Krtko
12.08.05,13:13
V jednej firme/nezisk. org./,ktorú začínam účtovať som sa stretla s takýmto postupom pri cestovných náhradách:

Zamestnanec je vyslaný na zahraničnú prac. cestu, firma kúpi eurá a dá mu nejaký preddavok. Nemajú valutovú pokladňu. Po návrate zo zahraničia vyúčtujú cesťák tak, že vypočítajú cestovné náhrady v eurách, odpočítajú preddavok, zvyšok kurzom prepočítajú na SK a vyplatia zamestnancovi v SK.
Keď ide do Čiech nemajú ani nákup CZK, proste mu to prerátajú a zaplatia v SK.
Chcem im navrhnúť:
1. Založiť dve valutové pokladne na EUR a CZK a vyplácať podľa zákona o cest. náhradách v inej mene ako slovenskej.
ALEBO EXISTUJE NEJAKÁ VÝNIMKA A MOŽU TO TAK ROBIŤ?????
Mne sa to nezdá. Keď spätne založím valutovú pokladňu, budú v mínuse o tie peniaze, čo vyplatili v SK.
Prosíííím poraďáci poraďte.
KEJKA
12.08.05,11:18
spätne nerobiť nič. Možno to prijmu a možno nie. zariaď sa podľa toho. Dnes tento postup je bežný. Ja im odporúčam aspoň dotovať zamestnancovi jeho bežný účet. Aby sa urobilo zadosť zákonu a do smernice to popísať. Lebo sú bežné platobné karty, ktorými sa dá v zahraničí aj vybrať hotovsť aj platiť kartou, takže zamestnanec je rád, že nemusí voziť hotovsť so sebou. Ovšem on stráca na poplatkoch, takže treba doparcovať detaily (smernica, pokyn-príkaz na cestu, súhlas zamestnanca s podmienkami ap.
liba2
12.08.05,11:22
Keď spätne spracuješ valutovú pokladňu, môžeš do príjmov dať len to množstvo EUR ktoré sa nakúpilo a tiež vydať len to množstvo ktoré bolo v skutočnosti vydané. Teda ak všetko, zostatok bude nula. Ja sa tiež stretávam s praxou, že chýbajúce náhrady cest. sa doplatia v Skk. Tam treba správne určiť kurz ktorým sa to na Sk prepočíta.
Chobot
12.08.05,11:26
Podla zákona musí zamestnávatel poskytnút preddavok, ak o neho zamesntanec poziada, v inej ako slovenskej mene (§ 36 ods. 1 a 2). Vyúctovanie uz môzu urobit aj v slovenskej mene, ak sa tak dohodnú (§36 odst. 5 a 6).

Takze okrem tých preddavkov do CR to robia v súlade so zákonom 283/2002.
Krtko
12.08.05,14:03
:D Veeeeeeeeeeeeľkáááááááááááá vďaaaaaaakaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!:) Hlavne za §§§§ , čítala som to snáď 5 krát a spoločné ustanovenia som obišla. Ešte raz díííííík
Krtko
14.08.05,10:05
Keď spätne spracuješ valutovú pokladňu, môžeš do príjmov dať len to množstvo EUR ktoré sa nakúpilo a tiež vydať len to množstvo ktoré bolo v skutočnosti vydané. Teda ak všetko, zostatok bude nula. Ja sa tiež stretávam s praxou, že chýbajúce náhrady cest. sa doplatia v Skk. Tam treba správne určiť kurz ktorým sa to na Sk prepočíta.
Kurz ťahám z NBS v ten deň, keď to preplácam, t.j. v deň účtovného prípadu. Dúfam,že je to správne. Dajte vedieť, nech to už dokončím.
babenko1
14.08.05,14:57
správne... kurzom NBS, výnimka by bola, keby sa cudzia mena nakúpila, vtedy treba brať kurz komerčnej banky...