elis33
02.09.09,12:08
Životné minimum sa počíta z hrubej alebo čistej mzdy?
Xanti
02.09.09,10:09
Životné minimum sa počíta z hrubej alebo čistej mzdy?
Životné minimum je určené zákonom. Neráta sa.
drobeceva
02.09.09,10:11
Životné minimum sa počíta z hrubej alebo čistej mzdy?
ŽM od 1.7.2009 je vo výške 185.19 EUR
elis33
02.09.09,10:22
Zle som sa spýtala, ide mi o to že pri žiadosti o nájomný byt nesmie presiahnuť môj príjem 3-násobok životného minima. Aký príkem sa myslí?V čistom alebo hrubom?
invest
02.09.09,10:45
životné minimum je to, čo ti musí zostať na živobytie. Takže podľa mňa v čistom.
elis33
03.09.09,05:19
Keď je napísané, že príjem nesmie presiahnuť 3-násobok životného minima, myslí sa ten príjem v čistom alebo hrubom?
veronikasad
03.09.09,05:27
Keď je napísané, že príjem nesmie presiahnuť 3-násobok životného minima, myslí sa ten príjem v čistom alebo hrubom?
prečo nová téma ?

http://www.porada.sk/t118983-zivotne-minimum.html
31Jankal
23.09.09,09:18
Dobrý den, mám taký problém. Som rozvedená matka s dieťaťom zarábam min. mzdu 295,5 € v hrubom a výživné 83€. Teraz mám platiť pokutu UPSVAR vo výške 100€ mesačne. Môžu mi dať oni splátky v takejto veľkej výške? Je to niekde v zákone na kt. by som sa mohla odvolať?
veronikasad
23.09.09,09:30
Dobrý den, mám taký problém. Som rozvedená matka s dieťaťom zarábam min. mzdu 295,5 € v hrubom a výživné 83€. Teraz mám platiť pokutu UPSVAR vo výške 100€ mesačne. Môžu mi dať oni splátky v takejto veľkej výške? Je to niekde v zákone na kt. by som sa mohla odvolať?
O akú pokutu ide ? Nie sú to neprávom vyplatené sociálne dávky, na ktoré ti nevznikol nárok kvoli zamlčaniu nejakej skutočnosti ?
31Jankal
23.09.09,10:14
áno sú to zamlčané skutočnosti, vlastne bývalý ma vyplatil z bytu a ja som dostala další byt darovacou zmluvou. Ich vytočilo to že ja som nenahlásila vlastne tie peniaze kt. ma on vyplatil, aj ked to boli peniaze kt. sme šetrili ked sme pracovali. Z tých penazí som mala žiť. môžem mať také vysoké splátky? Ja som niekde v zákone čítala že to môže byť na 10 rokov a oni mi to vyrátali na 3 roky.
A neurobila som to úmyselne, boli to moje peniaze,kt. som si zarobila predtým ako som išla na materskú.
Jara
23.09.09,12:01
áno sú to zamlčané skutočnosti, vlastne bývalý ma vyplatil z bytu a ja som dostala další byt darovacou zmluvou. Ich vytočilo to že ja som nenahlásila vlastne tie peniaze kt. ma on vyplatil, aj ked to boli peniaze kt. sme šetrili ked sme pracovali. Z tých penazí som mala žiť. môžem mať také vysoké splátky? Ja som niekde v zákone čítala že to môže byť na 10 rokov a oni mi to vyrátali na 3 roky.
A neurobila som to úmyselne, boli to moje peniaze,kt. som si zarobila predtým ako som išla na materskú.

Odpovedala si si vlastne sama. Zamĺčala si skutočnosť, že si mala z čoho žiť... Buď rada, že to riešia splátkami a neudali ťa za neoprávnené obohacovanie. Ak Tvoj príjem z bytu bol dosť veľký, mohli ti to dať zaplatiť aj naraz. To, že si si tie peniaze zarobila predtým, to nikoho nezaujíma. Do žiadosti si neuviedla tento príjem...
veronikasad
23.09.09,14:10
Odpovedala si si vlastne sama. Zamĺčala si skutočnosť, že si mala z čoho žiť... Buď rada, že to riešia splátkami a neudali ťa za neoprávnené obohacovanie. Ak Tvoj príjem z bytu bol dosť veľký, mohli ti to dať zaplatiť aj naraz. To, že si si tie peniaze zarobila predtým, to nikoho nezaujíma. Do žiadosti si neuviedla tento príjem...
Doplním - čo hovorí zákon
§ 29 odst. 4 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi :

4) Občan v hmotnej núdzi je povinný vrátiť dávku a príspevky alebo ich časť zvýšené o 10% odo dňa, od ktorého nepatrili vôbec alebo vo výške, v akej sa vyplácali, ak

a) nesplnil niektorú jemu uloženú povinnosť a prijímal dávky a príspevky alebo ich časť, hoci vedel a musel z okolností predpokladať, že sa vyplácajú neprávom alebo vo vyššej sume, než patrili : v prípade podozrenia trestného činu podvodu úrad alebo obec podá podnet orgánom činným v trestnom konaní na začatie konania
dezider
13.10.09,12:29
prosim o radu. Moj syn skoncil strednu skolu v juni 2009 a teraz v septembri sa prihlasil na Urade prace. Ma narok na nejake socialne davky? Dakujem
Xanti
13.10.09,12:45
prosim o radu. Moj syn skoncil strednu skolu v juni 2009 a teraz v septembri sa prihlasil na Urade prace. Ma narok na nejake socialne davky? Dakujem
Nie nemá. Je mladší ako 25 r, má trvalý pobyt pri rodičoch, nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi. Môže požiadať o umiestnenie na absolventskú prax po uplynutí 3 mesiacov evidencie na UP.
dezider
13.10.09,12:52
dakujem za radu. Moj syn vsak nie je prihlaseny na adrese mojho trvaleho pobytu. Je to to iste?
Xanti
13.10.09,12:54
dakujem za radu. Moj syn vsak nie je prihlaseny na adrese mojho trvaleho pobytu. Je to to iste?
Pri kom je prihlásený? U koho býva?
dezider
13.10.09,12:57
u priatelky v inom meste.
Xanti
13.10.09,12:59
u priatelky v inom meste.
Má tam trvalý pobyt? Vymený občiansky preukaz?
dezider
13.10.09,13:02
ma u priatelky trvaly pobyt .t.j. aj obciansky preukaz ma na tu adresu.
Xanti
13.10.09,13:07
ma u priatelky trvaly pobyt .t.j. aj obciansky preukaz ma na tu adresu.
Tak potom nech si požiada o dávku v hmotnej núdzi, mal by dostať vo výške 62,50 € mesačne, ak nevezmú do úvahy príjem jeho priateľky.
Poprípade ak má nájomnú zmluvu čo sa týka bývanie tak môže dostať príspevok na bývanie vo výške 55,80 €.
dezider
13.10.09,13:11
dakujem za radu a prajem pekny den
katarinqua
19.10.09,14:33
Dobrý deň všetkým na Porade,
vedel by mi niekto poradiť, aký by mal byť maximálny príjem rodiny, v ktorej žijú spolu traja ľudia, z toho dvaja sú nezarábajúci študenti, obaja celiatici (1 maloletý a 2. plnoletý), aby mohli dostávať príspevok na stravovanie z ÚPSVaR?
Koľko € asi predstavuje tento príspevok?