sadžika
14.08.05,11:51
Chcela by som Vás len upozorniť na to, že na DÚ majú riadny chaozzzz!!!

Mojej známej prišla pred pár dňami upomienka že má zaplatiť rozdiel dane vo výške 5,-SKK, pričom bola zaplatená!!!
Upomienka bola doručená samozrejme doporučene, t. j. 41,- SKK

Vzhľadom na to, že som jej robila daňové priznanie aj som jej to zaplatila, išla som sa informovať v čom je problém ?

Na moje nemilé zistenie som prišla na to, že milý daňový úrad nepriraďuje platby podľa variabilných symbolov (DIČ, rodné číslo), ale podľa účtu z ktorého daň bola zaplatená !!!!

Pani na DÚ sa mi ospravedlňovala, že oni o tom vedia, ale ich IT centrála to nie je schopná spraviť a tak keď zistia nejakú nezrovnalosť vyhľadávajú to ručne, či náhodou úhradu neurobil niekto z rodiny.

Týmto ďakujem tejto inštitúcií, za šoky ktoré spôsobuje všetkým daňovníkom, ktorí nedobrovoľne zvyšujú obrat Slovenskej pošte.
Paula
14.08.05,10:58
Nedávno moji klienti dostali niekoľkostranovú výzvu z DÚ ohľadom 1/4-ročných prehľadov za r.2004 a odvodov DzP za jednotlivé mesiace.. Podľa DÚ vychádzal klientom nedoplatok vyše 40 tis. Po osobnej konzultácii sa na DÚ vyjadrili, aby sme im poslali "prehľad", koľko, kedy a za ktorý mesiac sme posielali. Vtedy ma napadlo, že sa im zosypal soft, alebo zlyhal ich pracovník a potrebovali si oni sami urobiť v účtoch poriadok. Na našej strane sa nevyskytla žiadna chyba.
Johanka
14.08.05,11:58
Môj klient zaplatil DPH so zlým variabilným symbolom, ktorý patril s.r.o., v ktorej

je jeho brat konateľ. Správkyňa na DÚ mu poradila, aby napísali žiadosť o preúčtovanie platby, pretože DÚ pridelil platbu podľa variabilného symbolu.

Lenže - s.r.o. mala nejaké nedoplatky, tak platbu nepreúčtovali, ale použili na tieto nedoplatky. A tým to začalo. Bratčekovi svitlo, že riadne ušetril, môj klient ďalšie peniaze na zaplatenie DPH nemal. Nakoniec si musel požičať a prišiel o brata.
Na DÚ tvrdili, že ich nezaujíma z akého účtu prišli peniaze, pre nich je podstatný variabilný symbol.
jess
14.08.05,16:28
tiež mám problém s DÚ......začiatkom apríla sme predali auto a teda sme požiadali DÚ o vrátenie dane z motor.vozidiel...a do dnešného dňa nemám ani korunu...prečo ?, lebo keď ja ako občan mám zaplatiť daň, tak musím hneď, už aj, ale keď oni majú vrátiť, tak majú čas....od januára totiž podobne ako soc.poisťovňa (pri znižovaní starob.poistenia) nie sú schopní prerobiť program TAK, aby sa dali platby aj VRACAŤ občanom, nie len prijímať !!!! toť podobne na sociálke....ja mám ako SZČO zaplatené všetky odvody, ale im ešte program ohľadom úľavy na starobn.poistení od januára neprerobili, tak som na zozname neplatičov, že mám každý mesiac nedoplatok na starobnom poistení 65,-SK, pričom na úľavu mám zo zákona právo !!!!
babenko1
14.08.05,16:43
jess.. a to na ktorom DÚ? ved oni majú termín do 30 dní...
jess
14.08.05,16:59
.......termín majú, vedia o tom, ale ich program nepustí a teda mi zatiaľ nevrátia preplatok,....že dali požiadavku na kompetentných hore, aby upravili program ....a viď... je polka augusta a peniaze nikde..
Heni
15.08.05,05:46
ja som na toto prišla predvlani, ked som si na DU chcela odsúhlasiť nedoplatky na DPH a na dani zo závislej činnosti...
nedokázali sme to s pani úradníčkou dať dokopy, pretože naša úhrada mohla mať HOCIJAKY variabilný symbol, ich soft to aj tak dával DORADU... takže ked sa naplní chlievik s nedoplatkami DPH, začne sa napĺňať chlievik s nedoplatkami dane zo záv. činnosti... nezávisle od toho, že som chcela priebežne posielať to aj to...
Kačena I.
15.08.05,06:02
.. a neporiadok majú asi na každom oddelení a na každom DÚ. Mne pri regisrácii jednej s.r.o. nezaškrtli platcu zo závislej činnosti a po pol roku ma naháňali. Najskôr, že je chyba v Prehľade, potom keď som tam prišla, už povedali, že prehľad vôbec nemajú, potom že možno majú, ale nenahratý..., Aby som išla na registratúru. Tam mi predstrčili novú prihlášku a samozrejme, že to bude s pokutou. Keď som chcela vidieť pôvodnu, dostala som odpoveď, že tá je už v archíve. Po dvoch dňoch mi volali a všetko dobre skončilo... Malá chybička se vloudila, nevideli X.
Susan
15.08.05,07:39
My mame podobny problem. DU nam poslal vyzvu na zaplatenie DPH s tym, ze odvolanie ma odkladny ucinok. Tak sme sa odvolali, ze sme ciastkovo uhradili DPH este pred dorucenim vyzvy. Na to nam telefonovali, ze aj napriek tomu uz dali exekucny prikaz do banky este pred zaslanim vyzvy, to znamena, ze odvolanie aj uhrada bola zbytocna, ze exekucny prikaz nemozu zrusit!!!! Takto funguju danove urady.
blcha
15.08.05,08:26
Mám pocit, že každý žije v inom štáte. Napríklad úhrada s nesprávnym VS (prípad podarených bratov) som mala aj ja. Ale žiadosť o preúčtovanie sumy nemôže podať ten, čo zle zaplatil (veď to by som si takto dávala pravidelne preúčtovávať peniaze z akejkoľvek firmy v meste), ale ten, za koho sa to zaplatilo ! Ak nie je ochotný spolupracovať, tak má skutočný platiteľ drahé poučenie do budúcnosti.
A druhý prípad - započítavanie daní v poradí, v akom prišli mi tiež celkom nesedí. Na rozlíšenie druhu dane jednoznačne slúži číslo účtu a KS. Jedna moja klientka používala na svoje preddavky omylom číslo účtu pre zamestnancov a potom sme museli dva dni sedieť na DÚ a každú platbu písomne vyžiadať preúčtovať na správne číslo účtu. Takže podľa mojej skúsenosti sa platby presne evidujú a uhrádza sa presne tá daň, ktorú ste zaplatili.
Čo sa mi ale na DÚ nepáči je, že niektorí moji klienti aj zamestnanci dostali oznam, že 2% daň pre rôzne nadácie nemohla byť odvedená, napríklad pre nesprávnu sumu. 2% z dane je presné číslo, takže nevieme, v čom presne bola chyba, chýba nám to poučenie do budúcnosti. Odvolať alebo doriešiť sa to , samozrejme, nedá. Zaujímavé však je, že to dostali iba tí, ktorí platili pomerne zaujímavú daň, ale to môže byť aj náhoda.
kacena
15.08.05,09:35
Naša firma má s D.Ú problém nasledovný: na základe podaného súhrného výkazu ešte za rok 2004 nám zistili , že zahraničná firma , ktorej sme tovar vyvážali nie je platca DPH. Povedali , že budeme musieť DPH dofaktúrovať a doplatiť pravdepodobne aj s nejakými penálmi. Šéf si to overoval v jednej slovenskej firmy , ktorá s nimi tiež obchoduje a oni vraveli , že tiež s tým mali u nich na D.Ú problémy , ale nakoniec sa zistilo , že tá firma predsa len platičom DPH je.