Jozef Mihál
03.09.09,14:56
Dnes (3.9.2009) Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR zverejnilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového zákona o rodičovskom príspevku. Nový zákon by mal platiť od 1.1.2010.


Najzaujímavejšie navrhované zmeny:

oprávnená osoba nesmie vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť, zakladajúcu nárok na akýkoľvek zdaňovaný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania - nesmie mať príjem ani na dohodu, nesmie poberať náhradu príjmu pri PN ani nemocenské alebo ošetrovné,
rodič, ktorý pred čerpaním rodičovského príspevku poberal materské, bude mať po skončení poberania materského až do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške 256 € mesačne,
v ostatných prípadoch bude rodičovský príspevok vo výške 164,22 € mesačne (pozn. suma platná v súčasnosti od 1.9.2009)
Návrh zákona musí prejsť medzirezortným pripomienkovým konaním, musí ho schváliť vláda, Národná rada a napokon podpísať prezident.
polka
05.09.09,16:40
Pán Mihál, prosím, mám tomu rozumieť tak, že kto už v súčasnosti poberá rodičovský príspevok, ten od 1.1.2010 nebude mať 256 €, ale len 164,22 € ? Alebo tie ostatné prípady (164,22 €) platia vtedy, ak rodič bude popri poberaní rodič. príspevku aj pracovať? Ďakujem pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
06.09.09,10:52
Ide o návrh zákona, tak to prosím berte.

V návrhu sa v prechodných ustanoveniach uvádza, že rodič, ktorý poberal RP priznaný podľa doterajšieho zákona (suma 164,22 €) a spĺňa podmienky na priznanie vyššej sumy (256 €), môže požiadať o zvýšený RP (256 €).

O.i. to znamená, že takýto rodič nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť, teda nepracuje ani na dohodu.
polka
06.09.09,17:05
Viem, že ide len o návrh zákona, ale pravdepodobne bude schválený, takže dobre vedieť, ako je to vlastne myslené, lebo máme pracovníčku, ktorej by sa to mohlo týkať a ktorá uvažuje, či od januára nastúpi do práce na dohodu popri poberaní rodičov. príspevku, alebo nie, či sa jej to vôbec vyplatí.
Pán Mihál, ďakujem veľmi pekne za objasnenie.
Renatka 75
06.09.09,18:38
Ide o návrh zákona, tak to prosím berte.

V návrhu sa v prechodných ustanoveniach uvádza, že rodič, ktorý poberal RP priznaný podľa doterajšieho zákona (suma 164,22 €) a spĺňa podmienky na priznanie vyššej sumy (256 €), môže požiadať o zvýšený RP (256 €).

O.i. to znamená, že takýto rodič nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť, teda nepracuje ani na dohodu.
P.Mihál, rozumiem tomu dobre, ze ak niekto v súcasnosti pobera RP a zaroven pracuje na dohodu, bude mat ale narok poberat dalej 164,22 EUR, vsak?
daniela_s
06.09.09,21:10
dobrý večer, chcela by som sa informovať ako je to v prípade že mám príkaznú zmluvu.
pracujem pre bytové spoločenstvo, dúfam že kôli tomu neprídem o príspevok :o
ďakujem
daniela
Jozef Mihál
07.09.09,06:38
P.Mihál, rozumiem tomu dobre, ze ak niekto v súcasnosti pobera RP a zaroven pracuje na dohodu, bude mat ale narok poberat dalej 164,22 EUR, vsak?
Áno, kto poberá príspevok priznaný pred 1.1.2010, bude ho poberať aj naďalej za rovnakých podmienok, aké platia v roku 2009, teda môže pracovať na dohodu - tým ale stratí nárok na prípadné zvýšenie RP na 256 €.

Čiže v podstate si treba vybrať - buď práca na dohodu a RP 164,22 € - alebo bez práce na dohodu a RP 256 €.

Platí pre rodičov, ktorým bol RP priznaný pred rokom 2010 a dieťa nedosiahlo dva roky.
Jozef Mihál
07.09.09,06:39
dobrý večer, chcela by som sa informovať ako je to v prípade že mám príkaznú zmluvu.
pracujem pre bytové spoločenstvo, dúfam že kôli tomu neprídem o príspevok :o
ďakujem
daniela
Prídete a nárok nemáte už teraz, ak príkazná zmluva je zdanená ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov.

Ak je odmena na príkaznú zmluvu zdanená podľa § 8 ZDP, o RP neprídete.
zukana
07.09.09,09:22
Mňa by zaujímalo:
požiadala som o RP pred 7.8.2008, teraz som sa vrátila do práce na riadnu zmluvu (nie dohoda). budem môcť od 1.1.2010 takto pokračovať, s tým, že príspevok bude tých 164,22 EUR?
janasl
07.09.09,09:29
To ma teda teraz poriadne zaskočili.
Myslela som, že vláde ide o podporu rodičov a nie aby nám brali možnosť privyrobenia si.
Ja poberám materskú do 17.01.2010. Zároveň pracujem na dohodu o PČ.
Ak bude moja dohoda trvať aj po januári 2010, prídem o rodičovský príspevok alebo mi zostane nárok na pôvodných 164 €, s tým, že nemôžem požiadať zvýšenie RP?
Samozrejme ak to schvália.
kalko
09.09.09,05:46
To znamená, že rodič v mesiaci, keď bude čerpáť OČR, nemá nárok na RP?
Dobre tomu rozumiem?
daniela_s
09.09.09,07:22
ďakujem veľmi pekne p. Mihál, je to zdanené podľa § 5, ja som si mala dať teraz žiadosť o RP, tak si ju podám neskôr keď vyriešim tú príkaznú zmluvu.
Ak zmluvu zruším, doplatia mi RP od začiatku nástupu alebo od zrušenia zmluvy?
ďakujem
daniela
zuzana
09.09.09,07:44
Chcem sa spýtať dnes bolo o tom návrhu zákona o zvýš.rodič.príspevku aj v správach.Chcela by som vedieť či ten zvýš.rod.prísp. 256 €dostane aj osoba ktorá je nezamestnaná a platí si dobrovolné nemoc.poistenie tých 270 dní?
Jozef Mihál
09.09.09,15:41
V správach či novinách to z pochopiteľných dôvodov (malý priestor) prezentujú veľmi zjednodušene.

Nárok na vyšší RP v sume 256 € bude mať osoba, ktorá pred RP poberala na dané dieťa materské - je jedno, či materské bolo vyplácané z nem. poistenia zamestnanca, povinne poistenej SZČO alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Z iného uhla pohľadu - dobrovoľné nemocenské poistenie sa tak stáva ešte dôležitejším prvkom pri plánoch, ako získať pri starostlivosti o dieťa nielen čo najvyššiu materskú ale aj čo najvyšší rodičovský príspevok.
karcoolka1
10.09.09,09:05
Som na RP, materskú som poberala. Vediem manželovi jednoduché účtovníctvo.
Ako to spraviť, aby ma mal v nákladoch a ja mohla mať RP vo vyššej sume?
Vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
10.09.09,10:10
Tak ste vyplatený príjem nezdaňovali podľa § 5, § 6 ods. 1, 2 a 5 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ZDP), ale podľa niektorého iného §§-fu - to znamená, podľa § 8 ZDP.
gutan52
14.09.09,10:18
Znamená to aj skrátenie doby platenia RP z 3rokov na dva roky?
Jozef Mihál
14.09.09,10:22
gutan: nerozumiem otázke. RP sa bude aj naďalej vyplácať až do troch rokov veku dieťaťa (šesť rokov pre postihnuté deti).

Zmena je, že do dvoch rokov veku dieťaťa sa bude vyplácať vyššia suma, ak rodič predtým poberal materské.
Ľubica Bučková
17.09.09,05:17
dobry den
chcela by som sa spytat jednu otazku... tento rok by som mala ist na matersku a asi aj rodit... ale popri materskej a rodicovskom príspevku by som si chcela aj privyrobit... ale ako písete navrh zakona hovorí ze zena na rodicovskom príspevku si nemoze privyrobit na dohodu ani na prikaznu zmluvu.. chapem tomu dobre?
totizto chcela som pracovat a tak si privyrobit na zaklade prikaznej zmluvy. da sa teda popri materskej a rodicovskom prispevku nejako privyrobit????
dakujem za odpoved
Jozef Mihál
17.09.09,05:40
"Po novom" sa dá zarábať len tak, aby šlo o príjem zdanený podľa § 8 ZDP (napr. príjem na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka - zmluva o dielo, nepomenovaná zmluva podľa § 51 OZ - kde nesmie ísť o závislú činnosť).

Prípadne je možné mať príjem z prenájmu zdanený podľa § 6 ods. 3 ZDP.

Problém nebude mať ani spoločníčka či štatutárka obchodnej spoločnosti (a.s., s.r.o., družstvo) ak bude mať vyplatené podiely na zisku, tie nie sú predmetom dane.
jess
17.09.09,05:48
Zamestnankyňa sa stará o postihnuté 4-ročné dieťa, poberá rodičovský príspevok a zároveň pracuje na 1/2 PP a má príjem z prenájmu svojej nehnuteľnosti. Bude mať aj naďalej nárok na rodičovský príspevok a v akej výške ?
Jozef Mihál
17.09.09,06:56
Napriek tomu že pracuje v pracovnom pomere, z ktorého má príjem, bude mať priznaný RP aj naďalej v rovnakej výške, teda 164,22 €.

A to preto, lebo RP mala priznaný ešte pred 1.1.2009.
jess
17.09.09,06:58
Ďakujem.
Katka2
17.09.09,08:06
Súčasné poberanie rodičovského príspevku a OČR alebo PN by sa teda úplne vylúčilo? Aj pre ženy, ktoré by ostali v starom systéme, poberali nezývšený RP? Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
17.09.09,09:51
Ženy, ktoré poberajú RP priznaný pred 1.1.2010, budú RP poberať za podmienok, platných pred 1.1.2010 - pokiaľ nepožiadajú o zvýšenie RP na 256 €.

Teda ženy na RP, ktorý im bol priznaný v roku 2009, si môžu vybrať (ak pôjde o dieťa do 2 rokov):

- buď zostanú na RP 164,22 € a môžu pracovať na dohodu, poberať nemocenské, ošetrovné...
- alebo požiadajú o zvýšený RP 256 €, ale nesmú pracovať na dohodu, nesmú poberať nemocenské, ošetrovné...
Tinika
17.09.09,17:52
To ma teda teraz poriadne zaskočili.
Myslela som, že vláde ide o podporu rodičov a nie aby nám brali možnosť privyrobenia si.
Ja poberám materskú do 17.01.2010. Zároveň pracujem na dohodu o PČ.
Ak bude moja dohoda trvať aj po januári 2010, prídem o rodičovský príspevok alebo mi zostane nárok na pôvodných 164 €, s tým, že nemôžem požiadať zvýšenie RP?
Samozrejme ak to schvália.

Ja som si to tiez myslela, ale smola, zase len nasi spoluobčania, ktorý nemajú záujem si privyrobiť dostanú vyssie RP. Jedine ze som este nepochopila, čo som začula, ze ten vyssí RP dostanú tí, ktorí si platili odvody, ale za spoluobčanov platí odvody stat predsa nie? Takže zase dostanu to čo iní nie?
Tinika
17.09.09,17:57
Mám živnosť a chcela som ju prerušiť a mať príjem na dohodu, aj to nám zrušili, takže budem musieť urobiť nejakú veelmi dobru zmluvu o dielo, alebo nepomenovanú zmluvu aby som si mohla privyrobiť. Dufam ze tam nenapisem nič, čo by mohlo pripomínať závislú činnosť :D
Manual
18.09.09,04:56
....

- buď zostanú na RP 164,22 € a môžu pracovať na dohodu, poberať nemocenské, ošetrovné...
- alebo požiadajú o zvýšený RP 256 €, ale nesmú pracovať na dohodu, nesmú poberať nemocenské, ošetrovné...
Ak by musela ísť mamička na OČR alebo bude PN, bude sa jej zvýšený RP krátiť nejakým percentom, alebo automaticky dostane RP len vo výške 164,22 € (ako za trest)
Ďakujem
Jozef Mihál
18.09.09,05:37
Ja som si to tiez myslela, ale smola, zase len nasi spoluobčania, ktorý nemajú záujem si privyrobiť dostanú vyssie RP. Jedine ze som este nepochopila, čo som začula, ze ten vyssí RP dostanú tí, ktorí si platili odvody, ale za spoluobčanov platí odvody stat predsa nie? Takže zase dostanu to čo iní nie?
K tomu, kto bude mať nárok na vyšší RP, si stačí pozornejšie prečítať prvý príspevok tejto témy. Sociálne neprispôsobiví občania na vyšší RP zrejme nárok mať nebudú.
Jozef Mihál
18.09.09,06:04
Ak by musela ísť mamička na OČR alebo bude PN, bude sa jej zvýšený RP krátiť nejakým percentom, alebo automaticky dostane RP len vo výške 164,22 € (ako za trest)
Ďakujem

Ak bude mamička poberať ošetrovné alebo nemocenské len časť kal. mesiaca, za takýto mesiac dostane nekrátený RP, teda v plnej výške 164,22 € alebo 256 €.

Ak bude mamička poberať ošetrovné alebo nemocenské celý kal. mesiac, nárok na RP za tento mesiac nemá vôbec, môže za tento mesiac požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa.

Vyššie napísané platí pre mamičky, ktoré začnú RP poberať po 1.1.2010 alebo pre mamičky, ktoré síce poberali RP už pred 1.1.2010 alebo požiadajú o vyšší príspevok 256 € podľa nového zákona.

Mamičky, ktoré poberajú RP už pred 1.1.2010 a nepožiadajú o jeho zvýšenie na 256 € podľa nového zákona, budú mať nárok na RP (164,22 €) aj za kal. mesiac, v ktorom budú celý mesiac poberať ošetrovné alebo nemocenské.
Manual
18.09.09,07:56
Jozef ďakujem, úplne vyčerpávajúca odpoveď
PS: čítaš aj medzi riadkami :)
Candy
21.09.09,05:59
V mesiaci, kedy dieťa dosiahne 2 roky, sa bude zvýšený RP krátiť podľa kalendárnych dní alebo bude celý mesiac vyšší, resp. nižší? Ďakujem.
Jozef Mihál
21.09.09,08:30
V mesiaci, kedy dieťa dosiahne vek 2 roky, bude v poslednom mesiaci nárok na vyššiu sumu 256 € a to za celý mesiac.
Candy
21.09.09,11:57
V mesiaci, kedy dieťa dosiahne vek 2 roky, bude v poslednom mesiaci nárok na vyššiu sumu 256 € a to za celý mesiac.
Ďakujem
Jozef Mihál
21.09.09,17:56
Inak ale odporúčam príliš nedebatovať o návrhu zákona, ktorý má ešte pred sebou dlhú cestu do Zbierky. Môže to byť (a zrejme aj bude) celé inak.
nufo
21.09.09,19:18
Ženy, ktoré poberajú RP priznaný pred 1.1.2010, budú RP poberať za podmienok, platných pred 1.1.2010 - pokiaľ nepožiadajú o zvýšenie RP na 256 €.

Teda ženy na RP, ktorý im bol priznaný v roku 2009, si môžu vybrať (ak pôjde o dieťa do 2 rokov):

- buď zostanú na RP 164,22 € a môžu pracovať na dohodu, poberať nemocenské, ošetrovné...
- alebo požiadajú o zvýšený RP 256 €, ale nesmú pracovať na dohodu, nesmú poberať nemocenské, ošetrovné...
Keď dieťa dovŕši 2 roky v máji 2010 a od 1.1.2010 požiada mamička o zvýšenie RP, bude možné, aby sa zamestnala od septembra 2010 na dohodu?
Jozef Mihál
21.09.09,19:20
...ak to urobí, stratí od októbra 2010 nárok na rodičovský príspevok, bude mať nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa.
nufo
21.09.09,19:29
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Takže jediné riešenie je poberať podiely na zisku ako spoločníčka, konateľka...
vgabka
23.09.09,07:31
Mám tomu rozumieť tak, že moja dcéra, ktorá poberá rodičovský príspevok od mája 2009 bude môcť požiadať o zvýšenie rodičovského príspevku bez ohľadu na to, že nepoberala matersku?
Jozef Mihál
23.09.09,07:46
Nie, zle tomu rozumiete. Požiadať o zvýšený RP môže, ale ak nespĺňa podmienku, že pred RP poberala materskú, zvýšený RP nedostane.

Na zvýšený RP bude mať podľa návrhu nárok len ten, kto splní podmienky dané zákonom účinným od 1.1.2010:

nevykonáva zárobkovú činnosť, teda nemá ani dohodu atď.,
pred RP poberal materské
a dieťa ešte nedovŕšilo 2 roky.
MIRKA
30.09.09,17:28
Mna by zaujimalo, ci bude mat narok na vyssi RP v 2010 aj mamicka, ktora v oktobri-novembri 2009 nastupuje na MD po dlhodobej rizikovej PN????
andulka
01.10.09,05:57
Ja by som sa zasa chcela opýtať, keďže, podľa nového, má matka nárok na vyšší RP ak pred tým poberala materskú , asi nemôže požiadať o čerpanie riadnej dovolenky u zamestnávateľa medzi MD a RP? Ak by teda bola na D, pred požiadaním o RP, nebude to nástup na RP po MD, ale zo zamestnania, teda bude mať nižší RP?
Jozef Mihál
01.10.09,06:37
Mna by zaujimalo, ci bude mat narok na vyssi RP v 2010 aj mamicka, ktora v oktobri-novembri 2009 nastupuje na MD po dlhodobej rizikovej PN????
Splní podmienku, že pred RP poberala materské, takže ak splní aj ostatné podmienky (napr. nevykonáva zárobkovú činnosť) bude mať nárok na vyšší RP.
Jozef Mihál
01.10.09,06:38
Ja by som sa zasa chcela opýtať, keďže, podľa nového, má matka nárok na vyšší RP ak pred tým poberala materskú , asi nemôže požiadať o čerpanie riadnej dovolenky u zamestnávateľa medzi MD a RP? Ak by teda bola na D, pred požiadaním o RP, nebude to nástup na RP po MD, ale zo zamestnania, teda bude mať nižší RP?
Nie, tak prísne sa to posudzovať nebude.

V prípade, že sled udalostí bude:

MD - D - RD

bude mať zamestnankyňa počas RD až do mesiaca, v ktorom dieťa dosiahne 2 roky (vrátane tohto mesiaca) nárok na vyšší RP.
Tinika
01.10.09,10:14
Takže je to odklepnuté? Počula som Vás v rádiu p. Mihál :---
Jozef Mihál
01.10.09,10:37
Odklepnuté je to vo vláde, ešte to musí prejsť Národnou radou a podpísať prezident.

Takže zákon môže vyzerať ešte úplne inak.

Keď sme pri tých médiách, zajtra čítajte Nový čas.
Orsz
06.10.09,09:25
Pán Mihál, mám otázku ohľadom mamičky, ktorá chce byť SZČO, ktorej bol priznaný RP v roku 2008 a má ho poberať ešte do 11/2010. Chce si teraz založiť živnosť od 11/2009, ale dieťa do zariadenia nedá. Zostane jej teda naďalej nárok na RP do 11/2009 v tej nižšej čiastke? Neviem, či chápem tomu správne, že tento nárok sa bude týkať až mamičiek, ktoré začnú poberať RP od 1.1.2010, že sa nebudú môcť zamestnať, ani robiť na dohodu, alebo nejakú zárobkovú činnosť. Prosím o objasnenie, viem, že to nie je je ešte "odklepnuté", ale je dôležité vedieť pre tú mamičku, ako to dopadne ak to takto bude. Nerada by o rodičovský príspevok prišla. Ďakujem.
Orsz
06.10.09,18:45
Pán Mihál, mám otázku ohľadom mamičky, ktorá chce byť SZČO, ktorej bol priznaný RP v roku 2008 a má ho poberať ešte do 11/2010. Chce si teraz založiť živnosť od 11/2009, ale dieťa do zariadenia nedá. Zostane jej teda naďalej nárok na RP do 11/2009 v tej nižšej čiastke? Neviem, či chápem tomu správne, že tento nárok sa bude týkať až mamičiek, ktoré začnú poberať RP od 1.1.2010, že sa nebudú môcť zamestnať, ani robiť na dohodu, alebo nejakú zárobkovú činnosť. Prosím o objasnenie, viem, že to nie je je ešte "odklepnuté", ale je dôležité vedieť pre tú mamičku, ako to dopadne ak to takto bude. Nerada by o rodičovský príspevok prišla. Ďakujem.

Už mi to je jasné z príspevkov v téme Rodičovský nárok - kto má na čo nárok. Takže živnosť momentálne neprichádza do úvahy, inak príde o RP od 1.10.2010.
Tinika
07.10.09,06:07
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či možem mať príjem z prenájmu nehnuteľnosti a mať nárok na vyšší RP. Ďakujem
Tinika
07.10.09,07:17
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či možem mať príjem z prenájmu nehnuteľnosti a mať nárok na vyšší RP. Ďakujem

Myslim ze som to niekde čítala, ze ak mám P podla §5,6 ale nie P z prenájmu, nemám nárok na RD.
Jozef Mihál
07.10.09,13:39
Jozef Mihál
02.12.09,10:14
Nový zákon o rodičovskom príspevku bol schválený prakticky bez zmien, komentár nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/02/rodicovsky-prispevok-live/
monchi
04.12.09,20:03
Ako to je s tým príjmom, posudzuje sa pri podani ziadosti o rodičovský príspevok obodobie pred nárokom na rodičovský príspevok? teda počas materskej ešte možem mať príjem, no na rodičovskej dovolenke už nie? dakujem
certik
11.12.09,19:17
Mamička bola na materskej dovolenke do 11.5.2009. Od 12.5. do 3.7.2009 poberala rodičovský príspevok. Ale od 4.7.2009 mamička nastúpila do práce a otec zostal doma a RP poberá on. Keďže on pred RP nepoberal materské (ale manželka), nebude mať nárok na zvýšený RP? Ďakujem
Jozef Mihál
11.12.09,19:32
Ako to je s tým príjmom, posudzuje sa pri podani ziadosti o rodičovský príspevok obodobie pred nárokom na rodičovský príspevok? teda počas materskej ešte možem mať príjem, no na rodičovskej dovolenke už nie? dakujem
Áno.
Jozef Mihál
11.12.09,19:33
Mamička bola na materskej dovolenke do 11.5.2009. Od 12.5. do 3.7.2009 poberala rodičovský príspevok. Ale od 4.7.2009 mamička nastúpila do práce a otec zostal doma a RP poberá on. Keďže on pred RP nepoberal materské (ale manželka), nebude mať nárok na zvýšený RP? Ďakujem
Nový zákon na takéto sitácie pamätá - ak mal v posledných 2 rokoch pred pôrodom aspoň 270 dní nemocenského poistenia, bude poberať zvýšený RP od 1.1.2010 - ak o zvýšenie RP požiada.
zelkaj
14.12.09,18:45
Bude mať nárok na zvýšenie RP aj mamina,ktorá je na predĺženej RD z dôvodu invalidity dieťaťa nar.13.7.2006 ? Môže žiadať ?
Bea16
16.12.09,05:13
Hľadala som informáciu, čo musí urobiť mamička na rodičovskej dovolenke aby jej bol priznaný zvýšený rodičovský prípsevok. Na úpsvar kam podľa obvodu patrí dcéra, mi dáma povedla, že je po PN a nič nevie. Napísala som krátku otázočku na ústredie a takmer obratom mi prišla odpoveď, ktorú pripájam. Možno pomôže:
ODPOVED:

Od 1.1.2010 bude ucinny novy zakon o rodicovskom prispevku, v zmysle ktoreho rodic zabezpecuje osobnu a riadnu starostlivost o dieta a nevykonava zarobkovu cinnost. Rodicovsky prispevok je aj nadalej v sume 164,22 eura.
Rodicovsky prispevok podla noveho zakona bude poskytovany aj v sume 256 eur mesacne do dovrsenia dvoch rokov veku dietata, ak rodicovi pred vznikom naroku na rodicovsky prispevok sa vyplacalo materske na toto dieta alebo ak sa nevyplacalo materske, bol rodic v poslednych dvoch rokoch pred narodenim tohto dietata nemocensky poisteny najmenej 270 dni.
Ak poberatel rodicovskeho prispevku od 1.1.2010 splna narok na jeho poberanie v sume 256 eur, musi sam o to poziadat.

Tzn., ze ak poberatel rodicovskeho prispevku, ktory mu bol priznany do 31.12.2009 splna narok na rodicovsky prispevok v sume 256 eur mesacne, neuplatnuje si novu ziadost o rodicovsky prispevok, len listom poziada o vyplatu rodicovskeho prispevku v sume 256 eur.
Pokial sa v prvotnej ziadosti o rodicovsky prispevok nachadza doklad zo socialnej poistovne o naroku na materske, nie je potrebne nic dokladovat.
Prvy krat sa vyplati rodicovsky prispevok v sume 256 eur za januar v mesiaci februar 2010, postacuje on poziadat do konca mesiaca januar 2010.

S pozdravom
Jozef Mihál
17.12.09,10:37
Bude mať nárok na zvýšenie RP aj mamina,ktorá je na predĺženej RD z dôvodu invalidity dieťaťa nar.13.7.2006 ? Môže žiadať ?
Zvýšený RP sa bude poskytovať najdlhšie do mesiaca, v ktorm dieťa dosiahne 2 roky - a to platí bez výnimky aj pre deti, ktoré má zdravotné problémy,

Preto žiaľ - ale v uvedenom prípade nie je nárok na zvýšený RP.