 77, ods. 2 - 4).
kika83
29.08.09,17:32
Ďakujem pekne za rady. Nebola som si istá, či tam neplatí nejaký iný postup. Pomohli ste mi.
JUDr.Oľga Groszová
21.09.09,15:25
Ak ste registrovaný podľa § 7, neznamená to, že ste platiteľ dane. Ste len osoba povinná platiť daň, ale nemáte nárok na odpočet dane.
Daňové priznanie podávate len vtedy, ak ste kúpili tovar v štáte EÚ od osoby registrovanej pre daň- bez dane- a v SR si ho musíte "samozdaniť" bez nároku na odpočet dane.
Groszová
Ivánuška
22.09.09,08:23
Ak ste registrovaný podľa § 7, neznamená to, že ste platiteľ dane. Ste len osoba povinná platiť daň, ale nemáte nárok na odpočet dane.
Daňové priznanie podávate len vtedy, ak ste kúpili tovar v štáte EÚ od osoby registrovanej pre daň- bez dane- a v SR si ho musíte "samozdaniť" bez nároku na odpočet dane.
Groszová
to znamená, že ako platcom DPH tuzemskej sa automaticky nestávam iba podám žiadosť na registráciu ked mi celková hodnota nadobudnutého tovaru z EU presiahnu 13 941,45€ za rok resp. počas roka? napr. by táto hodnota vznikla v priebehu roka k augustu, kedy podám DPH?a za všetky tovary ktoré v uvedenom roku som nadobudla?
adabirk
22.09.09,19:49
- zdaniteľná osoba pred nadobudnutím tovar (ak vie, že pred plánovaným nákupom tovaru z iného ČŠ presiahne zákonom stanovenú hranicu) sa registruje v zmysle § 7 zákona o DPH,
- nestáva sa platiteľom DPH a ako je hore uvedené nemá nárok na odpočítanie dane,
- zdaniteľná osoba registrovaná podľa uvedeného ustanovenia podáva daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť - § 78 ods. 3 zákona o DPH.