susann2
29.08.09,13:00
Počas dovolenky som mala telefonát, že som si z jedného vydavateľstva objednala e-mailom 111 kníh Učtovníctva pre začiatočníkov, pracovníčke sa to nezdalo, tak si to radšej overila. Vysvetlila som jej, že som si nič neobjednala, a objednávku stornovala. Považovala som to za vybavené, ale do konca dovolenky som bola nepokojná a rozmýšlala, kto mohol z mojej e-mailovej adresy toto objednať. Cca za dva týždne po príchode z dovolenky som obdržala faktúru na 11 kníh Učtovníctva pre pokročilých. Na faktúre bola moja e-mailová adresa, ktorú som si založila na www.sezmam.cz (http://www.sezmam.cz/) a ktorú už cca 3 roky nepoužívam. V čase ked som tú adresu používala som si nechala na tú adresu posielať rôzne ponuky z vydavateľstiev a neviem už všade odkiaľ. Stornovať objednávku nebol problém, problém nastal, ked som to chcela nejako vyriešiť s administrátorom seznamu.cz. Chcela som, aby zrušil používanie tejto adresy, to odmietol, rovnako ako informovať o tom nového používateľa tejto adresy. Udaje o nom mi samozrejme nemohol poskytnúť, lebo musí chrániť klienta. Rozhovor ukončil vetou: „Lituji, ale nemúžu vám pomoci“. Ked som to moje dovolenkové a podovolenkové story rozprávala v práci, tak pre nich to bolo na pobavenie, že mám ponaučenie, že nikde nemám zadávať svoje skutočné meno, adresu a telefon. Radili mi, že mám písať, že som Janko Hraško a som z Ameriky. Ale teraz sa chcem vážne spýtať, čo ked moje údaje zneužije niekto aj nejakým iným spôsobom, ako budem dokazovať, že ja nie som ja ? V akých prípadoch môže administrátor poskytnúť údaje, ktoré má o klientovi ?
kaco11
29.08.09,15:07
Administrátor je oprávnený resp. povinný poskytnúť údaje o svojom klientovi v rámci vyšetrovania polícii alebo súdu. To znamená, že keď sa niečo takéto stane v budúcnosti a nedalo by sa to stornovať, tak tebe by neostávalo nič iné, iba to vyplatiť a podať trestné oznámenie. Tam by sa to potom riešilo podľa IP adresy, z ktorého počítača boli napríklad takéto objednávky realizované. A následne škodu ktorá ti vznikla by si si vymáhala súdnou cestou od osoby, ktorú by súd právoplatne odsúdil. Ale zase na druhej strane si myslím, že ten človek mohol tvoje heslo celkom ľahko uhádnuť. Veľa ľudí robí chybu, že aj keď už na internet uvedie svoje pravé údaje tak heslo k nicku janka@atd znie janka alebo janka1. V takom prípade sa niekomu ani nesnažíme znemožniť vstup k údajom. To je ako keď si necháme odomknuté auto a potom sa strašne divíme, prečo nám ho niekto vykradol.

Takže tebe ako súkromnej osobe neposkytne údaje niekto. Resp. nemá oprávnenie ti ich oficiálne poskytnúť.
susann2
30.08.09,17:39
Ale zase na druhej strane si myslím, že ten človek mohol tvoje heslo celkom ľahko uhádnuť. Veľa ľudí robí chybu, že aj keď už na internet uvedie svoje pravé údaje tak heslo k nicku janka@atd znie janka alebo janka1. V takom prípade sa niekomu ani nesnažíme znemožniť vstup k údajom. To je ako keď si necháme odomknuté auto a potom sa strašne divíme, prečo nám ho niekto vykradol.

.
Tak to sa isto nestalo, mne sa už nepodarilo dostať sa do tej schránky ani cez zabudnuté heslo. Bolo mi povedané, že po 3 mesiacech nepoužívania adresy, si ju už môže otvoriť hocikto iný. Mna ale zarazilo, že ked už ju môže niekto používať, prečo automaticky nie je zrušená všetka pošta, čo tam dovtedy chodila predchádzajúcemu užívateľovi. Ved predsa nech si každý všetko nastaví sám. Administrátor mi povedal, že musí chrániť klienta, ktorého, len toho súčasného a toho predchádzajúceho vari nie ?
Chobot
30.08.09,19:33
Tak to sa isto nestalo, mne sa už nepodarilo dostať sa do tej schránky ani cez zabudnuté heslo. Bolo mi povedané, že po 3 mesiacech nepoužívania adresy, si ju už môže otvoriť hocikto iný. Mna ale zarazilo, že ked už ju môže niekto používať, prečo automaticky nie je zrušená všetka pošta, čo tam dovtedy chodila predchádzajúcemu užívateľovi. Ved predsa nech si každý všetko nastaví sám. Administrátor mi povedal, že musí chrániť klienta, ktorého, len toho súčasného a toho predchádzajúceho vari nie ?

To sa mi zdá hlúposť, také niečo ti administrátor povedať nemohol. Alebo aj keď povedal, tak to nie je. Väčšinou po 3 mesiacoch nečinnosti (ak sa užívateľ ani neprihlási do schránky) sa schránka zablokuje a nie je možné už z nej nič posielať. Po dlhšom čase (záleží od nastavenia servera) sa účet úplne zruší.

Ja som tak na zozname po 3 mesiacoch stratil účet, názov schránky síce existoval, ale už som ho nemohol používať. Admin mi napísal, že si mám založiť nový účet. Takže neverím, že by sa účet po nejakom čase každému sprístupnil. Skôr si myslím, že si si dala slabé heslo a niekomu sa ho podarilo prekonať (uhádnuť). Nemala si heslo rovnaké, ako užívateľské meno?
FugAn
31.08.09,04:30
Existuje možnosť, že nový užívateľ tvojej emailovej schránky dostal emailom ponuku od niektorého vydavateľstva a možno aj s tvojimi údajmi a tak čisto z recesie alebo nejekého iného dôvodu Ti objendal tie knihy.
susann2
31.08.09,05:54
Neviem čo sa v skutočnosti stalo, základ hesla tvorilo anglické slovo ešte aj s číslami, takže to by musela byť skutočná náhoda, aby to niekto uhádol. Jedno viem ale isto, že som z toho v šoku.
Flinstone
31.08.09,05:58
Neviem čo sa v skutočnosti stalo, základ hesla tvorilo anglické slovo ešte aj s číslami, takže to by musela byť skutočná náhoda, aby to niekto uhádol. Jedno viem ale isto, že som z toho v šoku.
v mnohých internetových predajniach sa dá vygenerovať nové heslo (tzv. zabudnuté heslo), ktoré potom príde do mailovej schránky zadanej pri registrácii. Možno je to tento prípad.
acely
31.08.09,10:24
Dobry den....Pomozte prosim.........Pred 10 rokmi si svojvolne, bez vedomia mojho manzela bola na PZ prihlasena motorka. Nikdy vzivote sme ju nevlasnili. No a teraz nam za nu prisla pokuta ze neplatili zakonne poistky. Tuto pokutu vymahal od nas Okrasny Urad. Po dlhych natahovackach sme ju zaplatili, pretoze sme nevedeli vyvratit policajne tvrdenie, ze on nieje majutelom motorky. Aj ked sme im predlozili vojensku knizku ze v tom case ked motorka bola prihlasena bol manzel v prijimaci na vojne a tam nebola sanca kasarne opustit. Vyhrazali sa nam nech to zaplatime lebo nam daju dalsie penale. Tak sme zaplatili....Po neuspesnom boji sa manzel vybral na policiu aby mu ukazali papiere na prihlasenie motorky. A vsetko bolo jasne. Ani pismo, ani podpis, no proste nic nesedelo iba meno mojho manzela a adresa.....Dali sme preto staznost na policiu, ze chceme naspät peniaza za pokutu ktoru sme museli zaplatit za motorku ktoru sme vzivote ani nevideli a nieto vlastnili. Stale nam chodili vujadrenia, ze je to v stadiu vysetrovania a dnes nam prisiel konecny verdikt ze sme napisali bezcenu staznost proto citujem: Vase podanie nie je staznostou podanou v zmysle § 3 pism a, b, zakona SNR č. 152/1998 Z.z o staznostich, ale ide o podanie, ktore je mozne vybavit osobitneho predpisu, preto ho nie je mozne vybavit v zmysle citovaneho zakona.
Prosim este raz pomozne ako viete ako si policia moze iba tak na niekoho nieco prihlasit a este nakoniec dostaneme za to pokutu. Co mame im napisat aby aspon tu pokutu, ktoru sme zaplatili nech sa nam vrati....prosim.Vopred dakujem.
kaco11
31.08.09,11:54
V prvom rade si nemyslím, že polícia len tak svojvolne nieco zapísala. Osoba musela mať splnomocnenie. Ale i napriek tomu, by som podala sťažnosť na inšpekciu pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a podala by som trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za podvod. Poškodení ste v tomto prípade vy ale aj poisťovňa. Je to na dlhé lakte. Veľa šťastia.
acely
31.08.09,17:09
Ziadne splnomocnenie,ziadne doklady...proste nic...manzel ani nepozna predavajuceho. Nemohla by som Vas poprosit kde presne mame sa obratit a podat tie staznosti? dakujem