zuzanata
30.08.09,15:10
Ahojte,

chcela by som poprosiť o radu...

Chcela by som sa presťahovať z prenajatého bytu, s nájomníkom bytu nemám žiadne problémy, chcem riadne dodržať vopred dohodnutú výpovednú lehotu.
Len neviem presne ako to mám urobiť :confused:

Aký je rozdiel medzi výpoveďou z nájomnej zmluvy, ukončením nájomnej zmluvy, dohodou o skončení nájmu....?
Aký je správny názov?

Nie som moc znalá veci, je to po prvý raz čo chcem ukončiť nájom a chcela by som to mať všetko písomnou formou a hlavne správne a v poriadku.

Ďakujem vopred za radu, s pozdravom Zuzana
Martasch
31.08.09,06:30
Ahojte,

chcela by som poprosiť o radu...

Chcela by som sa presťahovať z prenajatého bytu, s nájomníkom bytu nemám žiadne problémy, chcem riadne dodržať vopred dohodnutú výpovednú lehotu.
Len neviem presne ako to mám urobiť :confused:

Aký je rozdiel medzi výpoveďou z nájomnej zmluvy, ukončením nájomnej zmluvy, dohodou o skončení nájmu....?
Aký je správny názov?

Nie som moc znalá veci, je to po prvý raz čo chcem ukončiť nájom a chcela by som to mať všetko písomnou formou a hlavne správne a v poriadku.

Ďakujem vopred za radu, s pozdravom Zuzana

Asi si to na začiatku trochu poplietla - ak chceš ukončiť nájom, potom nájomníkom musíš byť ty. Možnosti ukončenia nájomného vzťahu by mali byť uvedené v nájomnej zmluve. Ak je tam možnosť ukončenia dohodou bez výpovednej lehoty /???/ a dá sa dohodnúť s nájomcom, je to jedna z možností.
dedulko
31.08.09,10:43
Ahojte,

chcela by som poprosiť o radu...

Chcela by som sa presťahovať z prenajatého bytu, s nájomníkom bytu nemám žiadne problémy, chcem riadne dodržať vopred dohodnutú výpovednú lehotu.
Len neviem presne ako to mám urobiť :confused:

Aký je rozdiel medzi výpoveďou z nájomnej zmluvy, ukončením nájomnej zmluvy, dohodou o skončení nájmu....?
Aký je správny názov?

Nie som moc znalá veci, je to po prvý raz čo chcem ukončiť nájom a chcela by som to mať všetko písomnou formou a hlavne správne a v poriadku.

Ďakujem vopred za radu, s pozdravom Zuzana

Asi si nájomníčka a chcela by si s prenajímateľom ukončiť nájomný vzťah.

Najjednoduchšie je dohodou :
- k dátumu
- po dohode končí platnosť najomnej zmluvy
- zapísať stav meradiel
- kto - čo zaplatí.
(Ak máš zmluvu na dobu určitú - môže skončiť uplynutím tohoto dátumu /
ukončenie výpoveďou - býva výpovedná lehota )
Eva Póčová
02.09.09,06:08
Ahojte, mohli by ste mi pomôcť vo veci ukončenie nájomného vzťahu / výpovedná lehota?
Prenajímam nebytový priestor druhému podnikateľovi. V nájomnej zmluve máme výpovednú lehotu 6 mesiacov a okrem toho 2 mesačnú splátku vopred, ktorú aj má zaplatenú. v Júli vypovedal zmluvu a aj vypratral miestnosť ale klúče mi nedal. Podľa mňa aj keď už miestnosť nechce používať, mal by zaplatiť 6 mesiacov - 2 už má vopred zaplatenú ale ešte mu ostávajú 4 mesiace. Mám pravdu? Čo môžem urobiť? Máme tú zmluvu + splátkový kalendár na celý rok 2009, ktorý aj podpísal. Mám mu vystaviť faktúru na tie 4 mesiace? Lenže problém je aj v tom, že sa som mnou nekomunikuje?
Máte prosím Vás nejakú dobrú radu v tomto prípade, veľmi pekne Vám ďakujem:(
Martasch
02.09.09,06:52
Ahojte, mohli by ste mi pomôcť vo veci ukončenie nájomného vzťahu / výpovedná lehota?
Prenajímam nebytový priestor druhému podnikateľovi. V nájomnej zmluve máme výpovednú lehotu 6 mesiacov a okrem toho 2 mesačnú splátku vopred, ktorú aj má zaplatenú. v Júli vypovedal zmluvu a aj vypratral miestnosť ale klúče mi nedal. Podľa mňa aj keď už miestnosť nechce používať, mal by zaplatiť 6 mesiacov - 2 už má vopred zaplatenú ale ešte mu ostávajú 4 mesiace. Mám pravdu? Čo môžem urobiť? Máme tú zmluvu + splátkový kalendár na celý rok 2009, ktorý aj podpísal. Mám mu vystaviť faktúru na tie 4 mesiace? Lenže problém je aj v tom, že sa som mnou nekomunikuje?
Máte prosím Vás nejakú dobrú radu v tomto prípade, veľmi pekne Vám ďakujem:(

V zmysle splátkového kalendára mu vystavuj faktúry do doby, kedy má skončiť výpovedná lehota a pošli mu ich doporučene poštou.
Eva Póčová
02.09.09,08:04
A čo ďalej, ak nezaplatí môžem mu poslať penalizačnú faktúru 0,05 % za každý deň omeškania?
dedulko
02.09.09,10:09
A čo ďalej, ak nezaplatí môžem mu poslať penalizačnú faktúru 0,05 % za každý deň omeškania?

Ak nezaplatí slušne počkaj týždeň, pošli výzvu, počkaj týždeň, daj exekútorovi (ak si medzitým tie priestory neprenajala - tam by som vystavoval fa iba do začatia nového nájmu :)) .
Eva Póčová
02.09.09,10:37
Ďakujem, skúsim sa sním dohodnúť.
Martasch
02.09.09,12:51
Ak nezaplatí slušne počkaj týždeň, pošli výzvu, počkaj týždeň, daj exekútorovi (ak si medzitým tie priestory neprenajala - tam by som vystavoval fa iba do začatia nového nájmu :)) .

S posielaním výziev súhlasím. Eva však píše, že jej ešte kľúče nevrátil, teda teoreticky môže ešte chcieť priestory používať do konca výpovednej lehoty. Čiže ak chce prenajať priestory skôr, dohodla by som sa s terajším nájomníkom na ukončení nájmu k skoršiemu dátumu a zároveň aj vyrovnaní nájmu.
sito
02.09.09,21:10
Ďakujem, skúsim sa sním dohodnúť.

Sú dve možnosti, dohodnúť sa mimo zmluvy, alebo trvať na dodržaní zmluvy. A potom, ešte súd, ak sa nedohodnete.
zuzanata
03.09.09,18:42
Ďakujem velmi pekne za odpovede, ja som to trochu doplietla, pisala som to na rychlo, ale dozvedela som sa to co som potrebovala, mam napisanu dohodu na ukoncenie najmu, takze uz len podpisy a je to.

Takze este raz diky, s pozdravom Zuzana :)
zuzanask
04.02.10,08:33
Máte niekto skúsenosti s ukončením nájmu bytu. Nám koncila zmluva k 31.1.2010 kedy sme byt odovzdali majitelovi. Bol si ho prevziat a odpisali sme stavy meračov. A zistili sme že chýbajú dva kľúče od izieb, ktoré sme sľúbili, že dáme urobiť. Po dvoch dňoch sa ozval, že sme mu presekli kábel na televízore (ktorý sme ani nepouživali). Začína vyťahovať okolnosti, ktoré mohli nastať aj po prevzatí bytu. Nemáte nejaký odovzdávací protokol, v ktorom by boli uvedené závady a nedostatky, ktoré treba napraviť, aby majiteľ mesiac nevyťahoval nejaké udalosti.
cusmic
08.04.10,06:57
Dobry den, chcel by som sa poradit, prenajimam byt, na dobu urcitu = 1 rok.
31.03.2010 skoncil rok na ktory bol najom uzatvoreny, s najomnikom sme sa dohodli na dalsom 1 roku. Tak som mu dal podpisat tu original najomnu zmluvu, len som pomenil datumy.
Nevznika mu teraz nejaky narok na dobu neurcitu, alebo na nahradne ubytovanie, ked sme neskoncili nejakou dohodou ten predchadzajuci rok?

Chcel by som mu dat podpisat ze sme ukoncili minuly rok bez pohladavok zavazkov a ze toto je akoby uplne nova zmluva, zaciname akoby znova prvy rok.

Nema niekto vzor takej dohody?
verkaz
08.04.10,17:55
zuzanata - pokiaľ ti nájomník neodovzdá zápisnične kľúče od prenajatých priestorov, ber to za skutočnosť, že priestory užíva.

zuzanask - nedaj sa, veď ste navzájom podpísali protokol o odovzdaní bytu a žiadnu závadu ste nezistili. Čo bolo dodatočne zistené, tak záleží len od vzájomnej dohody, či to uznáš alebo nie.

cusmic - doporučujem ti urobiť Dodatok č. 1 k pôvodnej zmlve, kde zmeníš len ten článok, kde je dohodnutá doba nájmu a dátum platnosti dodatku. V ostatnom nič meniť nemusíš.
Mária27
08.04.10,18:35
Nájom bytu na dobu určitú končí uvedeným dátumom bez ďalšieho - netreba ho ukončovať. Ak chcete v nájme pokračovať, môžete uzatvoriť novú zmluvu, alebo urobiť dodatok. O byte neplatí to, čo o nájme iných vecí, že sa nájom predlžuje - pozri občiansky zákonník:

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

§ 710

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
cusmic
08.04.10,20:15
Nájom bytu na dobu určitú končí uvedeným dátumom bez ďalšieho - netreba ho ukončovať. Ak chcete v nájme pokračovať, môžete uzatvoriť novú zmluvu, alebo urobiť dodatok. O byte neplatí to, čo o nájme iných vecí, že sa nájom predlžuje - pozri občiansky zákonník:

§ 676

(1) Nájom sa skončí uplynutím doby, na ktorú sa dojednal, ak sa prenajímateľ nedohodne s nájomcom inak.
(2) Ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.

§ 710

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.


Dakujem Vam velmi pekne za objasnenie, presne na tuto vec som narazal, ze ked tam zostane byvat, a nespravili by sme dodatok resp. dalsiu zmluvu, ci mu vznika narok na pokracovanie najmu na dalsi rok za tych istych podmienok. tak super, ze na urcity cas je na urcity cas :-)

Pekny vecer prajem.
Mária27
09.04.10,04:46
Neviem, či si to dobre prečítal. lebo teba sa týka toto o byte:

§ 710

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
cusmic
12.04.10,07:55
58vlasta
16.04.10,14:42
Dobry den, chcel by som sa poradit, prenajimam byt, na dobu urcitu = 1 rok.
31.03.2010 skoncil rok na ktory bol najom uzatvoreny, s najomnikom sme sa dohodli na dalsom 1 roku. Tak som mu dal podpisat tu original najomnu zmluvu, len som pomenil datumy.
Nevznika mu teraz nejaky narok na dobu neurcitu, alebo na nahradne ubytovanie, ked sme neskoncili nejakou dohodou ten predchadzajuci rok?

Chcel by som mu dat podpisat ze sme ukoncili minuly rok bez pohladavok zavazkov a ze toto je akoby uplne nova zmluva, zaciname akoby znova prvy rok.

Nema niekto vzor takej dohody?
Vyúčtovanie nákladov bude len v máji, určite si si istý, že ste ukončili minulý rok bez pohľadávok? Čo keď budeš mať nedoplatky za vodu alebo teplo?:confused::confused::confused:
Keď ste mali uzatvorenú zmluvu na 1 rok a ten rok prešiel, je týmto táto zmluva ukončená, alebo s tým nesúhlasíš???:eek::eek::eek: Veď se uzatvorili novú zmluvu s novým dátumom...
58vlasta
16.04.10,14:53
Je rozdiel medzi nájmom bytu - ten prenajíma Bytové družstvo alebo iný majiteľ bytovky. Je iné prenajímať byt v osobnom vlastníctve... http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=981&Template=Print ...