Mickya
19.07.04,13:46
Vediem JU. Ide o elektronicky dodávané služby.
Prosím Vás, mám faktúru z USA. Na faktúre nie je žiadne číslo identifikácie dodávateľa, viem len jeho adresu, žiadne IČO ani DIČ.
Vlastne ani neviem, či je platiteľom DPH alebo nie je.
Známy mi povedal, že v USA DPH vraj ani nemajú (teda možno).
Termín daň. priznania sa blíži a ja neviem, či mám odpočítať daň alebo nemám - či to vlastne uvádzam túto DPH v daň. priznaní.
Prosím, pomôžte!!
Ďakujem vám za radu.:(
accad
19.07.04,11:50
USA predsa s EU nemá nič spoločné, preto žiadnu DPH na faktúre ani nemôžete mať a ani žiadnu odpočítať.
ANNA
19.07.04,11:51
To či je obchodný partner platcom DPH sa skúma iba pri obchodoch v EÚ. To znamená, že netreba skúmať či Váš partner, keď je z USA je platcom. Takéto obchody z tretích krajín sa správajú s pohľadu DPH ako doteraz pred 1.5.
Mickya
19.07.04,11:55
Ale v § 69 ods. 3 je písané:

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
vladan
19.07.04,11:56
USA nepatrí do EÚ, čiže tu ešte platí vývoz a dovoz a to tak ako predtým, tak aj teraz. Pozri si zákon o DPH a paragrafy, ktoré sa týkajú dovozu a vývozu.
Pekný deň
vladan
19.07.04,11:59
Ale v § 69 ods. 3 je písané:

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Mickya, ty si zdaniteľná osoba alebo platiteľ dane???
Lebo tento odsek sa týka zdaniteľnej osoby.
Mickya
19.07.04,12:00
Ja som platiteľ dane.
vladan
19.07.04,12:01
... to znamená, že tento odsek § 69 sa ťa netýka...
pozri § 2 Predmet dane a z toho ti vyplýva, že poskytnuté služby do USA nie sú predmetom dane.
Mickya
19.07.04,12:03
Ja to nechápem, ako to, že sa ma netýka, ja som myslela, že som zdaniteľná osoba, keď podnikám a som platcom DPH?
vladan
19.07.04,12:05
nie, nie. Pozri § 3 kto je zdaniteľnou osobou. Keďže si platiteľom dane = nemôžeš byť zdaniteľnou osobou. Zdaniteľná osoba = vykonáva eko. činnosť, ale nie je registrovaná na DÚ ako platiteľ DPH. Trošku som ti to ozrejmila, hm? Ja viem, zákony sú ťažko písané, a niekedy je práve to dôležité medzi riadkami :-))) Prajem pekný deň.
Mickya
19.07.04,12:30
Ďakujem za odpovede, ale som z toho ešte viac zmagorená a zamotaná ako predtým. Tzn., že ak mi došla faktúra z USA, tak DPH sem vôbec nepletiem?
A ak mám faktúru zo štátov, ktoré sú v EÚ (a sú platiteľmi dane), je to tak isto, ak som platiteľ dane?
Čiže, vôbec túto DPH v daň. priznaní neuvádzam?
Ďakujem.
alka
19.07.04,13:23
V publikácii Dane a účtovníctvo č.9/2004 bol tento priklad:
Slovenská spoločnosť s cielom zistenia možnosti investovania v Bulharsku, objednala od bulh. audit. spoločnosti služby komplexného auditu. Bulh. auditorska spol. vyúčtovala poskytnutie svojich služieb v cene 22500EUR. Podlieha takto prijatá služba DPH na Slovensku?

odpoved: Slovenská spoločnosť je povinná postupovať podľa sloven. zákona o DPH, podľa ktorého okrem iného platí, že zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri prijatí služieb podľa par.15 odst.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.
Audit. služby (podobne ako elektronické sl.) sú v rámci spomínaného ustanovenia uvedené, a preto je slovenská spoločnosť povinná uplatniť na cenu týchto služieb sadzbu dane 19%. Vypočítanú daň je sloven. spoločnosť povinná priznať v daňovom priznaní a odviesť do štátneho rozpočtu SR.Ak jej vznikne nárok na odpočítanie dane, uplatní si ho v dan. priznaní a výsledný daňový efekt z predmetnej dodávky služieb je neutrálny.

ešte poznámka: Prečo zdanitelnou osobou by mal byt len podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH. Ja to chapem ako zdanitelna osoba = platitel dane a podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH.
Mickya
19.07.04,13:38
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Aj ja to takto chápem (viď predch. príspevok):

...Prečo zdanitelnou osobou by mal byt len podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH. Ja to chapem ako zdanitelna osoba = platitel dane a podnikatel, ktorý nie je registrovaný pre DPH.
Ale aj tak neviem, čo ďalej...
alka
19.07.04,13:46
Ešte k teme. :)

V Poradcovi 10/2004 bol komentar k par.68 a tam uviedli citujem:
"Ak zdaniteľná osoba (platiteľ dane a podnikateľ, ktorý nie je registrovaní pre DPH) prijme na svoje podnikanie elektronicky dodanú službu z tretej krajiny, musí túto službu zdaniť slovenskou DPH (tzv. samozdananenie služby podľa par. 69 odst. 2)."

Tak som to aspon ja pochopila... Snad padnu aj dalsie nazory, alebo by mi mohli povedať, kde konkretne je to napisane o tej zdanitelnej osobe ...
bea
19.07.04,13:58
Zdaniteľnou osobou je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá vykonáva ekonomickú činnosť a táto je vymedzená v zákone o DPH § 3 ods. 2. Preto si myslím, že zdaniteľná osoba je veľmi široký pojem a určite je to aj podnikateľ, ktorý je platiteľom DPH.
Ďalej v § 69 ods. 3 je napísané presne tak ako uviedla Alka vo svojom príspevku. Teda aj keď ide o službu v tomto prípade z tretieho štátu, nastupuje tu "samozdanenie".
Mickya
19.07.04,16:56
Mám to chápať tak, že daň musím odpočítať bez ohľadu na to, či je alebo nie je platca?
ďakujem
vladan
20.07.04,05:28
Mickya, pozri si znenie § 4 ods. 5, tam je vysvetlený rozdiel medzi zdaniteľnou osobou a platiteľom dane.
Aj keď predchádzajúce príspevky ma trošku zmiatli ohľadom § 69, aj tak som stále presvedčená, že ak si platiteľom dane (tzn. si zaregistrovaná na DÚ a máš pridelené IČ DPH - na základe dosiahnutého obratu alebo na vlastnú žiadosť), tak teba sa § 69 ods. 3 netýka.
skúste ešte niekto reagovať, som za každú diskusiu, ktorá povedie k správnej odpovedi na otázku Mickye. Pekný deň
bea
20.07.04,06:53
Môj názor je taký, že v § 4 ods. 5 nie je povedané, že aký je rozdiel medzi zdaniteľnou osobou a platiteľom dane, ale že od toho dňa sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane. Stále je však zdaniteľnou osobou. A k tomu ešte aj platiteľom dane. Veď v § 3 ods. 1 je napísané, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť ... .
Ja som teraz našla v Poradcovi č. 10 výklad k § 69 ods. 3, ktorý podporuje môj názor na druhú časť otázky. Citujem:

"Služby, ktoré sú taxatívne vymenované v § 15 ods. 8 majú osobitné pravidlo z hľadiska posúdenia miesta dodania služby. Daňová povinnosť vzniká v krajine, dke má príjemca služby založené podnikanie. Ak zahraničný dodávateľ z iného členského štátu alebo z tretieho štátu dodá platiteľovi dane alebo zdaniteľnej osobe, ktorá nie je registrovaná pre DPH službu uvedenú v § 15 ods. 8, musí daň zo služby platiť príjemca tejto služby.
Aj v tomto prípade ide o prenos daňovej povinnosti z poskytovateľa služby na príjemcu služby. Daňová povinnosť vzniká poskytnutím služby, alebo ak je platba poskytnutá pred prijatím služby, dňom prijatia platby. Platiteľ dane - príjemca služby pri samozdanení služby má právo na odpočítanie dane. Zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre DPH, nemá právo na odpočítanie dane."
Pravdupovediac, ja som si v 1. momente myslela, že dovoz služby (teda dodanie služb y z tretieho štátu) je tak ako podľa starého zákona oslobodené od dane, že DPH sa platí len pri dovoze tovaru na základe JCD. A až na základe predchádzajúcej diskusie som prišla k horeuvedenému názoru.
Mickya
20.07.04,07:00
Ďakujem, ďakujem, ďakujem,
tak už mám v tom jasno.
Ste všetci zlatí, že ste mi venovali svoj čas.
Krásny deň.:)
McMarti
20.07.04,07:08
Ahojte, mam chapať samozdanienie tak že si na základe FA ktorú mám bez DPH cez interný doklad vypočítam DPH a odvediem do štátneho rozpočtu?

Príklad : 100 USD z toho základ 84 USD a DPH 19% 16 USD.
Mickya
20.07.04,07:18
Ak si platiteľom dane, máš zároveň nárok na odpočet, čo sa uvedie v riadku 16. Teda musím to upresniť, nárok na odpočet máš, ak máš faktúru.

Ja to chápem tak, že ak mi príde faktúra v USD, čo je v Sk napr. 100 Sk, tak to je ZD, daň 19 % je 19 Sk, čiže spolu je to 119 Sk.
Čiže 19 Sk je na výstupe a aj vstupe.
vladan
20.07.04,07:45
Mickya, keď si pozrieš daňové priznanie - prvú stranu tam máš kto podáva daňové priznanie:
1. platiteľ dane z pridanej hodnoty (ďalej len "daň) podľa § 4, 5 a 6 zákon
2. osoba registrovaná pre daň podľa § 7 zákona
3. iná osoba povinná podať daňové priznanie podľa § 78 ods. 3 a 4 zákona
4. zdaniteľná osoba podľa § 3 ods. 5 zákona uplatňujúca odpočítanie dane

obzvlášť dávam do pozornosti číslo 3.
lebo § 78 ods. 3: ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca....
a ešte k Poradcovi č. 10/2004 - myslím, že komentár k § 69 nie je dostatočne vysvetlený.
Mickya, prepáč že nedám pokoj, ale nedá mi to.

Ale na tvojom mieste by som kontaktovala správcu dane, možno ti pomôže viac ako my (alebo to je len prianie???).
Pekný deň
Mickya
20.07.04,08:11
Na daňovom úrade mi povedali, že oni poskytujú len základné informácie a nech kontaktujem daň. poradcu....
Volala som ale môjmu známemu, kt. mi povedal, že to mám uviesť v daň. priznaní.............

K tomu § 78 ods. 3
Ak sa jedná o zdaniteľnú osobu a nie platiteľa, tak táto musí zaplatiť daň, ale nemá nárok na odpočet. Ale ja, ak som platca, tak mám nárok aj na odpočet.

...teda to sú aspoň moje poznatky.......
McMarti
20.07.04,09:26
Vladan bola som si Poradcu č. 10 kupiť a idem sa aj ja trapiť s tým DPH. Dufam že to bude OK a budem sa vedieť z toho nejak vysomariť.
bea
20.07.04,10:11
Ešte jeden citát zo stránky drsr.sk :

" 3/ zdaniteľná osoba je povinná platiť daň v tuzemsku

- pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré

jej dodala zahraničná osoba z iného štátu(členského alebo tretieho), ak

ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku ( nie je povinná

platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom)

- pri službách podľa § 15 ods.8 zákona o DPH (t.j. napr. reklamných,

poradenských, inžinierskych, účtovných, audítorských, bankových

finančných ), ak ich dodala zahraničná osoba z iného štátu.



Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti, pričom sa ekonomickou činnosťou rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a zahŕňa rôzne druhy činností podľa § 3 ods.2 zákona o DPH."

Inak, keďže Mickya je platiteľom DPH, myslím si, že je lepšie urobiť "samozdanenie". Veď výsledok bude "0" a keby to náhodou nemalo byť tak, ako si to vysvetľujem napr. aj ja, tak finančne nič netratí. A myslím si, že ani daňová kontrola by nemala mať s tým problém?!
vladan
20.07.04,10:26
čítam zákon, usmernenia DRSR, poučenie k vyplneniu daňového priznania a prichádzam na výsledok nášho snaženia:
Konkrétne prípad Mickye - keďže podľa § 15 ods. 7 a 8 je miesto dodania služby Slovensko, tak služba je predmetom dane a nastáva tu tzv. samozdanenie.
Ešte sa na takýto záver musím vyspať, aby sa mi to vstrebalo.

Mickya, mýlila som sa, uznávam. Daj to na tej riadok DP (myslím, že 10. a 11.)
Ale ešte stále mi to vŕta v hlave....
Prajem pekný deň.
Mickya
20.07.04,10:29
Ešte raz vám všetkým veľmi ďakujem ;).
Som rada, že sme prišli k ako-takému záveru.:)

STE VŠETCI SUPER!!!!!!!!
NECH ŽIJE PORADA!!!!!!!!

Pre Vladan:
nevadí, že si sa mýlila, veď kto nemá problémy s týmto zákonom. Fakt je dosť zložitý. Ďakujem Ti za Tvoj čas, čo si mi venovala.
bea
20.07.04,10:39
Ešte by som chcela povedať, že aj keď tu pripájam rôzne citáty a snažim sa ich pochopiť, nemôžem povedať, že na 100 % som si istá, že je záver, ku ktorému sme nakoniec dospeli je správny? A tak ako Tebe Vladan, aj mne to zato vŕta v hlave, či je to naozaj tak!
Mickya
22.07.04,07:30
Mám predsa len ešte jednu otázku k tejto téme:
Vediem JU. Zapisujem to tzv. "samozdanenie" aj do denníka ako nepeňažnú operáciu alebo stačí, ak to zapíšem len do knihy evidencie DPH?
Ďakujem
Beata
22.07.04,07:58
Mám predsa len ešte jednu otázku k tejto téme:
Vediem JU. Zapisujem to tzv. "samozdanenie" aj do denníka ako nepeňažnú operáciu alebo stačí, ak to zapíšem len do knihy evidencie DPH?
ĎakujemMyslím si, že v peňažnom denníku to nemá čo hľadať. Týka sa to len DPH.
Vladimír Ozimý
21.09.04,12:56
Môj názor je tiež taký že to podlieha samozdaneniu, ale čo ma trápi že neviem či mám samozdaniť zaplatenú zálohu 2000 USD alebo skutočne čerpanú službu vo výške 301 USD za mesiac. No a ešte účtovne to treba uvádzať vypočítanú DPH zo samozdanenia na 343 alebo to ide len čisto do knihy DPH. Diky moc
Paula
21.09.04,16:48
Len tak na okraj k 1.príspevku v tejto téme - v USA DPH majú - hovoria tomu "taxa". Je v každom ich štáte iná a na iné produkty.Na potraviny zvyčajne "prťavá",resp. nulová napr. v Californii- o akej sa nám môže len snívať.