silviad
02.09.09,09:29
Dobrý deň!
Prijali sme zamestnanca ktorý poberá výsluhový dôchodok, znamená to aj niečo pre nás ako terajšieho zamestnávateľa mám na mysli odvody do SP?

Vďaka za odpoveď!
mzdarka renca
02.09.09,07:45
Dobrý deň!
Prijali sme zamestnanca ktorý poberá výsluhový dôchodok, znamená to aj niečo pre nás ako terajšieho zamestnávateľa mám na mysli odvody do SP?

Vďaka za odpoveď!
Výsluhový dôchodca platí všetky odvody do SP. Nárok nemá akurát na NČZD.
silviad
02.09.09,07:55
Ďakujem za odpoveď! Takže platí daň 19 % z celej sumy?
mzdarka renca
02.09.09,07:57
Ďakujem za odpoveď! Takže platí daň 19 % z celej sumy?

áno, platí daň 19% zo základu dane.
Hanka U.
23.04.10,03:14
Mám otázku k téme : výsluhový dôchodok.

jeden môj známy poberá výsluhový dôchodok a má možnosť teraz sa zamestnať ako učiteľ AJ na jednej strednej škole. Obáva sa, keďže školstvo je štátna inštitúcia, či by potom neprišiel o ten výsluhový dôchodok .


Ďakujem vopred za pomoc.
bobino38
23.04.10,03:43
Mám otázku k téme : výsluhový dôchodok.

jeden môj známy poberá výsluhový dôchodok a má možnosť teraz sa zamestnať ako učiteľ AJ na jednej strednej škole. Obáva sa, keďže školstvo je štátna inštitúcia, či by potom neprišiel o ten výsluhový dôchodok .


Ďakujem vopred za pomoc.
Nie, nepríde vôbec o dôchodok, kludne sa môže na škole zamestnať...
jojom
23.04.10,04:36
Mám otázku k téme : výsluhový dôchodok.

jeden môj známy poberá výsluhový dôchodok a má možnosť teraz sa zamestnať ako učiteľ AJ na jednej strednej škole. Obáva sa, keďže školstvo je štátna inštitúcia, či by potom neprišiel o ten výsluhový dôchodok .

Ďakujem vopred za pomoc.

Určite mu ho nezoberú, nemajú na akom základe. Jedine vtedy mu pozastavia vyplácanie výsluhového dôchodku ( ak je to bývalý príslušník ) ked sa zamestná znovu ako príslušník podľa zákona 73/1998 o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, ZVJS SR a ŽP v znení neskorších predpisov. Aj to by mu jeho dôchodok len prerušili a po skončení by mu ho prepočítali a poberal by tento ďalej. Tak isto by to bolo z odchodným.
Hanka U.
23.04.10,08:52
Dakujem velmi pekne, pekny den prajem.
Ingrid G.
23.04.10,10:56
Určite mu ho nezoberú, nemajú na akom základe. Jedine vtedy mu pozastavia vyplácanie výsluhového dôchodku ( ak je to bývalý príslušník ) ked sa zamestná znovu ako príslušník podľa zákona 73/1998 o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, SIS, ZVJS SR a ŽP v znení neskorších predpisov. Aj to by mu jeho dôchodok len prerušili a po skončení by mu ho prepočítali a poberal by tento ďalej. Tak isto by to bolo z odchodným.

Súhlasim, o výsluhový dôchodok nepríde. Poberateľ výsluhového dôchodku sa nesmie zamestnať ako "štátny zamestnanec". Učiteľ na strednej škole je zamestnanec vo verejnom záujme a tento môže súčasne pracovať a aj poberať výsluhový dôchodok.
MAGAMA
27.04.10,05:37
Súhlasim, o výsluhový dôchodok nepríde. Poberateľ výsluhového dôchodku sa nesmie zamestnať ako "štátny zamestnanec". Učiteľ na strednej škole je zamestnanec vo verejnom záujme a tento môže súčasne pracovať a aj poberať výsluhový dôchodok.

A ak by to bolo miesto na obvodnom úrade (radca) tak vtedy sa pozastavuje vyplácanie výsluhového dôchodku??? Môžte mi prosím napísať číslo zákona a paragraf? Ďakujem.
jojom
27.04.10,06:03
A ak by to bolo miesto na obvodnom úrade (radca) tak vtedy sa pozastavuje vyplácanie výsluhového dôchodku??? Môžte mi prosím napísať číslo zákona a paragraf? Ďakujem.

Ak sa nemýli platí to isté čo napísala Ingrid G. vyššie a ja. Myslím že len keby bol v činnej službe vtedy by sa mu pozastavil služobný príjem počas vykonávania verejnej funkcie. Radca ale podla mna nie je "verejná funkcia" ( verejná z toho pohľadu že nie je volený primárnymi voľbami ale je normálne zamestnaný ) a teda výsluhový dôchodok by mal normálne dalej poberať. Pozri zákon 328/2002 Z.z. o sociálnom zebezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Je však možné že ako som mimo službu tak sa to zmenilo.
Zuziana
27.07.10,06:05
Výsluhový dôchodca platí odvody do všetkých fondov ako riadny zamestnanec. Má v prípade straty zamestnania nárok na podporu v nezamestnanosti?
uzivatel2
27.07.10,07:46
Výsluhový dôchodca platí odvody do všetkých fondov ako riadny zamestnanec. Má v prípade straty zamestnania nárok na podporu v nezamestnanosti?

Áno
ak splnil podmienky § 104, ods. 1) zákona o sociálnom poistení, t.j. v posledných 4 rokoch bol poistený 3 roky /od 1. 9. 2010 sa skracujú uvedené doby v posledných 3 rokoch poistený 2 roky/
ods. 2) pri prac. pomere na dobu určitú ak v posledných 4 rokoch bol poistený 2 roky
Katka
Chrusťa
11.10.10,07:56
Dobrý deň, mám na vás otázočku ohľadne výsluhového dôchodku. K 31.8.2010 profesionálny vojak odišiel do civilu a zároveň si požiadal o výsluh. dôchodok. Dňom 1.10. však nastúpil normálne do pracovného pomeru /súkr.sektor/. Má tento zamestnanec nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na dańovníka za mesiace 10-12, keď ešte mu oficiálne nebol vydaný výmer o poberaní výsluh. dôchodku? ďakujem
katka50
11.10.10,07:58
Dobrý deň, mám na vás otázočku ohľadne výsluhového dôchodku. K 31.8.2010 profesionálny vojak odišiel do civilu a zároveň si požiadal o výsluh. dôchodok. Dňom 1.10. však nastúpil normálne do pracovného pomeru /súkr.sektor/. Má tento zamestnanec nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky na dańovníka za mesiace 10-12, keď ešte mu oficiálne nebol vydaný výmer o poberaní výsluh. dôchodku? ďakujem
Má nárok, nakoľko nebol poberateľom výsluhového dôchodku k 1.1.2010.

Zákon 595/2003 § 11 ods.7
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len „dôchodok”) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Chrusťa
11.10.10,08:39
ďakujem veľmi pekne, lebo nebola som si 100% istá...
kuli3108
09.09.11,05:09
jojom -

samozrejme, že poberateľ výsluhového dôchodku môže byť zamestnaný tak vo verejnej ako aj štátnej službe bez toho, aby mu bol výsluhový dôchodok odobraný. Ústava nedovoľuje diskrimináciu výsluhových ani starobných dôchodcov pri zamestnávaní sa pri súčasnom poberaní týchto sociálnych dávok - výsluhového dôchodku , starobného ako aj iného dôchodku. Jediná výnimka je v tedy, ak by sa poberateľ výsluhového dôchodku opätovne zamestnal napríklad vojak v ASR, ako vojak ( nie ako občianský zamestnanec), to isté platé pre ostatné ozbrojené zložky. Takže , takto je to a nie inakšie!!!!
kuli3108
09.09.11,05:20
Pani Ingrid G. - hlboko s Vami nesúhlasím v tom,že poberateľ výsluhového dôchodku se nesmie zamestnať ako "štátny zamestnanec". Je to nepravda ničím nepodložená a zavádzate verejnosť. Takáto snaha v NR SR síce bola, ale narazila na ústavnosť takéhoto návrhu. Teda poberateľ výsluhového dôchodku sa môže zamestnať ako štátny zamestnanec aj ako zamestnanec vo verejnom záujme.