annab
01.09.09,13:42
Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.
Muška
01.09.09,11:58
Annab,
ja si myslím, že ten doklad môže byť celkom /čiže vrátane DPH/ 158,67 €

Zákon hovori:
Výška príspevku
a) v sume preukázaných výdavkov, najviac však v sume rodičovského príspevku (158,67 € / 4 780 Sk

...nikde nie je zmienka, že sa myslia výdavky "bez DPH".

A čo Ty ako občan máš s DPH???......Ty predsa za jasle zaplatíš 158,67 €....a toľko chceš späť, keďže toľko Ti zo zákona prináleží.
annab
01.09.09,12:12
Dakujem za odpoved no myslim, ze mi neostava nic ine iba to skusit ako sumu s DPH. uvidime co nato povedia, za september to tam odnesiem ale uz s vyssou sumou uzasnou myslim, ze to zvysili o 7 eur, tak z toho bude na rohliky.
Muška
01.09.09,12:23
A ešte som našla toto:
Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta trvalého pobytu rodiča
na základe dokladov, ktorými
rodič preukáže výdavky, ktoré uhradil poskytovateľovi za starostlivosť
o dieťa:

- príjmovým pokladničným dokladom,
- ústrižkom uhradenej poštovej poukážky,
- výpisom z účtu rodiča

V prípade PP, alebo výpisu z BU, či je sumu s alebo bez DPH vlastne nie je vidieť.

zdroj:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/D55888CB88373FEEC12575D20030BAAD?OpenDocument
Vlado.s
01.09.09,14:35
Zdravim,
od septembra sa zvysuje rodicovsky prispevok a uspesne sa mi podarilo aj na dve deti dostavam kopllet celu vysku materskej ako preplatok za jasle. mam vsak jednu otazku na ktoru minevedia odpovedat ani priamo z uradu prace a soc. veci a rodiny.
kedze maximum ktore mi preplatia je vyska materskej nechevam si vystavovat prijmovy doklad na tuto sumu cize cca 156 EUR , ale ma to hacik majitelkaje platcom DPH takze tato sumaje bez DPH, preplatili by mi to aj keby tato suma bola s DPH, cize by som usetrila na DPH, pretoze na vyske sumy na PPD sa viem dohodnut a zvysok jej aj tak platim na ruku.
poradi mi niekto?
kedze mam dvojicky a je to 320 Eur bez DPH mescne by som usetrila 60 Eur co je teda dost. este raz dakujem za odpoved.

Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
Muška
01.09.09,15:00
Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
Príspevok na starostlivosť o dieťa:
Podmienky nároku
a) vykonávanie zárobkovej činnosti, denná forma štúdia na SŠ alebo VŠ,
b) poskytovanie starostlivosti dieťaťu poskytovateľom na území SR,
c) oprávnená osoba má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR,
d) dieťa má trvalý alebo prechodný pobyt na území SR
Zárobková činnosť je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu, alebo obdobná činnosť v cudzine.

Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie:
a) náhrady služobného platu,
b) náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
c) nemocenského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, alebo
d) materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, najdlhšie do 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťať
Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie obdobných dávok v cudzine.

Výška príspevku
a) v sume preukázaných výdavkov, najviac však v sume rodičovského príspevku (158,67 € / 4 780 Sk)
b) 25 % zo sumy rodičovského príspevku (39,67 € / 1 195 Sk)

Nárok nevzniká, ak
- jeden z rodičov má nárok na materskú alebo obdobnú dávku v cudzine po uplynutí šiestich týždňov od narodenia ďalšieho dieťaťa,
- jeden z rodičov má nárok na rodičovský príspevok alebo obdobnú dávku v cudzine,
- jednému z rodičov alebo manželovi rodiča dieťaťa sa poskytuje príspevok na služby pre rodinu s deťmi podľa zákona o službách zamestnanosti,
- nárok zaniká uplynutím 6 mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril
annab
01.09.09,15:41
mas uplnu pravdu, vidis to ma vobec nenapadlo ze to vlastne moze byt aj takto, asi si to zmenim na posielanie uctom


A ešte som našla toto:
Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta trvalého pobytu rodiča
na základe dokladov, ktorými
rodič preukáže výdavky, ktoré uhradil poskytovateľovi za starostlivosť
o dieťa:

- príjmovým pokladničným dokladom,
- ústrižkom uhradenej poštovej poukážky,
- výpisom z účtu rodiča

V prípade PP, alebo výpisu z BU, či je sumu s alebo bez DPH vlastne nie je vidieť.

zdroj:
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/D55888CB88373FEEC12575D20030BAAD?OpenDocument
annab
01.09.09,15:44
ale ved ja nedostavam matersku, neviem asi sme sa zle pochopili. som zamesdtnana dvojcata chodia do jasiel sukromnych samozrejme a stat mi preplaca na obe deti sumu do vysky mojej povodnej materskej , tu asi nastal ten zmetok , som sa vyjadrila ze je to do max. vysky materskej. cize dostanem dvakrat rodicovsky prispevok na starostlivost namiesto jednej materskej to je cele, nemusela by som byt zamestnan po starom lebo som nastupila na matersku po 1.1 2008 ale tam by som asi dostavala iba jednu ciastku a to som tam kde som. teda aspon tak som to pochopila ja.


Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
annab
01.09.09,15:48
jaj vlado uz viem co asi myslis, ak je to postarom nemusis byt zamestnany aby si dostaval prispevok ale datum nastupu musi byt skor ako 1.1.2008.
oni to volaju na socialke ze po starom, ale ja tak nemozem ist ja musim byt zamestnana pretoze mam dve deti /dvojicky/ a ak chcem dostavat na obe deti rovnako tak musimbyt zamestnana. to asi malokto vie ale ak je zena na materskej s dvojickami dostava len jednu matersku cize 156 eur na obe deti na mesiac co je nic ked treba obe deti satit, dat im jesdt kupim im mlieko aj plienky


Prosím ťa annab, ako ti môžu preplácať jasle a ešte aj dostávaš materskú? Veď ten preplatok jaslí je podmienený tým, že musíš byť zamestnaná a tým pádom nedostávaš materskú, nie? Či ako to vlastne je?
Muška
01.09.09,15:50
Anka,
Ty dostávaš, namiesto rodičovského príspevku, príspevok na starostlivosť o dieťa za podmienok, ktoré som písala vyššie.
annab
02.09.09,14:36
ja uz som asi uplne mimo, som popleta dakujem,ze ste to dali na spravnu mieru. vidite co dokaze materska:-)
evulik
20.10.09,11:43
Ak mozem reagovat s mojou skusenostou:
Starsia dcera dovrsi 3 roky 29.12.2009, chodi od 2.9.2009 do materskej skolky (ja som inak pracovala, ked chodila do mestskych jasiel a platila teda odvody viac ako 270dni), takze na rodicovsky mi narok nastupom do materskej skoly zanikol. Ja som samozrejme pracovala dalej. Kedze som 12.10.2009 nastupila na druhu matersku, cakam druhe dieta, pani na UPSVAR mi dnes poradila nasledovne: Priatel-druhy rodic nech poziada o prispevok na starostlivost dietata (kym dovrsi starsia 3 roky) a budu mu vyplatene skutocne naklady v suvislosti so skolkou, kedze je zamestnany. Ja mam udajne prist, ked budem mat rodny list druheho dietata a tiez poziadat o prispevok, na ktory mam narok od narodenia druheho dietata az do jeho 6 tyzdnov. Nie je mi toto celkom jasne, pretoze sa budu prelinat predsa tie obdobia, ked si bude narokovat na prispevok na starostlivost o dieta jeho otec+dokladovat originalmi skutocne naklady a este aj ja si mozem narokovat, ale akym originalom dolozim skutocne naklady, resp. budem mat narok na 25% bez dokladovania? no veru nie je mi ten zakon 561 jasný .. ale riesim to step by step ..ak sa najde niekto, kto (uz) ma obdobnu skusenost, alebo je mu vyklad tohto zakona "jasny", budem velmi vdacna za vysvetlenie. Dakujem, Eva
brčko
20.10.09,19:41
Ak mozem reagovat s mojou skusenostou:

Starsia dcera dovrsi 3 roky 29.12.2009, chodi od 2.9.2009 do materskej skolky (ja som inak pracovala, ked chodila do mestskych jasiel a platila teda odvody viac ako 270dni), takze na rodicovsky mi narok nastupom do materskej skoly zanikol. Ja som samozrejme pracovala dalej. Kedze som 12.10.2009 nastupila na druhu matersku, cakam druhe dieta, pani na UPSVAR mi dnes poradila nasledovne: Priatel-druhy rodic nech poziada o prispevok na starostlivost dietata (kym dovrsi starsia 3 roky) a budu mu vyplatene skutocne naklady v suvislosti so skolkou, kedze je zamestnany. Ja mam udajne prist, ked budem mat rodny list druheho dietata a tiez poziadat o prispevok, na ktory mam narok od narodenia druheho dietata az do jeho 6 tyzdnov. Nie je mi toto celkom jasne, pretoze sa budu prelinat predsa tie obdobia, ked si bude narokovat na prispevok na starostlivost o dieta jeho otec+dokladovat originalmi skutocne naklady a este aj ja si mozem narokovat, ale akym originalom dolozim skutocne naklady, resp. budem mat narok na 25% bez dokladovania? no veru nie je mi ten zakon 561 jasný .. ale riesim to step by step ..ak sa najde niekto, kto (uz) ma obdobnu skusenost, alebo je mu vyklad tohto zakona "jasny", budem velmi vdacna za vysvetlenie. Dakujem, Eva



Podla mna, máš nárok na RP za 9/09. Za 10/09 máš nárok aj bez preukázania RL druhého dieťaťa na príspevok na starostlivosť o dieťa staršie (na základe dokladov o výdavkoch) v skutočnej výške, max. do výšky RP. Tento príspevok môžu poberať len zárobkovo činné osoby. Za obdobie 1-11.10.09 splnaš podmienky na nárok nan, aj ked 12.10.09 nastupuješ na MD a začínaš poberať materské, máš nárok na PnSoD za celý mesiac vid § 6 ods.2.

No a vlastne aj ako poberatel materského od 12.10.09 stále splnaš podmienky na nárok na PnSoD na staršie dieťa (vid § 4 ods.2 psím.d), stále si považovaná za zárobkovo činnú osobu až do 6týždnov od pôrodu/narodenie druhého dieťaťa. K tomu ale asi už bude treba predložiť RL mladšieho dieťaťa, aby bolo jednoznačné, kedy končí obdobie 6týždnov. Takže aj za 11/09 + s najväčšou pravdepodobnosťou aj 12/09 máš nárok na PnSoD staršie dieťa (predpokladám vo výške skutočných nákladov, max. do výšky RP) a na mladšie dieťa od mesiaca jeho narodenia do 6týždnov od pôrodu, max. predpokaldám do 12/09 (vo výške 25% z RP).

Ak by sa druhé dieťa narodilo teoreticky hned po nástupe na MD a 6týždnov nezasiahne do 12/09, tak v takom prípade samozrejme nie je nárok na PnSoD za 12/09 ani na jedno dieťa, lebo si považovaná za zárobkovo činnú len do 6týžd. od pôrodu a potom už podmienky nesplnaš. No a v takom prípade na základe § 4 ods.4 by na PnSoD za 12/09 nemal nárok ani manžel.

Predpokladám, že keby sa dieťa narodilo koncom novembra a obdobie 6týždnov po pôrode by zasahovalo aj do januára, tak za 1/2010 už nárok na PnSoD ani na jedno dieťa nemáš, lebo staršie dieťa dovršilo 3roky v 12/09.

Neviem v čom by bola výhoda, ak by si to uplatnoval manžel. Tiež predpokladám by mal preukázať dokedy trvá obdobie 6týždnov od pôrodu a poberania materského u manželky, lebo len max. dovtedy má on nárok na PnSoD. Ale to je vec postupov pracovníčkok, Tak možno nejaká výhoda v tom je???
evulik
16.12.09,18:01
No a vlastne aj ako poberatel materského od 12.10.09 stále splnaš podmienky na nárok na PnSoD na staršie dieťa (vid § 4 ods.2 psím.d), stále si považovaná za zárobkovo činnú osobu až do 6týždnov od pôrodu/narodenie druhého dieťaťa. K tomu ale asi už bude treba predložiť RL mladšieho dieťaťa, aby bolo jednoznačné, kedy končí obdobie 6týždnov. Takže aj za 11/09 + s najväčšou pravdepodobnosťou aj 12/09 máš nárok na PnSoD staršie dieťa (predpokladám vo výške skutočných nákladov, max. do výšky RP) a na mladšie dieťa od mesiaca jeho narodenia do 6týždnov od pôrodu, max. predpokaldám do 12/09 (vo výške 25% z RP).

Tak som to bola dnes vybavovat. Ale vraj na toto hore uvedene narok nesplnam, kedze sa o starsie dieta nestaram osobne, ale je umiestnene v MS. Takze mi uznaju len preplatenie skutocnych vydavkov na MS za mesiac 10/2009 a na nic ine narok uz nemam. Tak neviem, ci ma niekto skusenost, alebo iny nazor? Mohol/Mohla by sa niekto vyjadrit? Dakujem.
pivko
17.12.09,16:31
Neviem či som to dobre zaradil,ale ako treba požiadať o zvýšenie rp? aby som nemusel 2x chodiť na Urad práce. Je na to nejaké tlačivo a je na internete? čo k tomu ešte treba? Manželka momentálne poberá rp a syn bude mať 2 roky 06/2010.
pivko
18.12.09,11:46
Neviem či som to dobre zaradil,ale ako treba požiadať o zvýšenie rp? aby som nemusel 2x chodiť na Urad práce. Je na to nejaké tlačivo a je na internete? čo k tomu ešte treba? Manželka momentálne poberá rp a syn bude mať 2 roky 06/2010.
Posúvam..
lenkak
18.12.09,11:53
Bude tlačivo, musí sa zvlášť podať žiadosť o zvýšenie RP.
pivko
18.12.09,12:14
Bude tlačivo, musí sa zvlášť podať žiadosť o zvýšenie RP.
To tlačivo ešte nieje? To že treba požiadať to viem ,ale na akom tlačive , či sa dá to tlačivo stiahnuť z internetu a do kedy treba o zvýšenie požiadať.
brčko
18.12.09,14:54
To tlačivo ešte nieje? To že treba požiadať to viem ,ale na akom tlačive , či sa dá to tlačivo stiahnuť z internetu a do kedy treba o zvýšenie požiadať.

tlačivo ešte nie je, vydrž. Požiadať treba do 30.6.2010, takže je času. Ja mám v pláne tam ísť až vo februári, lebo predpokladám, že v januári bude chaos a tlačívá nemusia byť.

Príp. sleduj túto stránku, tam predpokladám by tú žiadosť mohli uverejniť:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
pivko
18.12.09,15:45
tlačivo ešte nie je, vydrž. Požiadať treba do 30.6.2010, takže je času. Ja mám v pláne tam ísť až vo februári, lebo predpokladám, že v januári bude chaos a tlačívá nemusia byť.

Príp. sleduj túto stránku, tam predpokladám by tú žiadosť mohli uverejniť:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
No a potom to bude ako? ak požiadaš napr. v apríli tak ti ten rozdiel od januára doplatia spetne?
brčko
18.12.09,16:21
No a potom to bude ako? ak požiadaš napr. v apríli tak ti ten rozdiel od januára doplatia spetne?

áno
zaketa
19.12.09,07:05
Dobry den,
chcem sa spytat odbornikov,ci aj ja budem mat narok na zvysený RP v pripade,ze okrem toho,ze sa som na MD a splnam vsetky podmienky, sa staram o babku a dostavam peniaze za jej starostlivost.Berie sa aj toto ako vedlajsi prijem a tym padom by som nemala narok na zvyseny RP?????Dakujem velmi pekne za odpoved a vsetkym prajem krasne sviatky. Jana
Jozef Mihál
19.12.09,09:03
Upresnite, podľa akého zákona a paragrafu dostávate peniaze za starostlivosť. Určite máte poruke nejaký dokument, kde to je uvedené.
zaketa
19.12.09,10:40
Dobry den,
je to penazny prispevok na opatrovanie fyz.osoby s tazkym zdrav.postihnutim,miera funkcnej poruchy je 80 % -podla parag.40 os.1,ods. 7 a ods.12 zakona c.447/2008 Z.z.,staci tolko pan Mihal?Zatial dakujem Jana
Jozef Mihál
19.12.09,18:06
Stačí.

Ide o príjem oslobodený od dane. To znamená, že nie je na prekážku. Mať takýto príjem nie je v rozpore s podmienkou nevykonávania zárobkovej činnosti. Nárok na zvýšený RP bude.
zaketa
19.12.09,18:55
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved,ste ma potesili.Krasne vianoce.Jana
dau
01.01.10,18:03
To sa nam prispevok na starostlivost o dieta nezvysi rovnako ako sa zvysil rodicovsky prispevok?
hodmon
01.01.10,21:58
Ako je to s tym zvysenym RP. Doteraz som poberala RP a popri tom som sem-tam nieco zarobila na dohodu. Teraz to uz nebudem moct? V praci som bola v min. roku prihlasena na dohodu? Mam to nejako urychlene ukoncit, aby som nestratila narok na vyssi RP?
Jozef Mihál
01.01.10,22:51
Zdenka175
02.01.10,07:52
Chcem sa poradiť ohľadom zvýšenia rodičovského príspevku od r2010 pri starostlivosti o dieťa do 2 rokoch. Syn bude mať 10.1.2010 dva roky. Mala by som nárok len na 10 dní alebo celý mesiac? Ak celý mesiac skúsila by som si to vybaviť.Pracovala som v r. 2004 a bola som na RP a momentálne poberám rodič. príspevok s druhým synom. Som stále vedená ako zamestnaná. Do práce nechodím.ďakujem za usmernenie
brčko
02.01.10,08:04
Chcem sa poradiť ohľadom zvýšenia rodičovského príspevku od r2010 pri starostlivosti o dieťa do 2 rokoch. Syn bude mať 10.1.2010 dva roky. Mala by som nárok len na 10 dní alebo celý mesiac? Ak celý mesiac skúsila by som si to vybaviť.Pracovala som v r. 2004 a bola som na RP a momentálne poberám rodič. príspevok s druhým synom. Som stále vedená ako zamestnaná. Do práce nechodím.ďakujem za usmernenie

RP sa poskytuje vždy za celý mesiac, aj ked podmienky sú splnené len časť mesiaca, t.j. ak požiadaš, vo februári za január dostaneš vyšší RP. No potom už zase nižší a nemôžeš napr. celý mesiac pracovať na dohodu, aj ked budeš poberať už len nižší RP, ale už podla novéh zákona o RP účinného od 1.1.2010.
hodmon
02.01.10,12:57
Prestudovala som vsetko mozne, co som na nete nasla.Doteraz som pracovala na dohodu, dnes som zavolala do prace aby mi dohodu ukoncili.Cize tohto roku som na dohodu pracovala akurat prvy den 1.1.2010, cize nepracujem na dohodu suvisly mesiac, preto mi vyssi RP bude patrit. Mam pravdu alebo som tym padom prisla o januarovi vyssi RP?Dcera bude mat dva roky v maji, takze ak v juni zacnem opat pracovat na dohodu, budem dostavat klasicky nizssi RP ako to bola aj doteraz alebo uz nemozem pracovat na dohodu ani pri nizsom RP?
Monika Kováčová
02.01.10,13:38
Info k RP tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
V súvislosti s uvedeným článkom ma napadla otázka k môjmu konkrétnemu prípadu: Ako je to so zvýšeným RP od 1.1.2010 v prípade, že dieťa dovŕši 2 roky 4.1.2010? Má zmysel požiadať o zvýšený RP? Ostatné podmienky spĺňam, vrátane poberania materského v r. 2008 - teda pred poberaním RP.
veronikasad
02.01.10,13:40
V súvislosti s uvedeným článkom ma napadla otázka k môjmu konkrétnemu prípadu: Ako je to so zvýšeným RP od 1.1.2010 v prípade, že dieťa dovŕši 2 roky 4.1.2010? Má zmysel požiadať o zvýšený RP? Ostatné podmienky spĺňam, vrátane poberania materského v r. 2008 - teda pred poberaním RP.
ak nemáš za mesiac január príjem za celý mesiac (napr. dohoda uzatvorená od 1.1.-31,1.10) máš nárok na zvýšený rod. príspevok za 0110
veronikasad
02.01.10,13:44
Monika, zváž ale či sa ti to oplatí. Lebo ako píše Gabika v prísp.č.31, tvoj nárok na ďalší RP sa už bude posudzovať podľa zákona oRP platného od 1.1.10.
Monika Kováčová
02.01.10,13:47
Monika, zváž ale či sa ti to oplatí. Lebo ako píše Gabika v prísp.č.31, tvoj nárok na ďalší RP sa už bude posudzovať podľa zákona oRP platného od 1.1.10.
No tu mám troška medzery, ale ja nepracujem vôbec nikde ani na dohodu. Som na klasickom RP, ešte popozerám, čo by hrozilo. Ďakujem. :)
veronikasad
02.01.10,13:52
No tu mám troška medzery, ale ja nepracujem vôbec nikde ani na dohodu. Som na klasickom RP, ešte popozerám, čo by hrozilo. Ďakujem. :)
Monika, pohľadaj v DRAKovi, chcela som ti priložiť odkaz, ale mám zablokovaný prístup do DRAKa. (kvoli blbnutiu PORADy pred koncom roka sa mi nepodarilo vytlačiť PF a úhrada nenabehla do 31.12.)
Zdenka175
03.01.10,11:46
Veronikasad - písala som prísp.30 mám nárok na zvýšený RP za 1/10. Som vedená ako zamestnaná ale na RD. Do práce nechodím ani nenastúpim v dohľadnej dobe. Oplatí sa mi to na tej 1 mesiac ?
onmik
03.01.10,12:04
ja som cital ze prispevok sa vyplaca za cely kalendarny mesiac a je jedno v ktorom dni dieta dovrsi 2 roky
brčko
03.01.10,15:59
taká zaujímavosť (ak je dieťa narodené PRVéHO v mesiaci a RP poberáte podla zákona o RP účinného do 31.12.08 alebo 31.12.09, t.j. nie podla nového zákona)
.
Mamičky, čo poberajú RP podla zákonov účinných do 31,12.09 a ich deti sú narodené 1-ého v mesiaci nebudú mať nárok na RP za posledný mesiac, kedy dieťa dovrší 3roky.

Ale mamičky, čo poberajú RP podla nového zákona účinného od 1.1.2010 už nárok majú aj za mesiac, kedy dovrší prvého dna v mesiaci 3 roky.

Preto podla mna ak týmto mamičkám odoberú nárok na RP podla zákona účinného do 31.12.09 (príp. do 31.12.08), tak majú ešte šancu požiadať v novej žiadosti o RP za ten jeden den (jeden mesiec), kedy dovrši dieťa 3roky, lebo musia požiadať podla nového zákona a dostanú RP ešte za jeden mesiac.

Neviem, či je aj jednoduchší spôsob, t.j. požiadať o posudzovanie príspevku podla zákona od 1.1.2010??? Ale myslím, že je reálna šanca získať nárok na RP aj za tento posledný mesiac, čo do 31.12.09 možné nebolo.
ifa
04.01.10,10:42
Ahojte poradaci,

poprosim vas o radu....

...na zvyseny RP maju narok matky ktore nepracuju ani na dohodu....ja som SZCO mam zivnost,ale dostavam len odmeny ktore mi prinalezia za pracu za predchadzajuce roky,na zaklade zmluvy o obchodnom zastupeni spolocnosti.Tieto odmeny kazdorocne zdanujem,zivnost som preto neprerusila.Teraz poberam zakladny RP.Nebudem mat teda narok na zvyseny RP ?
stanka613
04.01.10,11:19
chcela by som sa opytat v roku 2008 marec som porodila prve dieta vznikol mi narok na materske a od septemba 2009 poberam RP nemam ziadny iny prijem mozem poziadat o zvyseny RP na zostavajuce 3 mesiace ktore zostavaju do dvoch rokov mojho dietata ale mam jeden problem otehotnela som a druhe dieta porodim do dvoch rokov od toho prveho dietata mam aj potom narok na zvyseny RP pri druhom dietati aj ked som nie vedena ako zamestnanikna od 1.9.2008 a pracvala som len pred prvym dietatom
Bella29
04.01.10,19:49
Dobry den,poradaci. Uz ste mi raz super poradili ohladom materskej, tak sa na Vas obraciam znova. Od 16.12.2009 som nastupila na rodicovsku dovolenku. Som SZCO, neprerusila som zivnost, ale nevykonavam cinnost. Okrem toho prenajimam sukromny byt - rata sa to ako prijem a nebudem mat preto narok na zvyseny rodicovsky prispevok alebo to neovplyvnuje jeho vysku? Dakujem za odpoved.
katkapekly
04.01.10,21:39
Dobrý večer, tak ja som dnes zašla na úrad práce, odbor sociálnych vecí, že vybavím zvýšenie rodičovského príspevku, no ale keď som zbadala to množstvo ľudí, tak som sa otočila a išla domov s tým, že sa mi nechce čakať v rade a potom vyjsť z dverí so zoznamom potvrdení, čo k tomu budem potrebovať. Chcela som si nájsť na stránke ÚP informácie o tom, čo treba doložiť k žiadosti a stiahnuť nejaké tlačivo žiadosti o zvýšenie. Ale na ich stránke som dokopy nič nenašla. Bol tam už niekto? Majú vôbec tlačivá? Či sa mi oplatí tam ísť? Ďakujem za odpoveď.
brčko
04.01.10,21:54
katka,
teraz som čítala skúsenosti mamičiek na modrom koníku. A teda som žasla, čo prípad, to iný postup. Niekde dávajú nové žiadosti, kde chcú potvrdenie o čerpaní RP od zamestnávatela, kopiu RL, niekde vraj dokonca znovu potvrdenie o poberaní materksého, aj ked ho už majú. Takže sa potvrdzuje to, že je v tom chaos a nerovnaký postup jednotlivých úradov.

Jedna mamička písala, že jej povedali, že nežiadajú o zvýšený RP ale o posudzovanie podla nového zákona, čo je tiež pravda. Preto vraj treba novú žiadosť. Ale predtým sa myslím hovorilo o jednoduchšom postupe, aj ked media velmi nesledujem.

Ja radšej počkám aspon do konca januára, nech sa to utrasie.
Jozef Mihál
04.01.10,22:46
Ozaj neviem, kde sa ponáhľate, na vybavovanie zvýšeného RP je relatívne dosť času. V týchto dňoch majú na úrade práce samozrejme chaos. Riešením by možno bolo blokovanie benzínových púmp - viď chaos okolo zavedenia mýta.
Jozef Mihál
04.01.10,22:48
K novému RP článok tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/

(len tam prosím nezadávajte zbytočne otázky do diskusie)
Bella29
05.01.10,10:24
Dobry den,poradaci. Uz ste mi raz super poradili ohladom materskej, tak sa na Vas obraciam znova. Od 16.12.2009 som nastupila na rodicovsku dovolenku. Som SZCO, neprerusila som zivnost, ale nevykonavam cinnost. Okrem toho prenajimam sukromny byt - rata sa to ako prijem a nebudem mat preto narok na zvyseny rodicovsky prispevok alebo to neovplyvnuje jeho vysku? Dakujem za odpoved.
brčko
05.01.10,11:01
Dobry den,poradaci. Uz ste mi raz super poradili ohladom materskej, tak sa na Vas obraciam znova. Od 16.12.2009 som nastupila na rodicovsku dovolenku. Som SZCO, neprerusila som zivnost, ale nevykonavam cinnost. ked nemáš aspon prerušenú živnosť, tak si považovaná za zárobkovo činnú bez ohladu na to, že ju nevykonávaš. A pri zárobkovej činnosti nie je nárok na rodičovský príspevok podla nového zákona, len na príspevok na starostlivosť o dieťa. Okrem toho prenajimam sukromny byt - rata sa to ako prijem toto nevadí a nebudem mat preto narok na zvyseny rodicovsky prispevok alebo to neovplyvnuje jeho vysku? Dakujem za odpoved.
.
prockova
07.01.10,20:13
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradit prosim, 5.11.2008 som zo zamestnania nastupila na matersku, po materskej som "nastupila" do prace ale rovno na dovolenku, co som si vycerpala staru dovolenku este zpred roka a ku 31.5.2009 so mnou zamestnavatel ukoncil pp, dohodli sme sa aj na odstupnom. Teda od 1.6.2009 som na cistom RP bez prijmu akehokolvek, chcem sa spytat teda,
1/ci mam narok na zvyseny RP od januara 2010? ked som uz nie vedena ako zamestnankyna, ale materske som poberala normalne
2/ v maji 2010 by sa mi malo druhe babo...ci mam narok na ten zvyseny RP aj pri druhom??? nemam na aku matersku nastupit, vlastne prejdem z RP jedneho do druheho dietata.
DAKUJEM ZA RADU VOPRED!
brčko
07.01.10,20:24
ahojte poradaci,
potrebovala by som poradit prosim, 5.11.2008 som zo zamestnania nastupila na matersku, po materskej som "nastupila" do prace ale rovno na dovolenku, co som si vycerpala staru dovolenku este zpred roka a ku 31.5.2009 so mnou zamestnavatel ukoncil pp, dohodli sme sa aj na odstupnom. Teda od 1.6.2009 som na cistom RP bez prijmu akehokolvek, chcem sa spytat teda,
1/ci mam narok na zvyseny RP od januara 2010? ked som uz nie vedena ako zamestnankyna, ale materske som poberala normalne máš nárok
2/ v maji 2010 by sa mi malo druhe babo...ci mam narok na ten zvyseny RP aj pri druhom??? nemam na aku matersku nastupit, vlastne prejdem z RP jedneho do druheho dietata. nie nemáš, ak nič nespravíš, len na nižší. ( ... ale ... Ups, možno??? treba overiť, či sa dni čerpania RD rátajú ako dni nem.poistenia do potvrdenia pre UPSVaR. Pri uplatnovaní nároku na materské sa rátajú, aj ked v skutočnosti nem.poistenie netrvalo. Ale predpokladám, že sa neráta pre nárok na RP, ale toto nemôžem trvdiť na 100%)

Ak niekto viete, dajte vedieť;)
DAKUJEM ZA RADU VOPRED!

Stačí ti krátkodobý PP, alebo ak iné nie, tak DNP stačí pred nástupom na MD. V tomto druhom prípade bude materské rátané z minima (319,58eur), ale od mesiaca pôrodu ti dorovnajú materskú do výšky vyššieho RP.
brčko
07.01.10,20:28
Ahojte poradaci,

poprosim vas o radu....

...na zvyseny RP maju narok matky ktore nepracuju ani na dohodu....ja som SZCO mam zivnost,ale dostavam len odmeny ktore mi prinalezia za pracu za predchadzajuce roky,na zaklade zmluvy o obchodnom zastupeni spolocnosti.Tieto odmeny kazdorocne zdanujem,zivnost som preto neprerusila.Teraz poberam zakladny RP.Nebudem mat teda narok na zvyseny RP ?

ak nemáš aspon prerušenú živnosť, tak sa považuješ za zárobkovo činnú osobu (aj keby si nemala žiadne príjmy) a nesplnaš nárok na žiadny RP podla zákona účinného od 1.1.2010, len na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poberá popri zárobkovej činnosti.
tinamara
07.01.10,20:55
zdravim,
som na RD,
syn bude mat dva roky 5.marca.2010
ak na urad pojdem v napr. az v aprili, tak to mi tie dva mesiace t.j. januar a februar vyplatia spatne? netreba ist este pred dovrsenim jeho dvoch rokov?
dakujem.
Svit
08.01.10,10:17
ahojte!
chcela by som vás poprosiť o radu. Mám možnosť nastúpiť do zamestnania od februára. Teraz poberám RP na dcéru, ktorá bude mať dva roky v júni, čiže na RP som prešla v 11/2008, poberala som materskú, takže by mi vznikol nárok na zvýšený RP. Podľa nového zákona by som už však nemohla vykonávať zárobkovú činnost, ak sa zamestnám budem mať možnosť vyplatenia 25% sumy príspevku do 3 rokov dcéry, ale čítala som, že sa dá pracovať na dohodu a ak nebude trvať celý mesiac, tak by som mala nárok aj na ten zvýšený RP. Neviem, či je to pravda, a môžem mať v takomto prípade /ak pracujem na dohodu/ umiestnenú dcérku v jasliach? Už vopred dakujem za odpoved!
prockova
08.01.10,16:27
ahojte,
dakujem za rady...pomohli, a patrala som este dalej na nete...a co takto materska pri druhom dietati???... podla vsetkeho sa MD a narok na nu rata, ze pred pôrodom 2 roky musi byt platene nemocenske poistenie bud teda zo zamestnania alebo dobrovolne spolu 270 dni, ale nie je povedane nutne, ze to musi byt vkuse... no, a ked som si to teda preratala ... /planovany porod je 15.5.2010/ 2 roky pred porodom.. t.j. obdobie od 15.5.2008 - 14.5.2010, v tomto obdobi som ale bola este aj zamestnana a tam mam presne do nastupu materskej 186 dni plateneho NP + v roku 2009 tych par dni co som bola na "dovolenke" este u zamestnavatela,t.j. +13 dni = spolu doteraz mam zaplatene 186 dni NP a do 270 mi chyba este 84 dni, a to by som teoreticky stihla este ako DNP do porodu ked sa co najskor prihlasim na socialke, lebo tie 2,8mesiaca mi bude postacovat, aby sucet dni NP bol 270 a splnila som podmienku naroku na MD! ANO??? chapem ten zakon spravne??? ak ano, tak mi vyvstava dalsia otazka, ze aky VZ si tam v tlacive mam uviest, aby mi vysla co najvyssia MD? lebo VZ zo zamestnania som mala ten najvyssi mozny, a teda aj MD pri prvom som poberala tu najvyssiu, a teda, ak by som si aj teraz ako DNP platila NP z najvyssieho VZ, co je aktualne teraz 319,58 €... vyslo by mi to teda??? neni to moc prespekulovane pre tie slecinky na socialke? pochopia to?? alebo co mam este vymysliet???
Ach preboha, povedzte ci to takto moze byt alebo je to len moj vymysel... DAKUJEM
milvin
08.01.10,17:03
Chcem sa pýtať na manželku: V 04/2010 bude mať naše dieťa 2roky. V 03/2010 sa nám má narodiť druhé dieťa. Manželka mala nárok na materskú dovolenku pri prvom dieťati. Momentálne je na rodičovkom. Akú výšku bude dostávať keď pôjde cca v 02/2010 na materskú s druhým dieťatom. Materská jej avšak vychádza nižšia ako nový rodičovský 265€. Kolko by mala teda dostávať?
Ďakujem.
Zdenka175
08.01.10,17:13
zdravim,
som na RD,
syn bude mat dva roky 5.marca.2010
ak na urad pojdem v napr. az v aprili, tak to mi tie dva mesiace t.j. januar a februar vyplatia spatne? netreba ist este pred dovrsenim jeho dvoch rokov?
dakujem.
Musia byť splnené určité podmienky sú vyššie uvedené, skús prečítať. Dopláca sa najviac spätne 6 mesiacov.
brčko
08.01.10,17:24
ahojte,
dakujem za rady...pomohli, a patrala som este dalej na nete...a co takto materska pri druhom dietati???... podla vsetkeho sa MD a narok na nu rata, ze pred pôrodom 2 roky musi byt platene nemocenske poistenie bud teda zo zamestnania alebo dobrovolne spolu 270 dni, ale nie je povedane nutne, ze to musi byt vkuse... no, a ked som si to teda preratala ... /planovany porod je 15.5.2010/ 2 roky pred porodom.. t.j. obdobie od 15.5.2008 - 14.5.2010, v tomto obdobi som ale bola este aj zamestnana a tam mam presne do nastupu materskej 186 dni plateneho NP + v roku 2009 tych par dni co som bola na "dovolenke" este u zamestnavatela,t.j. +13 dni = spolu doteraz mam zaplatene 186 dni NP a do 270 mi chyba este 84 dni, a to by som teoreticky stihla este ako DNP do porodu ked sa co najskor prihlasim na socialke, lebo tie 2,8mesiaca mi bude postacovat, aby sucet dni NP bol 270 a splnila som podmienku naroku na MD! ANO??? chapem ten zakon spravne??? ak ano, tak mi vyvstava dalsia otazka, ze aky VZ si tam v tlacive mam uviest, aby mi vysla co najvyssia MD? lebo VZ zo zamestnania som mala ten najvyssi mozny, a teda aj MD pri prvom som poberala tu najvyssiu, a teda, ak by som si aj teraz ako DNP platila NP z najvyssieho VZ, co je aktualne teraz 319,58 €... vyslo by mi to teda??? neni to moc prespekulovane pre tie slecinky na socialke? pochopia to?? alebo co mam este vymysliet???
Ach preboha, povedzte ci to takto moze byt alebo je to len moj vymysel... DAKUJEM

ak napr. porodíš 16.5.2010, tak sa sleduje obdobie 16.5.08-15.5.2010 a v tom období ti pre nárok na "materské" rátajú do dní nem.poistenia odbobie 16.5.08-31.5.09, kedy ti skončil prac.pomer. Aj dni MD a RD sa do toho rátajú, ak trvá prac.pomer. Takže dni máš splnené, len potrebuješ aktívne nem.poistenie.
brčko
08.01.10,17:27
Chcem sa pýtať na manželku: V 04/2010 bude mať naše dieťa 2roky. V 03/2010 sa nám má narodiť druhé dieťa. Manželka mala nárok na materskú dovolenku pri prvom dieťati. Momentálne je na rodičovkom. Akú výšku bude dostávať keď pôjde cca v 02/2010 na materskú s druhým dieťatom. Materská jej avšak vychádza nižšia ako nový rodičovský 265€. Kolko by mala teda dostávať?
Ďakujem.

od nástupu na MD materské zo SP na 1kalend.den 55% z jednej tridsatiny vym.základu, ktorý uvedie mzdárka ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ak bude suma materského na mesiac nižšia ako 256eur, tak od mesiaca, kedy sa narodí dieťa jej to dorovnajú na základe žiadosti na UPSVaR do výšky vyššieho RP.
Stitch
08.01.10,17:53
katka,
teraz som čítala skúsenosti mamičiek na modrom koníku. A teda som žasla, čo prípad, to iný postup. Niekde dávajú nové žiadosti, kde chcú potvrdenie o čerpaní RP od zamestnávatela, kopiu RL, niekde vraj dokonca znovu potvrdenie o poberaní materksého, aj ked ho už majú. Takže sa potvrdzuje to, že je v tom chaos a nerovnaký postup jednotlivých úradov.

Jedna mamička písala, že jej povedali, že nežiadajú o zvýšený RP ale o posudzovanie podla nového zákona, čo je tiež pravda. Preto vraj treba novú žiadosť. Ale predtým sa myslím hovorilo o jednoduchšom postupe, aj ked media velmi nesledujem.

Ja radšej počkám aspon do konca januára, nech sa to utrasie.
Na UPSVaR v NMnV majú tlačivo žiadosti a k tomu naozaj OPAŤ potrebujú potvrdenie o poberaní materského. A vraj im to stačí oboje vypísané a podpísané poslať poštou.
lenkak
08.01.10,20:35
Odo mňa nechceli nič, žiadne potvrdenie, žiadosť som vypísala rovno tam, dali tlačivko.
prockova
09.01.10,01:26
Dakujem brcko,
tak dni NP mam teda splnene, super, ale vyskytla sa mi este dalsia moznost - zamestnat sa ako normalne, predtym si spominal, ze aj kratkodoby pp by mi postacoval, teda takto... v aprili by som sa zamestnala na co ja viem 3-4 dni a hned nastupim na MD, VZ v tomto zamestnani bude samozrejme 1084€... priznaju mi v tomto pripade normalnu MD tu najvyssiu zas? Staci mi sa zamestnat aj na takuto kratucku dobu? lebo aj to NP budem mat aktivne a aj dni 270 mam splnene ako si pisal... vyjde mi v tomto pripade MD? priznaju mi ju?
Dakujem ti vopred!
kelly81
09.01.10,12:12
Dobry den, chcela by som sa Vas spytat do Jula 2008 som poberala rodicovsky prispevok na 1 dieta s DMO {do siestich rokov}, potom som dostavala kompenzacie za opatrovanie z UP SV a R. V aprili 2009 sa nam narodilo druhe dieta mam narok na zvysenie rodicovskeho prispevku?
ifa
09.01.10,14:52
ak nemáš aspon prerušenú živnosť, tak sa považuješ za zárobkovo činnú osobu (aj keby si nemala žiadne príjmy) a nesplnaš nárok na žiadny RP podla zákona účinného od 1.1.2010, len na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poberá popri zárobkovej činnosti.
brcko,

dakujem pekne za odpoved.

Takze mam smolu ked mam zivnost. Prispevok na starostlivost o dieta je 22€ ? Nahodou nevies ci sa menil aj zakon ohladom platenia odvodov ked som SZCO na materskej. Teraz odvody neplatim,ale obavam sa ze tieto "pozitivne zmeny" to zmenia.
Anja111
10.01.10,13:45
Martin Mocko
11.01.10,13:03
Práve som si prečítal zo stránky min.práce info o rodičovskom príspevku.
Ak som to správne pochopil, tak i konateľ a/alebo spoločník v SRO - pokiaľ nemá žiadny zdaniteľný príjem môže poberať rodičovský príspevok. A ešte k tomu nemusí platiť dobrovoľné zdravotné poistenie. Správne som to pochopil?
zuzc
13.01.10,21:53
Dobry den
chcela by som sa spytat na moj konkretny pripad ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku. Od porodu- juna 2009 poberam RP, kedze pred porodom som bola 8 mes. nezamestnana, nevznikol mi narok na matersku. Predtym som bola zamestnana 2 roky.Takze nesplnam podmienku -poberania materskej, ale splnam podmienku ze som bola za 2 roky pred porodom 270 dni nemocensky poistena, kedze zamestnavatel za mna odvadzal. Vztahuje sa aj na mna zvysenie rodicoskeho prispevku? dakujem za odpoved
zaketa
10.02.10,05:00
Dobry den poradaci
poprosim o radu:
od 2.1.2008 som nastupila na matersku,do dnesneho dna som na rod.dovolenke,pracovny pomer trva,narok na matersku som mala a momentalne poberam rod.prispevok. Maly 18.2.2010 bude mat 2 roky.
Chceli by sme druhe dietatko,ak sa podari cim skor.Uvediem priklad- zostanem tehotna najskor tento mesiac,chcem si zacat platit DNP od zajtra.
1 otazka-mam si zacat platit z minima alebo z maxima VZ,ak by som chcela vyssiu matersku?
2 otazka - z akej sumy sa mi vyrata materska u zamestnavatela,kedze som stale na rod.dovolenke?
3 otazka - maleho chceme davat od sept. do skolky,cize narok na rod.pripevok mi zanikne.Nejake 2 mesiace chem zostat doma,dokial sa maly nezabehne v skolke.Da sa zamestnat v tom case(pred porodom,ak by mi to tak vyslo) u manzela(je zivnostnik)-ako 2 zamestnanie,aby sa mi zvysila materska a na kolko dni?

Dakujem za odpoved.
Jana
Zdenka175
11.02.10,07:22
No ja som minulý týždeň podala žiadosť o zvýšený RP a včera mi už prišla kladná odpoveď. :eek::D Vypľňala som 3 tlačivá. Jedno ako moja žiadosť o zvýšený RP a od kedy, druhé potvrdiľ zamestnávateľ že nepracujem, tretie vyhlásenie že dieťa nenavštevuje MŠ. Nebolo to až ťažké vybavovanie.:D:D
Vivi
11.02.10,07:43
da sa o zvyseny RP poziadat aj listom bez osobnej navstevy?

a este otazocka - poberam RP,ale nastupujem na matersku dovolenku - musim tuto skutocnost nahlasit na UPSVAR?staci listom,kde poziadam o ukoncenie vyplacania RP z dovodu poberania materskeho?
becikova
11.02.10,09:42
da sa o zvyseny RP poziadat aj listom bez osobnej navstevy?

a este otazocka - poberam RP,ale nastupujem na matersku dovolenku - musim tuto skutocnost nahlasit na UPSVAR?staci listom,kde poziadam o ukoncenie vyplacania RP z dovodu poberania materskeho?
na UPSVAR treba zájsť osobne, alebo to zaslat postou.... asi bude treba aj rozhodnutie o priznaní materskej. Pre istotu radšej aj kopiu si nechajte potvrdiť (som práve čitala jeden prípad, že aj po 2násobnom oznámení a odovzdaní rozhodnutia ale bez potvrdenia prevzatia mamičke stále vyplácali RP neoprávnene, ale bohužial nemala doklad o oznámení vyplácania materského).
brčko
11.02.10,09:50
Dobry den
chcela by som sa spytat na moj konkretny pripad ohladne zvysenia rodicovskeho prispevku. Od porodu- juna 2009 poberam RP, kedze pred porodom som bola 8 mes. nezamestnana, nevznikol mi narok na matersku. Predtym som bola zamestnana 2 roky.Takze nesplnam podmienku -poberania materskej, ale splnam podmienku ze som bola za 2 roky pred porodom 270 dni nemocensky poistena, kedze zamestnavatel za mna odvadzal. Vztahuje sa aj na mna zvysenie rodicoskeho prispevku? dakujem za odpoved

áno, ak si v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nem.poistená aspon 270dní,t ak máš nárokna zvýšený RP. Treba si vyžiadať potvrdenie zo SP, že si bola nem.poistená.
brčko
11.02.10,10:07
brcko,

dakujem pekne za odpoved.

Takze mam smolu ked mam zivnost. Prispevok na starostlivost o dieta je 22€ ? Nahodou nevies ci sa menil aj zakon ohladom platenia odvodov ked som SZCO na materskej. Teraz odvody neplatim,ale obavam sa ze tieto "pozitivne zmeny" to zmenia.

prepáč ifa,:o:o:o
pozerala som zákon o rodič.príspevku a definíciu zárokovej činnosti a veru neviem jednoznačne povedať, či som ti dala správnu odpoved, preto beriem moju predchádzajúcu odpoved v príspevku č. 52 späť. :cool: (škoda, že sa nedá do príspevku 52 dopísať odkaz na opravu v tomto príspevku)

do 31.12.09 bolo v zákone o RP uvedené, že podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti szčo sa považuje za splnenú "aj vtedy", ak má pozastavené prevádzkovanie živnosti podla osobitného predpisu (podla živnostenského zákona). Tak teraz som uvažovala, prečo tam je "aj". Doteraz som si to vysvetlovala tak, že bud ukončená alebo prerušená, no či správne? Aj ked ty si asi podla živnost. zákona nepodnikala, ale podla iného. Tiež bolo uvedené v § 4 ods.3, že zárobková činnost je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdanovaný podla zákona o dani z príjmov § 5 a § 6 ods.1,2 a 5....

V zákone od 1.1.2010 podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti ostala, prerušenie živnosti vypadlo a definícia:
Zárobková činnosť je činnosť, ktorá zakladá nárok na zdanovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej samost.zárobk.činnosti podla zákona o DzP § 5 a § 6 ods.1,2 a 5 alebo ....

Takže príjem síce máš a aj ho zdanuješ, ale či vykonávaš nejakú činnosť, to by som nepovedala. Ale k tomuto sa snád vyjadrí aj niekto iný. :)
Timka1
11.02.10,11:25
Vedel by mi niekto povedať, či osoba ktorá má príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, par. 6, ods. 1, písm. c., teda vykonáva činnosť na základe vymenovania, je registrovaná v Štatistickom registri, má nárok na poberanie rodičovského príspevku od 01.01.2010?

ďakujem
Timka1
11.02.10,11:59
Vedel by mi niekto povedať, či osoba ktorá má príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, par. 6, ods. 1, písm. c., teda vykonáva činnosť na základe vymenovania, je registrovaná v Štatistickom registri, má nárok na poberanie rodičovského príspevku od 01.01.2010?

ďakujem


.... posúvam ....
Timka1
11.02.10,14:55
Vedel by mi niekto povedať, či osoba ktorá má príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, par. 6, ods. 1, písm. c., teda vykonáva činnosť na základe vymenovania, je registrovaná v Štatistickom registri, má nárok na poberanie rodičovského príspevku od 01.01.2010?

ďakujem



nikto sa s tým nestretol?
tinamara
21.02.10,12:08
kde sa da stiahnut formular ziadosti o zvysenie RP? treba odovzdat upsvar este nejake papiere okrem tej ziadosti?
dakujem
hodmon
07.04.10,10:51
kamaratka teraz dostava ten nizsi RP, predtym bola nezamestnana, 26.3.2010 sa prihlasila na DNP, dnes zistila ze je tehotna...termin porodu ma 15.12.2010...z DNP matersku nedotane,lebo nestiha splnit tu podmienku 270 dni...oplati sa jej DNP platit aspon koli vyssiemu RP? bude mat narok na vysi RP alebo ma to DNP zrusit?
dargaja
19.04.10,19:02
Chcem sa opytat, poberam od 1.2.2009 rodicovsky prispevok. Som statny zamestnanec, maly ma 1 a pol roka a chcela by som sa vratit do prace. Ak by sa mi o dieta starala babka a nedam ho do sukromnych alebo statnych jasli, nemam narok na ziaden prispevok? Ak ano aky?

Manzel planuje odist z policie a bude poberat vysluhovy dochodok. Moze aj on poberat RP, ak by zostal s malym?

Dakujem za odpoved.
andyna2
02.06.10,13:07
Prosim o radu, mam dvojicky, som na rodicovskom prispevu od 3/2010, ktory dostavam 256EUR. Od septembra pojde yatial jedno dieta do jasliciek a s druhym budem doma dalej na rodicovskej dovolenke. Na co budem mat narok? Na rodicak (v akej vyske ?) a aj na preplatenie jasli? A este, mam dohodu o vykonani prace, ktora je teraz pisana na manzela koli rodicaku, aby som on neprisla. Ale mozem si ju dat kedykolvek napisat zase na mna, kedze ja tu pracu po vikendoch vecer robim. Zohralo by to nejaku rolu, keby som mala ten prijem? Cize 2 alternativy situacie, len pre rekapitulaciu:

1) 1dieta v jasliach, 1 dieta so mnou doma na rodicovskej, a ja bez prijmu z prace

2) 1dieta v jasliach, 1 dieta so mnou doma na rodicovskej, a ja mam prijem z prace na dohodu

Na co budem mat narok v takychto situaciach?

Dakujem. Andyna
Jozef Mihál
02.06.10,20:00
Udeje sa toto:

Stratíte RP, získate príspevok na starostlivosť o dieťa na obe deti, na prvé vo forme preplatenia jaslí, max. 164 eur, na druhé 41 eur, pracovať po strate RP oficiálne môžete.
andyna2
08.06.10,20:43
dakujem p.Mihal za odpoved... no, moc ma nepotesila .... stratim RP aj ked sa budem plne starat doma o jedno dieta a nebudem mat tu dohodu? Ved aj tak dostavam len jeden RP, rovnako ako ked sa stara ina matka o jedno dieta, a ja sa budem celodenne starat tiez o jedno dieta. To preplatenie jasli mi je jasne, ale teda 41 eur na druhe dieta ... no uffff rodinny rozpocet.
danielka 7
24.06.10,06:08
Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom výpovede počas RD.
RD mi končí v decembri 2010/malá bude mať 3roky/.Od októbra2009 som zamestnaná a poberám aj RP/vrátila som sa do predošlého zamestnania pred MD/.Poprosila by som Vás o radu či môžem dať výpoveď zamest.aj teraz a či mi bude plynúť nejaká výpovedná doba.U toho zamestnav.pracujem 10rokov.
A keď mi skončí RD či sa môžem prihlásiť na úrad práce a či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti a akú výšku by som dostávala.keby som ostala v práci dostávala by som do ukončenia RD min.mzdu.
Ďakujem pekne za skorú pomoc.Prosím poradte!
ivka70
24.06.10,06:29
Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom výpovede počas RD.
RD mi končí v decembri 2010/malá bude mať 3roky/.Od októbra2009 som zamestnaná a poberám aj RP/vrátila som sa do predošlého zamestnania pred MD/.Poprosila by som Vás o radu či môžem dať výpoveď zamest.aj teraz a či mi bude plynúť nejaká výpovedná doba.U toho zamestnav.pracujem 10rokov.
A keď mi skončí RD či sa môžem prihlásiť na úrad práce a či budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti a akú výšku by som dostávala.keby som ostala v práci dostávala by som do ukončenia RD min.mzdu.
Ďakujem pekne za skorú pomoc.Prosím poradte!

Mozes dat riadnu vypoved s 2 mesacnou vypovednou dobou. potom cerpat RD do decembra.
Mozes poziadat zamestnavatela o rodicovsku dovolenku, hned na nu nastupit a dat vypoved v oktobri vypoved tak ,aby do konca decembra bezala vypovedna doba a tym padom prestavas pracovat hned a ukoncis PP v decembri.

V oboch pripadoch budes mat po ukonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti.
Vyska podpory sa pocita z priemerneho prijmu za posledne 3 roky, cas MD a RD sa z tejto doby vylucuje, lebo nebol ziadny prijem. Takze by sa ti pocitala podpora ako 50% zoz mzdy, ktoru mas od oktobra 09 doteraz a pripadne az do konca PP.
danielka 7
24.06.10,10:03
Ďakujem za pomoc.
vgabka
24.06.10,12:36
Dobry, prosim o radu. Uz som z tych terminov uplne dopletena. Dcera pobera rodicovsky prispevok od septembra 2008, kedy sa jej narodilo dieta, pretoze nesplnila podmienky naroku na matersky prispevok. V auguste 2010 nastupi do prace na pracovnu zmluvu (pricom dieta bude v jasliach od septembra 2010). Ma pravo na rodicovsky prispevok? Citala som niekde, ze pokial pobera rodicovsky prispevok od roku 2008 a aj sucasne po 1.1.2010 rodicovsky prispevok sa jej vyplaca dalej bez ohladu na to, ze pracuje. Je to pravda? Dakujem za odpoved
brčko
24.06.10,13:03
Dobry, prosim o radu. Uz som z tych terminov uplne dopletena. Dcera pobera rodicovsky prispevok od septembra 2008, kedy sa jej narodilo dieta, pretoze nesplnila podmienky naroku na matersky prispevok. V auguste 2010 nastupi do prace na pracovnu zmluvu (pricom dieta bude v jasliach od septembra 2010). Ma pravo na rodicovsky prispevok? Citala som niekde, ze pokial pobera rodicovsky prispevok od roku 2008 a aj sucasne po 1.1.2010 rodicovsky prispevok sa jej vyplaca dalej bez ohladu na to, ze pracuje. Je to pravda? Dakujem za odpoved

ona nepožiadala o zvýšenie RP predpokladám, t.j. poberá RP podla podmienok zákona účinného do 31.12.2008.
Ak by aj nastúpila do zamestnania od 1.8.2010 a dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010 (na rozhodnutí o prijatí nesmie byť dátum od 1.9.2010 ale až od 2.9. najskôr), tak bude mať nárok na RP za august a aj za september (vyplatený v oktobri). Z oktober už nárok na RP mať nebude, nesplna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa ani 1den v mesiaci. Len na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Či bude mať nárok aj na jednorázový "príspevok rodičovi" vo výške 25% z výšky RP (od jeho ukončenia poberania do 3och rokov dieťaťa) si nie som istá, lebo ona poberá RP aj po nástupe do práce, aj ked sa dá tuším uplatniť do 6mesiacov. To nech si zistí na UPSVaR.

Nech nezabudne na odhlášku v SP podla trv.pobytu, do 8dní od nástupu do práce. PRedpokladám prihlášku si po pôrode sama podávala, aby bola dôchodkovo poistená štátom.
vgabka
28.08.10,07:42
ona nepožiadala o zvýšenie RP predpokladám, t.j. poberá RP podla podmienok zákona účinného do 31.12.2008.
Ak by aj nastúpila do zamestnania od 1.8.2010 a dieťa nastúpi do škôlky od 2.9.2010 (na rozhodnutí o prijatí nesmie byť dátum od 1.9.2010 ale až od 2.9. najskôr), tak bude mať nárok na RP za august a aj za september (vyplatený v oktobri). Z oktober už nárok na RP mať nebude, nesplna podmienku riadnej starostlivosti o dieťa ani 1den v mesiaci. Len na príspevok na starostlivost o dieťa vo výške preukázaných nákladov na škôlku. Či bude mať nárok aj na jednorázový "príspevok rodičovi" vo výške 25% z výšky RP (od jeho ukončenia poberania do 3och rokov dieťaťa) si nie som istá, lebo ona poberá RP aj po nástupe do práce, aj ked sa dá tuším uplatniť do 6mesiacov. To nech si zistí na UPSVaR.

Nech nezabudne na odhlášku v SP podla trv.pobytu, do 8dní od nástupu do práce. PRedpokladám prihlášku si po pôrode sama podávala, aby bola dôchodkovo poistená štátom.

Dobry, k tomuto prispevku by som sa chcela este opytat, co ak dieta bude umiestnene v sukromnych jasliach, ktore nie su dotovane statom? Ma narok na rodicovsky prispevok? Dakujem za info
brčko
28.08.10,11:39
Dobry, k tomuto prispevku by som sa chcela este opytat, co ak dieta bude umiestnene v sukromnych jasliach, ktore nie su dotovane statom? Ma narok na rodicovsky prispevok? Dakujem za info

som nie pozorne čítala vašu otázku :(
ak ide o jasle, t.j. nejde o školské zariadenie, tak nárok na RP by jej mal ostať aj po nástupe dieťaťa do jaslí. Aj ked teraz už na nete nie je jedno potvrdenie, ktoré sa v roku 2008 používalo.

odporúčam napísať na ustredie upsvar dotaz s presným uvedením začiatku poberania RP, že nepožiadala o zvýšenie RP a že dieťa nastupuje do súkromných jaslí. či jej ostáva nárok na RP a či má doniesť nejaké potvrdenie z jaslí (také ako sa dávalo v r.2008). Ak odpovedia, že nárok má, nech si to vytlačí a predloží na svojej pobočke upsvar. S týmto bude mať určite problémy aj pracovníčka na upsvar. Teraz mi jedna mamička písala, že dávala dotaz, no majú 2týž. dovolenky na upsvar, tak čaká na presne takúto otázku odpoved.

ešte priložím definíciu zo zákona v r.2008, ked to pohladám:
Opisujem ti zo zákona účinného v r.2008:

§ 3 ods.4
Rodič.príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podla odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štát. rozpočtu podla osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu 5e)

5c) Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve ...
5d) 597/2003 o financovaní ...
5e) 564/04 o rozpočtovom určení ...
------------

Jasle nepatrili do siete škôl a školských zariadení, takže návšteva jaslí nevadila. Škôlky ale patria do škol. zariadení. Ak dostáva škôlka peniaze zo šr, tak nárok na RP zaniká.
lenlenka
30.08.10,13:47
:confused:Ahoj poraďaci potrebujem veľmi súrne poradiť (hľadala som v rôznych príspevkoch no nenašla som odpoveď) môže konateľ poberať rodičovsky príspevok v prípade že nemá žiaden príjem?
vgabka
09.09.10,05:34
som nie pozorne čítala vašu otázku :(
ak ide o jasle, t.j. nejde o školské zariadenie, tak nárok na RP by jej mal ostať aj po nástupe dieťaťa do jaslí. Aj ked teraz už na nete nie je jedno potvrdenie, ktoré sa v roku 2008 používalo.

odporúčam napísať na ustredie upsvar dotaz s presným uvedením začiatku poberania RP, že nepožiadala o zvýšenie RP a že dieťa nastupuje do súkromných jaslí. či jej ostáva nárok na RP a či má doniesť nejaké potvrdenie z jaslí (také ako sa dávalo v r.2008). Ak odpovedia, že nárok má, nech si to vytlačí a predloží na svojej pobočke upsvar. S týmto bude mať určite problémy aj pracovníčka na upsvar. Teraz mi jedna mamička písala, že dávala dotaz, no majú 2týž. dovolenky na upsvar, tak čaká na presne takúto otázku odpoved.

ešte priložím definíciu zo zákona v r.2008, ked to pohladám:
Opisujem ti zo zákona účinného v r.2008:

§ 3 ods.4
Rodič.príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podla odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štát. rozpočtu podla osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu 5e)

5c) Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve ...
5d) 597/2003 o financovaní ...
5e) 564/04 o rozpočtovom určení ...
------------

Jasle nepatrili do siete škôl a školských zariadení, takže návšteva jaslí nevadila. Škôlky ale patria do škol. zariadení. Ak dostáva škôlka peniaze zo šr, tak nárok na RP zaniká.

Brčko poradiš ešte? Čo ak v našom prípade sa o dieťa bude starať súkromná osoba,ktorá nemá živnosť? Nejaká suseda? Malý totiž chodí do jaslí a už je aj chorý. Takže ... rozmýšľame.
vgabka
15.09.10,08:41
posúvam ...
brčko
15.09.10,09:27
Brčko poradiš ešte? Čo ak v našom prípade sa o dieťa bude starať súkromná osoba,ktorá nemá živnosť? Nejaká suseda? Malý totiž chodí do jaslí a už je aj chorý. Takže ... rozmýšľame.

ak poberá RP podla zákona účinného v r.2008, nepožiadala o zvýšenie RP, začala pracovať a o dieťa sa stará babka, resp. iná osoba bez živnosti, tak by jej mal nárok na RP ostať. Lebo podla zákona v prípade vykonávania zárobkovoej činnosti jej ostáva nárok na RP, ak zabezpečí starostlivosť o dieťa plnoletou fyzic.osobou alebo právn. osobou, okrem, toho čo som už citovala zo zákona vyššie. To je volne povedaný § 3 ods.3 písm. b) Zákona o RP účinného v r.2008

vid v zbierke zákonov
244/2005 je doplnenie zákona o RP č. 280/2002 s presným znením §3 ods.3 písm. b)
+ zákon č. 561/2008 čl. II doplnenie § 12 o dos. 8 až 10 (hlavne ods.10)

príp. nový zákon o RP 571/2009 § 12 ods.1
vgabka
16.09.10,03:45
ak poberá RP podla zákona účinného v r.2008, nepožiadala o zvýšenie RP, začala pracovať a o dieťa sa stará babka, resp. iná osoba bez živnosti, tak by jej mal nárok na RP ostať. Lebo podla zákona v prípade vykonávania zárobkovoej činnosti jej ostáva nárok na RP, ak zabezpečí starostlivosť o dieťa plnoletou fyzic.osobou alebo právn. osobou, okrem, toho čo som už citovala zo zákona vyššie. To je volne povedaný § 3 ods.3 písm. b) Zákona o RP účinného v r.2008

vid v zbierke zákonov
244/2005 je doplnenie zákona o RP č. 280/2002 s presným znením §3 ods.3 písm. b)
+ zákon č. 561/2008 čl. II doplnenie § 12 o dos. 8 až 10 (hlavne ods.10)

príp. nový zákon o RP 571/2009 § 12 ods.1

ĎAKUJEM