Makelele
31.08.09,07:07
prosim o info tykajuce sa vysky prispevkov od statu pre zaciatok podnikania:
1. aka je vyska
2. kde treba ziadat
3. treba najprv vsetko zariadit - myslim prevadzku a potom ziadat o prispevok?

dakujem za kazde info
veronikasad
31.08.09,05:43
prosim o info tykajuce sa vysky prispevkov od statu pre zaciatok podnikania:
1. aka je vyska - závisí od miery nezamestnanosti vo vašom regione
2. kde treba ziadat - na Úrade práce podľa miesta trvalého pobytu
3. treba najprv vsetko zariadit - myslim prevadzku a potom ziadat o prispevok? - najprv sa musíš zaregistrovať na ÚP. O príspevok na SZČ môžeš požiadať po 3 mesiacoch evidencie, absolvovaní školenia podn. minima, vypracovaní, obhajobe a schválení podn. plánu. Až potom môžeš začať ...

dakujem za kazde info

odpoveď v texte
EMILY04
31.08.09,05:45
Ja to rozpíšem, aby to pochopili aj začiatočníci.
Neviem, či je pevne stanovená výška dotácie z UP pre celé Slovensko, ale u nás na východe je to 3717€.
Dotáciu môžeš dosť od ÚP, na základe žiadosti. Podmienka je byť minimálne 3 mesiace v evidencii ÚP. Potom vypracuješ podnikateľský plán a podáš žiadosť na ÚP, po zložení skúšok a schválení môžeš získať dotáciu, ktorá je viazaná na 2 roky. Počas tejto doby musíš byť živnostík a podnikať v danej živnosti. Dotáciu je možné čerpať na základe podnik.plánu.
EMILY04
EMILY04
31.08.09,05:46
Veronikasad, ti to pekne rozpísala podľa otázok. Ohľadom dotácií z UP je toho veľa na Porade. Daj si do vyhľadávača "Dotácia UP" a nájdeš tam veľmi veľa tém, ktoré ti iste pomôžu ako začať a čo robiť.
EMILY04
dragan.michal
31.08.09,05:59
1. aka je vyska
Vyska zavisi od miery nezamestnanosti v jednotlivom okrese. Cim vyssia nezamestnanost tym vyssi prispevok.

2. kde treba ziadat
Ziadat treba na UPSVAR.

3. treba najprv vsetko zariadit - myslim prevadzku a potom ziadat o prispevok?
Najskor musis absolvovat skolenie, neskor vypracujes podnikatelsky zamer. Nasledne po shvaleni dostanes dotaciu. podmienkou je aby nakupene zariadenie ostalo majetkom firmy pocas doby minimalne 2 rokov. Taktiez musis minimalne 2 roky po ziskani dotacie aj podnikat.
Makelele
31.08.09,06:21
dakujem vsetkym, pomohli ste mi, pozriem este viac info na porade...

este jedna otazka:
az po udeleni dotacie si vybavim zivnostensky list?
veronikasad
31.08.09,06:23
dakujem vsetkym, pomohli ste mi, pozriem este viac info na porade...

este jedna otazka:
az po udeleni dotacie si vybavim zivnostensky list?
ŽL vybavuješ po schválení dotácie - začiatok podnikania nesmie byť skôr ako podpis zmluvy s UP.
brato
31.08.09,19:25
Len prikladam kedže neviem odkial si ....
Pre okres NZ je momentalne vyška dotacie 2416,15euro.
Makelele
01.09.09,07:07
ano, zistil som, aj u nas je to 2416,15 €.
ide to dole vodou...
veronikasad
01.09.09,07:09
ano, zistil som, aj u nas je to 2416,15 €.
ide to dole vodou...
čo ide dole vodou ?
marian152
01.09.09,20:59
ZL musis mat este pred poziadanim o prispevok!!! Len na nom musi byt datum aspon o 30 dni neskorsi ako den v ktory ziadas o dotaciu. To znamena ze sa registrujes na UPSVAR, si tam 3 mesiace, medzitym si spravis kurz a na nom ti pomozu vypracovat podnikatelsky zamer, po tych 3 mesiacoch poziadas o prispevok s tym ze tam predlozis ZL, podnikatelsky zamer a oni ti povedia kedy ho mas v lehote 30 dni obhajit. Obhajis ho a dostanes dotaciu. Cize 1.1. sa napr. zaregistrujes na UP, 1.2. si vybavis ZL s datumom zaciatku podnikania od 1.5. 1.4. poziadas o dotaciu a o 30 dni ju dostanes a az potom mozes zacat podnikat, cize dostanes ju 31.4. a 1.5. mozes zacat (samozrejme datum zacatia na ZL moze byt aj 5.5., 7.8. atd.)
nicebosorka
04.09.09,14:04
dakujem vsetkym, pomohli ste mi, pozriem este viac info na porade...

este jedna otazka:
az po udeleni dotacie si vybavim zivnostensky list?


Živnostenský list si už môžeš vybaviť skôr s tým, že činnosť začneš vykonávať neskôr - čiže si môžeš vybaviť živnosť napr. na 1.11.09

Pred podaním žiadosti o príspevok musíš už mať (resp. bolo by vhodné) aby si živnostenský list mal vybavený, lebo musí byť v podnikateľskom pláne uvedený presný dátum začiatku podnikania, ktorý je v ŽL ...ak by ťa niečo zdržalo, resp. by si neurobil skúšky, neobhájil podnikateľský plán, tak sa dá živnosť opäť posunúť napr. o mesiac - o koľko najviac sa dá, to sa informuj na živnostenskom. Samozrejme za to zaplatíš 3 Eur kolok

Ak budeš živnosť vykonávať doma, a byt (alebo dom) je v osobnom vlastníctve, tak treba doložiť výpis z katastra nehnuteľností. Ak nehnuteľnosť vlastní aj manžel/ka, rodičia a pod. treba od nich písomný súhlas s vykonávaním živnosti doma.
Treba mať aj písomný súhlas - vyjadrenie z príslušného miestneho úradu, ak sa živnosť bude vykonávať v mieste bydlidska