Eviciatko
31.08.09,17:06
Prosim Vas mam 25r.a denne studujem na VS,mam narok na nejaky prispevok?Alebo,ako postupovat,aby som si mohla nieco uplatnit?
veronikasad
31.08.09,15:09
Prosim Vas mam 25r.a denne studujem na VS,mam narok na nejaky prispevok?Alebo,ako postupovat,aby som si mohla nieco uplatnit?
Máš nárok na dávku v hmotnej núdzi, ale predtým ako o ňu požiadaš musíš mať súdom stanovené výživné od rodičov.
Eviciatko
31.08.09,18:31
A ako o to poziadat?Kde napisat,komu?Dakujem pekne....
veronikasad
31.08.09,18:34
A ako o to poziadat?Kde napisat,komu?Dakujem pekne....
O poskytnutí dávky v hmotnej núdzi sa informuj na ˇUrade práce - sociálny odbor. Tam ti poskytnú podrobné informácie.

Si plnoletá, tak musíš požiadať o stanovenie výživného od svojich rodičov a podľa výšky výživného posúdia nárok na dávku v hmotnej núdzi.
Eviciatko
01.09.09,06:08
Aj ked je otec nezamestnany a mama na dochodku?Cize mam vyplnit ziadost o nahradnom vyzivnom?A oni potom somnou spisu navrh na sudny vykon?
veronikasad
01.09.09,06:26
Aj ked je otec nezamestnany a mama na dochodku?Cize mam vyplnit ziadost o nahradnom vyzivnom?A oni potom somnou spisu navrh na sudny vykon?
Nie náhradné výživné, to sa priznáva len v prípade keď rodičia neplatia.
Musíš žiadať na súde riadne výživné. Ale to ti všetko povedia na ÚP.
Xanti
01.09.09,06:32
Prosim Vas mam 25r.a denne studujem na VS,mam narok na nejaky prispevok?Alebo,ako postupovat,aby som si mohla nieco uplatnit?
Požiadaj na svojej škole o sociálne štipendium. http://www.modernaskola.sk/Index,260 Pokiaľ máš nad 25 rokov a si študentom denného štúdia, škola ho priznáva nakoľko rodičia nie sú povinný ťa živiť , lebo už nie si nezaopatrené dieťa a ty nemáš vlastný iný príjem.
Eviciatko
01.09.09,07:26
No povedali mi,ze to mam napisat,ale neviem ako.....
veronikasad
01.09.09,08:50
Eviciatko
01.09.09,10:19
No to ano podala som si stipendium aj min.rok a do dnesneho dna mi nedali odpoved,studujem na sukromnej VS.Cize mam si ho podat zas so vsetkym co k tomu patri?A cakat odpoved?Mam narok na stipendium aj po 25?
Eviciatko
01.09.09,11:00
A aka suma sa mesacne poskytuje?Mohla by som popri tom poberat aj soc.stipendium?
Xanti
01.09.09,17:19
A aka suma sa mesacne poskytuje?Mohla by som popri tom poberat aj soc.stipendium?
Prosím ťa píš trošku jasnejšie. Z tvojich otázok nie je zrejmé na čo sa pýtaš.

Ak som pochopila, tak chceš žiadať výživné od svojich rodičov, od nezamestnaného otca a matky dôchodkyne. Aby si mohla dostávať dávku v hmotnej núdzi.
Minimálna výška výživného je 30% z výšky životného minima nezaopatreného dieťaťa ( 84,52 € ) čiže minimálne výška výživného je 25,36 €.

Výživné Ti platia rodičia ( nikto iný ), takže ak by si mala súdom potvrdené výživné tak dávku v hmotnej núdzi by si dostala do výšky 60,43€ .

Čiže príklad, rodičom určí súd aby ti platili mesačne 20 eur a ty dostaneš od UP ten rozdiel do 60,43 €, takže tvoja dávka v hmotnej núdzi bude 40,43 €.

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument

Výška dávky v hmotnej núdzi
58,43 € pre jednotlivca,
+
Príspevok na zdravotnú starostlivosť
Výška príspevku je 2 €mesačne.

Žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi
· podáva občan písomne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, odbore sociálnych vecí podľa miesta trvalého bydliska,
· žiadosť musí obsahovať meno a priezvisko občana, jeho trvalý pobyt a rodné číslo,
· na výzvu úradu občan doplní ďalšie údaje o svojej osobe a osobách, ktoré sa s ním spoločne posudzujú

Spoločne posudzované osoby
Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
· manžel, manželka
· rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
· rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.
Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.

Ak by si dostala štipendium, na škole ( neviem ako je to pri súkromnej VS) ale na štátnych školách je bežné dávať štipendium práve ľudom nad 25r ( kamoška tak dostávala, nastúpila na VŠ ako 24 ročná, rok poberala jej mama rodinné prídavky, daňový bonus, a ona si vybavila sirotský dôchodok kedže bola sirota, po dovršení 25 rokov prišla o dôchodok a všetky dávky, dala si žiadosť o štipendium dotávala čosi okolo 6000 sk. )
Takže ak by si poberala štipendium, a UP by Ti priznal aj dávku v hmotnej núdzi. Tak štipendium sa nepovažuje za príjem.

Za príjem sa nepovažujú:
· jednorazové štátne sociálne dávky poskytnuté podľa osobitných predpisov,
· peňažné príspevky občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia okrem príspevku za opatrovanie,
· zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
· jednorazová dávka v hmotnej núdzi,
· štipendiá,
· príspevok na stravu podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele,
· resocializačný príspevok podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele

Dávka v hmotnej núdzi patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok.

Podmienky nároku:
príjmy spoločne posudzovaných osôb nedosahujú sumu ustanovenú zákonom,
nemožnosť občana zabezpečiť alebo zvýšiť si príjem vlastným pričinením,
nemožnosť zabezpečiť si základné životné podmienky vlastným majetkom,
uplatnenie si zákonných nárokov

Takže mala by si si zrejme opätovne požiadať o sociálne štipendium na svojej škole.
Eviciatko
02.09.09,10:10
Dakujem velmi pekne za info...:-) Chcela by som sa Vas opytat,ako mam napisat navrh na sud o stanovenie výživného od svojich rodičov?
Xanti
02.09.09,10:12
Dakujem velmi pekne za info...:-) Chcela by som sa Vas opytat,ako mam napisat navrh na sud o stanovenie výživného od svojich rodičov? Tu Ti to dala Veronikasad.

vzor žiadosti o výživné nájdeš tu . Uprav si ju podľa svojich podmienok

http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%E1vo/N%E1vrh_na_ur%E8enie_v%FD%9Eivn%E9ho_pre_plnolet%E 9_die%9Da_vo%E8i_rodi%E8ovi.html

Tam nájdeš vzor, a podľa neho napíšeš svoj návrh.