BXLmiami
01.09.09,08:34
Môže mi prosím niekto bližšie napísať o pestovaní Mišpule?Našla som protichodné informácie,niektoré hovoria,že je plne mrazuodolná a niektoré,že znáša teplotu do minus 15 st.Môžem dať okolo nej mulč?Potrebuje veľa vlahy?Napíšte všetko,čo o nej viete.Dakujem.
aviator
01.09.09,08:25
Wabi ešte nepísal?:D Mišpuľu máme /dve, asi 12 a 5 rokov/ a pripadá mi dosť nenáročná. Neviem o ničom, čomu by vadilo mulčovanie, čiže mišpuli tiež asi prospeje. Naša je dosť stará, prežila určite väčšie mrazy než -15. Tipujem tak -20. Máme aj minimálno - maximálny teplomer, ale teraz neviem, aká bola najnižšia teplota. :confused:
Dobre znáša sucho.
Neviem o tom, že by trpela chorobami alebo škodcami.
Je to pekný strom ale plody mi vôbec nechutia.
Silvernola
01.09.09,15:10
Súhlasím s aviator ale s výhradou. Plody sú veľmi chutné (pravda, chuť je vždy subjektívna), ale až keď prejdú mrazom
wegamizi
02.09.09,16:39
Prosila by som vas, kde by som zohnala do mojej zahradky maly stromcek na zasadenie? Ja mam plody velmi rada, ale som odkazana len na to, kto mi ich da;)Rada by som mala svoje v zahrade, je to aj velmi zdrave ovocie, mnam.
BXLmiami
02.09.09,16:44
Ja mám z Kohaplantu,ale v ponuke ju má aj Starkl,Sieberz a myslím že aj Dreviny.
beba13
03.09.09,16:11
Ja som kúpila na jeseň, ale vyhynula teda na jar vôbec nenarašila, ale už zháňam druhú. Plody sú dobré až po prvých mrazoch ako píše Silvernola.
wabi
06.09.09,05:47
K mišpuli a je mrazuodolnosti: Mišpula nemecká znáša dostatočne nízke teploty pre vinohradnícku aj repársku oblasť. Ako je to na Gerlachovskom štíte síce neviem :D ale verím že nepíšete z štrbského plesa a okolia a tak by s mrazom nemal byť problém.:)

Pre zzáujemcov: Už roky hľadám kdejakú mišpulu a skúmam chuť a veľkosť plodov. Pozor na kupované mišpule v škôlkach. Sú všetky štepené na podpníku "dula" a táto ako je známe z literatúry a ako to môžem z praxe potvrdiť zhoršuje chuťové vlastnosti plodov. Preto je odporúčané a môžem dokázať, že mišpula ak má byť dobrá musí byť štepená na podpníku "Hloh", potom sú plody šťavnaté a pestovanie nenáročné!
Mám dostatok stromčekov - mladých očkovancov na hlohu. Rozmnožoval som 3 rôzne odrody: Holandská, Bulharská a Sabinovská. Všetky majú veľmi veľké plody, teda v porovnaní s inými mišpulami. žiadne melóny to samozrejme nie sú!:)


Mišpula japonská tá vás mohla pomýliť, je to neopadavý ker až strom, ktorý znáša tak -10 tých -15 by som mu už nedožičil, asi b to nepedýchal alebo skôr nerozfotosyntetyzoval. Pestujem aj tento, ale na zimu musí dnu do studených ale nie moc;) priestorov. Mohli ste s sa s Ňou stretnúť v Taliansku alebo Chorvátsku. Má veľké listy a oranžové chutné plody s veľkou kôstkou. Pestu je sa vo všetkých Botanických záhradách a je to aj vďačný stromček na pestovanie v domčeku, pretože je stálozelený a má veľké naozaj dosť veľké kožovité listy. Ak chcete viac, napíšte a poradím.
BXLmiami
07.09.09,06:00
Kupila som v Kohaplante,tam som si takú ,,nepodstatnú" vec ako podpník nevšimla,práve ste ma upozornil na to,že si to mám všímať.Ponuka je v Starkl,tam je uvedené plne mrazuodolná a Sieberz,tam je uvedené mrazuodolná do -15 stupnov.Preto som nad tým začala maturovať.Výsledok znie,že neviem teda,či je mrazuodolná alebo nie a uvidím po tejto zime.
wabi
07.09.09,07:20
Informácie ktoré uvádza Sieberz sú zavádzajúce a to sa dá dokázať tak neviem prečo by vraveli pravdu práve pri mrazuodolnosti. Ak predávajú Mišpuľu Nemeckú, tak tá určite vydrží viac ako -15 ak predávajú tú neopadavú, Japonskú, tak tá určite -15 nevytrží, tak si vyberte akú ste vlastne kúpila?
V každom prípade je isté, že to štepia na dulu a tým pádom majú zlú kvalitu chuti a šťavnatosti plodov. Neviem o tom, že by okrem mňa niekto štelil na Hlohové podpníky. Možno nejaký záhradkár v drobnom pár kusov.
Mám na výber z hore uvedených odrôd veľkoplodých.
majkatorka
06.10.09,10:27
dnes som kupila od kohaplant mispulu nemecku, je oznacena ako cesky vyrobok JURAL, o podpniku som nenasla nic, ale pisu, ze je vysoko mrazuvzdorna, som spod tatier :)
invest
06.10.09,10:50
My máme mišpuľu v zárhade u babky ani nepamôtám od kedy. Nikto sa o ňu zvlášť nestará a ona rastie a rodí a rastie a rodí.:D No a okrem toho nemá ani pre koho. Lebo nikomu tie plody okem maminy nechutia.
wabi
08.10.09,07:12
Mišpula je fajn a kto ju má rád na ňu nedá dopustiť. Väčšine ľudí však nechutí...
Chcel by som dať do pozornosti milovníkom mišpule veľkoplodý hloh, ktorý je neporovnateľne chutnejší a chutí vlastne každému. Plody sú síce od tých najväčších mišpúl menšie, ale veľmi chutné a sladké jedlé aj bez namrznutia, oromou podobné šípke ale veľmi výrazne šípkovejšie ako šípka:)
Dobré sú čerstvé aj kompótované, sušené do čaju, obsahujú veľké množstvo vitamínov a antioxidantov. Mám niekoľko odrôd.
ACCNT
01.11.09,17:38
už mame pozbierat plody(okres zilina)?
wabi
02.11.09,19:47
Ak vám už chutia tak ich pozbierajte.:D
slnečná kvetina
13.09.10,10:41
Na hlohové podpníky štepí mišpuľu vo veľkom ovocná škôlka Bojkovice na Morave - kvalitné, overené. Na Slovensku majú zastúpenie v Jablonke ;)
wabi
15.09.10,14:56
Môžem len potvrdiť. Spolupracujem s Radimom (staré odrudy). Je na neho spolahnutie.
DanielaSL
06.11.11,15:39
dnes som kupila od kohaplant mispulu nemecku, je oznacena ako cesky vyrobok JURAL, o podpniku som nenasla nic, ale pisu, ze je vysoko mrazuvzdorna, som spod tatier :)

Aj ja som spod Tatier a tiež by som chcela mišpuľu..ako sa darí tvojej?
wabi
06.11.11,16:27
:DPriamo štrbské pleso, či Gerlachovský štít?
V Kohaplante neporadili? Či asi poradili, veď si kúpila...;)
Vo všeobecnosti je mišpula teplomilná, vyskytuje sa najčastejšie vo vinohradníckych oblastiach. Ak vôbec do tvrdších podmienok, tak treba aby bol podpník hloh, inak má suché a nechutné plody ako som už niekde písal. Na 99% ho však predávajú na lacnejších a menej odolných dulových podpníkoch zo slabším koreňom. Takže pokús sa ho na zimu ak si horšie podnebie schovať hoc aj v kvetníku do pivnice kde máš zemiaky alebo jablká a vysaď radšej až na jar. Najdí lepšie slnečné ale vlhké miesto - to je trochu protiklad, ale mišpula na dulovom podpníku do horších podmienok je protiklad sám o sebe!
A potom sa modli... Nie je to však stratené... Chce to len viac sa posnažiť a pripraviť sa na to, že plody budú suchšie.
V tomto prípade je pokus o spravokorenenie na mieste. Pokús sa miesto štepenia strčiť tak minimálne 25 cm pod zem, na jar až keď budeš vysádzať. Ak ti spravokorení budú plody 100% chutnejšie a rast bude lepší, rastlina o čosi aj odolnejšia. V tomto prípade, prosím nezovšeobecňovať túto radu. V iných prípadoch to väčšinou neplatí!
Tak toto by ti asi fakt v záhradnom centre neporadili!:D
beba13
10.11.11,11:42
mám na mišpule plody,ale ešte nebol taký mráz,aby boli jedlé,tak čakáám..:)
wabi
10.11.11,21:08
Keď zmeknú budú dobré. Nemusí to nutne súvisieť z mrazom. Napokon máte mrazničku? Tiež minútové povarenie pomôže.
osky
22.03.12,21:55
aj ja som pokukavala po tomto ovoci.ako to vlastne chuti?
wabi
23.03.12,04:57
dnes som kupila od kohaplant mispulu nemecku, je oznacena ako cesky vyrobok JURAL, o podpniku som nenasla nic, ale pisu, ze je vysoko mrazuvzdorna, som spod tatier :)

Nuž ale problém ani tak nie je v tom, že ti možno vymrzne časom. Mišpule sa historicky pestovali vo vinohradníckych lokalitách a to nie je náhoda. Sú pomerne teplomilné. Ak však ju budeš opatrovať na chránenom mieste máš iste šancu.
Hlavný problém, že si kúpila mišpulu na podpníku dula, na ktorom síce rastie dobre, ale rodí suchšie drevnatejšie plody málo šťavnaté.
Píše sa to v starých knihách a praktické pokusy hovoria jasne.
Je to na škodu mišpúl, pretože takto väčšie percento ľudí povie že im toto ovocie chutí menej alebo dokonca vôbec.
Veľké záhradníctva však chcú iba predať a nepozerajú toľko už aby to aj chutilo. Paradoxne tým ale ovplivnia, že ľudia budú kupovať mišpule čoraz menej...
osky
23.03.12,09:38
Wabi,ahoj.ja by som chcela hrozne dake kvalitne stromceky do zahradky.
no a pokukavam aj po takych,co vobec nepoznam-mispula,oskorusa a dula.
o dule tvrdia ze sa surova jest neda,ale kupila som si na trhu a chutila mi aj surova a do kolaca bola super.
vobec neviem ako chuti oskorusa a mispula.vedel by si mi to popisat.su to hrusky,alebo nieco ako jablcka-priblizne.a ake to ma naroky.ja zijem pri Neusiedl am See,to je vinohradnicka oblast.tento rok sice bolo trochu chladno,par dni aj okolo -20 stupnov,ale je to rarita,taku zimu si tu nepamätam.

inak,mimo temy-mame v zahrade krasny velky strom,take drobne cervene slivky-asi mirabelky,ale opadaju skor ako dozreju,alebo ich zozeru cerviky,okrem toho je ich na tom strome len sem-tam,ani nechutia bohvieako.zvazujem ci ho nevyrezeme,ale ak by sa do neho dalo zastepit nieco ine,mozno by som ho nechala.kmen vytera byt zdravy.
wabi
24.03.12,08:58
Nuž keď ti chutila surová dula, tak už ti asi bude chutiť všetko...
Ja mám rád odšťavené dule, šťava je veľmi dobrá čerstvá a plná vitamínov.
Mišpule sa jedia po zmeknutí alebo blanžírované... chutia trochu jablkovo trochu hruškovo ale najmä mišpulovo!:) Je to kríček či menší stromček.
Mne sa páči najviac mišpula od mojho priateľa Štefana. Volá ju Sbinovská asi podľa pôvodu. Má naozaj veľké a chutné plody.
Oskoruše sú časom väčší strom má listy podobné jarabine - pérovité. Mne chtia veľmi. Chuť by som popísal ako pri mišpuli ale je to zas iné samozrejme.
Oskoruší mám asi 15 odrôd.
Niečo o nich je aj tu:
http://asimina.webnode.sk/zivy-plot/
majkatorka
02.06.12,13:15
wabi, neviem preco tolko ustipacnosti... mispulu mi neporadili v kohaplante, hladala som ju cielene a nahodou nasla u nich. dokonca ani nevymrzla, ani ju nijako speci nechranim v zime a to boli dlho silne mrazy. akurat mi ju minuly rok obzrali barany, takze plody neboli
wabi
03.06.12,11:07
Ospravedlňujem sa dotknutým. Nemal som záujem písať uštipačnosti.
Možno som si ripol, že prečo neporadili tí čo predávali. Proti Kohaplantu nič nemám. Sú to poctiví obchodníci a tak ako ani ja nie som neomylný tiež môžu urobiť sem tam nejakú chybičku.
Ak ti predali stromček a ten ti rastie, tak to z ich strany zjavne chyba nebola, pretože inak by si nemala toto zaujímavé ovocie.
Poradil som ti aby si ju nechala spravokoreniť, pretože sa jej zvýši mrazuvzdornosť a zlepší chuť plodov. Myslel som to ako dobrú radu.
majkatorka
04.06.12,06:18
ano, spravokorenenie mam v plane, az trosku podrastie, nech je co zakopavat ;) kto by chcel v chladnejsich regionoch pestovat este ine zaujimave ovocie, ziskala som kontakt na tuto firmu, maju pobocku aj na orave, cize ozaj studeny odchov :D mam odtial zemolez kamcatsky a uz aj 1 plod sa urodil :D

http://www.mountberry.sk/sk/pestovanie-ovocia/