kimbr
29.08.09,12:52
Dobrý deň.Potrebujem poradiť ako ďalej postupovať. Rodičia požičali môjmu bratovy peniaze na podnikanie(prevádzka kaviarne). Požičali mu nemalú sumu s tým, že v tejto prevádzke sme mali pracovať spoločne 3 súrodenci, ale živnosť je na neho. Bohužiaľ nebola o tom spísaná žiadna dohoda.
Od začiatku sa brat nevenuje podnikaniu tak ako sme si to predstavovali a dohodli. Prevádzka je každý mesiac v mínuse. Postupne sa stáva pravidlom že podnik je otvorený len "kedy- tedy" a ja so sestrou tam pomaly "nemáme čo hľadať". Navyše bratove správanie sa veľmi zmenilo, je arogantný, nedá sa s ním porozprávať, odmieta akúkoľvek debatu na tému budúcnsti, ako ďalej, ako to zlepšiť. V podstate netušíme čo má v úmysle a čo všetko nám tají. Náhodou sme sa dozvedeli že si požičal peniaze(pravdepodobne na pokrytie nákladov).
Prosila by som poradiť. Vzhľadom na to, že brat je zadlžený a nemá z čoho splácať pôžičku, nehrozí mojim rodičom nejaké majetkové riziko? Brat totiž stále býva u nich a má tam tvralé bydlisko.
arizona
29.08.09,11:30
Dobrý deň.Potrebujem poradiť ako ďalej postupovať. Rodičia požičali môjmu bratovy peniaze na podnikanie(prevádzka kaviarne). Požičali mu nemalú sumu s tým, že v tejto prevádzke sme mali pracovať spoločne 3 súrodenci, ale živnosť je na neho. Bohužiaľ nebola o tom spísaná žiadna dohoda.
Od začiatku sa brat nevenuje podnikaniu tak ako sme si to predstavovali a dohodli. Prevádzka je každý mesiac v mínuse. Postupne sa stáva pravidlom že podnik je otvorený len "kedy- tedy" a ja so sestrou tam pomaly "nemáme čo hľadať". Navyše bratove správanie sa veľmi zmenilo, je arogantný, nedá sa s ním porozprávať, odmieta akúkoľvek debatu na tému budúcnsti, ako ďalej, ako to zlepšiť. V podstate netušíme čo má v úmysle a čo všetko nám tají. Náhodou sme sa dozvedeli že si požičal peniaze(pravdepodobne na pokrytie nákladov).
Prosila by som poradiť. Vzhľadom na to, že brat je zadlžený a nemá z čoho splácať pôžičku, nehrozí mojim rodičom nejaké majetkové riziko? Brat totiž stále býva u nich a má tam tvralé bydlisko.
Ak si brat požičal peniaze od rodičov bez akéhokoľvek dokladu o pôžičke, iba veľmi ťažko ich dostanú späť. Ak by mali nejakých svedkov, mohli by to riešiť súdnou cestou, ale úspech je minimálny a je to na veľmi dlhé dokazovanie a na dlhý čas...Keby sa to aj náhodou podarilo , z čoho by to vyplatil, ked má viacero pôžičiek a nemá z čoho platiť?

Pri požičaní peňazí brat sľúbil, že zamestná aj ostatných súrodencov , podnik je ale stále v mínuse. Buď súrodenci postavia podnik na nohy samy , alebo nech si nájdu inú prácu. Lebo tá firma je stále "papierovo" bratova, takže oni žiadnu záruku nemajú...
Nepíšeš, či sú zamestnanci, alebo spolumajitelia , alebo...?

Rodičom majetkové riziko nehrozí, pokým nie sú ručiteľmi na jeho pôžičkách. Ale nepríjemnosti môžu mať, nakoľko bývajú v jednej domácnosti - hod si do vyhľadávača - je tu viacej príspevkov na túto tému , prečítaj si , určite pomôžu...napr.
http://www.porada.sk/t98455-na-co-vlastne-moze-siahnut-exekutor.html
http://www.porada.sk/t90698-syn-darmotratik.html
Možno by bolo dobré, ak by rodičia zrušili synovi trvalý pobyt.