tinkastr
03.09.09,09:52
dobry den, chcela by som vas poprosit ako mam vybavit prechod rodicovskej dovolenky (prispevku)na otca dietata, kedze ja nastupujem v oktobri do prace a on zostava s dcerkou na rodicovskej, bude sa o u celodenne starat. kde je to potrebne nahlasit? ake doklady je k tomu potrebne? pripadne, co treba vyplnit? dakujem
Chobot
03.09.09,08:11
dobry den, chcela by som vas poprosit ako mam vybavit prechod rodicovskej dovolenky (prispevku)na otca dietata, kedze ja nastupujem v oktobri do prace a on zostava s dcerkou na rodicovskej, bude sa o u celodenne starat. kde je to potrebne nahlasit? ake doklady je k tomu potrebne? pripadne, co treba vyplnit? dakujem

Nič extra. Ty v práci nahlásiš nástup, zamestnávateľ ťa prihlási do práce v SP a ukončí ti RD.

Naopak manžel nahlási v práce nástup na RD, zamestnávateľ ho odhlási zo SP z dôvodu nástupu na RD.

Následne on pôjde na úrad práce a požiada o rodičovský príspevok. Možno ty budeš musieť na úrade práce ukončiť poberanie RP, ale tam ti to povedia.
brčko
03.09.09,10:44
dobry den, chcela by som vas poprosit ako mam vybavit prechod rodicovskej dovolenky (prispevku)na otca dietata, kedze ja nastupujem v oktobri do prace a on zostava s dcerkou na rodicovskej, bude sa o u celodenne starat. kde je to potrebne nahlasit? ake doklady je k tomu potrebne? pripadne, co treba vyplnit? dakujem

Ešte doplním chobota,

Dajmetomu, že do 30.9.09 sa staráš o dieťa ty a od 1.10.09 nastupuje na RD manžel.

V takom prípade ty si musíš do 8dní, t.j. do 8.10.09 podať odhlášku zo SP (v bode 10 uvedieš ako dátum ukončenia poistenie "30.9.09") ako osoba riadne sa strajúca o dieťa do 6rokov a za ktorú platí dôch.poistenie štát. A manžel si najneskôr 1.10.09, ak chce mať súvislé dôchodkové poistenie (ale radšej aj skôr) musí podať prihlášku s čestným prehlásením o starostlivosti o dieťa, kopiou RL dieťaťa + ak je v II.piliery aj s oznámenim o účasti na dôch.sporení (lebo prihlásia ho najskôr dnom podania prihlášky). TAkže v bode 10 uvedie dátum narodenia dieťaťa a aj dátum začiatku poisteia 1.10.09 (ak podá prihlášku do 1.10.09)

A ty musíš nahlásiť, že nastupuješ do práce od xx.xx.xx a o dieťa sa stará manžel a aj dnom 1.10.09 žiada o RP on. Ale to vám určite na UPSVaR povedia.

Ak ste obaja zamestnaný na PP, tak na ZP netreba nič nahlasovať, vybavia to zamestnávatelia.

No a ešte doplnam, že treba vedieť, že počas čerpania RD nie je rodič poistený v nezamestnanosti, čo môže mať závažný vplyv na nárok na podporu v nezamestnanosti, ak by po ukončení RD s ním zamestnávatel rozviazal PP. Totiž ak má prac.pomer na dobu neurčitú, tak podla teraz platného zákona musí v období 4-och rokov pred zaregistrovaním do evidencie uchádzačov o zamestnanie byť poistený v nezamestnanosti aspon 3roky (t.j. 3x365dní). Takže s tým treba rátať, že ak by bol na RD bez platenia dobrovolného poistenia v nezam. rok alebo viac a má PP na dobu neurčitú, tak s určitosťou podla teraz platného zákona nárok na podporu mať nebude.
brčko
03.09.09,11:05
Ešte ma napadlo, že by možno bolo rozumné požiadať v zamestnaní od 1.10.09 u mamičky o poskytnutie danového bonusu a u otca o ukončenia si uplatnovania DB do 30.9.09. Inak by bol vyplatený, ak splnate podmienky až v roč.zúčtovaní/podaní DP.
tinkastr
03.09.09,11:06
dakujem za pomoc, otec dietata je teraz praveze nezamestnany, evidovany na UP, cize treba ist tam a odhlasit sa a prihlasit sa na urad , ze ziada o RP on?
veronikasad
03.09.09,11:20
dakujem za pomoc, otec dietata je teraz praveze nezamestnany, evidovany na UP, cize treba ist tam a odhlasit sa a prihlasit sa na urad , ze ziada o RP on?
Treba isť aj do sociálnej poisťovne prihlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - štát bude za neho platiť dôchodkové poistenie. Rovnako aj v zdr. poisťovni. Neviem či je možný súbeh evidencie na ÚP a poberania RP, treba sa na to spýtať.
drobeceva
03.09.09,11:27
Viem, že manželka nášho zamestnanca je na MD. On mi včera doniesol OČR. Povedala som mu, že SP isto bude žiadať od neho vyjadrenie, že nemá kto byť s dieťaťom. On mi povedal, že on poberá na jedno dieťa /majú asi 4 / rodičovský príspevok. Moja otázka znie - nemal mi to ako z-ľovi oznámiť? Vyplýva pre mňa z toho niečo? U nás robí riadne na pný prac.úväzok. Vzhľadom k tomu, že sme stavebná firma, chodí na stavby mimo miesta bydliska.
brčko
03.09.09,11:31
Viem, že manželka nášho zamestnanca je na MD. On mi včera doniesol OČR. Povedala som mu, že SP isto bude žiadať od neho vyjadrenie, že nemá kto byť s dieťaťom. On mi povedal, že on poberá na jedno dieťa /majú asi 4 / rodičovský príspevok. Moja otázka znie - nemal mi to ako z-ľovi oznámiť? Vyplýva pre mňa z toho niečo? U nás robí riadne na pný prac.úväzok. Vzhľadom k tomu, že sme stavebná firma, chodí na stavby mimo miesta bydliska.

zamestnávatelovi nemusí oznámiť, že poberá rodič.príspovok.

No to by bolo zaujímavé, čo poberá jeho manželka? Ak totiž ona pobará materské alebo rodič.príspevok, tak on na rodič.príspevok nemá nárok, no to je v jeho zodpovednosti a nie zamestnávatela/mzdárky.
drobeceva
03.09.09,11:39
zamestnávatelovi nemusí oznámiť, že poberá rodič.príspovok.

No to by bolo zaujímavé, čo poberá jeho manželka? Ak totiž ona pobará materské alebo rodič.príspevok, tak on na rodič.príspevok nemá nárok, no to je v jeho zodpovednosti a nie zamestnávatela/mzdárky.

je to trošku komplikovanejší prípad. Manželka je ukrajinka, ona je s jedným na MD , on tvrdí, že je s ďalším na RP. Ale zrejme je to záležitosť ÚP, predpokladám, že nárok na DB má na všetky deti, RL deti dokladované mám. Vo vyhlásení si požiadal o DB.
brčko
03.09.09,11:43
dakujem za pomoc, otec dietata je teraz praveze nezamestnany, evidovany na UP, cize treba ist tam a odhlasit sa a prihlasit sa na urad , ze ziada o RP on?

ak požiada dobrovolne o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie, tak potom ho zaevidujú najskôr až po 3-och mesiacoch(tak toto som nezaevidovala, že už neplatí, ak požiada o vyradenie z evid. z dôvodu starostlivosti odieťa do 10rokov vid tuším § 36 ods.1písm l) ). Tiež som doteraz nezistila, či sa dá byť súčasne evideovaný na urade práce ako uchádzač o zamestnanie (nie ako zaujemca o zamestnanie) a byť súčasne osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ale tam ide o to, či splna podmienky na evideovanie, t.j. medzi iným ...

Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzaov o zamestnanie úradu .." (§ 6 ods.2 zákona o službách zamestnanosti 5/ 200x)

Ale u neho nemá význam byť evidovaný na UP, v takom pripade by sa musel preukazovať, že si hladá prácu a dostaviť sa v prípade, ak by ho požiadali. Takto si hladať prácu môže aj sám alebo inak využiť služby UP (možno ako záujemca o zamestnanie,no nemám skúsenosť s tým).

No a bude musieť zájsť na ZP s papierom o vyradení z UP a s rodným listom dieťaťa, resp. dokladom o tom, že poberá rodič.príspevok.
brčko
03.09.09,12:00
je to trošku komplikovanejší prípad. Manželka je ukrajinka, ona je s jedným na MD , on tvrdí, že je s ďalším na RP. Ale zrejme je to záležitosť ÚP, predpokladám, že nárok na DB má na všetky deti, RL deti dokladované mám. Vo vyhlásení si požiadal o DB.

môže byť s tým RP, asi na Ukrajine nič nepoberá.
Chobot
03.09.09,12:51
je to trošku komplikovanejší prípad. Manželka je ukrajinka, ona je s jedným na MD , on tvrdí, že je s ďalším na RP. Ale zrejme je to záležitosť ÚP, predpokladám, že nárok na DB má na všetky deti, RL deti dokladované mám. Vo vyhlásení si požiadal o DB.

Na daňový bonus má nárok aj v tomto prípade, aj keď je to takto komplikované.