kovex
02.09.09,09:15
Dobrý deň, potrebujem odobriť, idem vystavovať faktúru do ČR za dopravné služby.

Česká firma, plátca dph si objednala u nás, sme plátci dph, dopravné služby po Slovensku. V Zákone o dph §15 ods. 3 je uvedené, že miesto dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1., keďže tá doprava sa vykonáva výlučne na Slovensku, vychádza mi, že budem faktúrovť s dph.


Výnimka § 16 ods. 1 - Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

Uvažujem správne? Ďakujem za odpoveď.
andreaS
02.09.09,07:26
na zaklade toho §16 je to fakturacia bez dph, ktora ani nevstupi do tvojho danoveho priznania k dph, nakolko ide o sluzbu do EU...
kovex
02.09.09,07:38
na zaklade toho §16 je to fakturacia bez dph, ktora ani nevstupi do tvojho danoveho priznania k dph, nakolko ide o sluzbu do EU...


Ďakujem Andrea, čítam si dookola tú výnimku, asi máš pravdu, je tak zamotane napísaná, mohli aj jednoduchšie .....
betka
03.09.09,20:14
Dobrý deň, potrebujem odobriť, idem vystavovať faktúru do ČR za dopravné služby.

Česká firma, plátca dph si objednala u nás, sme plátci dph, dopravné služby po Slovensku.


Osobne nesúhlasím s príspevkom vyššie.

Miestom dodania prepravných služieb v zmysle 15/3 je miesto, kde sa preprava vykonáva, teda SR.

Výnimku tvorí preprava, z jedného ČŠ do druhého ČŠ, a teda ak by si u Vás Čech objednal prepravu zo SR do ČR, ide o intakom. prepravu v zmysle par. 16/1

Ibaže vy prepravujete niečo v rámci SR.

Čítajme pozorne par: 16/2
Prepravnou službou je služba...medzi ČŠ., ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádza na území dvoch roznych ČŠ
kovex
04.09.09,07:03
Takže som teraz zamotaná, § 16/1, 2 sa asi na naše prepravné služby nevzťahuje, keďže vykonávame prepravu iba v rámci SR pre odberateľa v Čechách.

Ako mám teda faktúrovať s dph alebo bez?

Ďakujem za pomoc
jajko50
04.09.09,07:18
Môj názor: § 15 a faktúra s DPH. Súhlas s odôvodnením ako píše betka.
mandula
04.09.09,07:21
Fakturácia bude s dph, podľa § 15 ods. 3, betka to podrobne a zrozumitelne vysvetlila.
kovex
04.09.09,07:42
Ďakujem pekne všetkým za vyjasnenie problému.
kovex
04.09.09,08:30
Ešte sa vrátim k tejto problematike.
Teraz som sa rozprávala s účtovníčkou českej spoločnosti, pre ktorú prepravu vykonávame a tá mi povedala, že viacero firiem zo Slovenska vykonáva takto prepravu pre nich iba na území SR a všetci im fakturujú bez dph.
Snažila som sa ju presvedčiť, no márne .......

váš názor? ďakujem
mandula
04.09.09,19:20
Ešte sa vrátim k tejto problematike.
Teraz som sa rozprávala s účtovníčkou českej spoločnosti, pre ktorú prepravu vykonávame a tá mi povedala, že viacero firiem zo Slovenska vykonáva takto prepravu pre nich iba na území SR a všetci im fakturujú bez dph.
Snažila som sa ju presvedčiť, no márne .......

váš názor? ďakujem


tak tu ma napadajú dve možnosti:

a) firmy fakturujúce bez dph aplikujú § 16 chybne a fakturujú zle :)

b) alebo poskytujete službu prepravy tovaru
- ktorej miesto začatia a skončenia sa síce nachádzajú na území SR, ale táto preprava priamo súvisí s prepravou, ktorej miesto začatia a skončenia sa nachádzajú v dvoch rôznych členských štátoch /napr. preprava tovaru je zo SR do PL, vy vykonávate iba časť SR-SR/
- alebo poskytujete službu prepravy tovaru, ktorej miesto začatia a skončenia sa síce nachádzajú na území SR, ale táto preprava priamo súvisí s vývozom tovaru /napr. prepravujete tovar z BA do KE, ktorý sa následne naloží na vagóny a ide na Ukrajnu/.

Samozrejme, ak by platilo b), túto skutočnosť musíte aj preukázať.
betka
04.09.09,20:19
Český zákon:

§ 10

Místo plnění při poskytnutí služby ve zvláštních případech

§10 (1) Za místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby realitní kanceláře, odhadce nebo služby architekta a stavebního dozoru, se považuje místo, kde se nemovitost nachází.

§10 (2) Místem plnění při poskytnutí přepravní služby je území, kde se přeprava uskutečňuje. Pokud je však poskytnuta přeprava zboží mezi členskými státy, místem plnění je místo zahájení přepravy. Jestliže je však přeprava zboží mezi členskými státy poskytnuta pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě, než ve kterém je zahájena přeprava, považuje se za místo plnění území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby.

§10 (3) Pro účely odstavce 2 se rozumí

a) přepravou zboží mezi členskými státy přeprava zboží, pokud místo zahájení a místo ukončení přepravy je na území dvou různých členských států; za přepravu zboží mezi členskými státy se považuje také přeprava, kdy místo zahájení a místo ukončení přepravy je na území stejného členského státu, a tato přeprava je přímo spojena s přepravou zboží, kde místo zahájení a místo ukončení přepravy je na území dvou různých členských států,

b) místem zahájení přepravy zboží místo, kde přeprava zboží začíná,

c) místem ukončení přepravy zboží místo, kde přeprava zboží končí.

Tetuške z ČR treba povedať, že náš zákon ako aj ich zákon hovorí detto to isté. Ďalej jej treba povedať, že sa mali v SR registrovať, že u nás platí:

Zákon SR o DPH:
§ 5


(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46, NEVZŤAHUJE SA NA ČECOV
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8, NEVZŤAHUJE SA NA ČECHOV V PRIKLADE
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

POVINNOSŤ REGISTRACIE JEJ ĎALEJ NEVZNIKÁ AK BY USKUTOČŇOVALA:
- dodá tovar alebo službu v zmysle par. 69, zákazník by bol povinný
- dodá tovar, službu oslobodenú od dane

Príklady, kedy sa nevzťahuje registrácia:
- Čech vykonáva prepravu v SR, alebo cez SR medzinárodnú prepravu osob, teda par. 46
- preprava tovaru 47/6 v tuzemsku- služby s vývozom
- sú oslobodené od dane 48/8 služby sú zahrnuté do ZD dovážaného tovaru
- tovar s montážou a inštaláciou 69/2,3,4
- par. 15/8, prenos DP na ZO
- preprava a sňou súvisiace služby 69/4: nakladanie, vykladanie, manipulácia....
- trojstranný obchod.....

Mne sa javí tento prípad ako prípad, že Čech si objednal prepravu tovaru z BA do KE.
Kde je miesto dodania? JA vidím len SR, nedošlo k pohybu....

A viete o tom, že sú zrejme pokuty v ČR nie až také ako v SR? Učtovníci sa tam nevedia tak obracať ako na Slovensku, a ani takú poradu tam nemajú.
"NAzdar Slovenskí účtovníci"
"Zdar" :D:D:D
Misicka21
21.09.09,11:57
Osobne nesúhlasím s príspevkom vyššie.

Miestom dodania prepravných služieb v zmysle 15/3 je miesto, kde sa preprava vykonáva, teda SR.

Výnimku tvorí preprava, z jedného ČŠ do druhého ČŠ, a teda ak by si u Vás Čech objednal prepravu zo SR do ČR, ide o intakom. prepravu v zmysle par. 16/1

Ibaže vy prepravujete niečo v rámci SR.

Čítajme pozorne par: 16/2
Prepravnou službou je služba...medzi ČŠ., ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádza na území dvoch roznych ČŠ
Chcem sa aj ja uistiť, sme dopravná firma a prevážali sme zo SR do ČR, DPH tam nebude?? Objednala si nás firma z ČR.
Misicka21
22.09.09,07:01
poradte mi prosím
Misicka21
06.10.09,08:27
Ahojte, riešim ešte stále problém s fakturáciou za prepravu do ČR, objednávka od českej firmy, preprava z SR do ČR, idem podľa § 43 ??
danushka
06.10.09,08:40
Chcem sa aj ja uistiť, sme dopravná firma a prevážali sme zo SR do ČR, DPH tam nebude?? Objednala si nás firma z ČR.


poradte mi prosím


Ahojte, riešim ešte stále problém s fakturáciou za prepravu do ČR, objednávka od českej firmy, preprava z SR do ČR, idem podľa § 43 ??

Misicka, fakturovať budeš bez DPH podľa §16 zákona o DPH, nejedná sa v žiadnom prípade o §43.
čítaj tu :
§ 16


(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

Pozri aj tu http://www.porada.sk/t66582-uctovanie-spediterskych-firiem.html?highlight=%B9ped%EDcia, je v príspevkoch priložený rozpis situácií z hľadiska DPH.
Misicka21
06.10.09,08:50
Ďakujem.
Kája.
07.10.09,08:40
Poprosím Vás o radu, nakoľko som už bezradná, slovenská firma si u nás objednala stroj a prepravu, stroj pracoval na Slovensku a preprava prebiehala takto: naše auto prevážalo zo SR do ČR stroj, ktorý tam vyložili a naložili druhý stroj, ktorý zas s ČR dopravili do SR. A teraz neviem ako posúdiť prepravu, fakturovať s DPH alebo bez DPH?
adabirk
07.10.09,09:02
- podľa môjho názoru by ste prepravu mali vyfakturovať s DPH v zmysle § 16 ods. 1 -preprava začína na Slovensku, odberateľom prepravy je slovenská firma,
- skúste pozrieť, je to dobre spracované:
http://www.porada.sk/t66582-uctovanie-spediterskych-firiem.html
danushka
08.10.09,21:07
Poprosím Vás o radu, nakoľko som už bezradná, slovenská firma si u nás objednala stroj a prepravu, stroj pracoval na Slovensku a preprava prebiehala takto: naše auto prevážalo zo SR do ČR stroj, ktorý tam vyložili a naložili druhý stroj, ktorý zas s ČR dopravili do SR. A teraz neviem ako posúdiť prepravu, fakturovať s DPH alebo bez DPH?

Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok na Slovensku koniec v inom štáte EÚ)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku alebo nemá IČ DPH fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska) fakturujeme bez DPH - povinnosť platiť daň prechádza na odberateľa - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte IČ DPH)

Kája, fakturuješ s DPH:)