alchstuip
03.09.09,08:04
Dobry den,

chcel by som sa spytat, ci tu ma niekto skusenosti s veternymi cerpadlami. Kedze potrebujeme prevzdusnovat taky mensi rybnik (zhruba 10x20m) a neradi by sme to cely cas hnali elektrickym cerpadlom, uvazujeme o vodnej pumpe, ktora by sa dala pouzit na precerpavanie vody a aj na zavlahu prilahleho pozemku.
Na nete som nasiel zatial len ponuku pana Durika veternecerpadla.sk, ale zial uz nema v ponuke mensie (a lacnejsie) modely, len MW 2000, ktore nam nevyhovuje ani cenou ani vykonom - je predimenzovane.

Ak by niekto z vas mal nejake skusenosti, navody, postrehy o thejto problematike, prosim poradte.

Dakujem
alchstuip
08.09.09,13:06
ani sa mi verit nechce, ze tomuto ekologickemu sposobu cerpania vody tu este niekto nepodlahol.... asi maju vsetci nejaku lacnu elektrinu.... :-)
millanos
08.09.09,13:34
Dobry den,

chcel by som sa spytat, ci tu ma niekto skusenosti s veternymi cerpadlami. Kedze potrebujeme prevzdusnovat taky mensi rybnik (zhruba 10x20m) a neradi by sme to cely cas hnali elektrickym cerpadlom, uvazujeme o vodnej pumpe, ktora by sa dala pouzit na precerpavanie vody a aj na zavlahu prilahleho pozemku.
Na nete som nasiel zatial len ponuku pana Durika veternecerpadla.sk, ale zial uz nema v ponuke mensie (a lacnejsie) modely, len MW 2000, ktore nam nevyhovuje ani cenou ani vykonom - je predimenzovane.

Ak by niekto z vas mal nejake skusenosti, navody, postrehy o thejto problematike, prosim poradte.

Dakujem

Ak je rybnik prietočný, skús bezpohonové vodné čerpadlo (trkač).
alchstuip
09.09.09,08:36
praveze, rybnik nieje prietocny, je to vlastne iba jama hlboka asi 4 metre o rozmeroch 10 x 20 metrov, nema pritok a zatial ani odtok, preto uvazujem o nejakom sposoben cirkulacie vody
Hlbka vody je momentalne niekde okolo 2,5 metra
bridlo
27.11.09,08:47
Skúste :
pán Ďurík ponúka aj menej výkonné varianty
v adrese doplňte /millscennik. html
alebo p Floriš na sweb.cz
lacnejšie som už nič iné nenašiel
alchstuip
15.04.10,13:11
Rad by som trochu obnovil tuto temu, S panom Durikom aj Florisom som uz komunikoval, ale to co ponukaju je pre nase potreby trosku predimenzovane... do 500l/h sa mi zda zbytocne moc.

Nema niekto nejaky jednoduchsi napad, pripadne planik na nieco mensie?
pompilio
17.07.10,12:51
Dobry den,

Tato tema ma zaujala. Taktiez mam v plane vyrobit si nieco podobne na zavlazovanie. Nasiel som na internete par zaujimavych liniek:


Schema principu fungovania:
en.wikipedia.org/wiki/File:Low_cost_wind_pump.JPG
commons.wikimedia.org/wiki/File:Rotary_to_linear_motion_conversion_eccentric. JPG
sk.wikipedia.org/wiki/Membr%C3%A1nov%C3%A9_%C4%8Derpadlo

Lacna varianta membranoveho cerpadla, ktora by sa snad dala pouzit:
pixmania.sk/sk/sk/2935735/art/pixmania/pumpa.html?srcid=7705&Partenaire=Pricemania&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk16czROemd6OzEyNzkzNzM3MzA7UGFydGVuYW lyZT1QcmljZW1hbmlhJkNvZGVQcm9tbz1vdWk=

reoamos.sk/eshop/ssr/Sudova-pumpa-membranova-plastova.html?cat=0&pn=1547

Video s jednou realizaciou:
youtube.com/watch?v=pAdUmDDt-YI&NR=1
dobrocani
04.02.12,16:22
tebe sa zda vykon 500l/hodina moc vysoky? Ved vietor nefuka 24 hodin denne a navyse ja mam v trinastarovej zahrade cerpadlo s minutovym vykonom okolo 100l/hodinu co jest 6000l/hodina(ak by to aj slo len s 50 percentnou ucinnostou mame to 3000l/hodina). Počas leta polievam v priemere 2-3 hodiny denne. Veterne cerpadlo by muselo fungovať cely den, aby dodalo to iste množstvo vody. Navyše to veterne cerpadlo sa da mechanicky odpojit, takže neviem, preco sa ti zda priliz velke
alchstuip
09.02.12,08:46
Zda sa mi to prilis velke preto, ze primarny ucel ma byt cerenie vody v rybniku, aby sa trochu okyslicovala.... Pravdupovediac, tie veterne cerpadla su aj pekne drahe.
Ale uz sme to vyriesili lacnym riesenim z ciny, male cerpadlo + solarny panel. Na jesen fungovalo, teraz je odlozene, na jar snad znova zafunguje
saralulu1
08.04.14,10:38
Dobrý deň, mohli by ste upresniť to riešenie s malým čepadlom a solárnym panelom? Kde to môžem nájsť? Funguje to Vaše ešte? Vďaka.
alchstuip
08.04.14,12:42
Dobry den, mozem to upresnit. Staci si na deal extreme (dx.com) zadat vyhladavat Solar water pump a vybrat si. Pripadne skusit amazon.de a podobne, len preboha nekupovat nic z nasich uzasne predrazenych zahradnojazierkovych e-shopov, kde su schopni predat to iste co v nemecku za dvojnasobnu sumu.
Ale k veci, mame male cerpadlo s malym solarnym panelom, bez akumulatora. ed svieti slnko, voda tecie, ked nesvieti, netecie.
Kedze nemame igelitove jazierko, ale klasicky nevyfoliovany rybnik, treba cerpadlo obcas vycistit. Inak zatial funguje dobre. Kedze ale teraz zasa vymyslam nieco nove, tak by sa mi hodilo aj nieco vacsie, mozno znova zacnem uvazovat o tom veternom, co sa mi povodne zdalo predimenzovane.....