Xenu
03.09.09,15:11
Dobrý deň Poraďaci, prosila by som o radu Bezpečákov,
že akou formou vedú školenia vedúcich zamestnancov o BOZP. U nás je to horor, pretože vedúci jednotlivých dielni si myslia, že za všetko může Bezpočák a , že oni nemajú žiadnú zodpovednosť. Ako náhle sa začne školenie sú z ich strany búrlivé pripomienky.
Vopred ďakujem za radu
willma
04.09.09,05:33
treba vedúcich upozorniť na ich povinnosti v zmysle zákona o BOZP, nemôžu prenášať svoju zodpovednosť na nikoho iného ani na podriadených a už tobôž nie na bezpečnostného technika.
Xenu
08.09.09,13:33
Ďakujem za odpoveď.
Tak o to vysvetlenie sa s kolegom pokúšame už dva roky. Keď upozorním pri previerke na porušenie, tak momentálne majster vyskakuje, že čo iba upozonovať, ale treba aj vyriešiť daný problém. Ale nie sú si vedomí, že musia spolupracovať.
s pozdravom Xena
Ibaka
08.09.09,14:21
Vedúcim je potrebné vysvetliť ich zodpovednosť a dať to do príslušnej smernice BOZP. Jedine vedúci pozná svojich podriadených, pozná pracovisko. Ak má podriadených, zodpovedá za nich. Nikto iný. vedúci musí vedieť čo robia jeho zamestnanci, s čím a ako pracujú. Ak sa zamestnancovi stane úraz, najmä vedúci musí vedieť vysvetliť, prečo sa tak stalo.
Ale aj ak chce vedúci dobres spávať, musí vedieť, či je jeho podriadený zdravotne spôsobilý vykonávať prácu, ktorú mu pridelí, (zdravotné prehliadky), odborne spôsobilý prácu vykonať ( školenia, osvedčenia, preukazy ...), či mu poskytol príslušné OOPP a či ich používa pri práci, či nie je pod vplyvom alkoholu atď
Ak sa stane úraz a úraz bude vyšetrovať inšpektor práce (alebo policajt), tieto údaje bude vyžadovať od vedúceho.
Xenu
10.09.09,04:42
Tak to aj ja súhlasím, máme aj smernicu aj OHSAS 18001, všetko je "na papieri perfektne spracované". U nás je ten problém, že nie majster ale ja nemožem dobré spávať. Hlavne som potrebovala podporu, od ľudí , ktorí vedia o čom hovorím, že mám pravdu. Dúfam, že to nakoniec pochopia. Veěmi pekne ďakujem za odpovede.
Zdravím všetkých Poraďakov
erzet
10.09.09,04:58
Dobrý deň Poraďaci, prosila by som o radu Bezpečákov,
že akou formou vedú školenia vedúcich zamestnancov o BOZP. U nás je to horor, pretože vedúci jednotlivých dielni si myslia, že za všetko může Bezpočák a , že oni nemajú žiadnú zodpovednosť. Ako náhle sa začne školenie sú z ich strany búrlivé pripomienky.
Vopred ďakujem za radu
Upozorni ich na § 146, odseky 2 a 4 ZP a § 6, bod 8 zákona č. 124/2006 o BOZP a § 21, bod 7, druhú vetu toho istého zákona.
Klimentová Viera
10.09.09,08:01
U nás v organizácii so školeniami nemáme žiadny problém. Pravidelné preškolenie zamestnancov a vedúcich zamestnancov je spoločné, rozdiel je len v tom, že vedúci zamestnanci píšu testy. Každý vedúci si je vedomý svojej zodpovednosti - za bezpečnosť práce, za pracovné úrazy, vybavenie lekárničiek, ochranné prostriedky...
Po strediskách sa dodržiavanie BOZP systematicky kontroluje.
O svojich kompetenciách i povinnostiach však musia byť vedúci zamestnanci upovedomení .
erzet
11.09.09,11:54
U nás v organizácii so školeniami nemáme žiadny problém. Pravidelné preškolenie zamestnancov a vedúcich zamestnancov je spoločné, rozdiel je len v tom, že vedúci zamestnanci píšu testy. Každý vedúci si je vedomý svojej zodpovednosti - za bezpečnosť práce, za pracovné úrazy, vybavenie lekárničiek, ochranné prostriedky...
Po strediskách sa dodržiavanie BOZP systematicky kontroluje.
O svojich kompetenciách i povinnostiach však musia byť vedúci zamestnanci upovedomení .
takto to u vás funguje?
Klimentová Viera
14.09.09,04:13
Áno. Máme dobrú spoluprácu s technikom BOZP a POO.
Ale dobrá spolupráca je aj s vedúcimi -majstrami stredísk. Určite je ešte čo vylepšiť, ale to by sme museli konkretizovať problémy.