Toma111
31.08.09,14:12
Ahojte, potrebujem poradiť. Pri fakturácii za vykonané služby je na preberacom protokole dátum vykonania prác 24.08., 25.08, 26.08.2009, no stavbyvedúci nám to prebral až 31.08.2009. Na preberacom je teda posledný deň vykonávania prác 26.08.2009, ale dátum prevzatia je 31.08.2009. Aký dátum dodania dať na faktúru?? Ďakujem.
betka
31.08.09,15:44
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. ......................

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca......................
Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Záver I:
1. Ak ste náhodou prijali platbu, DP vzniká prijatím platby, nezávisí od prebratia stavby stavbyvedúcim

2. Ak máte zmluvu o dielo, a dodanie stavby znamená pre Vás dodanie tovaru (dodanie celej stavby) , za deň dodania sa považuje deň prebratia, teda deň prevzatia stavby stavbyvedúcim 31.8.2009

3. Ak ste nejaký subdodávateľ stavby, robíte napr. strechu na stavbe na základe nejakej zmluvy, znamená to pre Vás dodanie služby, podla zmluvy, buď čiastkovo, alebo keď bola služba dodaná, odovzdaná....

4. PAr. 75 nám na druhej strane hovorí, že vy ako platitel možete vyhotoviť za viac dodaní súhrnnú FA, kt. može pokrývať obobie najviac kalend. mesiaca.

Záver II: Dátum dodania 31.8.2009 bude v poriadku, i keď nie je zadanie presne špecifikované
Erika-ežka
11.09.09,11:58
Chcela by som sa opýtať na takýto prípad:
Mám Zmluvu o uverejnení reklamy v novinách, kde je uvedené koľko uverejnení bude, samozrejme okrem iného aj celková suma s DPH (za všetky uverejnenia). Ide mi o to, či môžem vystaviť faktúru už po prvom uverejnení na celú sumu (vlastne klient to tak chce... lebo aj tak dosť trvá, kým mu ju uhradia). § 19 ods. 3 hovorí, že "Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, ... " ... takže najskôr by to bolo prvým uverejnením.
Môžem vystaviť faktúru na celkovú sumu zo zmluvy už po prvom uverejnení?
Prosím, vyjadrite sa mi k tomu.
Tweety
11.09.09,12:06
Chcela by som sa opýtať na takýto prípad:
Mám Zmluvu o uverejnení reklamy v novinách, kde je uvedené koľko uverejnení bude, samozrejme okrem iného aj celková suma s DPH (za všetky uverejnenia). Ide mi o to, či môžem vystaviť faktúru už po prvom uverejnení na celú sumu (vlastne klient to tak chce... lebo aj tak dosť trvá, kým mu ju uhradia). § 19 ods. 3 hovorí, že "Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovanie počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, ... " ... takže najskôr by to bolo prvým uverejnením.
Môžem vystaviť faktúru na celkovú sumu zo zmluvy už po prvom uverejnení?
Prosím, vyjadrite sa mi k tomu.
Áno.
Erika-ežka
11.09.09,12:08
Áno.
Ďakujem, odľahlo mi, lebo to tak robím ;) a nejak som sa zamyslela, že či dobre.
Mariana42
15.09.09,09:30
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasl./ jedná sa o vysokú čiastku, a nie som si istá, či to myslím dobre/ prípad:
Kúpili sme dlhodobý majetok : 1/ deň dodania na fa: 30.7.2009
2/ preberací protokol: 30.7.2009
3/ v kúpnej zmluve je zachytené: "Zmluvné strany sa dohodli, v súlade s par. 445 Obch. zák. , že kupujúci vlastnícke právo k predmetu tejto zmluvy nadobudne až úplným zaplatením kúpnej ceny.
Kúpna cena je zaplatená 13.9.2009.
Znamená to, že máme nárok na odpočet DPH v 9/2009?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Mariana
babi2
15.09.09,09:42
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na nasl./ jedná sa o vysokú čiastku, a nie som si istá, či to myslím dobre/ prípad:
Kúpili sme dlhodobý majetok : 1/ deň dodania na fa: 30.7.2009
2/ preberací protokol: 30.7.2009
3/ v kúpnej zmluve je zachytené: "Zmluvné strany sa dohodli, v súlade s par. 445 Obch. zák. , že kupujúci vlastnícke právo k predmetu tejto zmluvy nadobudne až úplným zaplatením kúpnej ceny.
Kúpna cena je zaplatená 13.9.2009.
Znamená to, že máme nárok na odpočet DPH v 9/2009?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Mariana
DPH si odpočítaš vtedy, kedy máš daňový doklad, odpočet DPH nie je podmienený zaplatením. Ale odpočítať si ju môžeš podľa Tvojho rozhodnutia kedykoľvek do konca roka.
Mariana42
15.09.09,10:06
ĎAkujem babi2!!!!!! :):)
ivetkavrb
15.09.09,10:59
Prosím o radu pri vystavení faktúry, je to viac menej banálna vec ,ale mám daňovú kontrolu a chcem si byť istá, že či na vystavenej faktúre musí byť dátum vystavenia a aj dátum dodania, nestačí len dátum vystavenia faktúry.Som platca DPH a faktúry sú za služby. Ďakujem.
babi2
15.09.09,16:25
Prosím o radu pri vystavení faktúry, je to viac menej banálna vec ,ale mám daňovú kontrolu a chcem si byť istá, že či na vystavenej faktúre musí byť dátum vystavenia a aj dátum dodania, nestačí len dátum vystavenia faktúry.Som platca DPH a faktúry sú za služby. Ďakujem.
Zákon o DPH
§71(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
Lubica H
09.10.09,09:21
ale minulý mesiac, kedy som bola chorá, vystavila som faktúru 21.9. vyzeralo to nasledovne:

deň dodania: 1.10
deň splatnosti: 7.10
deň vystavenia: 21.9

v ten deň (21.9) bola faktúra aj odoslaná. ale nájomca faktúru uhradil pred dňom dodania, na účet bola platba pripísaná 28.9.

mám brať prijatú platbu ako deň dodania a priznať z nej DPH v 9/2009? (mám pocit, že by som ju mala brať, keďže platba bola prijatá pred dátumom dodania)
JarkaL
09.10.09,09:28
áno, dátum dodania je v tomto prípade 28.9.09
Lubica H
09.10.09,09:48
mimotemydobre a čo teraz s vystavenou faktúrou, kde je dátum dodania 1.10? mám ju stornovať a vystaviť novú s dátumom dodania 28.9 alebo len zmením účtovanie a k prijatej platbe dám príznak "vplyv na DPH" a vo fakturácii odstránim? či úplne zmeniť účtovanie?
JarkaL
09.10.09,10:15
Ja by som vystornovala a vystavila novú.
Kolejová
19.10.09,11:25
Mám faktúru z ČR za službu vykonanú v ČR je na nej aj česká DPH.
Faktúra vystavená 6.10.2009
Deň uskutočnenia zdanit. plnenia 23.9.2009
Služba prebehla v ČR - použitie stroja od 22.9.2009 do 23.9.2009. Môžeme si to dať do nákladov 09/2009 ? Alebo až do 10/2009 keďže faktúra bola vystavená 6.10.2009 ??

Ďakujem L.
Jana Acsová
20.10.09,11:35
Mám faktúru z ČR za službu vykonanú v ČR je na nej aj česká DPH.
Faktúra vystavená 6.10.2009
Deň uskutočnenia zdanit. plnenia 23.9.2009
Služba prebehla v ČR - použitie stroja od 22.9.2009 do 23.9.2009. Môžeme si to dať do nákladov 09/2009 ? Alebo až do 10/2009 keďže faktúra bola vystavená 6.10.2009 ??

Ďakujem L.Ste v sekcii DPH. Pýtate sa naozaj na zaúčtovanie? Ak áno, tak faktúra sa účtuje momentom vzniku účtovného prípadu. O tom pojednáva § 2 postupov účtovania pre PÚ. Predpis záväzku súvisí s dodávkou služby.

Často sa v debatách dookola krútime okolo dátumov. Prvá podmienka v § 2 postupov Vás zrejme dostane k dátumu prijatia dodávky (ak sa jedná o sólo službu bez naviazania napríklad na majetok v prípade vedľajších nákladov obstarania, či iné časové odloženie účtovania nákladu).
Kolejová
21.10.09,06:42
Z toho nie som múdrejšia, prepáčte že som sa pýtala v zlej sekcii.
andyt
04.01.10,19:53
MIlý poraďáci, už dlho si lámeme hlavu s tým ako vystavovať správne faktúru: sme začinajuca špedičná firma / služby/ a naše vystavované faktúry sú na základe došlej Fa od prepravcu a problém je hlavne pri prechode zdanovacích období.. napr. dopravca vykoná prepravu 20.12.09, jeho vastavená fa príde až napr 4.1.10, s dátumom dodania 21.12. teraz s akým dňom dodania máme my vystaviť FA ked sme len dodali službu?NIe prepravu? Dakujem za kazdu vasu odpoved
kira
14.01.10,11:58
Ide o čiastkové dodanie. Dodacie listy mám podpísané v 12/09. Firma trvá na vystavení FA až po poslednej dodávke- t.j. 1/2010, možno 2/2010. Môžem vystaviť teda fa aj v tomto roku a držať sa §19/3 DPH?

Poradíte, trošku ma to naháňa. Ďakujem
kira
14.01.10,13:53
[QUOTE=kira;1256626]Ide o čiastkové dodanie. Dodacie listy mám podpísané v 12/09. Firma trvá na vystavení FA až po poslednej dodávke- t.j. 1/2010, možno 2/2010. Môžem vystaviť teda fa aj v tomto roku a držať sa §19/3 DPH?

Skúsim ja, ak by ste mi to mohli oddobriť:
DL z roku 2009 zaúčtujem cez ID ako nevyfakturovanú dodávku a v roku 2010 FA rozúčtujem na 602xxx a nevyfakturovanú dodávku. Môže byť?
Ďakujem