smachotka
31.08.09,12:42
Ahojte. Firma mi poslala vyplatu za 6 mesiac az 21.8.2009 na ucet. Uz tam nepracujem. Chcem sa spytat ci sa daju od tej firmy vymahat niejake uroky z omeskania alebo nieco take?
Nutricia
31.08.09,10:45
dajú:pozri:Zamestnávateľ je povinný vyplácať zamestnancovi mzdu v súlade s ustanovením § 129 ods. 1 Zákonníka práce v termíne dojednanom v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve, aka takýto termín nie je dojednaný, mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak zamestnávateľ mzdu nevyplatí včas, zamestnanec má nárok požadovať okrem zaplatenia mzdy aj úhradu úrokov z omeškania podľa § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka, konkrétne podľa Nariadenia vlády SR č. 87/1995 Z.z. v aktuálnom znení , podľa ktorého výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
kariera@firma.zoznam.sk (kariera@firma.zoznam.sk?subject=Poradna)
smachotka
31.08.09,10:48
Viete mi poradit ako si to vyratam a akym stylom im to mam poslat?
veronikasad
31.08.09,10:52
Viete mi poradit ako si to vyratam a akym stylom im to mam poslat?
Penále za neskorú výplatu mzdy ti žiadny zamestnávatel dobrovolne nezaplatí. Nárok by si si musela uplatniť na súde.

Určite to nie je veľká suma - škoda času a energie ...
Nutricia
31.08.09,10:53
smachotka
31.08.09,10:57
viete mi presne povedat kolko je ten urok?
Xanti
31.08.09,11:06
Ako len tak z brucha som hodila sumu 10% pri výplate 500 eur, ak to bola výplata za mesiac jún. Tak bola splatná k 31.7.2009 najneskôr.
Čiže ak poslali 21.8.2009 tak pri mojich zadaných % a sume mi vyhodilo úrok 2,6 eura?

Myslíš oplatí sa Ti o to súdiť? :eek::eek::eek:
Nutricia
31.08.09,11:07
skús pohladat na internete na stránke ECB
evina
31.08.09,11:17
Z nariadenia vlády

Omeškanie s plnením peňažného dlhu

(k § 517 ods. 2)


§ 3
1/ Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
2/ Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.

§ 4
Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0,83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.


Takže mne vychádza úrok z omeškania = škoda sa tým zaoberať....