Zuzitka
30.08.09,20:05
Zdravím všetkých, mohol by mi niekto kompetentný poradiť, akým písmenom sa v príhovore píšu zámená vy, váš... V PSP je totož písané, že na znak úcty len v priamom písomnom styku sa píšu veľké písmená. Tak nev
iem, keď sa jedná o príhovor k verejnosti?! Ďakujem za každú radu.
PS: je to súrne!!!
Heni
30.08.09,18:22
Zdravím všetkých, mohol by mi niekto kompetentný poradiť, akým písmenom sa v príhovore píšu zámená vy, váš... V PSP je totož písané, že na znak úcty len v priamom písomnom styku sa píšu veľké písmená. Tak nev
iem, keď sa jedná o príhovor k verejnosti?! Ďakujem za každú radu.
PS: je to súrne!!!

myslím, že ak je to "váš, vaše, vaši" myslené ako množné číslo (vás všetkých) , teda verejnosť, vtedy sa to píše malým začiatočným písmenom.
ak je to myslené ako napr. jeden - a to práve Váš (jednotné číslo - ale vykanie, áno, znak úcty) - vtedy sa to píše s veľkým V.
camozzi
30.08.09,18:36
Pozeral som do knihy Korespondencia v obchodnej praxi boli rozne priklady prihovorov. Ak bol prihovor mysleny pre skupinu ludi, boli osobne zamena s malym pismenom a ak to bolo pre riaditela spolocnosti tak tiez s malym. Predpokladam, ze je to tak reto, lebo ho neoslovujes pisomne, ale prihovor budes citat pred nejakym davom alebo skupinou osob.
Blankake
30.08.09,19:10
Veľké začiatočné písmená v tvaroch zámen "vy"/"ty" sa píšu veľkým písmenom v priamom písomnom styku, ak sa týkajú individuálnej osoby alebo kolektívneho adresáta (keď sa obraciame na viac osôb).
Keďže príhovor sa číta, tak tam je asi zbytočné písať veľké písmená v zámenách "vy".