ondrejvla
14.08.05,17:40
Poraďáci,xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
bepo
14.08.05,15:42
Žiadalo by sa s tým trochu pohrať- vypustiť zbytočné medzery a hlavne zviditeľniť text na čierno
babenko1
14.08.05,15:47
alebo to prilepiť ako prílohu.. nech si to vedia ľudia stiahnuť...
babenko1
14.08.05,15:53
Vlasti.. a kde si to našla? Ináč dobrý nápad.. lebo tie hrubky mi tiež očká kolú, hlavne keď niekto napíše ..." chcelo sa my"... tak... tak... jaaaj..
durisovad
14.08.05,16:08
Vlasticka, vyyyyyborny napad. Ale obavam sa, ze ti, ktori robia najviac chyb, sa z tvojho kurzu poucia malo. Ja myslim, ze najlepsie sa cloveku dostane pravopis pod kozu, ked hodne cita. Potom to uz ma v oku a neda mu, aby nechal napisanu nejaku pravopisnu sprostost. Ale tvoj napad velmi ocenujem. Aj ja si rada zopakujem teoriu.
babenko1
14.08.05,16:40
ale občas sa mi zastavuje rozum nad zmenami..napr. distribútor.. zmenili na distributér.. no aký to má význam? a takýchto hlúposti sa v poslednej dobe vypľulo nejak priveľa...
maturantka
14.08.05,16:55
No, Vlasti, kam Ty na to chodíš... Je fakt, že človek, keď odmaturuje, myslí si, že slovenský pravopis nemôže predsa zabudnúť, ale opak je pravdou. Opakovanie je matka múdrosti. Sama niekedy hľadám v Pravidlách také veci... Napríklad naposledy som potrebovala zistiť, ako sa píše:

s niektorími kolegami alebo s niektorými kolegami.

Vieš to rozriešiť? Ja som to nakoniec nahradila iným slovom. Mýli ma ten plurál.
Ďakujem.
Pepa
14.08.05,17:13
Vlasticka, vyyyyyborny napad. Ale obavam sa, ze ti, ktori robia najviac chyb, sa z tvojho kurzu poucia malo. Ja myslim, ze najlepsie sa cloveku dostane pravopis pod kozu, ked hodne cita. Potom to uz ma v oku a neda mu, aby nechal napisanu nejaku pravopisnu sprostost. Ale tvoj napad velmi ocenujem. Aj ja si rada zopakujem teoriu.
Súhlasím, pravopis sa učí na ZŠ asi od tretieho ročníka. Ak sa to na niekoho "nestihlo" nalepiť za "pár" rokov a dokáže "vyplodiť" také hrúbky s akými sa tu stretávame dávam "tomuto" malú šancu a som presvedčená o tom, že s hrúbkami sa tu budeme stretávať naďalej. Ale je to naozaj veľmi dobrý nápad - tie www stránky som si pridala medzi obľúbené a budú pomáhať mojej dcérke. Ďakujem Vlastička.
Paula
14.08.05,17:24
Vlasti, posielam Ti veľké ďakujem :) za založenie témy.
Malé P.S.: Škoda, že národ čoraz menej číta knihy (nemám na mysli odbornú literatúru), gramatika by mu dlhšie v pamäti zostala.
Hlinkovx
14.08.05,17:47
Nemám nič proti tejto téme, je to pekné.... ale uvedomte si, že nie všetci sú tu Slováci resp. nie všetci chodili do slovenských škôl, ale sú tu predovšetkým ľudia, ktorí potrebujú pomôcť resp. chcú poradiť...takže skúsme byť tak trošku tolerantnejší

mne osobne sa tiež stane, že niečo v rýchlosti napíšem, neprekontrolujem si to riadne, pretože robím 5 vecí naraz a chcem len rýchlo na niektorú tému zareagovať..jasné...keď prídem na chybu...tak sa to snažím si opraviť...ale veľa ľudí nie je technicky tak zdatných, že si vedia svoj príspevok aj opraviť....
kukučka
14.08.05,18:40
mne osobne sa tiež stane, že niečo v rýchlosti napíšem, neprekontrolujem si to riadne, pretože robím 5 vecí naraz a chcem len rýchlo na niektorú tému zareagovať..jasné...keď prídem na chybu...tak sa to snažím si opraviť...ale veľa ľudí nie je technicky tak zdatných, že si vedia svoj príspevok aj opraviť....Vlasta tu hovorí o pravopise a nie o preklepoch, tie sa pritrafia, na to nám slúži kolónka prezrieť si text.
Možno sú niektorí roztržití, alebo majú trému, keď robia chyby aj v názve témy.
amelia
14.08.05,18:48
Ja si tiež myslím, že pravopis by mal byť úplnou samozrejmosťou, žial/žiaľ-no, teraz čo spravím...často je nepochopiteľné aké chyby narobíme, ale myslím, že tí čo ich robia najviac, aj tak nebudú skúmať správnosť svojich výtvorov.Proste asi ani netušia.Keď niekto napíše "pomôžte my", tak som si istá, že mu už nepomôže nič :D.
Hlinkovx
14.08.05,18:48
citujem tvoje slová:" len ja mám vždy problém ísť radiť tam, kde je veľa "hrubiek"! No potom sa premôžem a vždy pri tom rozmýšľam, ako to aspoň trošku zmeniť."

tu nejde o to či poradíš, alebo neporadíš - ja keď chcem a viem...poradím bez zbytočných poznámok - a to tu trošku vymizlo -

tu ide o to..že som chcela poukázať na problém z inej strany...že nie všetci sú tu Slováci .....tak isto ako nie všetci sú tu zdatní v oblasti PC, daní, miezd , účtovníctva, gramatiky a podobne..... keby sme všetci dokonalí, tak porada nemusí existovať...
jednoducho podľa mňa ide o to na tejto stránke...aby sme si poradili navzájom, bez zbytočných poznámok typu /tam sa píše také Y I viď. napr. poznámka tvojho vnuka resp. iných členov porady o štábnej kultúre a podobne.../
ako som už povedala...trošku pochopenia od nás všetkých to chce a menej osočovania
Hlinkovx
14.08.05,18:52
aj tak nebudú skúmať správnosť svojich výtvorov.Proste asi ani netušia.Keď niekto napíše "pomôžte my", tak som si istá, že mu už nepomôže nič :D.veď práve...že to nebudú skúmať, pretože si myslia, že píšu dobre....
takže sa môžeme zaobísť bez narážok
DanielaSL
14.08.05,19:12
Tiež som toho názoru , že v administratíve je hanbou , keď človek neovláda dobre pravopis. Ale porada je myslím od toho , aby poradila v iných problémoch. A tu už myslím sa treba pozrieť na ten ktorý problém a povzniesť sa nad to , či dotyčný písal s chybami , alebo nie.
kukučka
14.08.05,19:49
No ja mám pocit, že ty si nepochopila, o čo v tejto téme ide, resp. máš pocit, že tu ide o osočovanie, a to som touto témou skutočne nechcela dosiahnuť.
Alebo je to tým, že ak niekto chce niečo očierniť, tak sa mu to s vypätím všetkých síl podarí.
No ale čo už! Nenadarmo sa hovorí, - čistému je všetko čisté!
Každý tu má právo napísať svoj názor a naozaj netreba prchko reagovať, nekazme si pekné vzťahy a pekný večer a neberme všetko osobne.
Vlasti, jedna vec je radiť a druhá poučovať. A to čo si napísala, sa mi zdá prisilné...
Návštevu Tvojho vnúčika som prijala s humorom ako príjemné rozptýlenie, len mu nič nezakazuj.
Myslím si že pravopis ovládam, ale nie vždy som si istá kde patrí čiarka. Prosím nájdi niečo a prilep, ďakujem dopredu.
Pekný večer všetkým
.
Paula
14.08.05,19:59
...........
Hlinkovx
14.08.05,20:03
Vlasti...neviem...čo by som ti mala na to odpísať....

nemyslela som priamo v tejto téme...myslím to globálne...beriem Poradu ako celok
ale touto témou si ma naviedla na to....ako to na porade teraz vyzerá....
nie je to už to, čo bývalo...každý máme svoje chyby ...nikto nie je naj...
keby áno...porada by nemusela fungovať.....

jasne som napísala...že som chcela...aby tu bol aj pohľad z inej strany....a aby sa tu tak nedbalo na gramatiku .....pretože nie všetci jednoducho sú v tej oblasti doma....
a môj názor je...že si tu máme radiť ...a nie sa kritizovať, ako kto píše a osočovať a urážať sa navzájom...
kukučka
14.08.05,20:21
Paula ma zase predbehla! Ešte raz pokoj a pekný večer všetkým!
durisovad
14.08.05,20:26
Ospravedlňujem sa za založenie témy, požiadala som Richarda o jej vymazanie.

No najviac ma mrzí to, že sa tu zamotal môj vnuk. No ale čo už, stalo sa. Prepáčte.Ospravedlnovanie vobec nie je na mieste (alebo namieste?). A vymazavanie uz von-koncom nie.
A ze sa zamotal vnucik, ved to nie je na urazku nikomu, ja by som bola na take potomstvo tiez hrda.
Moja vnucka, aj napriek tomu, ze je madarskej narodnosti, vie vsetky sloky slovenskej hymny, na toto som zasa ja hrda. Ja ich neviem, ale mam pre to ospravedlnenie, ze som narodnosti ceskej. Moj muz je Slovak ako repa a ked to vnucka zacala recitovat, pozeral na nu cely vyjaveny, tiez nevedel.
durisovad
14.08.05,20:51
Ja si myslim, ze mudry clovek je rad, ak sa moze nieco nove naucit. Ved cim viac vieme, tym viac zistujeme, ze je toho este velmi vela, co nevieme. Znalost pravopisu zeme, v ktorej zijeme, je elementarna slusnost, ak uz nechceme uznat, ze sa sami dehonestujeme neznalostou.
durisovad
14.08.05,20:53
A nevypadol tu jeden prispevok? Zda sa mi, ze po mojom prispevku c.33 tu nieco bolo, co bolo trochu osobne.
Hlinkovx
14.08.05,21:03
A nevypadol tu jeden prispevok? Zda sa mi, ze po mojom prispevku c.33 tu nieco bolo, co bolo trochu osobne.škoda ..že už je ten príspevok vymazaný....ale znenie bolo toto...
"No ja som si tuto temu precitala celu a mam pocit, ze od Hlinkovx, je to obycajna zavist. Alebo zabomysia vojna. Mne osobne pani Vlasta velmi pomohla a myslim si, ze touto temou pomoze aj inym."
čo jej mám závidieť???? ale oki...nechám Vám túto tému tak....bavte sa ďalej ...
durisovad
14.08.05,21:14
Mila Silvia, myslim, ze je skoda, ze si sa urazila. Vsetci mame v niecom medzery a nie je ich malo. Ale je skoda sa nepoucit a robit chyby dalej. Ja som vdacna, ak ma niekto v dobrom umysle napravi na spravnu cestu. Stalo sa mi uz aj to, ze moju chybu vyuzili na moju skodu. A tu (na Porade) nic take nehrozi.
Hlinkovx
14.08.05,21:23
Ja som sa neurazila....ale je to presne tak...ako som napísala...niekto napíše iný názor...a už je : "to obyčajná závisť, žabomyšie vojny, čistému je všetko čisté!"
presne o tomto bol môj príspevok predtým....ak si niekto vybral z toho niečo iné....tak je to jeho vec ...
ak si myslíš...že sa niekto naučí pravopis...tak je to super....ale ak to nepodchytí v škole...tak už teraz ťažko.....
petra:-)
14.08.05,21:45
Myslím, že tu ani tak nejde už o pravopis, ale o to, že na porade od februára 2005 niektorí členovia porady neradia, ale poučujú. Tiež sa mi nepáčia poznámky typu "ťažko mi je radiť, keď vidím tie hrubky". Ak je niekomu ťažko, tak nech neradí a neosobuje si z titulu veku, alebo svojich bohatých vedomostí a skúseností právo poučovať a mentorovať. Hlinkovx má pravdu v tom, že porada už nie je to čo bývala, a že sa niečo odtiaľto vytratilo. Aj preto som navrhovala doplniť etiketu porady o pravidlo č. 10
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886&page=1&highlight=etiketa
nakoľko ma mrzeli odpovede typu : TO NEMYSLÝŠ VÁŽNE!!!!!, ....a.t.ď.
Na porade voľakedy platilo pravidlo, že sme odpovedali pýtajúcemu sa na to čo sa pýta a to slušne, a bez narážok na jeho "chabé vedomosti z oblasti účtovníctva a daní" a teraz dokonca gramatiky.

Je milé od ondrejvla, že si dala námahu a založila túto tému o gramatike, verím že mnohým pomôže. Myslím však, že viacerí by ocenili viac taktu pri zakladaní témy (a zrejme práve o toto išlo aj Hlinkovx). Téma sa dala založiť a bez zbytočných narážok, ktoré mohli byť pre niekoho aj urážlivé.

Aj tak je Porada SUPER - lebo je tu stále veľa super poraďákov.
Lúčim sa s heslom: Všetkým radím - nikoho nepoučujem!
:)
bepo
15.08.05,05:07
Vlasta-vnukovi nič nezakazuj,prispieva ako vie.
A ostatní píšu gramaticky tak ako vedie,nerobia to naschvál a nesnažia sa niekoho nahnevať.To sa však môže stať ak im to budeš vyčítať.Tí čo to potrebujú k práci tak to vedia inak vyletia z práce.
hron
15.08.05,05:50
Nemám nič proti tejto téme, je to pekné.... ale uvedomte si, že nie všetci sú tu Slováci resp. nie všetci chodili do slovenských škôl, ale sú tu predovšetkým ľudia, ktorí potrebujú pomôcť resp. chcú poradiť...takže skúsme byť tak trošku tolerantnejší

mne osobne sa tiež stane, že niečo v rýchlosti napíšem, neprekontrolujem si to riadne, pretože robím 5 vecí naraz a chcem len rýchlo na niektorú tému zareagovať..jasné...keď prídem na chybu...tak sa to snažím si opraviť...ale veľa ľudí nie je technicky tak zdatných, že si vedia svoj príspevok aj opraviť....
Tak, tak, aj ja. Ale zato vyhovorka je to vynikajuca. Ja to chcem len rycho naklepat :-).
hron
15.08.05,05:58
nakoľko ma mrzeli odpovede typu : TO NEMYSLÝŠ VÁŽNE!!!!!, ....a.t.ď.

Aj tak je Porada SUPER - lebo je tu stále veľa super poraďákov.
Lúčim sa s heslom: Všetkým radím - nikoho nepoučujem!
:)Eeee, az na to Y s dlznom sa priznavam pod hrozbou umucenia ale len
k "TO VAZNE?" . Na moje ospravedlnenie sluzi skutocnost, ze mnoho
zakonov sa vobec neriadi elementarnou logikou, a na mnoho ...ehm
clovak nie si je isty, ci sa mu sniva, a ci nie.
Tot ajla, v sobotnom SME bol narek nestastnika, ze musi doplacat za "dobrovolne" clenstvo v SP, lebo sa mu stalo, ze uz musel byt povinnym clenom, noa zaratali mu to dvojmo.
Ked to napisem ja, inymi slovami, hoci bez chyb, tak nik nerozumie :-)
Takze este raz ( uz piatym rokom) Povinnost "prehadzovania" medzi povinnym a dobrovolnym clenstvom v SP je zverstvo najvyssieho rangu. Na to staci jeden jediny bitik, dokonca ani len ten nie, staci jednoducha komparacia. A nie celodenne zabijanie casu nejakymi poondenymi (je to spisovne?) formularmi.
bea
15.08.05,05:59
Keď by niekto chcel viac k slovenčine, veľmi dobrá je stránka:

http://www.slovina.szm.sk/ .

Je tam všetko, napr. aj jazykový korektor slov. jazyka.
Heni
15.08.05,06:27
no, pravdupovediac, tu nám ide o dobrú radu... o rýchlu radu... a preto napríklad ja tú gramatickú a pravopisnú stránku až tak nevnímam...
či sa to už niekde hemží chybami, či výkričníkmi, či (ako u mňa) bodkami...
kto prispieva sem do Porady napríklad receptami, môže byť dobrý kuchár, mať super vyskúšané recepty a nebudem sa zaoberať jeho gramatikou, keď v inom je dobrý...:rolleyes:
EPk
15.08.05,06:42
Ja využívam www.slex.sk. je tam on-line slovník, ktorý zdarne využívame aj pri hre "Scrable".
jess
15.08.05,07:43
ja som z tých, čo keď prečítajú príspevok "prehltnú" prípadné chyby, aj keď mi to oči kole, ale tiež nie som dokonalá a myslím si, že nikto nie je dokonalý........áno, táto stránka je o účtovných radách a nie o gramatických, a preto by sme sa nad takými poznámkami v príspevkoch ako "nauč sa pravopis ! a pod." mali zamyslieť, prv než také niečo napíšeme...tiež robím 5 vecí naraz a nemám čas si spätne prečítať príspevok, prípadne vyhľadať chyby pomocou knižky Slov.pravopisu, aby bol môj príspevok DOKONALÝ !......takže poprosím Vás všetkých skúsme sa naučiť "PREHĹTAŤ" prípadné gramatické chyby na tejto stránke !

...... iné je to v takých profesiách, napr. pri tvorbe www stránok alebo, ak mi napíše e-mail človek z oddelenia starostlivosti o zákazníka z veľkej firmy a v dvoch vetách, ktoré mi napíše sú 3 hrubky, tak si poviem, že na takom poste nemá čo robiť alebo, nech sa o zákazníkov stará len telefonicky..............

.....Vlasta urobila kus roboty, keď si dala tú námahu a vyhľadala tie stránky o slovenčine....vďaka, stiahla som si ich do PC a pomôže mojej dcére a synovi pri učení a veru niekedy aj mne........myslím si, že to je tiež jedna z TÉM a bolo by ju škoda vymazávať ..... ak niekto má záujem sa podučiť slovenčinu, tak tak aj urobí a keď mu je to jedno, tak túto tému a Vlastinu snahu odignoruje

Prajem všetkým pekný deň ! .....a viac tolerancie :)
Naile
15.08.05,13:13
Bohužiaľ neštudovala som slovenčinu ani jednu jedinú hodinu. Ak by som sa bála urobiť chýbu v ústnom alebo písomnom prejave, tak by som sa nedopracovala do tej veľmi dobrej pracovnéj pozície, ktorú mám vďaka svojej výsokej kvalifikácie.
Moja rada znie: nebojte sa vyjadrovať s chýbami, horšie je mlčať.
IMHO do Porady nepatrí opráva gramatických chýb, patrí sem len vyjadrenie svojho názoru na odbornú tému, s ktorým ostatné môžú súhlasiť alebo nie, je to ich vec.
Porada tým je dobrá, že verejná, dostupná, slobodná a necenzúrovaná. Ak začne úzký krúžok presadzovať svoje "morésy", hoci dobre mienené, ostatní postupne odpadnu.
amelia
15.08.05,14:28
Inak, naostatok, ako to tu čítam, by som bola radšej, keby som pri mojom pracovnom zaradení mala viac znalostí z ekonomiky, práva, v neposl.rade aj z účtovníctva, a možno by som upustila zo svojich znalostí gramatiky(tak trošičku) ;)
michaela25
15.08.05,16:03
A čo keby bola pri písaní príspevkov pridaná možnosť kontrolovať pravopis a gramatiku tak ako je to vo worde a potom by si každý mohol zvoliť či takúto nápovedu použije, ja tak píšem bežne.
bienekova
15.08.05,17:07
Máte pravdu, malo by to tu byť. Predsa nie je našou povinnosťou vedieť pravopis, však? A načo, keď Word za nás všetko urobí, však na úrady píšeme tak, že si to dáme skontrolovať. Tak načo sa mordovať. Ja využívam techniku, a keď čosi mi nie je jasné, vezmem opraviť mame.
durisovad
15.08.05,17:18
Máte pravdu, malo by to tu byť. Predsa nie je našou povinnosťou vedieť pravopis, však? A načo, keď Word za nás všetko urobí, však na úrady píšeme tak, že si to dáme skontrolovať. Tak načo sa mordovať. Ja využívam techniku, a keď čosi mi nie je jasné, vezmem opraviť mame.A co ak nebude pocitac k dispozicii? A ked mama nebude mat cas? Tak nebudeme pisat?
kukučka
15.08.05,17:45
Ovládať spisovný jazyk a teda aj pravopis na slušnej úrovni by malo byť samozrejmosťou, najmä ak máme maturity, že? :) Výnimku dávame rodeným antitalentom, ktorí to napriek snahe nedokážu...
eviketa
15.08.05,18:01
Ľudkovia moji, nebola som pre prac.záležitosti na Porade dlhšie a keď to tu čítam, začína mi rozum stáť. Ja sa tu chcem radiť a nie sa starať o to, kto čo ako napíše, či gramaticky správne a pod., veď hanbiť ( a teraz ani ja neviem-m či n ?) by sa mal on a ja ak viem mu odpoviem a sme spokojní obaja. Načo to ďalej rozoberať, život ide ďalej aj s nesprávnym Y. Za to sa mu pokuta na porade nedá, ale ak urobí účtovnú či daňovú chybu, za to už asi áno, a tam treba pomáhať. Ak mi dá klient výstup z ERP a tam má VYZITKY , tak mu to nezúčtujem ? Veď on má problém, nie ja, ak viem kde tu tržbu zaúčtovať.
Ja sa veľmi hnevám na svoje deti pre gramatiku a tŕpla som pre syna na maturite a na jaho príklade viem, že keď píše bežný lístok, tak urobí chýb ako maku, lebo rozmýšľa nad obsahom a nie nad gramatikou, ale na maturite, (kde musel zapnúť aj gramatickú časť mozgu) napísal najlepšiu písomku a zmaturoval najlepšie z ročníka a tak to je asi aj s ľudmi na porade, nemyslím na gramatiku, ale na problém.
Ja myslí, že všade platí " ži a nechaj žiť!" a kašlite na tieto hlúposti . Uzavrime túto tému a nebuďme ako malé deti na piesočku.
petra:-)
15.08.05,18:39
Ovládať spisovný jazyk a teda aj pravopis na slušnej úrovni by malo byť samozrejmosťou, najmä ak máme maturity, že? :) Výnimku dávame rodeným antitalentom, ktorí to napriek snahe nedokážu...

Stlačila som súhlas s príspevkom, ale súhlasím len s prvou časťou prvej vety:
"Ovládať spisovný jazyk a teda aj pravopis na slušnej úrovni by malo byť samozrejmosťou" a keď som už začala, tak doplním svoj názor.

Ale hodnota človeka sa predsa nemeria podľa vzdelania a znalosti pravopisu.
Aj človek, ktorý neovláda gramatiku si zasluhuje úctu a slušné jednanie (a nepotrebuje na to udelenie výnimky). ...možno má stokrát väčšie srdce a je pre svoje okolie väčším prínosom ako necitlivý vzdelanec.

Nebuďme Homo homus lupus. :)

Peace :cool:
DanielaSL
15.08.05,18:59
No povedali sme si svoj názor na túto tému , tak ja myslím , že je načase ju uzatvoriť a ako tu už niekde bolo povedané - buďme tolerantní a v prvom rade tu pomáhajme v inom.
kukučka
15.08.05,19:10
pre Petru: vyjadrila som svoj názor na ovládanie pravopisu. Nič viac a nič menej.
petra:-)
15.08.05,19:29
kukučka, veď ja som tiež len vyjadrila svoj názor. A ani by som nebola, len som omylom stlačila súhlas, tak som to doplnila. Veď v podstate s Tebou súhlasím :), len som doplnila svoje pocity :o
Tak ešte raz PEACE :cool:
Bionda
16.08.05,06:39
Jeden názor: Myslím si že schvaľovatelia spisovnej slovenčiny to aj tak príliš skomplikovali, tými i a y... gro sveta nerozlišuje tieto rozdiely a naozaj tvrdé -y píše len v cudzích slovách, tiež súhlasím že nie je lepší človek ten, čo používa cudziu terminológiu a je absolútne netolerantný a od podstaty zlý človek ako ten čo je síce simplexný a nikdy nebude vedieť že v prvej osobe mn. čísla v mužskom rode píšeme mäkké -i, ale je to človek, ktorý vám dá aj srdce na dlani .....
záver... náš jazyk je dosť komplikovaný, naozaj je pekné ak všetci budeme písať spisovne a gramaticky správne ... ale naozaj musíme byť tolerantní....