koalko
12.08.05,17:16
Vie mi niekto poradiť, ako opraviť zle poskladané doklady, aby boli v súlade so zákonom o účtovníctve? Podarilo sa mi založiť asi 30ks dokladov v termínoch od 3-30.6.05 mimo obal v ktorom som skladala doklady, takže som urobila pokladnu v PU chronologicky.Ked som zistila,že tých 30dokladov,ktoré patria do 6 mesaica som nezapísala. V jednom mesiaci mám asi tak 100 dokladov. Ako najednoduchšie to opraviť. Prosím skúsených o radu. Je to súrne. Ďakujem.
babenko1
12.08.05,15:21
Tie doklady sú zaúčtované alebo nie? Ak nie, tak ich zaúčtuj teraz.. aj ked to nebude dátumovo nadväzovať ale aspoň číselne.. inak.. asi by bolo potom vhodné urobiť aj dodatočné k DPH, ak boli fyzicky vyplatené peniažky ešte v 6/05. Ďalšia rada by bola, ak máš možnosť, poukladaj doklady podľa dátumu a potom všetky tie doklady prečísluj.. ak ti to program dovolí.
koalko
12.08.05,15:32
Nie sme platcami DPH. Myslíš, že by sa to dalo takou formou, že síce na PPD je dátum napr.3.6.2005 a ja ešte na ten bloček napíšem zúčtované 30.6.05 a budem v pokladni pokračovať s dátumom 30.6.05 aj ked na bločku PPD je iný dátum a číslovanie v pokladni mi pôjde zaradom? Alebo znova ich poskladať a ako píšeš tak ich prečíslovať. A všade napísať opravila? Tak?
babenko1
12.08.05,15:47
Všetko záleží aj od toho, ako máš vedenú knihu pokladne. (to je tá, čo sa vypisuje ručne), ako si kontrolovaná, ako máš uzávierky...
poslala som ti ss
durisovad
12.08.05,16:26
Ak nie si platca DPH, tak si myslim, ze je vcelku jedno, ci doklady budes mat v casovom slede alebo nie. Uctovnym obdobim je predsa rok. Ja by som to spravila tak, ze by som dala na zabudnute doklady cisla, ktore nasleduju a na kazdy doklad by som napisala, ze som ho zuctovala napr. 12.8.2005.
koalko
18.08.05,08:17
Ja som to tak robila, ale dala som si urobiť kontrolu dokladov u mojej známej je kontrolórka v štátnom sektore. A vyhodila mi doklady,kde som mala na vydavkovom pokl.doklade napísaný dátum napr. 4.3.2005 to je dátum bločku z ERP a hore nad tým dátumom som mala napísané zúčťované dňa 8.3.2005.
Že vraj je to v rozpore so zákonom o účtovníctve. Tak ja už neviem, čo je správne.
mlyn16
18.08.05,08:40
Ja bežne účtujem pokladničné doklady z predchádzajúceho mesiaca v bežnom období a mám to určite dobre (boli aj kontroly z DU). Zamestnanci majú napr. zálohu na nákup tovaru a keď sa im peniažky minú, prídu si vyúčtovať nákupy. Aj DPH si uplatním v tom mesiaci, keď mi predložia doklady na zaúčtovanie.
alexis
22.08.05,10:54
Myslim ze ta tvoja kamoska kontrolorka nema pravdu. Mala som uz 5 kontorl z DU a nikdy mi nic take nevyhodili, aj ked som to mala zauctovane o dva tyzdne neskor. Takze kludne to moze zauctovat aj neskor. Len zas nie o pol roka neskor.:-))
apsgroup
22.08.05,11:44
Ja som to tak robila, ale dala som si urobiť kontrolu dokladov u mojej známej je kontrolórka v štátnom sektore. A vyhodila mi doklady,kde som mala na vydavkovom pokl.doklade napísaný dátum napr. 4.3.2005 to je dátum bločku z ERP a hore nad tým dátumom som mala napísané zúčťované dňa 8.3.2005.
Že vraj je to v rozpore so zákonom o účtovníctve. Tak ja už neviem, čo je správne.
Nepis tam dva datumy, ale len jeden,kedy to uctujes. Napr.blocek z registracky je 4.3. a na vydavkovy napises 8.3, t.j.kedy uctujes.Ked su tam dva datumy,tak to myli a nevedela by som, kde to hladat.
Jana Acsová
22.08.05,11:55
Podľa zákona o účtovníctve § 10 sú povinnými náležitosťami účtovného dokladu okrem iného aj:
- dátum vyhotovenia účtovného dokladu (za jeho uvedenie zodpovedá vystavovateľ)
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia (za jeho uvedenie zodpovedá účtovná jednotka, ktorá o doklade účtuje - v prípade pokladničného dokladu je dátum vyhotovenia zhodný s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu, preto sa spravidla neuvádza na doklad zvlášť).
Pokladničné doklady spravidla majú v predtlači okrem dátumu vyhotovenia aj dátum pri účtovacom predpise. Tento dátum môže účtovná jednotka využiť pre vlastné potreby (evidenčné) a uvádzať sem:
- dátum zaúčtovania
- dátum uskutočnenia účtovného prípadu
- resp. nemusí uvádzať nič, v prípade, že dátum vyhotovenia je zhodný s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu.
V prípade, že túto kolónku vyplňujeme, doporučujem uviesť v smernici, aký dátum sa bude okrem dátumu vystavenia na pokladničnom doklade uvádzať.

Zaúčtovanie dokladu do účtovných kníh: dátum uskutočnenia účtovného prípadu.
Janka6685
26.09.06,07:33
Ahojte.

Ja by som sa chcela opýtať, či máte všetky VPD resp. PPD pokope v jednom šanóne, alebo ich prikladáte do rôznych šanónov k napr. faktúram a v šanóne s VPD je len poznámka, kde je VPD prilepený?

Ďakujem
Tweety
26.09.06,07:39
Ahojte.

Ja by som sa chcela opýtať, či máte všetky VPD resp. PPD pokope v jednom šanóne, alebo ich prikladáte do rôznych šanónov k napr. faktúram a v šanóne s VPD je len poznámka, kde je VPD prilepený?

Ďakujem
Fa zvlášť, Pokladničné doklady zvlášť, a pod.
evina
26.09.06,07:45
Ahojte.

Ja by som sa chcela opýtať, či máte všetky VPD resp. PPD pokope v jednom šanóne, alebo ich prikladáte do rôznych šanónov k napr. faktúram a v šanóne s VPD je len poznámka, kde je VPD prilepený?

Ďakujem

Áno spolu, s priloženou vytlačenou pokladničnou knihou.
alex1
26.09.06,07:48
Všetko zvlášť. Ja mám aj príjmové oddelené od výdavkových. Je to prehľadnejšie. A keď uhrádzam fa cez pokladňu, priložím si kópiu faktúry k tomuto bločku, aby som nemusela potom hladať.
Janka6685
26.09.06,07:54
Všetko zvlášť. Ja mám aj príjmové oddelené od výdavkových. Je to prehľadnejšie. A keď uhrádzam fa cez pokladňu, priložím si kópiu faktúry k tomuto bločku, aby som nemusela potom hladať.

A keď je takto všetko zvlášť, potom stačí písať odkaz, kde sa nachádza doklad, na základe ktorého bol VPD vystavený?
Dana K.
26.09.06,08:01
A keď je takto všetko zvlášť, potom stačí písať odkaz, kde sa nachádza doklad, na základe ktorého bol VPD vystavený?


Ale veď VPD vystavuješ buď na základe dokladu z ERP alebo na základe PPD od dodávateľa. A tieto doklady priložíš k VPD. Pri úhrade fa v hotovosti do účelu napíšem: úhrada prijatej fa č. D-2006/232 (tj.naše interné číslo dokladu)
renatan
26.09.06,08:03
Aj ja mám všetko zvlášť a je to prehľadnejšie, ako keď je všetko v kope. K VDP neprikladám ani kópie faktúr, veď na čo. Na VDP mám napísané číslo faktúry, ktorú tým dokladom uhrádzam aj jej variabilný symbol a ľahko si to v šanone faktúr nájdem. To by som potom musela mať pomalu každý doklad duplicitne.
gu100
26.09.06,08:04
zvlast ulozene prijmove pokladnicne dokaldy a zvlast vydavkove...
dve ciselne rady, zvlast na PPD a zvlast na VPD...

na kazdy doklad (PPD alebo VPD), ak sa plati faktura, sa napise odkaz na cislo faktury.. a na fakturu sa poznaci cislo dokladu..

nikde nic nekopirujem, ani neprikladam, staci mi odkaz co sa to plati
Janka6685
26.09.06,08:24
Ďakujem. :)

Stále zisťujem, ako mám mať uložené doklady, aby sa potom kontrola nechyala za hlavu. Nikdy som totiž nevidela nikoho účtovníctvo...
sta
26.09.06,08:30
- jeden šanón máš DF - došlé faktúry, chronologicky za sebou uložené podľa čísla
- druhý šanón sú VF - vystavené faktúry, uložené rovnako
- tretí šanón POKLADŇA - kde máš uložené všetky VPD,PPD, každý musí byť očíslovaný a uložený podľa čísiel + ku každému VPD musíš mať podklad na základe ktorého tak účtuješ, t.j. buď blok z RP, alebo PPD od dodávateľa, alebo pri úhrade faktúr, si daj k účelu odkaz na číslo DF pod ktorou ju máš u seba vedenú.
- štvrtý šanón ID - interné doklady
- piaty šanón BANKA - výpisy z účtu

+ ak máš zahraničnú pokladňu/bankový účet v cudzej mene, to treba zakladať zvlášť :rolleyes:
mlyn16
28.09.06,06:43
Rada by som uviedla aj moju tridsaťročnú skúsenosť s pokladničnými dokladmi v podvojnom účtovníctve. V programe COMPEKO aj v programe SOFTIP používame jeden číselný rad na príjmové a výdajové doklady. Doklady zakladáme za sebou podľa čísla. Aj pokladničná kniha je prehľadná. Nikdy nám nebol vytknutý tento systém daňovou kontrolou.
sta
28.09.06,06:50
Ja tiež vediem pokladničnú knihu jedným číselným radom, čiže nečíslujem zvlášť PPD a VPD, ale tak ako mi idú za sebou podľa dátumu im pridelím číslo. :p
raya1
05.07.17,03:17
Ako ošetriť v smernici, príp. zabudnuté doklady zaúčtované v deň uskutočnenia účtov. prípadu, ale číslo už nenasleduje chronologicky.
Napr.
2.1. V 003
3.1. V 004
5.1. V 005
Ďakujem