dasoft
29.08.09,13:48
Zdravím všetkých poraďákov.
Začal som stavbu menšieho RD 9,5x8,5 z 2/3 podpivničeného (z dôvodu veľmi svahovitého terénu). Úpravu terénu a výkop + ryhy pre základové pásy mám dokončené, (Vykop.jpg) idem robiť základ v suteréne (Zaklady.pdf) a chcem sa spýtať : Základ (obvodové múry) mám mať široký 650, na spodok dám štrk, zhutním a nalejem betónu tak do 2/3, môžem dať 1 rad debniace tvárnice 40ky a 25ky vedľa seba (40+25=65) lebo 65ky sa nerobia (tým pádom nemusím robiť debnenie) alebo by ste mi odporučili predsa len to zašalovať a zaliať betónom? Základ je hlboký okolo 80, celkovo aj s doskou cca 90...
resp. zašalovať aspoň predok, hodiť štrk do pásov a pod dosku a zaliať naraz aj s doskou do roviny, ale obávam sa že by tam išlo hóódne veľa betónu (neviem čo bude lacnejšie - šalovať a betónovať alebo použiť DT) a že by to dvaja ľudia nezvládli... stavbu robím svojpomocne + otec + svokor (bývalý murár teraz na dôchodku), žiaľ ja ako ITčkár príliš skúseností so stavbou nemám... :) Vďaka vopred za každú radu.
ciners
29.08.09,12:19
Mozes dat tie tvarnice, len ich skus viazat. Obcas menit 40 a25. Do vodorovnych skar daj nejake smiesne zelezo fi 10, nemusis do kazdej skary,daj do prvej a do poslednej. Pozor na suterenne murivo, nemurovat z tehal alebo z porobetonu, robit z DT a zaliat betonom. Vykop nemas absolutne zabezpeceny, bacha nech sa tam niekomu nic nestane.
dasoft
29.08.09,13:15
Mozes dat tie tvarnice, len ich skus viazat. Obcas menit 40 a25. Do vodorovnych skar daj nejake smiesne zelezo fi 10, nemusis do kazdej skary,daj do prvej a do poslednej. Pozor na suterenne murivo, nemurovat z tehal alebo z porobetonu, robit z DT a zaliat betonom. Vykop nemas absolutne zabezpeceny, bacha nech sa tam niekomu nic nestane.
Vdaka za radu ciners, staci teda zelezo iba vodorovne, alebo by bolo vhodne sem-tam aj zvislo nejako to previazat s tym podkladnym betonom? Suteren mam aj vo vykrese z DT zalievane + primurovka na vykrese TPP 15, uvazujem pre primurovku o betonovych H-ckach 7 a kazde 2 metre pomoc. stlpik. Je pravda ze vykop neni nijako zabezpeceny ta ilovica je dost pevna ale aj tak by som xcel co najskor vytiahnut suteren a zasypat to...:)
ciners
29.08.09,13:21
Mozes dat sem tam aj zvislo, ale to kup len nejake lacne osmicky, ak nedas, nic sa nestane.
entonyl
30.08.09,09:22
Dobre že si priložil foto.V podpivničenej časti máš základ 65 kvôli tomu aby si mohol vymurovať stenu a primurovku.Preto doporúčam betón vyliať do výkopu,pridebniť a urobiť podkladný betón samozrejme s ležatou kanalizáciou a prívodom vody.Potom urobiť primurovku a celú pivnicu zaizolovať proti vode,vnútro domurovať a potom pokračovať nadzemnou časťou. Výkop máš dosť úzky,zle sa ti bude dávať drenáž,ktorá bezpodmienečne tam musí ísť.
Doporučujem Ti,pretože si stavbu robíš svojpomocne a nie si si v niečom istý nerieš to cez net ale cez svojho stavebného dozora,ktorý Ti priamo na stavbe poradí čo a ako.Cez foto je to niekedy 3riadkami ťažko poradiť a pivnice predpokladám chceš mať suché,bez tepelných mostov.
dasoft
30.08.09,17:25
Zašalovať všetko je jedno riešenie, použiť debniace tvárnice je druhé riešenie. Pravdu povediac mne sa viac pozdáva to druhé lebo sa vyhnem šalovaniu nehovoriac o tom, že hodne šalovania by bolo treba všade v základových pásoch, keďže vykopané to nieje úplne presne - sem tam sa odlúpil kus hliny, najmä teraz v sobotu pri tom lejaku.. Píšem to na poradu pretože predpokladám, že aj iní stavebníci-začiatočníci tiež riešia dilemu, či celé základové pásy zaliať betónom, alebo zaliať iba do 2/3 a zvyšok nepresného výkopu doriešiť debniacimi tvárnicami aby sa človek vyhol šalovaniu. Aký je dôvod prečo ich nepoužiť? Mimochodom, nemohol by som použiť aj dva rady debniacich tvárnic, s tým, že samotného betónu na spodu by bolo iba 30cm? (10 cm štrk, 30cm prostý betón, 25+25cm debniace tvárnice zaliate betónom - teda "tiež betón" ale pekne zašalovaný). Sem tam mám v základoch aj kusy skaly s ktorými neviem pohnúť, tie plánujem iba očistiť a nechať ich tam...
poraďte kto máte ešte aj iný názor.
chandler
07.09.09,12:38
skaly tam mozes nechat. ale tie zaklady by som spravil tak, ze spodok beton sirky 650 a potom uz len jedno DT 400 presne pod murivo. lepenie 250 a 400 by sa mi nepacilo. ale mozes sa spytat statika co ti robil dom, to je vyhoda ked nemas katalogovy :)
220870
07.09.09,16:49
Vyliať betónom.Pri takejto stavbe nie je nad čím rozmýšľať.Dt čka v každom prípade zoslabujú základ.Ak je to tak hrozne vykopané ,radšej to pošalujte.Kúpte pár kubíkov dreva,pozbíjajte vantne ,tak aby sa dali použiť aj na vence zabijete dve muchy jednou ranou.
krvak
07.09.09,19:36
Ja som rozmyslal nad DT a nad liatym betonom. Vyhral beton. Preco? Je to monilit, ked to vylejes naraz a hodis dnu kari rohoz, alebo ine zelezo, mas 100 % istotu. Ked mas vibrator, uvibruj, ked nie, pozicaj si. Len to nenechaj dnu prilis dlho, tazko sa taha von:-)
dasoft
08.09.09,05:52
Ahojte vsetci,
tiez by som to najradsej zasaloval, odradza ma ale cena reziva, dosky na salovanie by ma vysli viac ako DTcka a nemam prilis odvahu pustat sa do salovania drevom v takom rozsahu.
Prikladam obrazky, ako to vyzera po vyliati zakladovych pasov (zatial v hlbke cca 80cm beton + 10cm strk) + este potrebujem 25cm presne na vysku salovacich tvarnic. Rozmyslam ze dam iba rad tvarnic z predu a z praveho boku, na ostatnych 2 stranach je to presne na hranici vykopu, takze kludne to mozem zaliat az po hlinu. Samozrejme do stredu aspon priblizne 10 cm strku. Stacia 20ky dtcka, alebo myslite, ze ich beton odtlaci?
chandler
10.09.09,06:18
20tky DT pod 38 cm nosnu stenu? ked sa zamyslis sam prides na to aka je to blbost :)

ale mozno som len zle pochopil co chces spravit :)
dasoft
11.09.09,01:20
Nie pod nosnou stenou bude prosty beton a bude ho tam hodne, tie DTcka 20ky by boli iba po kraji aby som nemusel salovat (zaklad ma celkovu sirku 65cm (v skutocnosti aj 75), z druhej strany bude vsetko komplet zaliate betonom nielen zakl. pasy ale aj cela doska). Napr. na tych krajovych stenach co su hned pri lavom a zadnom okraji vykopu nechcem davat ziadne DTcka, len zaliat betonom...
Moja otazka je, ake s tym mate skusenosti, ci uz ste niekto nieco podobne robili.
chandler
11.09.09,05:36
chces dat DT zvonka zakladov namiesto salovania?
dasoft
11.09.09,08:32
chces dat DT zvonka zakladov namiesto salovania?
Ano presne tak, iba kvoli tomu ze nemam rezivo a cena reziva je vyssia ako cena salovacich tvarnic... No presnejsie povedanie nie uplne z vonku, len z vonkajsieho okraja zakladov, asi tak, ako je to naznacene na prilozenom obrazku. Ostatne sa zaleje betonom, aj tie tvarnice sa z vnutra zaleju betonom, len mam trochu obavu ci ich tlak betonu neodtlaci (sem tam je tam nejake to zeliezko 10ka vertikalne ale zase neni ho do kazdeho DTcka - na obrazku je to vidno)... A tiez neviem aku pevnost ma salovacia tvarnica (je to sice mozno zanedbatelne ved vacsina bude betonu ale aj tak...)
chandler
11.09.09,09:48
to nema ziadny zmysel podla mna. su tu aj skusenejsi v tejto oblasti tak sa mozno vyjadria. tie DT by si aj tak musel kotvit lebo ich beton vytlaci a najlepsie by sa kotvili doskou :) takze je lepsie dat tam rovno dosky, neboj este ich pouzijes .
dasoft
11.09.09,10:46
Ja viem, ze aj rezivo na salovanie isto v buducnosti pouzijem, ale dosku by som chcel mat zaliatu co najskor (preto som to chcel teraz pokym nemam rezivo riesit salovacimi tvarnicami).
chandler
16.09.09,08:28
ale ak tam das len tie tvarnice tak ich beton povytlaca.
dasoft
16.09.09,09:45
Hej, preto chcem najskor zabetonovat tie tvarnice a az po par dnoch liat zbytok betonu alebo tie tvarnice zvonku nejakymi hranolmi alebo nejakymi inymi drevami zabezpecit (proti tlaku) a liat beton naraz - bolo by to jednoduchsie ako vsetko salovat.