lucierka
31.08.09,16:24
Milí poraďáci!
Mám takýto problém:
Od 1.9. som nezamestnaná.Na koniec septembra - zač. októbra mám dohodnutú operáciu( ešte nemám presný termín) s predpokladanou PN cca 2 mesiace.Rada by som to stihla ešte v ochrannej lehote, no môže sa stať, že to nevýde.Preto rozmýšľam, že by mi mohlo pomôcť, keby som sa od 1.9 aj dobrovoľne nemocensky poistila.Môžu potom vzniknúť tieto situácie:
1,stihnem to v ochrannej lehote, predpokladám, že by mi bola vyplácaná 1 dávka PN, myslím, že existencia DNP by na toto nemala vplyv
2,prešvihnem ochrannú - poisťovňa mi zaplatí PN,predpokladám že jej nebude vadiť, že som prešla na iný typ poistenia 270 dní za posledný rok by tam bolo ( za posledný rok som mala 32 dní PN)
3,ak by som sa pod skalpel dostala až po 12.10, nebolo by pre mňa finančne výhodnejšie ísť do DNP Až OD 1.10, resp.12.10?Môže tam byť úplne prerušené poistenie trebárs na mesiac?
Poraďte mi prosím, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie.Ďakujem!!!
Andyke
31.08.09,17:21
Máš len tieto 2 možnosti:
Ak PN stihneš v ochrannej lehote, tak Ti budú počítať nemocenské dávky z vymer.základu zo zamestnania.

Ak sa dobrovoľne poistíš od 1.9. alebo po tomto dátume tak PN Ti budú počítať v minimálnej mzdy. (aj keď budeš platiť nemocenské poistenie z maximálneho vymer.základu) a nemocenské dávky dostaneš iba ako dobrovoľne nemoc. poistená osoba.

.
lucierka
31.08.09,20:35
Ak ti dobre rozumiem, Andyke, tak sa mi vôbec neoplatí byť od 1.9 DNP, ak nestihnem operáciu v ochrannej lehote, tak mi vlastne uplne stačí keď sa do DNP prihlásim tesne pred ňou, dostanem aspoň to minimum, no a potom to DNP zruším...
JankaII
09.09.09,10:28
Mňa by zaujímalo či bude mať môj muž v tomto roku nárok na nemocenské dávky ,keď bol zamestnaný od roku 2005 do 31.3.2009, od apríla do konca augusta nezamestnaný a od 1.9.2009 SZČO V roku 2008 nepoberal nemocenské dáky ani ošetrovné.
Alebo sa bude musieť dobrovolne poistiť?
veronikasad
09.09.09,13:14
Mňa by zaujímalo či bude mať môj muž v tomto roku nárok na nemocenské dávky ,keď bol zamestnaný od roku 2005 do 31.3.2009, od apríla do konca augusta nezamestnaný a od 1.9.2009 SZČO V roku 2008 nepoberal nemocenské dáky ani ošetrovné.
Alebo sa bude musieť dobrovolne poistiť?
Nárok na nemocenské bude mať iba v prípade, ak sa pred začiatkom PN-ky prihlási v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Podmienku 270 dní poisteniav posledných 2 rokoch splňa.
JankaII
09.09.09,13:44
Nárok na nemocenské bude mať iba v prípade, ak sa pred začiatkom PN-ky prihlási v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Podmienku 270 dní poisteniav posledných 2 rokoch splňa.


A kedže spĺňa podmienku 270 dní za posledné dva roky,prečo sa musí aj dobrovolne poistiť?
Katy a R
09.09.09,13:50
A kedže spĺňa podmienku 270 dní za posledné dva roky,prečo sa musí aj dobrovolne poistiť?

pretože momentálne nie je poistený ... a nie je ani v ochrannej lehote ;)
veronikasad
09.09.09,13:50
A kedže spĺňa podmienku 270 dní za posledné dva roky,prečo sa musí aj dobrovolne poistiť?
Ako SZČO nemá povinné nem. poistenie.
Ak by podmienku 270 dní nesplňal, nemá nárok na nemocenské ani v prípade, ak by si platil dobrovolné nem. poistenie.
Mária27
09.09.09,17:34
Ak ti dobre rozumiem, Andyke, tak sa mi vôbec neoplatí byť od 1.9 DNP, ak nestihnem operáciu v ochrannej lehote, tak mi vlastne uplne stačí keď sa do DNP prihlásim tesne pred ňou, dostanem aspoň to minimum, no a potom to DNP zruším...

A nemáš nejaké bolesti, aby ťa vypísali na PN napr. už 3.10.?