Potvora30
02.09.09,11:21
Poprosím Vás o radu: V polovici decembra plánujem odísť na materskú dovolenku. Ostáva mi ešte asi 10 dní dovolenky. Môžem požiadať zamestnávateľa o jej preplatenie?? Vyzerá to tak, že kým budem na materskej tak firma, v ktorej pracujem asi zanikne. Ďakujem
Chobot
02.09.09,09:40
Poprosím Vás o radu: V polovici decembra plánujem odísť na materskú dovolenku. Ostáva mi ešte asi 10 dní dovolenky. Môžem požiadať zamestnávateľa o jej preplatenie?? Vyzerá to tak, že kým budem na materskej tak firma, v ktorej pracujem asi zanikne. Ďakujem

Nie, preplatiť dovolenku sa dá len pri skončení PP. Zamestnávateľ ti ju nemôže preplatiť. Môžeš si ju ale vyčerpať. Aj tak ti ale zostane ešte dovolenka, ktorá ti vznikne v roku 2010 počas čerpania MD.

Ak firma zanikne, tak ti dovolenku preplatia pri zániku firmy spolu s posledným zúčtovaním, kde by si mala dostať aj odstupné.
Potvora30
04.09.09,10:34
Díky za radu. Ak som to správne pochopila, tak aj keď budem na materskej, tak budem mať nárok na dovolenku za rok 2010? A ak firma skrachuje, kto mi potom vyplatí dovolenku??
Tweety
04.09.09,10:37
Díky za radu. Ak som to správne pochopila, tak aj keď budem na materskej, tak budem mať nárok na dovolenku za rok 2010? A ak firma skrachuje, kto mi potom vyplatí dovolenku??
Áno, za čas MD vzniká nárok na D, MD sa počíta do odpracovaného času. Nárok ale nevzniká pri čerpaní RD. Pri skončení PP ti nevyčerpanú dovolenku musia preplatiť.
Chobot
04.09.09,12:28
Díky za radu. Ak som to správne pochopila, tak aj keď budem na materskej, tak budem mať nárok na dovolenku za rok 2010? A ak firma skrachuje, kto mi potom vyplatí dovolenku??

Ak firma skrachuje, tak mzdové nároky vrátane náhradu dovolenky vypláca soc. poisťovňa z garančného fondu.
brčko
04.09.09,12:30
Ak firma skrachuje, tak mzdové nároky vrátane náhradu dovolenky vypláca soc. poisťovňa z garančného fondu.

Len dodám, že len v prípade, ak niekto na firmu podá návrh na konkurz, inak to neplatí.
Tweety
04.09.09,12:30
Len dodám, že len v prípade, ak niekto na firmu podá návrh na konkurz, inak to neplatí.
Inak ostáva len súdna cesta.
Potvora30
07.09.09,09:55
Díky za radu, takže si ju radšej vyčerpám :-)