monicka0707
30.08.09,13:19
Ahojte som tu nova a neviem vlastne ani ako sa tu pohybovať.Rada by som ci by mi niekto nevedel poradiť..Mám otvorenú dva mesiace živnosť ,ale žiadne príjmy na nu este neprisli,ani nemám podpisanu ziadnu zmluvu na zivnost..Teraz mam moznost uzatvorit pracovný pomer ako zamestnanec,a neviem ako postupovat ,ci zivnost zrusit,alebo nie. Chcela som si na zivnosť zobrat telefón a internet..ako administrativna pracovnicka by som to mohla,len netusim ak tam nebudem mat ziaden prijem ci sa to vobec bude dat.Neviete mi niekto poradit?...Viem ze su ludia,ktory robia aj na zivnost aj ako normalny zamestnanec..Musim mat na zivnost nejaky prijem ,?..Aby mi fungovala?..A ako je to s odvodmi ?..Ked by som robila aj tak aj tak?.....

No takze tu mate novacika,ktory sa topi v tychto nasich zakonoch...........;).....vsak sa najde niekto mily kto mi aspon v niecom z tohto poradi....dakujem pekne........
Iwett
30.08.09,11:26
Ahojte som tu nova a neviem vlastne ani ako sa tu pohybovať.Rada by som ci by mi niekto nevedel poradiť..Mám otvorenú dva mesiace živnosť ,ale žiadne príjmy na nu este neprisli,ani nemám podpisanu ziadnu zmluvu na zivnost..Teraz mam moznost uzatvorit pracovný pomer ako zamestnanec,a neviem ako postupovat ,ci zivnost zrusit,alebo nie. Chcela som si na zivnosť zobrat telefón a internet..ako administrativna pracovnicka by som to mohla,len netusim ak tam nebudem mat ziaden prijem ci sa to vobec bude dat.Neviete mi niekto poradit?...Viem ze su ludia,ktory robia aj na zivnost aj ako normalny zamestnanec..Musim mat na zivnost nejaky prijem ,?..Aby mi fungovala?..A ako je to s odvodmi ?..Ked by som robila aj tak aj tak?.....

No takze tu mate novacika,ktory sa topi v tychto nasich zakonoch...........;).....vsak sa najde niekto mily kto mi aspon v niecom z tohto poradi....dakujem pekne........
Na živnosť, v ktorej nedosahuješ príjmy sa neuznajú ani výdavky, pretože sú to výdavky na dosiahnutie príjmov. Môžeš mať aj pracovný pomer aj živnosť, z ktorej nebudeš mať žiadne príjmy, nieje to vylúčené. Odvody by si teoreticky neplatila, ak budeš mať aj pracovný pomer a nulovú živnosť.
monicka0707
30.08.09,11:53
Ďakujem za odpoveď....:-)))....Takže potrebujem mať na tej živnosti nejaký príjem a potom by išlo robiť aj výdavky,teda ak som to správne pochopila....:-)........Neviem čo by sa mi oplatilo viac zrušiť živnosť úplne, lebo ešte niečo vymyslieť , poprípade zahnať si nejakú prácu pomimo na živnosť....
Iwett
30.08.09,12:14
Ďakujem za odpoveď....:-)))....Takže potrebujem mať na tej živnosti nejaký príjem a potom by išlo robiť aj výdavky,teda ak som to správne pochopila....:-)........Neviem čo by sa mi oplatilo viac zrušiť živnosť úplne, lebo ešte niečo vymyslieť , poprípade zahnať si nejakú prácu pomimo na živnosť....
Uvažuješ akosi z opačného konca. :D Väčšinou je práca na pracovný pomer, a vtedy je živnosť nepotrebná. Alebo sa človek rozhodne pracovať na živnosť, a vtedy sa vybaví živnosť, dosahujú sa príjmy zo živnosti a uplatnujú výdavky na dosiahnutie príjmov. Alebo sa pracuje aj aj. A ty chceš už uplatnovať výdavky, ešte nemáš príjmy. Rozmýšľaš či zrušiť živnosť, ked si si ju len teraz vybavila....
Treba najskôr nájsť prácu, ak bude na živnosť využiješ živnosť, ak na pracovný pomer, živnosť bud prerušíš, zrušíš, alebo necháš nulovú.:)
monicka0707
30.08.09,12:55
:-).......no a teraz už mám odpoveď asi na všetko...ja viem že občas myslím divne..živnosť som si urobila na žiadosť zamestnávateľa, ktorý potom s nami nepodpísal zmluvy,takže som ostala na holičkách , teraz od prvého by som mala podpisovať zmluvu ako zamestnanec u iného zamestnávateľa...preto mám zo vsetkého taký chaos, vlastne som bola dva mesiace len tak bez peňazí...a teraz neviem ako s toho všetkeho von,....mám možnosť aj khlavnému pomeru pracovať aj na živnosť, len vôbec netuším či to vziať alebo nie...viem že sa ti zdam asi úplne blba ,ale som v situacii kedy naozaj neviem ako...chi...
Iwett
30.08.09,13:17
:-).......no a teraz už mám odpoveď asi na všetko...ja viem že občas myslím divne..živnosť som si urobila na žiadosť zamestnávateľa, ktorý potom s nami nepodpísal zmluvy,takže som ostala na holičkách , teraz od prvého by som mala podpisovať zmluvu ako zamestnanec u iného zamestnávateľa...preto mám zo vsetkého taký chaos, vlastne som bola dva mesiace len tak bez peňazí...a teraz neviem ako s toho všetkeho von,....mám možnosť aj khlavnému pomeru pracovať aj na živnosť, len vôbec netuším či to vziať alebo nie...viem že sa ti zdam asi úplne blba ,ale som v situacii kedy naozaj neviem ako...chi...
Nie, nie, v žiadnom prípade niesi blbá, to som nepovedala. Prerátaj si, čo sa viac oplatí, živnosť zatial neruš, a keď stihneš aj pracovný pomer aj prácu na živnosť, tak niet o čom uvažovať:)
monicka0707
30.08.09,15:32
Ak by som mala oboje , tak odvody mi ale plati zamestnavatel co mi poskytuje zamestnanie ako zamestnancovi, ano?...Ja si uz potom nemusim platit nic.?.A este som sa chcela spýtat ak by som robila na zivnost potrebujem k prijmom faktury,to viem,ale neviem ci potrebujem k fakturam aj zmluvu akoze o praci na zivnost.Proste ci treba ten moj prijem nejako dokladovat na zaklade coho som dala fakturu...A ak by som urobila niekomu jednorazovo uctovnictvo to je ako?..nato tiez potrebujem zmluvu,alebo mne pri kontrole staci len faktura k danemu prijmu?...Dakujem ti...pomahas mi..:-)))
veronikasad
30.08.09,15:39
monicka, dostala si dotáciu z úradu práce ? Živnosť máš na účtovníctvo?
monicka0707
30.08.09,16:04
Veronika,nedostala som z uradu prace dotaciu , a zivnost mam administrativne cinnosti...teda aj na uctovnictvo....a vsetko s tym spojene..no a teraz neviem ako na to ...:confused:
veronikasad
30.08.09,16:10
Veronika,nedostala som z uradu prace dotaciu , a zivnost mam administrativne cinnosti...teda aj na uctovnictvo....a vsetko s tym spojene..no a teraz neviem ako na to ...:confused:
vedenie účtovníctva nepatrí medzi administratívne činnosti, to je samostatný predmet podnikania.

Ak budeš zamestnaná a súbežne mať živnosť , nemusíš platiť žiadne odvody - do SP si ešte neprekročili limit 12-násobku min. mzdy, nie si povinným platitelom poistného.
Ak budeš mať pracovnú zmluvu, pôjdeš do zdr. poisťovne a určíš si vymeriavací základ nula. Do 30.6. nasl. kal. roka musíš podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia a ak budeš mať nejaký zisk zo živnosti - rozdiel doplatíš.

Alebo môžeš živnosť prerušiť - najmenej na dobu 6 mesiacov.
monicka0707
01.09.09,17:05
myslela si zmluvu ako zamestnanec,nie ako zivnostnik?