Kirk
12.08.05,14:26
Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thank
lenkak
12.08.05,12:33
KEJKA
12.08.05,13:55
Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thankak obchodujete s ojazdenými vozidlami, máte nárok na odpočítanie DPH, aj keby ste kúpili auto od neplatiteľa DPH. Ak máte faktúru tak samozrejme odpočítavate a pri predaji zdaňujete, pre firmu je to tovar.
Pepa
12.08.05,14:09
Nerozumiem, má nárok na odpočet, ak kúpi auto od neplatiteľa DPH? Nezrušila to novelizácia zákona o DPH? Mne sa zdá, že ak kupuje od neplatiteľa nárok nevzniká, ale DPH na výstupe odvádza len z jeho marže. Mýlim sa?
KEJKA
12.08.05,14:18
Nerozumiem, má nárok na odpočet, ak kúpi auto od neplatiteľa DPH? Nezrušila to novelizácia zákona o DPH? Mne sa zdá, že ak kupuje od neplatiteľa nárok nevzniká, ale DPH na výstupe odvádza len z jeho marže. Mýlim sa?tusim mas pravdu, uz sa mi nechce vyhľadávať, len som chcela zdôrazniť, že ak je fa s DPH a auta v jeho pripade sú tovar ako každý iný, tak by mal podľa toho postupovať.
Jana Acsová
12.08.05,14:22
Obchodujeme s ojazdenymi autami. V pripade, ze sme kupili ojazdene os. auto od platcu DPH a faktura je vystavena s DPH mame si uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH na vystupe?Alebo si DPH na vstupe neuplatnime a fakturu pri predaji vystavime bez DPH a odvedieme DPH len z provizie?Ako to ma byt spravne? Thank
Na obchodníka s ojazdenými autami sa vzťahuje § 66 ZDPH. Zjednodušený návod aj v priloženom linku.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10804&page=1&pp=10 príspevok 10.

Nie je mi úplne jasné, kedy môže platiteľ fakturovať predaj ojazdeného osobného auta s DPH, keď sa na predaj takéhoto auta vzťahuje oslobodenie podľa § 42, t.j. daň sa neuplatňuje a teda ani nemôže byť autobazárom uplatnená na odpočítanie, nakoľko by v tomto prípade bola vyčíslená nesprávne.

Nakoľko aj v prípade predaja osobného auta sa môže jednať o viac možností, mnou uvádzaný prípad sa týka auta, ktoré bolo vo firme využívané na služobné účely a bolo riadne evidované v hmotnom majetku. Nenapadá ma však žiadna výnimka, ktorá by vylučovala oslobodenie od dane v prípade predaja ojazdeného osobného auta (osobitný režim má ešte vozidlo pri intrakomunitárnom dodaní/nadobudnutí, ktoré má štatút nového dopravného prostriedku).
Predaj osobného auta je potrebné posúdiť individuálne, podľa konkrétnych podmienok (kto predáva, aké auto predáva, komu predáva).
Kirk
15.08.05,06:54
V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.
Jana Acsová
15.08.05,07:11
V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.Na veci nič nemení, či je platiteľ alebo neplatiteľ, ale v akom režime je auto predané. Ak bolo v obchodnom majetku platiteľa pri predaji uplatní oslobodenie podľa § 42 ZDPH t.j. kupujúci nemá čo odpočítať. Pri ďalšom predaji kupujúci postupuje podľa § 66 ZDPH, t.j. zdaňuje iba maržu - (predajná cena - obstarávacia cena).
To sú základné pravidlá, ale neuvádzaš, aký doklad si obdržal od predávajúceho a o aké plnenie sa z jeho strany jednalo.
Kirk
16.08.05,06:18
Od predavajuceho obdrzime fakturu, kedze aj on je obchodnik s automobilmi a faktura je vystavena s DPH. Ide o ojazdene vozidlo (tovar). My ho predame ako tovar a predpokladam, ze si mame uplatnit DPH na vstupe a vystavit fakturu s DPH pre nasho zakaznika, aj ked od noveho roku nie je jasne ci sa nema predsa postupovat podla paragrafu 66(kedze ide o ojazdene vozidla), teda odviest DPH len z prirazky (aj ked vysledok je ten isty).
KEJKA
16.08.05,08:08
V prípade ze kupime ojazdene auto od neplatitela tak si neodpocitame na vstupe a na vystupe odvedieme len z marze. To viem na isto. Ale ak kupime od platitela, tak otazka je ci si uplatnime aj na vstupe aj na vystupe alebo tiez odvedieme len z marze. Predpokladam ze uplatnime na vstupe a odvedieme na vystupe, ale nie som si isty.otázku som pochopila tak, že auto sa kupuje ako tovar na dalsi predaj. AVO sa zaoberá týmto prípadom z pohľadu použitia auta na podnikanie. Pre obchodníkov s autami a p. platí §49 ods.8, teda možnosť odpočítania DPH.
prvá veta citatu Kirka platí tiež - súhlasím.
Kirk
17.08.05,12:27
Lida:
Ale v pripade ze ide o ojazdeny automobil tak sa vztahuje aj paragraf 66, teda ako pri obchodovani s pouzitym tovarom.
danka63
07.12.09,07:14
Ahojte poradaci,
ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
Dakujem velmi pekne za Vase nazory.
danka63
07.12.09,07:20
Ahojte poradaci,
ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
Dakujem velmi pekne za Vase nazory.
babi2
07.12.09,07:41
Ahojte poradaci,
ja mam tiez otazku ohladne tejto temy. Sme firma zaoberajuca sa nakupom a predajom novych a ojazdenych aut. Kupili sme ojazdene auto, ktore nam predala jedna s.r.o., toto auto bolo vlastne firemne auto- predaj auta nam fakturovali na zaklade kupno-predajnej zmluvy bez DPH. Moja otazka je, ako mame my toto auto fakturovat dalej. Predavame ho fyzickej osobe-neplatcovi DPH.
Dakujem velmi pekne za Vase nazory.
Vám bolo auto fakturované bez DPH, nakoľko firma zrejme nemala nárok na odpočet, tak pri predaji nemali povinnosť fakturovať s DPH. Vy nakoľko sa zaoberáte predajom áut fakturujete s DPH
danka63
07.12.09,08:01
Dakujem za odpoved,
pre nas ako predajcov aj ojazdenych aut sa teda nevztahuje par. 66 , ze DPH odvadzame iba z marze?
danka63
07.12.09,08:31
Pardon,
myslela som z rozdielu medzi nakupnou a predajnou cenou.
IvoM
07.12.09,08:50
Dakujem za odpoved,
pre nas ako predajcov aj ojazdenych aut sa teda nevztahuje par. 66 , ze DPH odvadzame iba z marze?

Ojazdené autá sú tiež použitý tovar takže §66 sa dá aplikovať aj na ne.