Rybar75
03.09.09,07:05
Dobry den prajem.

Hladal som okolo tejto témy už na porade, no nakolko mam trochu obavy,aby som si nevyrobil nejaké nepríjemnosti, tak sa opýtam tak nejak na mieru.

Som čerstvý živnostník. Platím si zatial odvody do ZP.

Rád by som si našiel ešte popri tejto živnosti riadne zamestnanie, nakolko mám tak trochu obavy či to ,ako mladá rodinka budeme finančne zvládat iba zo živnosti aspon kým sa to normálne rozbehne.

Ako postupovat pri uchadzaní sa o zamestnanie z pohladu týchto skutočností?

Budem sa uchadzat o zamestnanie s tým, že som SZCO a chcem u nich pracovat na trvalý pomer. Mozno to vyznie hlúpo no vyplýva z toho pre mna, alebo pre zamestnávatela nejaká nevýhoda? Su s tym nejake administrativne a personálne problemy? Treba niekde nieco potom ohlasovat z mojej strany Dú,alebo ZU ci poistovniam?

Alebo je to administrativne uplne v poriadku a ked ma zamestnavatel prijme do zamestnania, tak od toho momentu za mna zacína odvody platit zamestnávatel ?
Viem, ze je tam aj ista hranica prijmov, ktore ked presiahnem tak platim do ZP aj ja aj zamestnavatel.

Dakujem za odpoved a prajem uspesny den
VERONIKA6
03.09.09,05:09
Dobry den prajem.

Hladal som okolo tejto témy už na porade, no nakolko mam trochu obavy,aby som si nevyrobil nejaké nepríjemnosti, tak sa opýtam tak nejak na mieru.

Som čerstvý živnostník. Platím si zatial odvody do ZP.

Rád by som si našiel ešte popri tejto živnosti riadne zamestnanie, nakolko mám tak trochu obavy či to ,ako mladá rodinka budeme finančne zvládat iba zo živnosti aspon kým sa to normálne rozbehne.

Ako postupovat pri uchadzaní sa o zamestnanie z pohladu týchto skutočností?

Budem sa uchadzat o zamestnanie s tým, že som SZCO a chcem u nich pracovat na trvalý pomer. Mozno to vyznie hlúpo no vyplýva z toho pre mna, alebo pre zamestnávatela nejaká nevýhoda? Su s tym nejake administrativne a personálne problemy? Treba niekde nieco potom ohlasovat z mojej strany Dú,alebo ZU ci poistovniam?

Alebo je to administrativne uplne v poriadku a ked ma zamestnavatel prijme do zamestnania, tak od toho momentu za mna zacína odvody platit zamestnávatel ?
Viem, ze je tam aj ista hranica prijmov, ktore ked presiahnem tak platim do ZP aj ja aj zamestnavatel.

Dakujem za odpoved a prajem uspesny den
Pokiaľ si chceš živnosť ponechať, nič neodhlasuješ. Zamestnávateľ Ťa príjme do riadneho pracovného pomeru, prihlási do sociálky a zdravotnej poisť. Bude za Teba robiť riadne odvody. Akurát si budeš robiť sám ročné zúčtovanie dane a aj zdravotného poistenia.
Badko
03.09.09,05:12
Ja mám taký istý prípad som aj SZČO a zároveň aj zamestnanec. Nahlasovať sa nič nemusí pri pracovnom pomere to urobí zamestnávateľ. Odvody ako SZČO do ZP som prestala platiť ako som sa zamestnala a vysporiadam si to v ročnom zúčtovaní na budúci rok. Do SP uvidím či budem platiť podľa daňového priznania za rok 2009.
veronikasad
03.09.09,05:16
Rybar, ak budeš mať uzatvorenú pracovnú zmluvu, treba isť do zdravotnej poisťovne a zmeniť si vymeriavací základ /VZ/ pre platenie odvodov do zdravotnej poisťovne = určíš si VZ nula. Nemôžeš prestať platiť preddavky len na základe toho že si sa zamestnal a neoznámiš to prísl. ZP.
Badko
03.09.09,05:20
Ja som na ZP bola a tam mi povedali, že nič netreba meniť všetko sa vysporiada v ročnom zúčtovaní. Tak teraz neviem či ma zle informovali a lebo čo treba ešte robiť?
veronikasad
03.09.09,05:22
Ja som na ZP bola a tam mi povedali, že nič netreba meniť všetko sa vysporiada v ročnom zúčtovaní. Tak teraz neviem či ma zle informovali a lebo čo treba ešte robiť?
V RZZP sa to síce vysporiada, ale nemôžeš svojvolne prestať platiť preddavky bez nahlásenia zmeny VZ
Rybar75
03.09.09,05:23
Uff nečakal som tak bleskové odpovede :) Dakujem Vam pekne .
Zuctovanie pre ZP aj DP su mi jasné, ze to bude moja starost akurat s tymi odvodmi ma to trapilo a ci nie su este nejake dalsie uskalia tohoto vztahu SZCO a TPP.

Cize s tym nie je ziadny problem a akonahle sa zamestnam, len prestanem platit odvody do ZP co teraz odvadzam. Socialku momentalne zatial neplatim.

A ak by som nahodou ukoncil ten TPP, tak od toho momentu zase zacnem platit do ZP, ako SZCO.

Do socialky teda nemusim povinne aj ked zamestnavatel by za mna napriklad uz pol roka platil pocas trvania TPP.
Do socialky som alebo nie som povinny platit az buduci rok na zaklade prijmov na DP za tento rok.

Niekomu je to mozno jasne na prvy pohlad, no clovek co sa s tym nestretol sa radsej opyta, aby si nevyrobil zbytocne trable, len preto, ze sa pokusa prezit ;)

Velmi pekne Vam este raz dakujem

Pekny den
veronikasad
03.09.09,05:25
Rybár, nemôžeš prestať platiť odvody do ZP bez zmeny VZ !

ak tvoj príjem=tržby za rok 2009 presiahne 12-násobok min.mzdy, bez ohľadu na to že si zamestnaný, od 1.7.2010 budeš platiť odvody do sociálnej poisťovne.
Rybar75
03.09.09,05:27
Veronika dakujem aj Vám.. Medzitým ,ako som pisal ste mi odpovedali.
Jo, tak pre istotu sa v pripade zamestnania sa na TPP obratom zastavim s pracovnou zmluvou aj na ZP.

S tou socialkou je to potom OK, ked by som nahodou casom ukoncil TPP?
Ak by zamestnavatel zacal za mna platit a ja skoncim TPP nemusim uz pokracovat v platení?

Samozrejme ak naplnim podmienky prijmov tento rok tak uz od 1.7.2010 platim automaticky
veronikasad
03.09.09,05:30
Veronika dakujem aj Vám.. Medzitým ,ako som pisal ste mi odpovedali.
Jo, tak pre istotu sa v pripade zamestnania sa na TPP obratom zastavim s pracovnou zmluvou aj na ZP.

S tou socialkou je to potom OK, ked by som nahodou casom ukoncil TPP?
Ak by zamestnavatel zacal za mna platit a ja skoncim TPP nemusim uz pokracovat v platení aj ked prvy rok ako SZCO by som nemusel?
na platenie odvodov do SP nemá žiadny vplyv pracovný pomer u zamestnávateľa /iba ak by si zarábal vo výške max. vymer.základu/.
Živnostník platí odvody od 1.7. nasl. roku, ak jeho príjem za predch. kal. rok presiahne 12-násobok min.mzdy
Vyhnúť sa tomu dá /zatial/ ukončením živnosti tak, aby k 1.7. nebol SZČO /ukončiť pred 30.6. a po pár dňoch môže znovu obnoviť/.
Rybar75
03.09.09,05:35
Vdaka Veronika

Nejde mi ani tak o vyhybanie sa. Ak dosiahnem hranicu, tak platím.

Skor tak o to, ze sa teraz zamestnam a zamestnavatel zacne odvadzat aj do socialnej.

O mesiac ukoncim TPP a zostanem uz iba SZCO. Tak ci koli tomu mesiacu co uz zamestnavatel zacal za mna odvazdzat odvod do SP mi nevyplynie povinnost pokracovat aj ked normalne by som ako cerstvy zivnostník prvy rok nemusel.
Cize hocijak pre mna platí povinnost platit odvod do SP az 1.7.2010 ak mi vyjde na to príjem za tento rok.
veronikasad
03.09.09,05:37
Vdaka Veronika

Nejde mi ani tak o vyhybanie sa. Ak dosiahnem hranicu, tak platím.

Skor tak o to, ze sa teraz zamestnam a zamestnavatel zacne odvadzat aj do socialnej.

O mesiac ukoncim TPP a zostanem uz iba SZCO. Tak ci koli tomu mesiacu co uz zamestnavatel zacal za mna odvazdzat odvod do SP mi nevyplynie povinnost pokracovat aj ked normalne by som ako cerstvy zivnostník prvy rok nemusel.
Cize hocijak pre mna platí povinnost platit odvod do SP az 1.7.2010 ak mi vyjde na to príjem za tento rok.
Zamestnanie nemá vplyv na platenie / neplatenie odvodov do SP u živnostníka. Sledujú sa tržby.
Rybar75
03.09.09,05:41
super uz v tom mam jasnejsie.

a keby som presahoval trzbami limit cize by som si uz ako SZCO odvadzal aj odvody do SP, tak to odvadzame dvojmo?
Aj ja aj zamestnavatel?

To by som asi dostal dvojitý dochodok ak dozijem :)
Uff

Pripadne mi ešte vzišla otazka či sa potom pri posudzovaní povinnosti SZCO platit dalsí rok odvody do SP zratavaju príjmy z TPP aj prijmy ako SZCO, alebo ciste len prijmy SZCO?
veronikasad
03.09.09,06:00
super uz v tom mam jasnejsie.

a keby som presahoval trzbami limit cize by som si uz ako SZCO odvadzal aj odvody do SP, tak to odvadzame dvojmo?ano
Aj ja aj zamestnavatel?ano

To by som asi dostal dvojitý dochodok ak dozijem :)dvojitý nie, ale za toto obdobie budeš mať vyšší osobný mzdový bod. Ale dvojité môžeš mať nemocenské v prípade PN-ky.
Uff

Pripadne mi ešte vzišla otazka či sa potom pri posudzovaní povinnosti SZCO platit dalsí rok odvody do SP zratavaju príjmy z TPP aj prijmy ako SZCO, alebo ciste len prijmy SZCO? sleduje sa len výška príjmov= tržieb SZČO

odpoveď v texte
Rybar75
03.09.09,06:04
Dakujem pekne všetkým za odpovede, pomohlo ;)
Ice dive
29.09.09,17:04
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ako je to pri súbehu TPP a živnosti. Viac krát tu bolo spomenuté, že prvý rok sa odvody do SP neplatia, že tie sa platia až v najsledujúcom roku ak tržby zo živnosti presiahnu 12 násobok minimálnej mzdy. T.j. ak mám príjem zo zamestnania a v tomto si uplatňujem 12 násobok min. mzdy ako nezdaniteľnú časť a riadne všetky odvody odvádza zamestnávateľ a tržby zo živnosti mi nepresiahnu 12 nasobok min. mzdy tak neplatím odvody do SP? (do ZP na základe RZZP určite áno), alebo sa príjem zo živnosti sčíta s príjmom zo zamestnania a rozdiel medzi odvodmi zamestnavateľa a príjmom zo živnosti doplatím v budúcom roku do SP?
Ice dive
30.09.09,15:12
posúvam, nenájde sa nik kto by odpovedal?...

Ďakujem
Ice dive
30.09.09,15:14
posúvam, nenájde sa nik kto by odpoveda?

Ďakujem
veronikasad
30.09.09,15:18
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ako je to pri súbehu TPP a živnosti. Viac krát tu bolo spomenuté, že prvý rok sa odvody do SP neplatia, že tie sa platia až v najsledujúcom roku ak tržby zo živnosti presiahnu 12 násobok minimálnej mzdy. T.j. ak mám príjem zo zamestnania a v tomto si uplatňujem 12 násobok min. mzdy ako nezdaniteľnú časť a riadne všetky odvody odvádza zamestnávateľ a tržby zo živnosti mi nepresiahnu 12 nasobok min. mzdy tak neplatím odvody do SP? (do ZP na základe RZZP určite áno), alebo sa príjem zo živnosti sčíta s príjmom zo zamestnania a rozdiel medzi odvodmi zamestnavateľa a príjmom zo živnosti doplatím v budúcom roku do SP?
Pre registráciu povinného platitela odvodov do SP sa sledujú len príjmy = tržby zo živnosti. Ak presiahnu 12-násobok min.mzdy, stávaš sa povinným platitelom. Ak presiahneš stanovený príjem zo živnosti, výška odvodov závisí od tvojho základu dane z podnikania. (Výpočet mesačného vymer.základu = základ dane : 2 : počet mesiacov podnikania/ Vymeriavací základ však nebude nižší ako platná min.mzda.

U zamestnávatela si uplatňuješ nezd.časť základu dane, ktorá je v uplne inej čiastke ako 12-násobok min.mzdy.
maad
01.10.09,09:06
Nechcem otvárať novú tému a chcem poprosiť o radu robím výplaty a potrebujem vyrovnať doplatky, nedoplatky z ročn.zúčtovania zdravotného poistenia mám tu vykonané RZZP ale nerobila ho mzdárka ale dala ho urobiť v príslušnej zdravotnej poisťovni a teraz tu mám pred sebou tlačivo a je tu list TYP S v oddiel V. - výpočet poistného JE TU NEDOPLATOK 3,71 € a potom na liste SA v III.oddiel je nedoplatok 9,49 € ktorú sumu by som mala našemu zamestnancovi zraziť z výplaty som z toho dopletená poraďte mi prosím!!!Ešte podotýkam že je to zamestnanec ktorý má živnosť. Mala by som mu stiahnuť sumuza zamestnávateľa 9,49€? a tá druhá suma to je zo živnosti??? poraďte keď niekto viete prosíííííím!!!!!
anicka8030
01.10.09,15:39
Dobrý deň. Poradil by mi niekto ? Som SZČO a zamestnala som sa súčasne na polovičný úväzok/4 hod. denne/. Platím si len ZP , ktoré mám zaplatené do konca roka. Zamestnávateľ ma nahlásil na ZP a SP. Bude za mňa odvádzať odvody , alebo ja ? A ešte by som sa opýtala, na čo mám ešte nárok od zamestnávateľa, napr. dovolenka, stravné lístky a podobne. Vďaka !!!
veronikasad
01.10.09,16:12
Dobrý deň. Poradil by mi niekto ? Som SZČO a zamestnala som sa súčasne na polovičný úväzok/4 hod. denne/. Platím si len ZP , ktoré mám zaplatené do konca roka. Zamestnávateľ ma nahlásil na ZP a SP. Bude za mňa odvádzať odvody , alebo ja ? A ešte by som sa opýtala, na čo mám ešte nárok od zamestnávateľa, napr. dovolenka, stravné lístky a podobne. Vďaka !!!
Do 8 dní od vzniku prac.pomeru si môžeš v zdr.poisťovni zmeniť vymer.základ - nebudeš platiť z minima /41,37 EUR mesačne/, ale len sumu, ktorá ti vyšla z ročného zúčt. zdr.poistenia za predch.rok.
Nárok na stravný lístok ti nevzniká, lebo tvoja pracovná smena netrvá viac ako 4 hod. Máš nárok na dovolenku podľa počtu odprac.rokov - do 15 rokov je základná výmera dovolenky 4 kal. týždne. Ak do konca roka odpracuješ 60 dní, vznikne ti nárok za rok 2009 na 3/12 ročného nároku,
anicka8030
01.10.09,18:41
vďaka za odpoveď. Ale čo s tým zaplateným zdravotným odvodom, ktoré už mám uhradené až do decembra 2009 ?
Andyke
01.10.09,18:45
Na budúci rok budeš mať povinnosť urobiť RZZP za rok 2009 a tam sa to vysporiada. Keď si bola doteraz iba SZČO tak si bola povinná platiť zdravotné poistenie.
feron
06.10.09,08:14
Dá sa už teraz povedať, koľko bude 12-násobok minimálnej mzdy za rok 2009? NEmám prehľad, či už s tou min.mzdou pohli smerom hore alebo nie.
Katija
06.10.09,08:56
Dá sa už teraz povedať, koľko bude 12-násobok minimálnej mzdy za rok 2009? NEmám prehľad, či už s tou min.mzdou pohli smerom hore alebo nie.
:) To je snáď preklep. Predsa to už dávno vieme. Zaujíma ťa rok 2010?

S najvjväčšou pravdepodobnosťou bude schválená minimálna mzda pre rok 2010 v tej výške ako bola navrhnutá MPSVaR - 319,50 €
Čítaj: Minimálna mzda pôjde na vládu (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-38449050-tomanova-nema-jasno-minimalnu-mzdu-prerokuje-vlada)
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
anicka8030
18.10.09,14:30
Ja by som sa ešte chcela opýtať. Pracujem na polovičný úväzok na 4 hod. denne. Bol mi pridelený funkčný plat 200 €. Zamestnávateľ mi platí odvody do ZP a SP. Koľko mi zamestnávateľ stiahne za odvody ? Takže, koľko bude vlastne činiť môj plat ? A ešte by som sa opýtala asi mimo témy. Zamestnávateľ ma poslal na vstupnú prehliadku k lekárovi. Môžem ísť na ňu počas pracovnej doby , alebo akým spôsobom ? Vďaka za odpoveď !!!
mzdarka renca
18.10.09,15:00
Ja by som sa ešte chcela opýtať. Pracujem na polovičný úväzok na 4 hod. denne. Bol mi pridelený funkčný plat 200 €. Zamestnávateľ mi platí odvody do ZP a SP. Koľko mi zamestnávateľ stiahne za odvody ? Takže, koľko bude vlastne činiť môj plat ? A ešte by som sa opýtala asi mimo témy. Zamestnávateľ ma poslal na vstupnú prehliadku k lekárovi. Môžem ísť na ňu počas pracovnej doby , alebo akým spôsobom ? Vďaka za odpoveď !!!
Môžeš ísť počas prac. doby, ak sa nedá po nej. Lekár ti dá potvrdenie.
http://www.zervan.sk/indexN.php?idc=13&n=mzdova-kalkulacka-2009-euro
azla
23.10.09,17:23
:) To je snáď preklep. Predsa to už dávno vieme. Zaujíma ťa rok 2010?

S najvjväčšou pravdepodobnosťou bude schválená minimálna mzda pre rok 2010 v tej výške ako bola navrhnutá MPSVaR - 319,50 €
Čítaj: Minimálna mzda pôjde na vládu (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-38449050-tomanova-nema-jasno-minimalnu-mzdu-prerokuje-vlada)



VLÁDA: Schválila rast minimálnej mzdy od januára 2010 o 4,1 % na 307,70 eura

http://www.tasr.sk/25.axd?k=20091021TBB00260
Assea
04.11.09,05:00
Ahojte, chcela by som si len potvrdiť:

Je jedno či si nezdaniteľnú časť uplatním u zamestnávateľa alebo až v DP? (Zamestnanec + SZČO), teda či je jedno či podpíšem vyhlásenie u zamestnávateľa alebo to potom "zohľadním" pri podávaní daňového priznania?

Ja si myslím že áno, dôležité je tú položku uplatniť len 1x, ale pre istotu.... :)
Ejo
04.11.09,05:16
Nezdaniteľnú čiastku si uplatníš len u jedného zamestnávateľa. On ti potom dá potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ktoré potom spolu so živnosťou uvedieš v daňovom priznaní. V DP budeš zo zamestnania uvádzať iba základ dane a potom zo všetkých príjmov - základov dane /živnosť+závislá činnosť/ uplatníš si nezdaniteľnú čiastku.
Assea
04.11.09,05:26
Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala" :)

Ďakujem
misurka
04.11.09,06:06
Môžeš aj nepodpísať, len potom rátaj s vyššou mesačnou daňovou povinnosťou, ale zase na druhej strane v podanom DP bude daňová povinnosť nižšia.


Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala" :)

Ďakujem
babi2
04.11.09,06:07
Dík Ejo, toto viem, len či môžem u zamestnávateľa "nepodpísať" vyhlásenie, teda budem mesačne platiť zo ZČ vyššie dane, ale potom pri DP mi vyjde nižšia povinnosť k doplateniu - dúfam že som to "nepomotala" :)

Ďakujem
Áno, nemusíš si ju uplatniť u zamestnávateľa a uplatníš si ju pri podaní DP
milanr
09.11.09,06:52
Prijali sme zamestnanca na hlavný PP, ktorý je súčasne SZČO. Môže si od 11/2009 začať u nás uplatňovať NČZD a DB na deti pri podpísanom Vyhlásení ? Alebo Vyhlásenie nepodpíše a všetko si dorovná v rámci DP ? Predpokladám, že to je na rozhodnutí ZC, ktorú možnosť si zvolí. Môže si to rozdeliť napr. NČZD si začne uplatňovať u nás, ale DB na deti si uplatní až v DP (resp.opačne) ? Ďakujem.
veronikasad
09.11.09,07:06
Prijali sme zamestnanca na hlavný PP, ktorý je súčasne SZČO. Môže si od 11/2009 začať u nás uplatňovať NČZD a DB na deti pri podpísanom Vyhlásení ? Alebo Vyhlásenie nepodpíše a všetko si dorovná v rámci DP ? Predpokladám, že to je na rozhodnutí ZC, ktorú možnosť si zvolí. Môže si to rozdeliť napr. NČZD si začne uplatňovať u nás, ale DB na deti si uplatní až v DP (resp.opačne) ? Ďakujem.
Ak mu zo živnosti vychádza strata alebo nesplňa podmienku príjmu zo živnosti, je lepšie ak podpíše Vyhlásenie u vás a uplatní si DB aspoň za 11 a 12/09.
Ak by bol v zisku DB za 01-10/09 si vyžiada cez DP typu B.
sybila3
27.02.10,13:22
začala som robiť účto szčo, ktorý je aj zamestnanec, konečne som mu dala dohoromady účto, teraz chcem dať do poriadku jeho odvody, on zo živnosti neplatí ani do ZP -ani RZZP mu nikto nerobil, ani do sociálky. Daňové za r. 2008 som mu nerobila, ale výpis do sociálky som poslala. Zo zamestnania mu platí odvody zamestnávateľ, ale mal by si platiť aj do SP aj ZP, on neplatí nič. Takže ako sa z toho vysomáriť a dať mu to dohromady?