J+K
31.08.09,13:59
Stalo sa mi, že som v marci 2009 urobila ročné zúčtovanie bývalej zamestnankyni , na základe ktorého jej mal byť vrátený preplatok dane.
Až minulý týždeň sa pani ozvala, že jej preplatok nebol vyplatený a že aj na daňovom úrade sa pýtala, kto jej to a kedy vyplatí.

Preverila som si na mzdovom liste, že naozaj jej preplatok vrátený nebol. Jednoducho sa mi pri hromadnom zápise výsledkov ročného zúčtovania do spracúvaných miezd za mesiac február 2009 táto osoba nezapísala. Nezistila som to ani pri odsúhlasovaní konečnej čiastky, už nezistím prečo. Stalo sa .

Zamestnankyni som však riadne a v termíne poslala doklad o ročnom zúčtovaní , kde videla, že má preplatok dane. Ozvala sa však až teraz.
Tak sa pýtam, nahrám jej v najbližších mzdách sumu preplatku dane, pošlem jej ho na účet. Na mzdový list to dostanem v správnej čiastke, v správnej kolónke. Ale čo štvrťročný prehľad dane? Veď ja už nemôžem urobiť ročné zúčtovanie dane, je po termíne -:(

Ako mám postupovať? Vie mi niekto poradiť?
veronikasad
31.08.09,12:02
J+K, pracovníčka mala urobené RZD a len jej nebol doteraz vyplatený preplatok alebo RZD vôbec nebolo urobené ? Skontroluj si to v ročnom hlásení za rok 2008
Zoltán Kovács
31.08.09,12:09
Nič nehrávaš. Len vyplatíš preplatok bývalej zamestnankyni, ak RZD bolo vykonané. Veď tým pádom aj saldo dane zo závislej činnosti musí vykazovať nezrovnalosť.
J+K
31.08.09,12:25
veronikasad, pozerala som ročné hlásenie o dani za rok 2008. V ňom sú údaje tak ako na mzdovom liste, teda bez ročného zúčtovania dane.

Ide o to, že skutočne som ročné zúčtovanie načas urobila, vytlačila ho, opečiatkovala, v termíne poslala bývalej zamestnankyni domov, aby mala doklad, že jej bolo ročné zúčtovanie vykonané.

Ale v mzdách síce podklady spracované boli, reálne sa však do účtovníctva nedostali, nie je ročné zúčtovanie ani na mzdovom liste, ani v ročnom hlásení, jednoducho sa systém tvári, že urobené nebolo. Myslím, že sa to stalo preto, lebo nejako mi program dovolil u tejto ženy zdvojiť pracovný pomer /čo však prípustné v tomto softvére nie je - ale stalo sa/ , no a zrejme to potom pri hromadnom zápise nezapísalo nikam.

Takže z môjho pohľadu urobené ročné zúčtovanie síce bolo, čo som zamestnankyni oznámila, ale išlo len o technické spracovanie, nebolo nič naúčtované.
veronikasad
31.08.09,12:41
veronikasad, pozerala som ročné hlásenie o dani za rok 2008. V ňom sú údaje tak ako na mzdovom liste, teda bez ročného zúčtovania dane.

Ide o to, že skutočne som ročné zúčtovanie načas urobila, vytlačila ho, opečiatkovala, v termíne poslala bývalej zamestnankyni domov, aby mala doklad, že jej bolo ročné zúčtovanie vykonané.

Ale v mzdách síce podklady spracované boli, reálne sa však do účtovníctva nedostali, nie je ročné zúčtovanie ani na mzdovom liste, ani v ročnom hlásení, jednoducho sa systém tvári, že urobené nebolo. Myslím, že sa to stalo preto, lebo nejako mi program dovolil u tejto ženy zdvojiť pracovný pomer /čo však prípustné v tomto softvére nie je - ale stalo sa/ , no a zrejme to potom pri hromadnom zápise nezapísalo nikam.
Takže z môjho pohľadu urobené ročné zúčtovanie síce bolo, čo som zamestnankyni oznámila, ale išlo len o technické spracovanie, nebolo nič naúčtované.
Máš dve možnosti.
Opravíš mzdu tejto zamestnankyne v mesiaci marci 2009 tak, aby RZD bolo skutočne vykonané-bez výplaty preplatku, aby si nemusela opravovať účtovníctvo a podáš opravné hlásenie za rok 2008. Preplatok jej vyplatíš vo výplate za mesiac august 2009. /nebol síce dodržaný termín na vyplatu preplatku, ale to DU hádam nebude sankcionovať/.

Alebo sa budete tváriť že RZZP z neznámeho dôvodu nebolo vykonané. Vystavíš potvrdenie o zdanitelnej mzde a urobíš zamestnankyni daňové priznanie typu A /mala by si ho urobiť sama, nezavinila to, tak jej treba s ním pomôcť/. To však bude podané po termíne - teda DU jej môže /musí?/ dať pokutu za neskoré podanie. Kopia dokladu o vykonanom/nevykonanom RZZP asi neobstojí.
J+K
31.08.09,12:51
Nechcem aby riskovala tá pani pokutu, lebo to naozaj nezavinila ona. Vedela by som daňové priznanie vypísať, dokonca aj zaniesť jej na príslušný daňový úrad, ale nikto by mi nezaručil, že jej pokutu nevyrubia.

Takže sa pokúsim o prvú možnosť.

Preplatok jej vyplatím v mzde za august 2009 - to už mám pripravené. Do účtovníctva teda požiadam kolegyňu, aby do mesiaca marec 2008 doúčtovala spomínanú sumu preplatku /len musím pohľadať presné čísla účtov/. Pripravím tiež opravný štvrťročný výkaz za 1.Q 2008, náväzne opravné ročné hlásenie o dani za rok 2008.

Pochopila som Ťa správne?
J+K
31.08.09,12:58
Tuším som tu skomolila už aj roky. Opravím štvrťočný prehľad za 1.Q 2009.
JanoL
31.08.09,13:47
Ja by som sa priklonil k názoru Zoliho Kovácsa. Vyplatiť v 8/2009 ako preplatok z RZ za 2008 a nikde nič neopravovať. Poznačiť niekam dôvod oneskorenia. "Zabudol som", alebo "Neidentifikovateľná chyba softvéru" ........... tvorivosti sa medze nekladú. Nemusím nikde nič opravovať.

Predpokladám, že aj hlásenie na DU za I.Q. bolo bez tej sumy preplatku.

Toť ľa môj skromný názor...........

Jano
mzdarka renca
31.08.09,14:03
Z takýchto dôvodov si nič nepreklapám, ale pekne ručne nahrávam do mesačných zmien podľa potreby, napr. niečo v januári, februári .... a to tak, mám v ruke RZD a vtedy to kódom nahrám. Možno sa to bude zdať niekomu pracné, ale verte, je to účinné, nemôže sa mi stať takáto vec.

PS: v účtovníctve to nie je, nakoľko to nebolo vyplatené a tým pádom bola odvedená vyššia daň, ako mala.

Tiež sa prikláňam k názoru, nahrať to v augustovej výplate a vykázať v prehľade za 3. štvrťrok 2009 a ísť s tým osobne na DÚ a svojej správkyni dane vzniknutú situáciu vysvetliť, samozrejme aj písomne.