efka23
01.09.09,14:55
Ahojte, prosím nemá niekto skúsenosti s liečbou firbrilácií. Moja mama má 75 rokov a už asi 6 krát ležala v nemocnici s fibriláciou predsiení. Vždy sa ju snažili nastaviť liekmi na sínusový rytmus. Teraz ju ponechali vo fibrilácii a upravili jej rytmus aby nebol ani rýchly ani pomalý. Neviem čo jej to urobí so srdiečkom, radšej by som skúsila ak je to možné niečo iné.
efka23
03.09.09,13:05
posúvam
ludmilla
07.09.09,11:08
Efka až teraz som si prečítala tvoj dotaz. Moja mama má tiež fibrilácie predsiení.
Verím, že sa cítiš neisto a máš strach, či mama je správne liečená. Ale na tvoju otázku môže kompetentne odpovedať len lekár, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení tvojej mamky. Pretože fibrilácia predsiení nemá bohužiaľ len jednu tvár, ale má veľa tvárí. Na každú z týchto tvárí platí úplne niečo iné.
FP sa môže prejaviť symptómami, ale aj nemusí, pričom epizódy oboch sa môžu vyskytnúť u toho istého pacienta. FP bez príznakov sa zistí väčšinou pri bežnej kontrole.pri posluchu srdca, zosnímaním 12- zvodového EKG, alebo monitorovaním EKG Holterom.
Srdce sa odrazu dokáže úplne vykloniť zo svojho rytmu a búcha odrazu rýchlejšie 100 a viac úderov za minútu. Stane sa tak pri väčšej alebo menšej fyzickej námahe a človek zrazu pociťuje vnútorný nepokoj. Takéto príznaky pociťujú ľudia, ktorí majú inak zdravé srdiečko. Tí, ktorí majú nejaké ochorenie srdca pociťujú k tomu dušnosť, potia sa, nevoľnosť, slabosť a bolesť na hrudníku.
Fibrilácie sa vyskytujú v rôznych formách, ak začnú spontánne, (neexistujú presné časové ohraničenia, sú len orientačné). trvajú asi 24 hodín, niekedy 48, 72 hodín a potom spontánne vymiznú vtedy hovoríme o paroxymálnej forme alebo akútnej tá je vyliečiteľná. Niektorí ľudia si dokážu tieto epizódy aj sami ukončiť, existuje k tomu niekoľko trikov:
- na chvíľu zadržať dych
- prehltnúť pár hltov studenej vody, alebo cmúľanie ľadu
- zatlačiť ako na stolicu
- strčiť prsty do krku ako pri zvracaní
Všetky tieto činnosti totiž podráždia nerv - nervus vagus, alebo tiež tzv.blúdivý nerv a prerušia tým fibriláciu.
Ak trvá fibrilácia viac ako 7 dní, neskončí spontánne sama, avšak dá sa pomocou liekov, elektrických šokov ukončiť a nastaviť srdcový rytmus znovu na normálnu frekvenciu hovoríme o perzistentnej fibrilácii. Toto je hranica, kedy treba človeka pred kardioverziou treba nastaviť na antikoagulačnú liečbu. Kardioverzia je znovunastavenie človeka na normálny sínusový rytmus pri FP buď to pomocou elektrošokov (elektrická kardioverzia) alebo pomocou liekov (medikamentózna kardioverzia). Tá posledná je permanentná fibrilácia - ak fibrilácie trvajú dlho a prišlo už v srdci k prestavbe mechanickej a elektrickej, nebola indikovaná kardioverzia, alebo že jeden, alebo viac pokusov neobnovilo sínusový rytmus. Predpokladám, že toto je práve tá forma, ktorú tvoja mamka má.
Najlepšie urobíš, keď túto svoju otázku položíš ošetrujúcemu lekárovi, držím palce, by ste dostali všetko pod kontrolu.
efka23
07.09.09,13:12
myslím že máš pravdu, už na tom pracujem a ďakujem ti za odpoved