kubodinho
29.08.09,20:58
Zdravím , mám v pláne otvoriť si módnu značku, chcem sa Vás opýtať čo je potrebné na to, aby som mohol svoje veci šiť v Číne, myslím v továrni , ktorá bude pre mňa šiť veci, potrebujem na to niečo špeciálne okrem peňazí a nájdenia takej továrne v Ćíne ? vďaka.
misomiso
29.08.09,19:11
Nic. Okrem dovery v Cinanov ako obchodnych partnerov - samozrejme. Iba podotykam, ze "renomovane" firmy, ktore si "nechavaju sit" v Cine (alebo napr. Samsonite vo Vietname) to robia tak, ze tam maju stale pritomny svoj manazment ktory zvycajne rotuje, aby im nezacalo sibat). Iba sicky su Cinanky.

Samozrejme - ak nezalezi na kvalite, tak to netreba, no na druhej strane - ak chces predavat "svoju znacku" - teda predpokladam, ze budes investovat do marketingu a reklamy, tak ti asi nebude jedno, aku to potom bude mat kvalitu.
camozzi
29.08.09,19:23
Mozes mat aj miliardy, ale starosti so zalozenim znacky budes mat rovnake.
1. Najst kvalitneho partnera v Cine nie je vobec jednoduche, pokial s nimi uz nemas nejake skusenosti, alebo dobre kontakty.
2. Potrebujes peniaze na zalozenie vyrobnej linky a know-how.
3. Brandbuilding: v dnesnom svete adidasu, nike a pumy je velmi tazke prerazit a ak sa ti to aj podari, tak ta s najvacsou pravdepodobnostou konkurencia znici alebo kupi.
4. Zacal by som na Slovensku a az ked by som mal uspech tu a istu expanziu aspon do oklolitych statov, tak by som vyrobu prestahoval do Ciny.
5. Znacku ti zaregistruje urad priemyselneho vlastnictva, ale musi byt tam vycapena, myslim pol roka a ak nebudu ziadne namietky, tak ti schvalia registracnu ochrannu znamku. Tiez zalezi na co vsetko by sa mala vztahovat. Mnohe advokatske kancelarie to robia a stoji to cca 500 eur. Vyhoda je, ze znacka nadobuda hodnotu a ak by si chcel zalozit napr. dalsiu s.r.o. a znalec ohodnoti znacku na 50 tisic eur, nemusi splacat zakladne imanie. Znacka sa stane tvojim vycislitelnym majetkom.
Subjektivny nazor: Ides na to z opacneho konca.
misomiso
29.08.09,19:57
v dnesnom svete adidasu, nike a pumy je velmi tazke prerazit a ak sa ti to aj podari, tak ta s najvacsou pravdepodobnostou konkurencia znici alebo kupi.



...ale ved to by nebol prave nahorsi scenar nie?
camozzi
29.08.09,20:16
Zalezi na tom ako sa na to pozries. Ak si znacku, ktoru si zalozil, dal do nej vsetko naozaj vazis, tak sa zrejme budes snazit ju udrzat pod svojou rukou. Ale ak ti to je uz jedno a ide ti len o prachy alebo o prezitie, tak ju predas. Nieco podobne ako biznis roka Porsche a VW - boj o prezitie a zaroven aj hrdost znaciek. Alebo ked si Adidas v roku 2006 kupil firmu Reebok, Nike Bauer a Reebok Jofa...
misomiso
29.08.09,20:20
Jasne, ale vzdy lepsie byt kupeny Adidasom, ako skrachovat tak, ze po tebe ani pes nestekne.
camozzi
29.08.09,20:27
Suhlasim, ale Adidas si nekupi len tak hocijaku znacku. Za tym stoji neskutocne vela roboty a marketingu, aby nejaku znacku povazoval Adidas za konkurenciu. A kedze je autor tejto temy zrejme este len na zaciatku brandbuildingu, tak si myslim, ze najblizsich 20 rokov mu to nehrozi.
misomiso
29.08.09,21:01
Suhlasim, ale Adidas si nekupi len tak hocijaku znacku. Za tym stoji neskutocne vela roboty a marketingu, aby nejaku znacku povazoval Adidas za konkurenciu.

Ved prave preto som napisal, ze by to nebol prave najhorsi scenar.

Ja tiez stale riesim dilemu, ci bojovat s velkymi obrami na svetovom trhu, alebo radsej predat, niekam sa zasit a mat svaty pokoj.
camozzi
29.08.09,21:13
Potom je tu este riesenie ako vpustit investora do firmy a nechat si podiel vo firme. On by budoval znacku dalej, vyuzival by svoje distribucne kanaly a ty by si mal akcie vo firme, ktore by ti stacili na prezitie. Popripade by si si este zalozil dalsiu a zacal rovnako.
misomiso
30.08.09,07:09
Potom je tu este riesenie ako vpustit investora do firmy a nechat si podiel vo firme. On by budoval znacku dalej, vyuzival by svoje distribucne kanaly a ty by si mal akcie vo firme, ktore by ti stacili na prezitie. Popripade by si si este zalozil dalsiu a zacal rovnako.

No to by asi investor v zmluve nepripustil. Taketo zmluvy vzdy maju klauzulu, podla ktorej clovek roky nemoze podnikat v rovnakom odbore. To s tym investorom je pravda, no v podstate z mojho hladiska je to skoro to iste, ako predaj - v kazdom pripade pridem o volant, ktory mam v ruke.
camozzi
30.08.09,07:27
Sice by si vo firme uz rozhodujuce slovo nemal, ale mal by si aspon nejaky podiel na zisku. Nemusel by si zakladat opat firmu v tom istom odbore. Po tolkych rokoch, uz ludi aj prestava bavit robit to iste. Mozes skusit nieco uplne ine a vyuzit pri tom kontakty a skusenosti, ktore si uz ziskal.
misomiso
30.08.09,09:41
Problem je, ze by som nemal ani sajnu, za kolko by som mohol firmu (alebo vacsinovy podiel v nej) predat. Nikdy som ziadnu nepredaval a zatial som sa nedopatral velmi sposobu, ako sa urcuje cena.
kubodinho
30.08.09,10:59
dakujem Vam pekne za reakcie, ja nemam zaujem konkurovat Adidasu, nechcem vytvorit sportovu znacku, ale stylovu, ktoru si moze dovolit kazdy a nieje to nekvalitne. Dakujem pekne za info co ste mi dali.
camozzi
30.08.09,14:40
Problem je, ze by som nemal ani sajnu, za kolko by som mohol firmu (alebo vacsinovy podiel v nej) predat. Nikdy som ziadnu nepredaval a zatial som sa nedopatral velmi sposobu, ako sa urcuje cena.
Pokial mas firmu oznacenu pod registracnou ochrannou znamkou R alebo TM, tak ti hodnotu znacky a firmy vycisli povereny znalec. Ak mas ochrannu znamku od zaciatku podnikania, tak v podstate vsetko to ako si firmu zvladoval sa precisli do penazi. To bude vsak iba znacka, ale firma ma aj majetok, zamestnancov, know-how... Aj to sa da vycislit a myslim, ze tu by mal opat slovo znalec.
nicusa
02.10.12,17:08
Ahoj, chcela by som sa spýtať tiež ohľadom značky.
Ak si chcem založiť svoju "módnu" značku, pod ktorou chcem predávať svoje výrobky (ako fyzická osoba, ale stále zamestnanie mám iné, len by som predávala výrobky urobené vo svojom voľnom čase)je to ochranná známka? A aké sú tam poplatky, lebo sa na stránke úradu priemyselného vlastníctva neviem vysomáriť... Ďakujem :)
LuluBeh
22.05.13,05:53
Ahoj. Chcela by som sa spytat, ci sa ti podarilo tvoje podnikanie. Ja tiez planujem nieco podobne.