domcat
02.09.09,11:05
Zdravim,

som zacinajuci zivnostnik a mojim hlavnym zdrojom prijmu budu platby zo zahranicia, kedze sa chcem zamerat na globalny trh (cez internet)

Najvhodnejsou platobnou metodou sa javi PayPal (paypal.com), kde prevod penazi je okamzity a dostupny pre cely svet. (zakaznik z USA nebude nikdy posielat peniaze na SK BU, u nich je to nieco zastarale)

Moja otazka znie: ako pohyby na ucte prostrednictvom PayPalu zohladnit v uctovnictve?

Moznosti PayPalu su totiz nasledovne:
- dokaze peniaze posielat prostrednictvom kreditnej/debetnej karty vydanej k mojmu BU, ktora sa sparuje s PP uctom
- dokaze prijimat platby na PP ucet => a tie ktore sa prijmu je neskor mozne "vytiahnut" na klasicky ucet (nad 100EUR je tento "vytah" zdarma, inak su poplatky)

Priklad:
Dajme tomu, ze vydam zakaznikovy fakturu na $100. On mi zaplati cez PP (PP uctuje nejakych 2,9% poplatky) a tieto peniaze si neskor mozem previest na moj klasicky podn. ucet (pri tomto prevode sa urobi konverzia do EUR) a kedze je to menej ako 100EUR, zaplatim dalsie 2EURa na PP poplatkoch. Az potom zacnu figurovat peniaze na slovenskom BU.

Vediete PP ako dalsi bankovy ucet (neviem ci sa to da vobec nahlasit na DU kedze nejde o klasicky ucet, identifikacia je mozna len cez emailovu adresu) alebo sa peniaze maju najprv previest na iny SK ucet a zneho potom jednotlive sumy faktur poposielat na podn. BU? (skriabanie praveho ucha lavou rukou)

Za akekolvek rady/odpovede vopred dakujem.
Stefan2005
02.09.09,09:12
... Za akekolvek rady/odpovede vopred dakujem.

... tu ich nájdeš niekoľko:

http://www.porada.sk/search.php?searchid=8964333
domcat
02.09.09,09:48
Prepac, ale poradu listujem uz dobre 2 tyzdne stale som vsak nenasiel ziadnu priamu odpoved.
Stefan2005
02.09.09,15:03
Prepac, ale poradu listujem uz dobre 2 tyzdne stale som vsak nenasiel ziadnu priamu odpoved.

prepáč, ale mám dojem, že tieto otázky boli rozobraté, aj keď sa názory na danú problematiku rôznia...

Konkrétne otázka paypal-u aj tu bola rozoberaná dosť podrobne:

http://www.porada.sk/t114205-prijmanie-platieb-cez-paypal-na-podn-ucet.html
xaver
03.09.09,17:35
Moja otazka znie: ako pohyby na ucte prostrednictvom PayPalu zohladnit v uctovnictve?Nasa firma uctuje PayPal ako samostatny bankovy ucet.
Na DU sme ho nahlasili listom kde sme v kratkosti vysvetlili o aky typ uctu ide a ze nema typicke cislo uctu ale jedinecnym rozoznavacim symbolom je emailova adresa. Z DU nebola ziadna reakcia.
Poplatky PayPal-u uctujeme ako bankove poplatky (co sa pri rieseni ked budes uctovat az platby prijate na slovensky BU neda, teda by si si ich nemohol zahrnut do nakladov).

Nazory na uctovanie PayPal-u sa roznia. Moj nazor je nasledovny:
V pripade ak ho firma pouziva len na platenie dodavatelskych faktur, tak si myslim ze ho netreba uctovat ako BU ale staci uctovat jednotlive uhrady ako uhrady platobnou kartou.
V pripade ak ho firma vyuziva aj na prijimanie uhrad odberatelskych faktur tak je uctovanie PayPal-u ako samostatneho BU prehladnejsie.

PayPal Europe ma v Luxembursku bankovu licenciu, takze je v podstate bankou, aj ked od tradicnej banky ma velmi daleko.
sammydelukan
24.09.10,10:07
Pravdepodobne robíte chybu a riskujete pokutu, nakoľko PayPal nieje bankový účet.


Nasa firma uctuje PayPal ako samostatny bankovy ucet.
Na DU sme ho nahlasili listom kde sme v kratkosti vysvetlili o aky typ uctu ide a ze nema typicke cislo uctu ale jedinecnym rozoznavacim symbolom je emailova adresa. Z DU nebola ziadna reakcia.
Poplatky PayPal-u uctujeme ako bankove poplatky (co sa pri rieseni ked budes uctovat az platby prijate na slovensky BU neda, teda by si si ich nemohol zahrnut do nakladov).

Nazory na uctovanie PayPal-u sa roznia. Moj nazor je nasledovny:
V pripade ak ho firma pouziva len na platenie dodavatelskych faktur, tak si myslim ze ho netreba uctovat ako BU ale staci uctovat jednotlive uhrady ako uhrady platobnou kartou.
V pripade ak ho firma vyuziva aj na prijimanie uhrad odberatelskych faktur tak je uctovanie PayPal-u ako samostatneho BU prehladnejsie.

PayPal Europe ma v Luxembursku bankovu licenciu, takze je v podstate bankou, aj ked od tradicnej banky ma velmi daleko.
Stefan2005
24.09.10,10:41
Je alebo nie je PayPal banka?

Citujem z jedného veľmi dobrého materiálu:

"Nicméně, o tom jestli PayPal je či není banka či finanční instituce, se stále vedou dohady, názory na toto téma se liší.
PayPal je považován za tzv. „E-Transaction Company“, tedy za instituci, která zpracovává platby uskutečněné kreditní kartou a která umožňuje podnikům a jednotlivcům posílat a přijímat platby.
Nicméně to, jestli jde o finanční instituci se liší i stát od státu. Zdá se, že existuje vysoký stupeň podobnosti mezi tím, jak funguje PayPal a tím, jak funguje banka26. Direktiva 2000/12/EC týkající se kreditních institucí říká, že „kreditní instituce znamená takové podnikání, jehož předmětem je získávání vkladů a jiných vratných prostředků od veřejnosti a poskytování úvěrů svým vlastním jménem“27. Na základě této definice se zdá, že PayPal se chová jako instituce přijímající vklady a měla být proto považována za banku, zejména kvůli různým regulacím.
Naproti tomu však PayPal argumentuje, že nepoužívá prostředky uložené na účtech svých uživatelů. Ve smlouvě s uživatelem („User Agreement“) se říká, že „PayPal bude vždy udržovat vaše prostředky oddělené od svých firemních prostředků, nepoužije vaše prostředky na své provozní účely ani jiné firemní účely a nezpřístupní dobrovolně tyto prostředky svým věřitelům v případě krachu ani pro jiné účely“28. Podle tohoto odstavce PayPal tedy nepoužívá prostředky svých uživatelů. Jak již bylo zmíněno, tak je investuje místo svých uživatelů, ale sám je přímo nepoužívá. Tímto se tedy vyhýbá tomu, že by byl jednoznačně označen za finanční instituci."

Zdroj: http://www.cihar.cz/dp/CiharDPf2.pdf

P.S. ... ja len čakám, kedy si všimnú zodpovední metodici, napr. na MF, že existuje vo svete niečo takéhoto, a vydajú nejaké usmernenie v tejto veci (mne nie je známy žiadny takýto počin).
sammydelukan
24.09.10,13:09
Som napísal asi na dvadsať adries od min. financii, soc. veci, nar. radu, politicke strany az po sme.sk, ci existuje metodicy pokyn alebo ci sa planuje, zatial mi odpisali iba z narodnej rady ;) cit.

"
Dobrý deň,

Kancelária Národnej rady SR nemá k dispozícii požadované dokumenty.

Mgr. Darina Jahelková
Oddelenie komunikácie s médiami a verejnosťou
"

Budem tu pridavat, "hodnotnejsie" odpovede, ak mi niekto teda odpise.

Zvlast som zvedavy na odpoved zo SaS, ktori chcu volit prezidenta a do parlamentov cez internet a v takychto pre podnikatelov zakladnych veciach ako paypal, paypay alebo britsky moneybrookers je to tu ako na divokom zapade.

Asi treba vazne zacat apelovat na poslancov, aby niekto vypracoval metodicky pokyn.
sammydelukan
27.09.10,06:48
Ďalší názor od firmy stormware.sk (účtovný software POHODA)

Dobrý deň pán Samuel,

náš softvér nemá podporu platobných systémov ktoré vymenúvate.

Taktiež je potrebné v tejto súvislosti povedať, že uvedená spoločnosť nemá povolenie na vykonávanie platobného a zúčtovacieho styku v rámci Slovenska.

Platobný a zúčtovací styk sa vykonáva podľa zákona č. 510/2002 Z.z. o platobnom styku v znení jeho doplnkov. Túto činnosť môžu vykonávať len tie inštitúcie, ktoré majú na takúto činnosť udelené povolenie Národnou bankou Slovenska. V rámci krajín EU napr. funguje platobný a zúčtovací systém pod názvom TARGET2, ktorého účastníkmi sú centrálna banka EU, národné banky a ostatné bankové inštitúcie, ktoré na základe vzájomnej dohody využívajú tento systém. Tuzemské a zahraničné prevody peňažných prostriedkov môžu teda vykonávať len banky a inštitúcie, ktoré boli zriadené podľa zákona č. 483/2001 Z.z. o bankách v znení doplnkov.

Z vyššie uvedených skutočností možno vyvodiť nasledovný záver:

- internetový výpis z účtu PayPal nemožno považovať za bankový účet, pretože tento účet je virtuálny a vedie ho inštitúcia, ktorá na vedenie bankového účtu nemá udelené povolenie. Z vášho postavenia, ako predávajúceho, pri úhrade klienta na účet PayPal ide o vznik pohľadávky voči spoločnosti PayPal. Táto pohľadávka bude vysporiadaná až pripísaním finančnej hotovosti z internetového účtu na váš zriadený účet vedený v príslušnej banke,

- keďže ide o pohľadávku voči spoločnosti PayPal, nevzniká potreba a povinnosť číslo virtuálneho internetového účtu oznámiť správcovi dane.

(Zdroj internet eNOVINY.sk) http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=5&area=54&cid=32493

S prianím pekného dňa

Jozef Paukov
sammydelukan
27.09.10,11:49
Ďalšia perla, tentokrát z Krosu (robia aj účtovnícke programy alfa atd) ;)

Dobry den p. Samuel,

Ak by som Vas mohla poprosit o konkretnejsi opis co systemy PayPal a Moneybookers maju vykonavat, tak Vam budem schopna lahsie odpovedat.

Dakujem.

S pozdravom

Veronika Kubáňová
Oddelenie podpory k ekonomickým programom

KROS a. s., ekonomický a stavebný softvér - pobočka Bratislava
Černyševského 12, 851 01 Bratislava
Stefan2005
27.09.10,11:54
Ďalšia perla, tentokrát z Krosu ...

... nemyslím si, že je nedostatok v účtovných programoch. Všetky dovoľujú účtovať o bankových účtoch, o pohľadávkach a záväzkoch, a v prípade potreby (povedzme v tomto prípade) aj na podsúvahových účtoch...
sammydelukan
27.09.10,12:08
Jasné, len ma pobavila ta odpoveď s popisom funkcie PayPalu a Moneybookers ;)

Inak zatiaľ mi vychádza, že to netreba účtovať ako bankový účet.

A ešte pripojím odpoveď, čo mi prišla pred chvíľkou z daňového úradu :D. Poslali mi celú jednú vetu, za čo som im vďačný.

Dobrý deň, informácie prístupné verejnosti nájdete na stránke www.drsr.sk

Dubská
DÚ KE I

Sú leniví jak vši na tom daňovom a na Slovensku všeobecne. Som aj celkom rád, že tie úrady sa teraz preriedia. Keď poskytujú takéto služby, tak je to aj ich vina.
Lianka
27.09.10,15:50
Inak zatiaľ mi vychádza, že to netreba účtovať ako bankový účet.


A ako inak to teda planujes uctovat?
sammydelukan
27.09.10,17:41
Na hnonline mi hn expert ;) poradil, že to mám účtovať ako bankový účet

http://moje.hnonline.sk/node/3159

, tak neviem. Podľa mňa to nevie nikto :D
sammydelukan
06.10.10,07:35
Toto mi odpisali z ministerstva financii:


Vec
Odpoveď na žiadosť

Na Vašu žiadosť o sprístupnenie informácie na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobode informácií v znení neskorších predpisov Vám poskytujeme požadovanú informáciu vypracovanú príslušnou organizačnou jednotkou MF SR.

Náš právny poriadok pojem „kreditné inštitúcie“ nepozná. Nie sme si vedomí toho, že by britské Moneybrookers a americké PayPal pôsobili u nás.
Pre tie druhy finančných inštitúcií, ktoré naše právo nepozná, ale v rámci voľného pohybu tovaru a služieb v Európskej únii môžu pôsobiť aj u nás a pôsobia u nás prostredníctvom svojej pobočky, Ministerstvo financií Slovenskej republiky vydalo v oblasti účtovníctva opatrenie č. MF/22273/2008-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní a označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení týchto položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie, o rámcovej účtovej osnove a postupoch účtovania pre Fond ochrany vkladov, Garančný fond investícií, inštitúcie elektronických peňazí a pobočky zahraničných finančných inštitúcií a o zmene niektorých opatrení.
Vo veci produktovej regulácie Vám odporúčame, aby ste sa obrátili na Národnú banku Slovenska, do ktorej kompetencie takáto regulácia patrí.

S pozdravom



Mgr. Eva Štricová
riaditeľka kancelárie ministra
wallie
06.10.10,10:04
jediné usmernenie ktoré sa mi u DRSR podarilo k Paypalu nájsť,....



DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Váš list číslo/zo dňa
Naše číslo
Vybavuje
Banská Bystrica

I/231/40225/2010/Žu
Oddelenie registra
a účtovania daní
06. 04. 2010



Vec
Usmernenie


Zákon č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov účinný od 1.12.2009 upravuje poskytovanie platobných služieb, podmienky na vznik a prevádzkovanie platobných systémov a tiež podmienky na vznik a podnikanie platobných inštitúcií a inštitúcií elektronických peňazí.

Poskytovateľom platobných služieb sa okrem iného rozumie aj inštitúcia elektronických peňazí, zahraničná inštitúcia elektronických peňazí alebo pobočka zahraničnej inštitúcie elektronických peňazí. Poskytovateľ platobných služieb môže vydávať elektronické peniaze len na základe povolenia na vydávanie elektronických peňazí udeleného podľa zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Povolenia na vydávanie elektronických peňazí vydáva Národná banka Slovenska a sú zverejňované na internetovej stránke NBS.

Alternatívne medzinárodné finančné inštitúcie PayPal a MoneyBookers umožňujú vykonávanie elektronických platieb v prostredí internetu pre užívateľov medzinárodného platobného systému. Tieto finančné inštitúcie nemajú udelené povolenie Národnou bankou Slovenska. Z uvedeného dôvodu nie je možné považovať operácie vykonané cez systémy PayPal a MonyBookers za rovnocenné s operáciami vykonanými prostredníctvom inštitúcií, ktoré majú udelené povolenie Národnou bankou Slovenska. Účet zriadený v alternatívnych medzinárodných finančných inštitúciách PayPal a MoneyBookers nie je považovaný za bankový účet. Jeho zriadením preto nevzniká daňovému subjektu oznamovacia povinnosť v zmysle § 31 ods. 2, prípadne ods. 7 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
sammydelukan
06.10.10,12:03
jediné usmernenie ktoré sa mi u DRSR podarilo k Paypalu nájsť,....



DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Váš list číslo/zo dňa
Naše číslo
Vybavuje
Banská Bystrica

I/231/40225/2010/Žu
Oddelenie registra
a účtovania daní
06. 04. 2010



Vec
Usmernenie


Zákon č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov účinný od 1.12.2009 upravuje poskytovanie platobných služieb, podmienky na vznik a prevádzkovanie platobných systémov a tiež podmienky na vznik a podnikanie platobných inštitúcií a inštitúcií elektronických peňazí.

Poskytovateľom platobných služieb sa okrem iného rozumie aj inštitúcia elektronických peňazí, zahraničná inštitúcia elektronických peňazí alebo pobočka zahraničnej inštitúcie elektronických peňazí. Poskytovateľ platobných služieb môže vydávať elektronické peniaze len na základe povolenia na vydávanie elektronických peňazí udeleného podľa zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Povolenia na vydávanie elektronických peňazí vydáva Národná banka Slovenska a sú zverejňované na internetovej stránke NBS.

Alternatívne medzinárodné finančné inštitúcie PayPal a MoneyBookers umožňujú vykonávanie elektronických platieb v prostredí internetu pre užívateľov medzinárodného platobného systému. Tieto finančné inštitúcie nemajú udelené povolenie Národnou bankou Slovenska. Z uvedeného dôvodu nie je možné považovať operácie vykonané cez systémy PayPal a MonyBookers za rovnocenné s operáciami vykonanými prostredníctvom inštitúcií, ktoré majú udelené povolenie Národnou bankou Slovenska. Účet zriadený v alternatívnych medzinárodných finančných inštitúciách PayPal a MoneyBookers nie je považovaný za bankový účet. Jeho zriadením preto nevzniká daňovému subjektu oznamovacia povinnosť v zmysle § 31 ods. 2, prípadne ods. 7 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.

Z toho mi vyplýva, že Paypal netreba nikde nahlasovať a ani to viesť v účtovníctve ako bankový účet, ale iba v knihe pohľadávok.
porada@rupostel.com
23.03.13,12:56
ano, vyzera ze to je pravda, vid user agreement paypalu (k 23.3.2013):

1.1 PayPal is only a Payment Service Provider.

PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A. (R.C.S. Luxembourg B 118 349) is duly licensed as a Luxembourg credit institution in the sense of Article 2 of the law of 5 April 1993 on the financial sector as amended (the “Law”) and is under the prudential supervision of the Luxembourg supervisory authority, the Commission de Surveillance du Secteur Financier.

PayPal’s main business is the issuance of E-money and the provision of services closely related to the issuance of E-money. A description of the main characteristics of the PayPal Service is set out in the Key Payment and Service Information document which is accessible via the Legal Agreements link of each page of the PayPal website(s). Since the service is limited to E-money, which does not qualify as a deposit or an investment service in the sense of the Law, you are not protected by the Luxembourg deposit guarantee schemes provided by the Association pour la Garantie des Dépôts Luxembourg (AGDL). PayPal enables you to make payments to and accept payments from third parties. PayPal is an independent contractor for all purposes. PayPal does not have control of nor assumes the liability or legality for the products or services that are paid for with our Service. We do not guarantee the identity of any User or ensure that a buyer or a seller will complete a transaction. Please note that there are risks of dealing with underage persons or people acting under false pretence.