janapill
03.09.09,08:46
Ahojte,
prosím Vás nepamätáte sa? Ak mi v daň. priznaní FO za rok 2007 vyšla daň 49115.-sk vznikla mi povinnosť platiť preddavky na rok 2008? Lebo doteraz som si bola istá, že nie, že až od 50000.-sk ale z DU prišla výzva, že máme tam nedoplatok a keď som včera to zisťovala na Du že aký, tak sme sa dopátrali že je to preddavok z DP r.2007, ale mne sa to akosi nezdá. Neporadíte mi prosím?
Ďakujem
Tweety
03.09.09,06:47
Ahojte,
prosím Vás nepamätáte sa? Ak mi v daň. priznaní FO za rok 2007 vyšla daň 49115.-sk vznikla mi povinnosť platiť preddavky na rok 2008? Lebo doteraz som si bola istá, že nie, že až od 50000.-sk ale z DU prišla výzva, že máme tam nedoplatok a keď som včera to zisťovala na Du že aký, tak sme sa dopátrali že je to preddavok z DP r.2007, ale mne sa to akosi nezdá. Neporadíte mi prosím?
Ďakujem
Áno, vznikla povinnosť platiť preddavky.
evina
03.09.09,07:25
Áno, vznikla povinnosť platiť preddavky.

Prečo vznikla?

Na jednoznačnú odpoveď treba presne povedať, či išlo o daňovú povinnosť alebo daň na úhradu /t.j daňová povinnosť po odpočítaní preddavkov, dani zaplatenej banke.....
Ak išlo o daňovú povinnosť tak nie /ale DÚ by sa asi v tomto sotva pomýlil, preto si myslím, že išlo o daň na úhradu. Ešte znie nejasne prečo jeden preddavok?-

§ 34
Platenie preddavkov na daň
1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
janapill
03.09.09,07:37
ďakujem za rýchle odpovede a trošku to upresním. Išlo o daň.povinnosť, ktorú som vypočítala ZD-nezdan.položka na daň.-poistné na život.poist.= ZD znížený *0,19=daň 49115.-Sk. Keďže sme mali predlženú lehotu na podanie DP do sept./08, tak vraj nám vznikla povinnosť uhradiť preddavky do 31.12.08, 31.03.2009. Jeden máme akože uhradený v 03/09, lebo sme podali DP za r.08, kde som síce žiaden preddavok neodpočítavala, ale uhradili sme daň, ktorá bola trochu vyššia ako ten preddavok, tak oni si to už upravili. Len stále visí ten jeden, ktorý mal byť uhradený do 31.12.2008. A priznám sa som z toho trochu popletená, lebo žila som v tom, že do 50000.-sk sa preddavky neplatia!!! a podľa mňa to už platilo aj v roku 2008 hoci to bolo z DP 2007. ČI nie?
atka4
03.09.09,07:42
Prečo vznikla?

Na jednoznačnú odpoveď treba presne povedať, či išlo o daňovú povinnosť alebo daň na úhradu /t.j daňová povinnosť po odpočítaní preddavkov, dani zaplatenej banke.....
Ak išlo o daňovú povinnosť tak nie /ale DÚ by sa asi v tomto sotva pomýlil, preto si myslím, že išlo o daň na úhradu. Ešte znie nejasne prečo jeden preddavok?-

§ 34
Platenie preddavkov na daň
1/ Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
len doplním

(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je
+daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní,
-zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň,
-znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí,
- o daňový bonus a
- o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Takže, ako píše Evina, nie je podstatná suma na úhradu, ktorá vyšla, ale postup podľa § 34, odst.5

Dôležité je tiež, ako - z čoho vznikol tvoj základ dane, či bolo viac druhov príjmov (podnikanie, záv. činnosť-zamestnanie, prenájom mimo podnikania a podobne a ich kumulácia....

preto treba pozrieť celý § 34 v kontexte svojho daň priznania, lebo napr.

§ 34
(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

(10) Daňovník, ktorého základ dane tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, neplatí preddavky na daň, ak tento čiastkový základ dane tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane. Ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej, preddavky na daň sa platia v polovičnej výške.