katarinkakatka
03.09.09,10:18
Dobrý deň milí poraďáci. Potrebujem radu ohľadom dodávateľských faktúr z roku 2008, ktoré sa nám objavujú oneskorene v tomto roku. Nechcem opravovať minuloročné daň.priznanie a neviem ako je to s účtovaním. Jedna faktúra je za režijný materiál a druhá za služby. Obidve sú aj s DPH. Môžem si vytvoriť účet 548900 a tam všetky takéto "perličky" dať alebo by som mala vytvoriť účty na materiál a služby -nedaňové? Ako je to s DPH máme nárok si ju uplatniť v tomto roku?
Ďakujem
casch
04.09.09,18:24
Vo vnútropodnikovej smernici by mala byť stanovená hranica významnosti. Ak výška nákladu minulého roku nie je významná, účtuje sa výsledkovo, na účty účtovnej skupiny 5 a AU nedaňové. Ak je súma významná, a nechceme opravovať daňové priznanie, účtujeme s účtami HV - 428, 429.
halmir
06.09.09,16:52
DPH môžete riešiť dodatočným DP za dane obdobie.
Tweety
06.09.09,17:08
DPH môžete riešiť dodatočným DP za dane obdobie.
Dph si môžete riadne uplatniť v tomto roku, kedy ste faktúru obdržali, teda bez dotatočného DP.
halmir
07.09.09,18:33
Nerád by som zavádzal,ale túto formáciu mám od pracovníka DU. Ak mi nesprávne vysvetlil § 51 a naň nadväzujúce §§§ ,tak sa ospravedlňujem.
Ester plus
08.09.09,06:29
Nové ustanovenie ZoDP § 17 ods.31 umožňuje daňovníkovi uplatniť postup, podľa ktorého ak v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, aby následne v tom zdaňovacom období v ktorom chybu zistil a upravil výsledok hospodárenie v účtovníctve bola táto úprava akceptovaná aj z daňového hľadiska. T.j. nie je potrebné podávať DDP k DzP. Z pohľadu daňového je nepodstatné či ide o účtovanie významných alebo nevýznamných chýb.
lenkam68
08.09.09,06:34
Ustanovenie § 51 ods. 2 zákona o DPH, umožňuje platiteľom dane možnosť odpočítania dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, pričom musia byť splnené podmienky na odpočítanie dane, a to vznik práva na odpočítanie dane a platiteľ dane musí mať k dispozícii doklad. Ak do konca kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo nemá doklad, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom doklad dostane.
mikumi
08.09.09,11:28
Dobrý deň, nie som si celkom istá či zaraďujem svoju otázku správne, ak nie ospravedlňujem sa, ale nikde som nenašla nič podobné čo hľadám.
Mám problém so zaúčtovaním mandátnej zmluvy. Prácu sme odviedli minulý rok, kde nám dodávatelia, ktorí pre nás pracovali vyfaktúrovali práce, ktoeé odviedli a my sme im ich zaplatili.
Naša spol.nedopatrením ( neviem ako sa to mohlo stať ) nevyfaktúrovala služby, ktoré sme odviedli. Prišlo sa na to v apríli, kedy bola podpísaná mandátna zmluva, v ktorej sa mandatár zaväzuje zaplatiť kupnu cenu za poskytnuté služby. Mandatár mal zaplatiť jednorázovo sumu a potom mesacné splátky na základe záloh.faktúry, včetne DPH.
Nezaplatil jednorázovu sumu vôbec a z mesacných splátok zaplatil dve, ale bez DPH.
Viem že je to trochu dlhé, ale... mám si v roku 2009 vystaviť interný účtovný doklad na celkovú hodnotu ako pohľadávku voči mandatárovi(odberateľovi), kde bude základ dane a DPH.
Dve prijaté splátky som zatial dala na úcet 324, zároveň som im poslala upomienku a nič sa nedeje.
Neviem čo mám robiť.
Bude dobré zaúčtovanie cez účty 315 / 668 alebo 428 a 343?
Ďakujem za každú radu.
M*
mikumi
10.09.09,08:08
Prosím nikto sa nevie vyjadriť a pomôcť mi.
casch
11.09.09,20:18
Je suma nezaúčtovaných výnosov významná? Ak sa výnos týka minulého roku a vy ste nevystavili faktúru a teda nezaúčtovali predpis, účtovala by som 315 / 428 a podala by som dodatočné DP za minulý rok. Ak ste chybu zistili ešte pred schválením účtovnej závierky, je možné otvoriť účtovné knihy a chybu opraviť v minulom roku. Teda účtovať 315 / 6.. a podať DP.