susana28
02.09.09,11:50
Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku - licencia 1) Obstaranie licencie (know-how) darom, 100,- EUR, 041 / 384
1a) Rozpustenie časového rozlíšenia v nasledujúcich rokoch (na základe zaúčtovaných odpisov), 384 / 648
2) Rôzne náklady súvisiace s darovanou licenciou, ktoré vznikli v účtovnej jednotke, 70,- EUR, 041 / 622
3) Zaradenie licencie do užívania, 170,- EUR, 014 / 041
4) Dlhodobý nehmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie
susana28
02.09.09,10:03
Zaujíma ma prečo pri nadobudnutí licencie darom je použitý účet časového rozlíšenia 384?
susana28
03.09.09,11:47
Takže na rovinu. Už dva roky som na MD a tak som si povedala, že urobím pre seba niečo dobré a zaplatím si kurz PÚ z Verlag Dashofer, aby som trošku oprášila svoje vedomosti. Ale z toho kurzu som teda rozčarovaná. Ľutujem tých, ktorí veria, že ich tento online kurz naučí účtovať.

Napr. prvá lekcia je venovaná účtovaniu v úč.tr. 0, a rozoberá sa dlh.nehmotný majetok.

Obstaranie DNM licencia darom, je zaúčotvaná takto 041/384. Tak 041 je v pohode ale ako protiúčet by som dala asi 413. Aký máte na to názor.
betka
04.09.09,18:34
Odpoveď: pretože nám to Postupy v PU kážu. :)


Učtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
§ 32


(2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o


§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

(2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.

(3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 - Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 - Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

Záver. To napr. 100 € asi nie, ten by som evidovala len v knihe krátkod. nehmot. majetku.

V IS máme stanovené, v akej cene budem nehmotný majetok odpisovať .........

Učtovanie je logiské, že 041/384. Obstarala som vo forme daru:
- zvýšia sa mi aktíva, zvýši sa mi majetok v účtovnej jednotke, ktorý je majetkom odpisovaným v zmysle zákonov
- na druhej strane účet 384 je účet pasívny. Zvýšia sa mi závazky z titulu daru.
- vplyv na súvahu v momente obstarania +A +P, zvýšil sa mi majetok celkom a to o dar, ktorý musí byť krytý nejakým závazkom z titulu daru
......... (nejdem sa rozpisovať v základoch, máme tu kuchyňu...)

Učet 384-výnosy budúcich období, je to účet ČR, kde je známa suma, vecný obsah a obdobie, kt. sa týkajú (par. 5 postupov účtovania)
- Tento účet potrebujeme rozložiť na obdobie, ako dlho budeme software používať, na základe odpis. plánu si stanovíme životnosť

V roku 2009 účtujem o odpisoch: 551/074. Nemôžeme účtovať len o nákladoch, tento zápis by sa nám prejavil:
- výsledkovo-zvýšenie nákladov
- súvahovo - zvýšenie pasív

Toto nie je však pravda, pretože nejde o pravdivý a verný obraz. JA som ho získala darovaním, preto musím rozpúšťať účet 384, aby bol efekt na výsledovku nulový, ako aj súvahu v konkretnom roku:
- 384/648, čo slovensky znamená:
- zníženie pasív, zdrojov krytia majetku
- zvýšenie výnosov UJ
- efekt na výsledovku=zvýšenie výnosov
- efekt na súvahu=zníženie pasív.

O sumu ČR sa nám bude každý rok znižovať majetok UJ o oprávky.... (snažila som sa podať uplne laicky, ....:) (ďakujem pán doc. PAtaky, že ste ma učili :))
susana28
06.09.09,11:23
Betka tak táto pekne logicky mi ešte nikto nikdy nič nevysvetlil :D. A toho pána docenta by som rada poznala osobne, to by bolo radosť študovať. Môžem poprosiť o link na "kuchyňu"? Akosi sa mi nedarí ju nájsť. A ešte je na trhu nejaká odborná literatúra kde je to takto krásne rozpísané? Predovšetkých vplyv na súvahu a výsledovku, to ma teda dostalo. Tak ešte raz pekne ďakujem.
Sifosp
28.10.09,09:08
Mam podobnu situáciu. K danemu majetku -miesacie systemy na farbu mam ocenenie certif. znalcom. Ale ako to mam zuctovat ak este v tom istom roku dany majetok, ktory som nadobudol bezodplatne predam inej firme za nizsiu cenu, ako som ho ocenil a zaradil pri zaradeni?Vdaka za odpoved!
Sifosp
04.11.09,07:32
Odpovie mi niekto? Vdaka.
elizabetha
25.03.10,18:08
Odpoveď: pretože nám to Postupy v PU kážu. :)


Učtová trieda 0 – Dlhodobý majetok
§ 32


(2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o


§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku

(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32 ods.2 písm. c) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). Zníženie hodnoty stavby v období prechodného užívania stavby23a) a v období dočasného užívania stavby23b) sa účtuje podľa § 18. Po uvedení stavby do užívania23c) sa toto zníženie hodnoty upraví v odpisovom pláne a zúčtuje sa opravná položka v prospech účtu 081 – Oprávky k stavbám.

(2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.

(3) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 - Obstaranie dlhodobého majetku a v prospech účtu 623 - Aktivácia dlhodobého nehmotného majetku alebo 624 - Aktivácia dlhodobého hmotného majetku.

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

Záver. To napr. 100 € asi nie, ten by som evidovala len v knihe krátkod. nehmot. majetku.

V IS máme stanovené, v akej cene budem nehmotný majetok odpisovať .........

Učtovanie je logiské, že 041/384. Obstarala som vo forme daru:
- zvýšia sa mi aktíva, zvýši sa mi majetok v účtovnej jednotke, ktorý je majetkom odpisovaným v zmysle zákonov
- na druhej strane účet 384 je účet pasívny. Zvýšia sa mi závazky z titulu daru.
- vplyv na súvahu v momente obstarania +A +P, zvýšil sa mi majetok celkom a to o dar, ktorý musí byť krytý nejakým závazkom z titulu daru
......... (nejdem sa rozpisovať v základoch, máme tu kuchyňu...)

Učet 384-výnosy budúcich období, je to účet ČR, kde je známa suma, vecný obsah a obdobie, kt. sa týkajú (par. 5 postupov účtovania)
- Tento účet potrebujeme rozložiť na obdobie, ako dlho budeme software používať, na základe odpis. plánu si stanovíme životnosť

V roku 2009 účtujem o odpisoch: 551/074. Nemôžeme účtovať len o nákladoch, tento zápis by sa nám prejavil:
- výsledkovo-zvýšenie nákladov
- súvahovo - zvýšenie pasív

Toto nie je však pravda, pretože nejde o pravdivý a verný obraz. JA som ho získala darovaním, preto musím rozpúšťať účet 384, aby bol efekt na výsledovku nulový, ako aj súvahu v konkretnom roku:
- 384/648, čo slovensky znamená:
- zníženie pasív, zdrojov krytia majetku
- zvýšenie výnosov UJ
- efekt na výsledovku=zvýšenie výnosov
- efekt na súvahu=zníženie pasív.

O sumu ČR sa nám bude každý rok znižovať majetok UJ o oprávky.... (snažila som sa podať uplne laicky, ....:) (ďakujem pán doc. PAtaky, že ste ma učili :))
Pekný večer Betka
prosím vás ako je to potom s pozemkami? Musím celú hodnotu pozemku dať v roku nadobudnutia do výnosov a zdaniť?
031/648?
Nie je tu tiež možnosť náklad - výnos=0?
Ďakujem