Nachtigal
03.09.09,08:55
Známemu poškodil ďateľ jednu stranu domu zatepleného pre 4 rokmi. Po celej dĺžke má samú dieru, v hornej časti múru. Ako to opraviť? Bude to mať nejaké následky keď je oprava robená dodatočne? Ako uchrániť zateplený dom pred ďatľom?
Chobot
03.09.09,07:03
Známemu poškodil ďateľ jednu stranu domu zatepleného pre 4 rokmi. Po celej dĺžke má samú dieru, v hornej časti múru. Ako to opraviť?

V múre tá diera asi nebude, taký silný zase ten ďateľ nie je. Ja by som to opravil tak, že tie diery by som vyplnil montážnou penou. Potom ideálne by bolo dať jednu vrstvu sklotextilu a natiahnuť novú omietku, aby to všetko prekryla. AK to chce len ako rýchle riešenie, tak nech lokálne opraví omietkou len tie upchaté diery. Je tu ale riziko, že tá pena časom zmení objem a na tom miesto môže byť oprava viditeľná.


Bude to mať nejaké následky keď je oprava robená dodatočne?

Následky na čo? Záruku? Zateplenie? Estetiku?

Na zateplenie nie, pokiaľ je to pár dier. Montážna pena tepelne izoluje zhruba rovnako ako polystyrén. Na estetiku áno, bude vidno miesto opravy. AK ale natiahne omietku po celej stene ako som písal vyššie, tak to nebude vidno.


Ako uchrániť zateplený dom pred ďatľom?

Dať tam nejaké predmety, ktoré ho odstrašia. Napr. niečo ligotavé, videl som povešané staré CD disky. Ak ho od domu úspešne odoženie, tak by sa na druhý rok už nemal vrátiť. Potom môže tie veci dať dole.
Nachtigal
03.09.09,07:57
myslela som následky na zateplenie, keď to nie je súvislá vrstva ale len diery. Inak díky za rady!!!! My sme zbadali tiež v našom okolí ďatľa. Irónia je, že známy ho aj počul búchať, ale stále si myslel, že to sused niečo robí, ani vo sne ho nenapadlo, že je to ďateľ.:D
fedo78
04.09.09,07:23
Pokiaľ sa nemýlim, známy má v zateplení, resp. medzi izoláciou a stenou medzeru, ktorá zospodu nieje uzavretá. Dostal sa mu tam hmyz a za ním ide ďateľ. Myslím, že návštevu ďatľa môže očakávať aj v budúcnosti.
rygoll
04.09.09,08:05
Izoláciu opraviť niečím pre datľa "nechutným" - opýtať sa ornitológa.
Nachtigal
04.09.09,12:47
to myslíš, že tam fakt niečo našiel? Myslela som, že sa zmýlil, poklopala som na zateplenú stenu a znie to duto ako u chorého stromu, tak som si myslela, že to ho pomýlilo. Rozprávala som sa o tom so susedom a ten povedal, že na jednej vyššej betónovej budove bola prasklina, ktorú zatreli maltou alebo niečim takým a ďateľ to našiel a vyrúbal tam riadnu dieru a teraz tam majú hniezdo osy. Nepozná prekážky.
220870
04.09.09,14:30
Čo tak mu kúpiť bútľavú vŕbu;)
Nachtigal
04.09.09,17:15
tebe sa to rehní, a što ja :mee:
220870
04.09.09,18:38
tebe sa to rehní, a što ja :mee:
To bola reakcia na rygol.Ten hajzlík ďatel bol na jar skúsiť aj moju fasádu.Našťastie mu moc nechutila tak sa pobral kade ľahšie.
rygoll
10.09.09,05:19
To bola reakcia na rygol.Ten hajzlík ďatel bol na jar skúsiť aj moju fasádu.Našťastie mu moc nechutila tak sa pobral kade ľahšie.

Si ma potvrdila, že opravovať "datlom nechutným " materiálom :)
misoft
29.10.15,20:23
Tu http://www.porada.sk/t92495-coho-sa-boji-datel.html si to vymazal.
A znova odpovedáš na 6 rokov starú tému - POZERAJ na dátumy!
buchač
29.10.15,20:38
Veď mu ide len o reklamu a tým pádom o byzňys...

Priehľadné jak sviňa, ale účinok je len na dve veci.
Na trt a na oný...
korela
29.10.15,20:45
Je to stále aktuálne a aj bude. Toto zadanie témy je veľavravnejšie.
Keď nám uletela korela, tiež som volala k ornitológom, žila v okolí ešte asi dva roky, dostatok vodných plôch, tie potrebuje. Tí mi nevedeli pomôcť. Po úlete vystrašená novou realitou sa zdržiavala 24 hod na najbližšom a najvyššom objekte s plochou strechou a kričala. Podnes verím, že bola možnosť odborného odchytu, aj keď nešlo o veľkého papagája. Uletela koncom septembra, prvá zima bola pre mňa ťažká.
Prišla k nám do domácnosti náhodou, nikdy som nemala predstavu o vtákovi v byte, mali sme ju cca 7 rokov, bola zžitá s drozdami, najmä keď hniezdili. Odvtedy mám k vtáctvu hlbší cit. Ich svet je úchvatný.
Mám názor, že mnohí ľudia nevedia zadať ani správne heslo, som rada tomuto príspevku.
ORNIS ORNITHOLOGY
29.10.15,20:49
To nepopieram :) ale kto má mozog, pochopí, že to inak nejde, všetko, čo sa nedá vyrobiť treba kúpiť... a ak si to vie niekto vyrobiť, jeho plus,klobúk dolu
duves
30.10.15,09:55
Aj u nas vy bytovke mame dieru po datlovi. Asi montažna pena pomože. A na dalšie pripady strašiaka.
Peggynka
30.10.15,10:48
Téma stará,ale aktuálna :) Takýto fešák pomôže: http://www.predomyazahrady.sk/Jastrab-d403.htm
korela
30.10.15,17:41
Pomôže presťahovanie ďatľa min. do bezpečnej vzdialenosti 15 km.
"Jeden zo spôsobov, ako sa ďatľa alebo žlny zabývanej vo fasáde domu zbaviť je licencovaný ornitologickcý odchyt, na ktorý máme všetky potrebné povolenia a technické vybavenie. Je to odchyt, ktorý sa metodikou podobá na akýkoľvek iný, používajú sa napríklad klasické nárazové ornitologické siete, tzv. japonky. Takýto odchyt sa podarí tak v 90 % prípadov. Máme v tejto oblasti už roky skúseností a vieme ako na ďatle. Do veľkej miery nám k tomu pomáha provokovanie s nahrávkou ďatlieho hlasu. Sú to veľmi teritoriálne vtáky a vždy sa na pomyselného "votrelca" prídu pozrieť. Vtedy vletia do siete.

Odchyteného ďatľa okrúžkujeme, aby sme vedeli zistiť, či je ďalší prípadný ďateľ novým prisťahovalcom. Zatiaľ sa nám nestalo ani raz, aby sa odchytený jedinec vrátil. Sú verný tej lokalite, kde ho vypustíme. Za minimálnu vzdialenosť, ktorá je podľa nášho názoru kritická z hľadiska možnosti pre spontánny návrat je 15 km, menšia vzdialenosť by už mohla byť rizikom. Ďatľa "záškodníka" vypúšťame v lesnatom prostredí s dostatkom prirodzených dutín, kde si nájde nový domov, ktorý bude preňho bezpečnejší ako mestské prostredie."
Zdroj: datelvofasade