atilla
03.09.09,10:31
poprosil by som skusenejsich poradakov

v skratke skusim opisat o co ide

mam chalupu na vidieku ma oploteny pozemok okolo domu a neoplotene pole taky sliz ktory je pokracovanim pozemku cca 15a
susedia to maju tak isto
na chalupu chodim na vikend cize ju nemam na trvale byvanie

o tom ze je to moje pole nie je pochyb som s manzelkou 100% vlastnik
vid kataster
a tiez je jasne ze toto pole patri k tomu domu.

minuly tyzden pozriem a niekto mi zoral pole
co ma potesilo pretoze tam rastla burina pytal som sa susedov ci o tom nieco nevedia - ale kazdy ma svoje a o dalsie nema zaujem

ked to niekto zoral predpokladam ze tam bude nieco siat co by mi tiez nevadilo akurat slusnost kaze spytat sa
neprajem si aby tam niekto svojvolne nieco sadil
mam podat tresne oznamenie na neznameho 'pachatela' ?
resp. ako by som mal postupovat aby som vobec zistil kto to bol ?

chodit po dedine a robit detektiva sa mi nepaci

dakujem
Watson
03.09.09,08:35
Teraz neviem, či sa tešíš alebo sťažuješ. Ak pooral a nechá tak - dobre. Ak pooral a má ďalej niečo v pláne tak - uvidíš. Každopádne, ak ti niekto pooral ladom ležiacu roľu, tak ťa obohatil o službu, ktorú si nemusel platiť :D
vratnik
03.09.09,08:39
Ja sa spytam a to pole je este vase ? Overte si aktualny vypis z katastra, mozno to uz nejaky dobrak z dediny vydrzal pred 10timi rokmi a teraz si ide posadit. Zoral len Vasu rolu, alebo je tych roli viacej ?
arizona
03.09.09,08:39
Možno Ti ho niekto pooral iba preto, že bolo zarastené burinou. Ak majú ľudia okolo nejaké obhospodarované záhrady, burina z takéhoto zanedbaného pozemku vie narobiť riadne zlo.
Buď rád, že to riešili takto, mohli to riešiť aj udaním na OÚ. (debaty o zaburinených pozemkoch a § nájdeš aj tu na porade.

Podávať trestné oznámenie? Asi je to zbytočné, ak nedokážeš, že ti vznikla nejaká škoda.

Ak si to políčko niekto nachystal na sadenie- to už je niečo iné. Uvidíš, kto si ho prisvojil.Potom to môžeš riešiť...
Stanislav 1975
03.09.09,08:41
Attila,ospravedlňujem sa dopredu,že zareagujem mimotemy-ale je také príslovie-"kto orie moje pole, šetrí moj pluh":D:D:D
invest
03.09.09,08:49
počkaj si až zaseje, no a potom zožneš úrodu :):D
misomiso
03.09.09,08:50
Ak ti to vadi, tak ja by som na hranicu pozemku umiestnil tabulky "Sukromny pozemok - nevstupovat".

Je dost mozne, ze islo o nejky omyl.
buchač
03.09.09,08:59
počkaj si až zaseje, no a potom zožneš úrodu :):D

Len aby potom nebolo :

" Kto seje vietor , zožne búrku ..." ;):cool:
jozefsk
03.09.09,09:06
... označ tabuľkou a na jar zasej ! Nezabudni poďakovať .

Ale nie vážne , je to veľmi zvláštna situácia .Nepomôže nič,len sa pýtať ľudí v okolí .
Nemôžu byť ľahostajní ,keďže nabudúce sa to môže stať aj u nich.
Hansa
03.09.09,09:25
mimotemy...v nemenovanej obci zase jeden dobrák pooral futbalové ihrisko. To musela byť paráda pred zápasom.:rolleyes:
ajale
03.09.09,09:39
S tou tabulou je dobry napad. Text by mohol zniet aj podobne:
"Sukromny pozemok! Moznost dohody o pouzivani alebo dlhodobeho prenajmu, kontaktujte majitela: a kontakt". Ten kto bude mat zaujem alebo uz ma zaujem sa ozve a ty budes mat svoj pozemok bez toho aby si sa musel on starat.
My mame velky pozemok kdesi daleko od nas, volne si ho tam chodi niekto kosit, nevieme kto, ale sme mu vdacni.
A cez Google maps vieme ako casto:D
Pietro1785
03.09.09,10:16
S tou tabulou je dobry napad. Text by mohol zniet aj podobne:
"Sukromny pozemok! Moznost dohody o pouzivani alebo dlhodobeho prenajmu, kontaktujte majitela: a kontakt". Ten kto bude mat zaujem alebo uz ma zaujem sa ozve a ty budes mat svoj pozemok bez toho aby si sa musel on starat.
My mame velky pozemok kdesi daleko od nas, volne si ho tam chodi niekto kosit, nevieme kto, ale sme mu vdacni.
A cez Google maps vieme ako casto:D
Myslim ze maps.google sa tak casto neaktualizuju aby sa dalo kontrolovat ci tam niekto kosi alebo nie. Su tam aj niekolkorocne zabery...
Watson
03.09.09,10:23
Myslim ze maps.google sa tak casto neaktualizuju aby sa dalo kontrolovat ci tam niekto kosi alebo nie. Su tam aj niekolkorocne zabery...

mimotemy Ale na záberoch s google maps má ten pozemok stále pokosený, aj keď má snímok niekoľko rokov. Dokonca aj v zime vidno ako je pekne pokosený :D No koho by netešilo si to stále pozrieť ako je to pokosené :D:D:D
ajale
03.09.09,13:09
Myslim ze maps.google sa tak casto neaktualizuju aby sa dalo kontrolovat ci tam niekto kosi alebo nie. Su tam aj niekolkorocne zabery...
samozrejme, ze nie su snimane casto, ale su urcite snimane aspon dvakrat do roka, v zime vidno zasnezeny pozemok, na jar zablateny, na leto cely zeleny. Tmavsia cast travniku je ta, ktora je nepokosena. mam to overene. Nam to inac staci, skor sledujeme, ci sa tam nezacali nejake aktivity, ci nahodou si tam niekto nepristavil nieco.;)
Watson
03.09.09,13:20
samozrejme, ze nie su snimane casto, ale su urcite snimane aspon dvakrat do roka, v zime vidno zasnezeny pozemok, na jar zablateny, na leto cely zeleny. Tmavsia cast travniku je ta, ktora je nepokosena. mam to overene. Nam to inac staci, skor sledujeme, ci sa tam nezacali nejake aktivity, ci nahodou si tam niekto nepristavil nieco.;)

mimotemy Vieš čo je zvláštne? Že supermarket, čo stojí už 2 roky ja na google maps vidím ako trávnatú plochu :D
kero64
03.09.09,13:26
Ja som si práve pozeral našu chalupu a je na nej ešte strecha, ktorú sme pred tromi rokmi menili. Asi čerstvá aktualizácia. :D:D:D

Inak, ak zistíš, kto ti tak ochotne pooral, pošli ho aj ku mne. Na jeseň býva problém so zimnou orbou.
atilla
03.09.09,15:50
no zajtra tam idem dufam ze to postriekali proti burine a zahladili pripadne zasadili datelinu :)

pole nepouzivam ak by niekto prisiel prenajmem mu ho za 0e
ale dost mi vadi ze sa nejaky dedinsky svako rozhodne ze si zorie cudzie pole

mate aj nejaky napad ako to riesit cez policiu ?
co ak tam nasadi marihuanu ;)))))
ciners
03.09.09,16:56
Atilla, dnes sa uz marihuana pestuje v lesiku a policia o tom vie, tak klud :D :D :D :D mimotemy
Don133
03.09.09,19:44
Aby Ti neprišla výzva na úhradu faktúry za odstránenie buriny na neudržiavanej parcele(tj. neplnenie si vlastnickych povinností):))))....na základe obecného uznesenia zo dna xx.xx...alebo sa skus informovať na miestnom JRD...možno zistíš, že tam máš nevyzdvihnutý naturálny nájom za 12 rokov za uživanie toho pola, čo nikto nepoužival....:)))...teda v tom lepšom prípade
220870
03.09.09,20:25
Podľa mňa to bol len obyčajný omyl.
Ferdosondo
04.09.09,04:51
no zajtra tam idem dufam ze to postriekali proti burine a zahladili pripadne zasadili datelinu :)

pole nepouzivam ak by niekto prisiel prenajmem mu ho za 0e
ale dost mi vadi ze sa nejaky dedinsky svako rozhodne ze si zorie cudzie pole

mate aj nejaky napad ako to riesit cez policiu ?
co ak tam nasadi marihuanu ;)))))
Attila, čo máš stále s tou políciou? Ja to vidím tak, že buď to niekto pooral kôli tej burine, čo máš na pozemku, alebo chce pôdu využívať, ale keďže tam chodíš sporadicky a nemal sa Ťa ako spýtať tak to zoral, lebo už bolo treba.
Tiež som mal takýto prípad. Prestali sme pestovať obilie na 1,2ha poli. Rok to stálo a po roku na naše prekvapenie pole niekto pooral. Keďže sme tam chodili iba pár krát v roku, tak sa nemal ako s nami dohodnúť. Potom prišiel za nami že koľko chcem za prenájom, tak som mu povedal nech peňaženku schová a vytiahne tú hruškovicu čo nosieva za sedadlom v traktore:). Dve vrecká obilia mám každý rok+udržiavaný pozemok.
sarasara
06.09.09,15:32
No, nie každý je pracovitý dobrák. Treba skutočne zistiť, kto má o pole záujem. Ako už bolo spomenuté, skontrolovať stav na LV. Keďže to pole je dlhodobo nevyužívané, mal záujemca o pole čas kontaktovať vlastníka. Lebo zákon o vydržaní aj pôdy, ktorá má vlastníka na LV platí, a kto už si pamätá, koľko rokov to "nový majiteľ užíva"...keď si susedia nevšimli, kto pole pooral. Trestné oznámenie v súčasnosti nemáš prečo podať. Škodu ti nikto nespôsobil. Práve naopak, ak sa nestaráš o kosenie toho poľa aspoň raz do roka, môžu sa susedia pozemkov sťažovať na teba. Len neverím, že niekto to spravil za teba týmto spôsobom. Ak chce niekto užívať to pole, spíš nájomnú zmluvu, ale nie na viac, ako päť rokov. Nájomníkovi môžeš v zmluve prisľúbiť, že ak po piatich rokoch budeš pôdu dávať naďalej do prenájmu, on má prednosť.
atilla
22.09.09,11:52
po kratkej detektivnej praci usudzujem ze to bol sused o 3 domy dalej - vsimol som si na jeho dvore traktor

ohladom tej buriny - tiez sa divim ze sa na nu nikto nestazuje
ale minuly rok tam rastlo obilie tento uz len burina
brunop
22.09.09,17:41
po kratkej detektivnej praci usudzujem ze to bol sused o 3 domy dalej - vsimol som si na jeho dvore traktor

ohladom tej buriny - tiez sa divim ze sa na nu nikto nestazuje
ale minuly rok tam rastlo obilie tento uz len burina
Nooo ty teda budes detektiv. Vsimnut si na dedine u niekoho doma traktor, tak to je teda stopa ako hrom. Nic v zlom, len ma to pobavilo. Prajem pekny den :o)