aldebran
31.08.09,07:33
Dobrý deň,
Chcel by som Vás požiadať o radu.

Pred pár dňami som sa registroval na živnostenskom úrade, zároveň som využil možnosť registrácie na daňovom úrade a aj v poisťovni prostredníctvom živnostenského úradu. Teraz nastala situácia že musím vystaviť prvú faktúru a nie som si istý ako postupovať. Keďže poskytujem len počítačové služby, na faktúre nechcem vystavovať DPH. Našiel som jednoduchý vzor faktúry ktorý by mi vyhovoval, kde uvádzam len svoje IČO, čiastku bez DPH a celkom k úhrade, a text "Nie som platiteľom DPH" no nie som si istý či je to v poriadku ...
Vopred ďakujem za pomoc.
Blankake
31.08.09,05:35
Áno, ale ešte aj ďalšie údaje (číslo účtu, dátum vystavenia faktúry, dátum splatnosti...)
veronikasad
31.08.09,05:37
Dobrý deň,
Chcel by som Vás požiadať o radu.

Pred pár dňami som sa registroval na živnostenskom úrade, zároveň som využil možnosť registrácie na daňovom úrade a aj v poisťovni prostredníctvom živnostenského úradu. Teraz nastala situácia že musím vystaviť prvú faktúru a nie som si istý ako postupovať. Keďže poskytujem len počítačové služby, na faktúre nechcem vystavovať DPH. Našiel som jednoduchý vzor faktúry ktorý by mi vyhovoval, kde uvádzam len svoje IČO, čiastku bez DPH a celkom k úhrade, a text "Nie som platiteľom DPH" no nie som si istý či je to v poriadku ...
Vopred ďakujem za pomoc.
Máš už pridelené DIČ /nesúvisí s DPH/ z DU ? Bez neho by si fa nemal vystavovať. Keďže si registráciu na daň z príjmov robil cez ŽU, trvá to dlhšie. Treba ísť osobne na DU.
aldebran
31.08.09,06:03
Ďakujem za odpovede.
Pridelené DIČ zatiaľ vôbec nemám - vlastne ma to zaujímalo, či registráciou na živnostenskom úrade mi bude automaticky pridelené DIČ, pokial som ich požiadal aj o registráciu na DÚ.
To znamená že keď nechcem vystavovať na faktúre DPH tak som sa vlastne ani nemal registrovať na daňový úrad? Teraz musím čakať na pridelenie DIČ... resp keď chcem vystavovať faktŕy bez DPH tak sa musím odhlásiť z daňového úradu ako platca DPH...
veronikasad
31.08.09,06:09
Ďakujem za odpovede.
Pridelené DIČ zatiaľ vôbec nemám - vlastne ma to zaujímalo, či registráciou na živnostenskom úrade mi bude automaticky pridelené DIČ, pokial som ich požiadal aj o registráciu na DÚ.
To znamená že keď nechcem vystavovať na faktúre DPH tak som sa vlastne ani nemal registrovať na daňový úrad? Teraz musím čakať na pridelenie DIČ... resp keď chcem vystavovať faktŕy bez DPH tak sa musím odhlásiť z daňového úradu ako platca DPH...
Máš to trochu pomýlené. Registráciou na DU, ktorú za teba urobil ŽU sa nestávaš plátcom DPH, ale dane z príjmu.Na faktúrach treba uvádzať DIČ, preto ak potrebuješ už vystaviť faktúru, treba si ísť na DU zobrať "kartičku" o pridelenom DIČ.

DPH - povinným platitelom sa staneš až keď tvoj obrat za 12 po sebe nasl. mesiacov presiahne 49 790EUR /samozrejme, môže to byť aj skôr ako za 12 mesiacov - ak sa ti bude dariť/. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolný platitel DPH. Či je to pre teba výhodné, musíš zvážiť sám ...
dragan.michal
31.08.09,06:11
Pridelene DIC Ti pride postou, jedna sa o danove identifikacne cislo. Si povinny ho uvadzat na vsetkych uradenych dokumentoch ( ak sa nemylim).

Taktiez na fakture musi byt:
- cele obchodne meno
- datum vystavenia
- datum splatnosti
- sposob platny

Pokial si sa nezaregistroval ako platca DPH tak vystavujes fakturu bez DPH, pricom na konci faktury uvedies : Nie sme platci DPH.
aldebran
31.08.09,06:40
A vraj sladká nevedomosť! ... nevedomosť je plná hrôzy - až vedomosti prinášajú úľavu :-) Ďakujem za informácie, už mi je to jasné.