jaro9642
29.08.09,18:19
Chel by som sa poradiť ako mám zlúčiť pozemok keď je rozdelený na osem častí medzi spoluvlastníkov. Ako by to bolo najrýchlejšie a najlacnejšie.
geronimo13
29.08.09,16:39
Neviem či to dobre chápem, vlastníte pozemok, ktorý sa nachádza na "8 parcelných číslach" a je v podielovom spoluvlastníctve viacerých osôb? Chcete to mať zapísané ako jeden pozemok na jednom parcelnom čísle. To je trochu nezvyklé, ale vyriešiť to môže jedine tak, že si dáte vypracovať geometrický plán a následne úradne overený geometrický plán dať na zápis do katastra nehnuteľností na príslušnú správu katastra.

Alebo máte pozemok v podielovom spoluvlastníctve 8 osôb a chcete ho mať vo vlastníctve len vy. V takom prípade je potrebné spísať buď kúpnu, darovaciu zmluvu alebo zmluvu o zrušení spoluvlastníctva a jeho vyporiadaní. Podáte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, ktorého prílohou bude predmetná zmluva v počte 2 vyhotovenia (od 1.9.2009).
Majky11
29.08.09,16:50
Ja som tomu porozumel tak, že je to jedna parcela, ktorá ma 8 vlastníkov a teda ty si jedným z nich. Tvoj podiel je v tomto prípade 1/8-mina.

Ide o to v akom vzťahu si z vlastníkmi ostatných častí a ako sa viete dohodnúť, teda ako bolo spomenuté v predchádzajúcom príspevku, dá sa to riešiť, buď to kúpnou alebo darovacou zmluvou. Ja by som volil kúpnu zmluvu, nakoľko ak sa jedná o darovanie a pamäť ma neklame, darca si môže do niekoľkých rokov nárokovať na vrátenie tzv. daru. Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví.

čo sa týka akejsi rýchlosti " operácie ", tak s tým si nepomôžeš. Treba poriešiť akou formou nadobudneš vlastníctvo, či kúpou alebo darovaním, spísať to u notára a dať vklad na kataster. Ten má tuším 30-dní na to aby to na základe zmluvy zapísal ako bezpodielové vlastníctvo v prospech Teba a tým je vec vyriešená...

Ešte raz ak sa v niečom mýlim, nech ma opravia znalejší :)

Majky11
wegamizi
29.08.09,17:27
Ja som tomu porozumel tak, že je to jedna parcela, ktorá ma 8 vlastníkov a teda ty si jedným z nich. Tvoj podiel je v tomto prípade 1/8-mina.

Ide o to v akom vzťahu si z vlastníkmi ostatných častí a ako sa viete dohodnúť, teda ako bolo spomenuté v predchádzajúcom príspevku, dá sa to riešiť, buď to kúpnou alebo darovacou zmluvou. Ja by som volil kúpnu zmluvu, nakoľko ak sa jedná o darovanie a pamäť ma neklame, darca si môže do niekoľkých rokov nárokovať na vrátenie tzv. daru. Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví.

čo sa týka akejsi rýchlosti " operácie ", tak s tým si nepomôžeš. Treba poriešiť akou formou nadobudneš vlastníctvo, či kúpou alebo darovaním, spísať to u notára a dať vklad na kataster. Ten má tuším 30-dní na to aby to na základe zmluvy zapísal ako bezpodielové vlastníctvo v prospech Teba a tým je vec vyriešená...

Ešte raz ak sa v niečom mýlim, nech ma opravia znalejší :)

Majky11
Mas pravdu, teraz robim nieco podobne s darovanim podielu. U notara overena darovacia zmluva sa posle na spravu katastra s navrhom na vklad. Treba si overit na prislusnej sprave katastra, kolko vyhotoveni treba podat, ja som davala 4ks darovacej zmluvy.
jaro9642
29.08.09,19:43
A ako mam postupovat pri tej darovacej zmluve? Mám ist za kazdym nech to podpise a hotovo alebo ako? Dakujem za kazdu radu.
Xanti
29.08.09,19:48
To akože, ty si si ešte s nikým nič nedohodol? Myslíš, že môžeš niekoho prinútiť aby Ti daroval svoj pozemok? :eek::eek::eek:
Teda waaaaaaaau nemám slov.
Pozemky od ostatných spoluvlastníkov môžeš získať kúpnou zmluvou tj. navrhneš im cenu za koľko by si odkúpil, vyčkáš na protinávrh a dohodnete kúpnu cenu. Na základe ktorej uzavriete kúpnu zmluvu ... Alebo potom spomínaným darovaním, pokiaľ budú mať zájem Ti niečo darovať.
Majky11
29.08.09,19:51
Zájsť k nejakému notárovi a on už vie ako spísať darovaciu zmluvu. Pravdepodobne budete musieť byť zúčastnení všetci vlastníci a teda to budeš musieť veľmi dobre zorganizovať.

Takže notár, príp. notárka spíše darovaciu zmluvu, na ktorej všetci ostatní vlastníci mimo Teba, darujú svoj podiel v Tvoj prospech a svojim podpisom ztvrdia pravoplatnosť.

To je celé.

Nájdi si nejakého notára,-ku v Tvojom bydlisku a on Ťa už usmerní ako na to.

Majky11
jaro9642
29.08.09,19:53
ja som uz predbezne za nimi bol a suhlasili, len neviem ci mam ist teraz za notarom po darovaciu zmluvu a potom za nimi nech to podpisu alebo ako? lebo ich podpisi musia byt overene notarom. je to dost behacky.
geodet123
30.08.09,04:55
ja som uz predbezne za nimi bol a suhlasili, len neviem ci mam ist teraz za notarom po darovaciu zmluvu a potom za nimi nech to podpisu alebo ako? lebo ich podpisi musia byt overene notarom. je to dost behacky.

Podpisy musia byť overené. Overenie spraví buď notár alebo pracovník na obecnom úrade, samozrejme budú tam musieť ísť s tebou. Ty ako obdarovaný nepotrebuješ overený podpis.
jaro9642
30.08.09,05:55
A co je lepsie dostat darom pozemok alebo predaj pozemku za nejaku symbolicku cenu? A na katastri je to ako? To za kazdu zmluvu zaplatim, ci mozu byt vsetci vlastnici na jednej zmluve. Dakujem.
wegamizi
30.08.09,10:16
A ako mam postupovat pri tej darovacej zmluve? Mám ist za kazdym nech to podpise a hotovo alebo ako? Dakujem za kazdu radu.
Mna darca splnomocnil na vyhotovenie darovacej zmluvy, takze u notara on overil splnomocnenie na darovanie. Je to jednoduchsie, lebo nie ste viazani casovo na seba. Darovaciu zmluvu som si robila sama, na com dost penazi usetris, potom len overenie podpisu(tvojho, ak budes splnomocneny) na darovacej zmluve.
geodet123
30.08.09,13:02
A co je lepsie dostat darom pozemok alebo predaj pozemku za nejaku symbolicku cenu? A na katastri je to ako? To za kazdu zmluvu zaplatim, ci mozu byt vsetci vlastnici na jednej zmluve. Dakujem.

Darovanie/kúpa - občiansky zákonník:
§ 630 Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Poplatky na kataster: ak sa to spraví jedným právnym úkonom (buď iba darovanie alebo buď iba kúpa) tak sa platí len raz. Všetci môžu byť na jednej zmluve/dohode.