Adriano69
01.09.09,18:08
Dobrý deň.
Chcel by som sa Vás opýtať na otázku prepisu domu.Moji starý rodičia prepisali ich dom na mojích rodičov otca a mamu rovnakou čiastkou čiže každý z nich má právo na polovicu domu.Nastala taká situácia že sa otec rozhodol aj so svojími rodičmi opäť prepisať dom ale len na neho a nie aj na mamu.Ja sa Vás chcem opýtať či je to možné keď na liste vlastníctva je uvedené meno aj mojej maminy a otca a podpis obidvoch rodičov.Čiže tento dom už patrý im.Ale ako som spomínal nastala taká situácia,že po rozhovore otca a jeho rodičov chcu ísť k notárovi a prepisať celý dom len na neho.Ja sa chcem opýtať či je to možné lebo sa nam stále vyhráža, že tak spravia a vyhodia nas z domu a mamina ma poprosila aby som Vám napisal a opýtal sa Vás na to či je to možné keď ona tak nechce.Ďakujem za odpoveď.S pozdravom Andrej.
Don133
01.09.09,16:37
Prepis na rodičov bol darovacou alebo kupno-predajnou zmluvou?
arizona
01.09.09,16:53
Starým rodičom už dom nepatrí, takže už nemajú právo o ňom rozhodovať. Jedine , že by súdnou cestou žiadali o vrátenie daru (ak to bolo darovaním)-ale to môžu dosiahnuť s veľmi malým úspechom a bude to trvať dlho.
Ak dom predali, tak už nemôžu úplne nič...

Tým , že teraz "nabehnú k notárovi" nedosiahnu nič ;)
Xanti
01.09.09,16:57
Netreba sa dať zastrašiť,
a v žiadnom prípade nepodpisovať nič. Lebo môžu dať mame podpísať papier, kt. sa vzdá domu.
Takže nepodpisovať.
geronimo13
01.09.09,17:29
Ak je momentálny stav na liste vlastníctva taký, že obaja rodičia majú dom v 1/2 a to podielovom spoluvlastníctve, tak starí rodičia nemajú právo akokoľvek s ním nakladať. Dôležitá je tá časť, či sa jedná o darovaciu alebo kúpnu zmluvu. Ale vzhľadom k tomu, že darovanie do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda BSM nie je možné a v čase nadobudnutia domu boli rodičia manželia tak vychádzam z toho, že išlo o darovaciu zmluvu, keďže je dom v podielovom spoluvlastníctve a každý zo spoluvlastníkov vlastní 1/2.
Je tu určitá možnosť vrátenie daru, ale s veľmi malou šancou na úspech. Takže nič nepodpisovať a notár určite nič nevyrieši.
Odporúčam si preštudovať občiansky zákonník, špeciálne čo sa týka podielového spoluvlastníctva, § 137-142 a hlavne jeho zrušenia § 142, lebo to je jediná zákonná šanca ako Vás z domu vysťahovať. Zrušením podielového spoluvlastníctva, ale to bez Vášho súhlasu môže len súd. § 142 ods. 2 hovorí "Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku."
Dôležitá je časť, ktorá hovorí o "dôvodoch hodných osobitného zreteľa", t.z. že sa Vás nemôžu len tak zbaviť, teda zrušiť spoluvlastníctvo a poslať Vás na ulicu, to sú tie dôvody osobitného zreteľa. Museli by ste mať zabezpečené primerané náhradné bývanie. Takže trvajte na svojich právach, zákon je na Vašej strane.
Don133
02.09.09,08:21
Andrej takže podľa odpovedí vidíš, že vyhodenie z domu nieje až také jednoduché ako sa niekto vyhráža...ono treba počítať s tým, že môže nastať taká "dusná atmosféra", že hoci máte neodškriepitelné právo užívania uvedenej nehnutelnosti budete hľadať iné bývanie....