unidat
02.09.09,07:17
Známy živnostník spomínal, že ho čaká kontrola z DÚ.
Aké doklady treba mať pripravené? Peňažný denník, faktúry, príjmové a výdavkové doklady, zoznam majetku,...Zabudol som na niečo?
Zita5
02.09.09,06:40
veronikasad
02.09.09,06:44
Známy živnostník spomínal, že ho čaká kontrola z DÚ.
Aké doklady treba mať pripravené? Peňažný denník, faktúry, príjmové a výdavkové doklady, zoznam majetku,...Zabudol som na niečo?
ak má auto v majetku alebo si uplatňuje paušálne náhrady - knihu jázd.
Ak je platitelom DPH a kontrola je zameraná aj na DPH - evidenciu DPH.
Žabinka
07.09.09,09:13
Drahí poraďáci. Od rána čítam a hľadám na porade o daňových kontrolách. Dnes sa mi ohlásila telefonicky pani z DÚ, mám si na stredu na 12,30 nachystať účtovné doklady od pol r.2008 do štvrťroka 2009. Nepovedala, či ide o kontrolu DzP alebo DPH, povedala len, že ide o miestne zisťovanie. Ja som z toho bola natoľko v šoku, že som sa aj zabudla spýtať, aká kontrola to vlastne bude. Keďže som doteraz nemala nikdy žiadnu kontrolu, netuším, čo ma čaká, čo si mám pripraviť. Asi všetko. Len sa mi to zdá dáko zhurta - už v stredu. :mee:
veronikasad
07.09.09,09:17
Drahí poraďáci. Od rána čítam a hľadám na porade o daňových kontrolách. Dnes sa mi ohlásila telefonicky pani z DÚ, mám si na stredu na 12,30 nachystať účtovné doklady od pol r.2008 do štvrťroka 2009. Nepovedala, či ide o kontrolu DzP alebo DPH, povedala len, že ide o miestne zisťovanie. Ja som z toho bola natoľko v šoku, že som sa aj zabudla spýtať, aká kontrola to vlastne bude. Keďže som doteraz nemala nikdy žiadnu kontrolu, netuším, čo ma čaká, čo si mám pripraviť. Asi všetko. Len sa mi to zdá dáko zhurta - už v stredu. :mee:

Prijímali ste od odberatelov úhrady faktúr v hotovosti ? Miestne zisťovanie je buď na základe oznamovacej povinnosti odberatela, alebo pri daňovej kontrole u iného podn. subjektu zistili nezrovnalosti, ktoré chcú "porovnať" so zápismi u vás.
Žabinka
07.09.09,09:34
Prijímali ste od odberatelov úhrady faktúr v hotovosti ? Miestne zisťovanie je buď na základe oznamovacej povinnosti odberatela, alebo pri daňovej kontrole u iného podn. subjektu zistili nezrovnalosti, ktoré chcú "porovnať" so zápismi u vás.
99% úhrad je v hotovosti, mne napadla skôr tá druhá možnosť, alebo možno aj tretia - nejaký bonzáčik? V dnešnej dobe je veľa "dobrých ľudí". Ale to by bola asi veľká kontrola na DÚ?
veronikasad
07.09.09,09:40
99% úhrad je v hotovosti, mne napadla skôr tá druhá možnosť, alebo možno aj tretia - nejaký bonzáčik? V dnešnej dobe je veľa "dobrých ľudí". Ale to by bola asi veľká kontrola na DÚ?

Ak ste od nejakého odberatela prijali úhradu fa v hotovosti za rok 2008 za viac ako 100tis.SK, bol povinný nahlásiť vás na DU /volá sa to "bonzáčik"/. DU si námatkovo preveruje zaúčtovanie úhrad u dodávateľa.

Alebo máte nejaký dôvod na tú tretiu možnosť ? Ak nie, čoho sa bojíš ...
Žabinka
07.09.09,09:57
Ak ste od nejakého odberatela prijali úhradu fa v hotovosti za rok 2008 za viac ako 100tis.SK, bol povinný nahlásiť vás na DU /volá sa to "bonzáčik"/. DU si námatkovo preveruje zaúčtovanie úhrad u dodávateľa.

Alebo máte nejaký dôvod na tú tretiu možnosť ? Ak nie, čoho sa bojíš ...
Za viac ako 100000 nebolo nič, a čo sa týka tretej možnosti, o ničom neviem, ale ... Veď, nechám sa prekvapiť .:)
veronikasad
07.09.09,09:59
Za viac ako 100000 nebolo nič, a čo sa týka tretej možnosti, o ničom neviem, ale ... Veď, nechám sa prekvapiť .:)
Do sumy 100 tis.SK sa započítavajú všetky faktúry platené u jedného odberatela.

Držím palce ...
Žabinka
07.09.09,10:04
Do sumy 100 tis.SK sa započítavajú všetky faktúry platené u jedného odberatela.

Držím palce ...
Ďakujem pekne, aj ja si držím palce. :)
Zita5
07.09.09,10:07
Drahí poraďáci. Od rána čítam a hľadám na porade o daňových kontrolách. Dnes sa mi ohlásila telefonicky pani z DÚ, mám si na stredu na 12,30 nachystať účtovné doklady od pol r.2008 do štvrťroka 2009. Nepovedala, či ide o kontrolu DzP alebo DPH, povedala len, že ide o miestne zisťovanie. Ja som z toho bola natoľko v šoku, že som sa aj zabudla spýtať, aká kontrola to vlastne bude. Keďže som doteraz nemala nikdy žiadnu kontrolu, netuším, čo ma čaká, čo si mám pripraviť. Asi všetko. Len sa mi to zdá dáko zhurta - už v stredu. :mee:


Miestne zisťovanie môže byť aj z dôvodu Odpočtu dane u Vášho klienta . Aj to je jedna z možností .Skontrolujú či ste odviedli daň a či klient si právom odpočítal DPH .
nika.sum
04.02.10,11:51
Ahoj, znamej prisla dnes do kadernictva kontrola z DU, nepovedali na co su kontretne zamerani. Zatial nechceli ziadne uctovane doklady. Zaujimala ich pokladnicna kniha. Znama pracuje v danom kadernictve PO a ST, cize len dva dni v tyzdni. Cize uzavierky ma len z tych dni ked pracovala. Danovy urad od nej vsak vyzaduje aj nulove uzavierky z ostatnych dni? Dalsie dni tam pracuje jej kolegyna tiez na svoju zivnost. Je povinna tlacit nulove uzavierky? A akym sposobom, ked v tie dni co neblokuje sa v prevadzke nenachadza, a dodatocne jej tie nulove za kazdy neodpracovany den nevytlaci ERP.
Paula
04.02.10,12:10
príklad zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

otázka:
§ 3 vyhlášky č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladňou vyplýva spôsob vedenia evidencie tržieb. V prípade, keď denné obraty budú celý mesiac nulové (ERP sa používa napr. len v letnej sezóne), nie je povinnosť vytláčať dennú uzávierku. Je potrebné vytláčať mesačnú uzávierku ?

odpoveď:
Daňovník, ktorý je povinný viesť evidenciu tržieb elektronickou registračnou pokladnicou a riadi sa vyhláškou č. 55/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov je povinný po ukončení každého dňa a zároveň po ukončení každého mesiaca vykonať dennú a mesačnú uzávierku. Výsledky tejto dennej a mesačnej uzávierky sa vytlačia cez tlačiareň vo forme tzv. pásky dennej a mesačnej uzávierky.
Dennú uzávierku vyhotovuje daňový subjekt len za tie dni, v ktorých dosiahol skutočný príjem. Ak daňový subjekt nevykonáva v priebehu dňa predaj tovaru za hotové alebo neposkytuje služby s úhradou v hotovosti, nevyhotovuje za tento deň dennú uzávierku. Ak daňový subjekt nemá príjem za celý mesiac, nevyhotovuje za tento mesiac mesačnú uzávierku.
Ak teda daňový subjekt, ktorý je povinný viesť evidenciu tržieb ERP vykonáva činnosť, ktorá má sezónny charakter a celý mesiac resp. viac mesiacov nevykonáva predaj tovaru alebo poskytovanie služieb za hotové, nevyhotovuje dennú ani mesačnú uzávierku.
nika.sum
04.02.10,12:26
Aj ja si citam tu vyhlasku a nechapem, co vlastne od nej chcu. znama ma pocit, ze tam boli na podnet nejakeho "dobraka". Hovorila, ze boli velmi neprijemni, bez ohladni k tomu, ze tam mala zakaznicky a ziadali, ze ma zajtra priniest pokladnicnu knihu z trzbami za februar, maju byt 4, hoci ona robila dnes prvykrat vo februari. Neviete mi poradit ako je to ked napriklad ma prevadzkove dni zivnostnik, ale napriklad kvoli dovolenke nema prevadzku otvorenu. Staci ked oboznami zakaznikov oznamom alebo to treba este niekde nahlasovat alebo archivovat?
nika.sum
05.02.10,11:35
Ahoj, este by som sa chcela spytat, to som z vyhlasky nevycitala. Mesacna uzavierka musi byt vytlacena k poslednemu dnu v mesiaci alebo ak napr. viem ze poslednym dnom v januari robim 23.1. a potom budem robit az 4.2. mozem vytlacit mes.uzavierku 23.1. po dennej alebo este pred zaciatkom otvorenia prevadzky 4.2?
Luna
19.02.10,12:02
Chcem sa spýtať a možno mi poradite a možno pomôžeme aj iným.
Som externá účtovníčka,včera som si zobrala domov pokladničnú knihu aby som urobila DPH-čku. Dnes prišla daňová kontrola, žiadala hneď doniesť pokladničnú knihu na prevádzku. Pani daňováčka čaká tak 20 min.ináč dajú pokutu 165 Eur. Viem že pokladničná kniha musí byť na prevádzke,ale majú právo takto jednať kontolóri? Kontrola nebola ohlásená.
skaspa
19.02.10,12:58
Chcem sa spýtať a možno mi poradite a možno pomôžeme aj iným.
Som externá účtovníčka,včera som si zobrala domov pokladničnú knihu aby som urobila DPH-čku. Dnes prišla daňová kontrola, žiadala hneď doniesť pokladničnú knihu na prevádzku. Pani daňováčka čaká tak 20 min.ináč dajú pokutu 165 Eur. Viem že pokladničná kniha musí byť na prevádzke,ale majú právo takto jednať kontolóri? Kontrola nebola ohlásená.

nemýl si daňovú kontrolu s miestnym zisťovaním; predsa sa nebudú ohlasovať, že idú kontrolovať, či zaeviduješ tržbu do pokladne - t.j. vykonali miestne zisťovanie, kde nemajú žiadnu povinnosť informovať podnikateľa, že príjdu; výsledkom bola určite zápisnica o miestom zisťovaní a nie protokol o daňovej kontrole
Nie, kontrolóri v žiadnom prípade nemajú právo takto jednať, mali dať totiž pokutu hneď; sama píšeš "Viem že pokladničná kniha musí byť na prevádzke" - a bola?
v tomto prípade môžeš byť rada, že si počkali 20 minút
an-ps
02.03.10,08:29
Ahojte, zaujala ma táto téma týkajúca sa kontrol.
ja mám trošku inú otázku. Spoločnosť (právnická osoba) chce zrušiť svoju činnosť a následne vytvoriť ďalšiu spoločnosť, kde budú tí istí štatutári. Nejdem písať o dôvodoch zrušenia, len ma zujíma, či môže prísť kontrola z Du, prípadne Sociálnej a zdravotnej poisťovne, keď už firma nebude existovať. Kto im potom odovzdá doklady a kto bude zodpovedný?
Veľmi ma to zaujíma, nemáte s tým niekto skúsenosti???
an-ps
04.03.10,07:47
Nik nemal podobný prípad?
Šéf mi tvrdí, že zrušenú firmu nebudú môcť kontrolovať žiadne inštitúcie, ale nejako sa mi to nezdá???
Kontroly sa ani nejako nebojím, k zrušeniu firmy dôjde pre rozdelenie majetku a nezhody medzi vlastníkmi, len ma zaujíma fakt, či môže alebo nemôže niekto prísť na kontrolu.?