macula
01.09.09,16:12
Ahojte poraďáci,
mám takýto problém: Došlá faktúra z EÚ vystavená 6.8.2009 a aj zaplatená, CMR dátum vystavenia je 7.8.2009 a tovar vo firme prevzatý 8.8.2009.Samozdaňujem v 8/2009?
Tamila
01.09.09,14:43
Podľa môjho názoru áno, samozdanenie v 8/2009

§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.

(3) Daňová povinnosť pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, vzniká dňom nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
macula
01.09.09,15:22
Ďakujem, dúfam, že tento postup bol platný aj v roku 2008, lebo mám nočnú moru z §20 odst.1 a/, či nemám samozdaňovať 15.9.2009?
Tamila
01.09.09,18:01
Bolo to takto platné aj v r. 2008, ja to samozdaňujem presne takto.
Kukuč
02.09.09,09:33
Mám faktúru z poľska bez DPH - dodávka tovaru. Platca DPH poliak aj my. Faktúru som nezahrnula do DPH, teda ani do výdavkov. Jednoduché účtovníctvo. Faktúra uhradená v hotovosti ešte v januári 2009. Donesená teraz. Jedná sa o sumu 1 500 zl. Mám sa s tým trápiť robiť opravné, alebo jednoducho nezaúčtovať toto do nákladov, DPH. Skontroluje to niekto? Je to mala suma. Ďakujem.
Tamila
02.09.09,09:47
Mám faktúru z poľska bez DPH - dodávka tovaru. Platca DPH poliak aj my. Faktúru som nezahrnula do DPH, teda ani do výdavkov. Jednoduché účtovníctvo. Faktúra uhradená v hotovosti ešte v januári 2009. Donesená teraz. Jedná sa o sumu 1 500 zl. Mám sa s tým trápiť robiť opravné, alebo jednoducho nezaúčtovať toto do nákladov, DPH. Skontroluje to niekto? Je to mala suma. Ďakujem.
Ja si myslím, že by sa to malo opraviť dodatočným priznaním DPH, pretože si myslím, že dodávateľ to pravdepodobne dal do súhrnného výkazu DPH a to sa overuje. Veľké sumy určite overujú, či aj takéto malé, to neviem.