kika67
13.08.05,14:43
Keďže som nenašla príspevky podobné môjmu problému chcela by som poradiť.

Som na rodičovskom príspevku súčasne pracovný pomer trvá. Ak sa vrátim do zamestnania na pár hodín týždenne na skrátený prac.pomer a môj príjem neprekročí polovicu min. mzdy nebude zamestnávateľ za mňa povinný platiť odvody? Ak prekročím príjem 3250,-sk budem ja a zamestnávateľ platiť odvody z min. mzdy alebo zo skutočnej?Okrem toho by som si chcela do pár mesiacov založiť živnosť. Čo potom platím odvody ako szčo? Na zdravotnej poisťovni mi stále tvrdia, že platiť nič nemusím, až podľa ročného zúčtovania a odvody mám platiť až od júna 2006 inde aj tu na porade som čítala, že platím hneď 910 sk.



Posledná otázka: Platil za mňa doteraz odvody na dôchodkové poistenie štát? Podľa nového od 1.7.2005 som vylúčená z platenia dochodk.poistenia ale ho za mňa ani neplatí štát?



http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=7810&buxus_infoprofesia_dev=393883afca02d16274345d2c919 e905b



a bola som na iných stránkach ktoré zhodne uvádzajú, že za matky platí štát odvody vo výške 60 % priemernej mzdy.

Tak teraz naozaj neviem. Ďakujem za akúkoľvek radu.
kika67
16.08.05,06:50
Neviete ako to je s tou rodičovskou a možnosťou práce po novom ked je to do 3250 Sk a ked je to nad na skráteny pracovný pomer? Týka sa to aj študentov a dôchodcov aj tí si môžu takto privyrobit a odvody má platiť štát. Potrebujem to nielen pre seba ale aj pre firmu a známych.Ďakujem.
Jana Motyčková
16.08.05,07:25
Keď je to skrátený prac. pomer dovody sa platia (aj študenti, dôchodci a rodičia s rodič.príspevkom) zo skutočnej mzdy (nie je minimum 6500 Sk).
Jana Motyčková
16.08.05,07:37
Okrem toho by som si chcela do pár mesiacov založiť živnosť. Čo potom platím odvody ako szčo? Na zdravotnej poisťovni mi stále tvrdia, že platiť nič nemusím, až podľa ročného zúčtovania a odvody mám platiť až od júna 2006 inde aj tu na porade som čítala, že platím hneď 910 sk. .
Ak budeš mať živnosť a budeš zároveň poberať rodičovský príspevok (alebo budeš zamestnaná), nemusíš platiť preddavky na ZP. Budeš si ale robiť roćné zúčtovanie poistného, kde zaplatíš poistné podľa skutočnej výšky príjmov, ale ak súčet vymeriavacích základy v období, kedy si bola szčo aj zamestnanec aj poverala rodičovský bude vyšší ako 3250 mesačne, zaplatíš odvody minimálne z minimálnej mzdy. Presne si pozri témy o zdravotnom poistení.


Posledná otázka: Platil za mňa doteraz odvody na dôchodkové poistenie štát? Podľa nového od 1.7.2005 som vylúčená z platenia dochodk.poistenia ale ho za mňa ani neplatí štát?
Dôchodkovo poistená je aj osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do 6 rokov veku - čiže toto obdobie sa počíta do doby poistenia pri výpočte dôchodku, koľko za teba platí štát momentálne neviem, ale je to v podstate jedno, momentálny presný spôsob výpočtu dôchodku som tu kdesi popísala, ale je to dosť zložité a kým pôjdeš do dôchodku, bude určite všetko inak.